Προς το περιεχόμενο

Vertical banding σε oled TV, ποσο εντονο και ποσο συχνο ειναι


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Λοιπον ας γινει καλυτερα εδω η αναφορα του θεματος του τιτλου ωστε να μην χαθει και να μπορεσει να το δει ο καθε κατοχος oled. 

 

Μιας και ειναι πολλοι οσοι πηραν oled αυτες τις ημερες, ειναι ευκαιρια να δουμε ποσοι εχουν και ποσο, θεμα με vertical banding, ενα απο τα (ελαχιστα ευτυχως) πιθανα κουσουρια των oled και ποσοι οχι. Δεν εμφανιζεται με τον ιδιο τροπο ή/και "ενταση" σε ολα τα πανελς. Αλλοι ειναι "τυχεροι", αλλοι οχι. Μια φωτογραφια απο τον καθενα και η αναφορα του μοντελου του, θα εδινε χρησιμοτατες πληροφοριες για το ποσο συχνο ή οχι ειναι το φαινομενο και αν τα πανελ εχουν διαφορές πανω στο θεμα, αναλογα με το μοντελο/ιντσες της OLED που εχετε.

Συνηθως, στα περισσοτερα πανελς, πιστευω οτι ειναι σε ιδιαιτερα χαμηλα επιπεδα που δεν ενοχλει τον χρηστη. Σε καποιες (μαλλον λιγες) περιπτωσεις ειναι εντονο και ενοχλητικο, παρατηρειται σε σκουρες ειδικα σκηνες. Βεβαια ισως δεν το παρατηρουν ολοι το ιδιο ευκολα, οποτε αυτο ειναι αλλο ενα σημαντικο στοιχειο της κουβεντας.

 

Εδω το καταλληλο βιντεο για το τεστ (σε σκοταδι καντε το, εννοειται) 

Spoiler

 

 

 

και εδω οποιος δεν γνωριζει τι εστι vertical banding σε oled, μπορει να παρει μια ιδεα απο ενα τυχαιο βιντεο απο τα αρκετα που υπαρχουν:

Spoiler

 

 

Τελεια οθονη και τεχνολογια δεν υπαρχει, αυτο ειναι μαλλον σιγουρο. Για μενα οι oled ειναι ο,τι καλυτερο στις τηλεορασεις-οθονες σημερα, μιας και πιστευω πως εχουν περισσοτερα πλεονεκτηματα απο μειονεκτηματα. 

 

Το vertical banding γνωριζω πως υπηρχε καποιες φορες και στις plasma παλιοτερα, δεν υπαρχει  συνηθως καθολου σε αλλες τεχνολογιες οπως στις LED/LCD.

 

Αλλο ενα παρομοιο φαινομενο ειναι το DSE (dirty screen effect) το οποιο μαλιστα συνανταται και σε LED/LCD. Καποιοι μαλιστα τα συγχεουν αυτα τα δυο, ειναι δυο διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος μπορουμε να πουμε. πχ μια σχετικη κουβεντα απο το reddit στον συνδεσμο: 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

( Μια φωτογραφια του πανελ την ωρα που παιζει το βιντεο του τεστ, θα ισοδυναμουσε με 1000 λεξεις, οπως λενε και οι Κινεζοι για μια εικονα. )

Μηπως εχουν προβλημα λοιπον κυριως οι 65αρες; Μου κανει εντυπωση που 3 στα 3 προβληματα που βρηκα στο 2λεπτο αναζητησης, (2 στο βιντεο και 1 στο λινκ του reddit) αφορουν την 65cx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 hours ago, matrixxx said:

( Μια φωτογραφια του πανελ την ωρα που παιζει το βιντεο του τεστ, θα ισοδυναμουσε με 1000 λεξεις, οπως λενε και οι Κινεζοι για μια εικονα. )

Μηπως εχουν προβλημα λοιπον κυριως οι 65αρες; Μου κανει εντυπωση που 3 στα 3 προβληματα που βρηκα στο 2λεπτο αναζητησης, (2 στο βιντεο και 1 στο λινκ του reddit) αφορουν την 65cx

To iPhone X μου πλέον σε σκοτεινό περιβάλλον βγάζει άθλιες φωτό και μαζί με το μπλε φως που είχα στα δεξιά νομίζω πως έκανε ακόμη χειρότερη όλη τη φωτό. Αν βρω ευκαιρία θα βγάλω και μία με τις σωστές ρυθμίσεις με την Dslr.

Πάντως αν όντως τα θέματα εμφανίζονται περισσότερο στις 65, δεν είναι λίγο περίεργο? Τι αλλάζει ως προς το μέγεθος αφού τα pixels είναι τα ίδια και δεν εξαρτώνται από κάποιο backlight κλπ? 

CX_5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επιτελους και μια φωτο, αρχισα να πιστευω οτι κανεις δεν την πηρε και ολοι εκαναν πλακα 😛

Billdanos (και ολοι οσοι ενδιαφερθουν να συμμετασχουν στο τεχνικο αυτο θεμα), βγαλε και με χαμηλα το "ΛΥΧΝΙΑ OLED", στο 0-10 που ειναι αρκετο για νυχτερινη προβολη. Εμαθα οτι οσο ανεβαζεις την ενταση γινεται πιο ομοιομορφο το πανελ και το αντιστροφο. Την φωτεινοτητα να την εχετε κανονικα οσο ειναι στην ρυθμιση σας, μην την ανεβαζετε. Το λεω γιατι βλεπω πολυ φωτεινη την παραπανω εικονα, που ισως βεβαια ειναι απλα "overexposed" η ληψη. Μια καλη λυση ειναι να βαλετε στο manual ακομα και το κινητο, βαλτε ISO 1600 και παιξτε με τον χρονο εκθεσης, καπου στο μισο δευτερολεπτο πανω κατω, αναλογα τον εξοπλισμο σας ωστε να βλεπετε στην φωτο περιπου οπως και στην πραγματικοτητα ως ενταση φωτος του πανελ. Τελος σημαντικο ειναι να εχουμε σκοταδι, γιατι με φως στον χωρο τα σκουρα σημεια του πιθανου v. banding  ισως να φαινονται λιγοτερο στην φωτογραφια.

Καλο ειναι να αναφερεται και η σταθμη του "ΛΥΧΝΙΑ OLED" στις αναρτησεις της καθε φωτογραφιας για να εχουμε καλυτερη "εικονα".

Για το ερωτημα στο τελος, δεν γνωριζω. Θυμαμαι ομως απο παλια που μιλουσαν για δυσκολια κατασκευης μεγαλων πανελς, απο εποχη plasma. Κατι ισως υπαρχει που παιζει ρολο.

Ισως απλα να ετυχε με τις αναφορες για 65αρες. Οσο μεγαλυτερη η συμμετοχη στο θεμα, τοσο θα δουμε και θα καταλαβουμε τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
58 minutes ago, matrixxx said:

Επιτελους και μια φωτο, αρχισα να πιστευω οτι κανεις δεν την πηρε και ολοι εκαναν πλακα 😛

Billdanos (και ολοι οσοι ενδιαφερθουν να συμμετασχουν στο τεχνικο αυτο θεμα), βγαλε και με χαμηλα το "ΛΥΧΝΙΑ OLED", στο 0-10 που ειναι αρκετο για νυχτερινη προβολη. Εμαθα οτι οσο ανεβαζεις την ενταση γινεται πιο ομοιομορφο το πανελ και το αντιστροφο. Την φωτεινοτητα να την εχετε κανονικα οσο ειναι στην ρυθμιση σας, μην την ανεβαζετε. Το λεω γιατι βλεπω πολυ φωτεινη την παραπανω εικονα, που ισως βεβαια ειναι απλα "overexposed" η ληψη. Μια καλη λυση ειναι να βαλετε στο manual ακομα και το κινητο, βαλτε ISO 1600 και παιξτε με τον χρονο εκθεσης, καπου στο μισο δευτερολεπτο πανω κατω, αναλογα τον εξοπλισμο σας ωστε να βλεπετε στην φωτο περιπου οπως και στην πραγματικοτητα ως ενταση φωτος του πανελ. Τελος σημαντικο ειναι να εχουμε σκοταδι, γιατι με φως στον χωρο τα σκουρα σημεια του πιθανου v. banding  ισως να φαινονται λιγοτερο στην φωτογραφια.

Καλο ειναι να αναφερεται και η σταθμη του "ΛΥΧΝΙΑ OLED" στις αναρτησεις της καθε φωτογραφιας για να εχουμε καλυτερη "εικονα".

Για το ερωτημα στο τελος, δεν γνωριζω. Θυμαμαι ομως απο παλια που μιλουσαν για δυσκολια κατασκευης μεγαλων πανελς, απο εποχη plasma. Κατι ισως υπαρχει που παιζει ρολο.

Ισως απλα να ετυχε με τις αναφορες για 65αρες. Οσο μεγαλυτερη η συμμετοχη στο θεμα, τοσο θα δουμε και θα καταλαβουμε τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.

Στη φωτό αυτη το oled light ήταν στο 55 όπου εκει το έχω για τηλεοπτικό πρόγραμμα. Η εμφάνιση αυτη ειναι αποτέλεσμα του iPhone X που σε σκοτεινές συνθήκες παράγει εντελως λάθος εικονα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Έχω και εγώ στην κατοχή μου εδώ και λίγες μέρες την 55" BX. Έβγαλα κάποιες φώτο αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα μου είναι οκ. Σε όλες της φώτο κάτω αριστερά έγραφε 5%. Όλες οι λήψεις έγιναν με ένα Galaxy s10+. 

 

20210419_231805.jpg

Κανονικός φακός σε λειτουργία πρότυπου με 95 OLED φωτεινότητα. 

20210419_231824.jpg

Ευρυγώνιος φακός σε λειτουργία πρότυπου με 95? OLED φωτεινότητα. 

20210419_231805.jpg

Κανονικός φακός σε λειτουργία νύχτας με 95 OLED φωτεινότητα. 

20210419_232459.jpg

Κανονικός φακός σε λειτουργία πρότυπου με 10 OLED φωτεινότητα. 

20210419_232431.jpg

Ευρυγώνιος φακός σε λειτουργία πρότυπου με 10 OLED φωτεινότητα.

Προσπάθησα να γίνει αποτύπωση όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που έβλεπα με το μάτι που με 10 OLED φωτεινότητα ήταν ποιο κοντά απολα. Τα συμπεράσματα δικά σας. 

Επεξ/σία από GEOZN8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλες ειναι οι ληψεις, η 1 και η 4 ειναι οι καλυτερες τεχνικα. Με ευρυγωνιο δεν βοηθουν γιατι ειναι μακρινες αλλα και κατωτερη ποιοτικα η καμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ΕίναιOled light κοντά στο 70 γιατί το έχω στο οικονομικό, όταν το βγάζω λέει 70... BX55

Βλέπω δεξιά λίγη σκιά;

IMG_20210421_000253.jpg

Επεξ/σία από coyote2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 21/4/2021 στις 12:05 ΠΜ, coyote2 είπε

 ΕίναιOled light κοντά στο 70 γιατί το έχω στο οικονομικό, όταν το βγάζω λέει 70... BX55

Βλέπω δεξιά λίγη σκιά;

IMG_20210421_000253.jpg

Διαβασα στο τοπικ διπλα, οτι ετρεξες το pixel refresher αυτες τις ημερες. Αυτη η φωτο ειναι ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ απο αυτο; Αν ειναι πριν, ανεβασε και μια σημερα βραδυ με τις ιδιες ρυθμισεις να δουμε ποσο βελτιωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, coyote2 είπε

έχω πρόβλημα δηλαδή? Είναι θέμα να τη δώσω για εγγύηση? 

Τι θεμα; Οχι. Αλλο ρωτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...