Προς το περιεχόμενο

Vertical banding σε oled TV, ποσο εντονο και ποσο συχνο ειναι


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, k_dinos said:

Μέχρι στιγμής πρέπει να μου έχει κάτσει το χειρότερο panel.

Το άσπρο τετράγωνο στο κέντρο φαίνεται με γυμνό μάτι, όχι τόσο έντονα βέβαια όπως στη φωτογραφία.

(50 λυχνία oled, αγορά 14/04/2021)

up.jpg.8447bc1e88f0339557ab6ae48752d236.jpg

Προβάλεις κάτι σταθερό για ώρα στην περιοχή που φαίνεται το τετράγωνο? Αυτο δεν είναι ανομοιομορφία του panel αλλά κάτι που αποτυπώθηκε από συνεχόμενη προβολή σε αυτό το σημείο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προβάλεις κάτι σταθερό για ώρα στην περιοχή που φαίνεται το τετράγωνο? Αυτο δεν είναι ανομοιομορφία του panel αλλά κάτι που αποτυπώθηκε από συνεχόμενη προβολή σε αυτό το σημείο! 

Δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο, γιατί πριν κάνω το τεστ για Vertical banding έτρεξα και τεστ για burn in και καμένα pixel και δεν είχε κάποια ανομοιομορφία. Στο κόκκινο - ροζ χρώμα είναι που αναδεικνύεται περισσότερο αυτό το φαινόμενο.

Εξάλλου 15 μέρες την έχω, δεν υπάρχει περιεχόμενο που να δείχνει μόνο σε αυτό το σημείο της οθόνης, και δεν νομίζω να είχε προλάβει να αποτυπωθεί μόνιμα κάτι τέτοιο. Θα περιμένω λίγες μέρες μήπως θέλει "στρώσιμο"

και στου φίλου εδώ φαίνονται λίγο τα όρια ενός τετραγώνου σε μικρότερο βαθμό

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, k_dinos said:

Δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο, γιατί πριν κάνω το τεστ για Vertical banding έτρεξα και τεστ για burn in και καμένα pixel και δεν είχε κάποια ανομοιομορφία. Στο κόκκινο - ροζ χρώμα είναι που αναδεικνύεται περισσότερο αυτό το φαινόμενο.

Εξάλλου 15 μέρες την έχω, δεν υπάρχει περιεχόμενο που να δείχνει μόνο σε αυτό το σημείο της οθόνης, και δεν νομίζω να είχε προλάβει να αποτυπωθεί μόνιμα κάτι τέτοιο. Θα περιμένω λίγες μέρες μήπως θέλει "στρώσιμο"

και στου φίλου εδώ φαίνονται λίγο τα όρια ενός τετραγώνου σε μικρότερο βαθμό

Το αποτύπωμα δεν σημαίνει πως θα είναι απαραίτητα μόνιμο. Πολλές φορές μπορεί να παρατηρήσεις κάτι αμέσως μετά από μια συγκεκριμένη προβολή και να εξαφανιστεί λίγο αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Το αποτύπωμα δεν σημαίνει πως θα είναι απαραίτητα μόνιμο. Πολλές φορές μπορεί να παρατηρήσεις κάτι αμέσως μετά από μια συγκεκριμένη προβολή και να εξαφανιστεί λίγο αργότερα.

Οπότε θα το δοκιμάσω και σήμερα το βράδυ μετά από xbox για να δω αν θα βγάλει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2021 στις 11:28 ΠΜ, k_dinos είπε

Μέχρι στιγμής πρέπει να μου έχει κάτσει το χειρότερο panel.

Το άσπρο τετράγωνο στο κέντρο φαίνεται με γυμνό μάτι, όχι τόσο έντονα βέβαια όπως στη φωτογραφία.

(50 λυχνία oled, αγορά 14/04/2021)

up.jpg.8447bc1e88f0339557ab6ae48752d236.jpg

Το λευκο τετραγωνο πιθανον ειναι καταλοιπο του calibration στο εργοστασιο, σε πανελ που δεν προλαβε να κρυωσει.Αν το εβλεπα ετσι ακριβως με τα ματια μου θα τη γυρναγα πισω ειδκα τωρα που ειναι ακομα μερικων ημερων αγορα οποτε την πιανει κ το doa.Αλλα οι καμερες πολλες φορες τεντωνουν το αποτελεσμα στο σκοταδι κατι που τα ματια μας το ανακαλυπτουν αργοτερα,η κ ποτε.Αντιστοιχα εχω δει παλιοτερα μεσω καμερας σε γκρι εναν οβαλ μεγαλο κυκλο αντι του τετραγωνου.

Σε καθε περιπτωση τα τεστακια αυτα οκ μπορει να μας κανουν να "καμαρωνουμε" για το σουπερ πανελ που πηραμε,αλλα μπορει να μας βαλουν κ ψυλους,γιατι ουσιαστικα 2% κ 5% γκρι ποσο συχνα πετυχαινεις σε εργο..απο 25% κ πανω οποτε απλα υποσκελιζεις την χαρα σου.Σε HDR δε θα δεις banding ποτε..μονο σε χαμηλης ποιοτητας ληψης.

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Σε καθε περιπτωση τα τεστακια αυτα οκ μπορει να μας κανουν να "καμαρωνουμε" για το σουπερ πανελ που πηραμε

Οποιος κανει τεστ για να καμαρωσει ενα πιθανον καλο πανελ δεν εχει καταλαβει απολυτως τιποτα, οποτε ειναι σε εντελως λαθος (αναποδη) κατευθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Αν το εβλεπα ετσι ακριβως με τα ματια μου θα τη γυρναγα πισω ειδκα τωρα που ειναι ακομα μερικων ημερων αγορα οποτε την πιανει κ το doa.

Από την εμπειρία που έχω μέχρι στιγμής από μεγάλες αλυσίδες, το πιο πιθανό είναι να σου πουν ότι δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα. Στην lg που πήρα μου είπαν ότι θα υπάρχει χρέωση αν δεν εντοπιστεί κάτι.

Η ταλαιπωρία και μόνο και το να μένεις εβδομάδες χωρίς τηλεόραση δεν νομίζω ότι αξίζει, από τη στιγμή φυσικά που μόνος μου δεν θα το είχα εντοπίσει. Το λινκ από το avforum λέει να έχει τρέξει 100 ώρες η tv για "στρώσιμο", οπότε έχω μια κρυφή ελπίδα ότι θα φτιάξει κάπως η κατάσταση

Τώρα το να τη γυρίσω πίσω όντως προλαβαίνω, αλλά με αυτή την περίπτωση θα πάρω πίσω τα χρήματά, κάτι το οποίο δεν αξίζει γιατί την πετύχαμε σε υπερπροσφορά 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παιδιά δεν παρατηρώ κάτι στο βιντεο.Το μόνο που παρατηρώ ειναι σε ασπρο φόντο μια αίσθηση κόκκινου να ακολουθά εκεί που πάω το κεφάλι μου.Μιλάμε για ανεπαίσθητο αλλά υπάρχει.Επίσης παρατηρώ αλλαγή στα χρωματα αντίθετα από εκεί που θα πάω το κεφάλι μου.Αν κάτσω αριστερά στο πάνελ και κοιτάξω με την άκρη του ματιού μου δεξιά στην τηλεόραση θα παρατηρήσω πως το άσπρο έχει αποκτήσει ένα μπλε τόνο.

Πάντα ανεπαίσθητα όλα αυτά.Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ πρόβλημα προφανώς είναι αδυναμία κατασκευαστική των OLED ετσι μου φαίνεται..Και να την γυρίσω πίσω ειναι μέσα στις 10 μερες τι θα καταλάβω θα πάρω άλλη και αν έχω άλλα θέματα τι κάνω τότε?

Που να δείτε το Playstation VR που έχω για τα παιδιά το οποίο έχει OLED οθόνη 120hz και η οποία στο σκοτάδι λαμπιρίζουν τα pixels..Δεν το αλλάζουν γιατί είναι έτσι από κατασκευής του το πρόβλημα.Αντιθετα το Oculus δεν έχει κανένα θέμα πουθενα..

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, akmakas είπε

Και να την γυρίσω πίσω ειναι μέσα στις 10 μερες τι θα καταλάβω θα πάρω άλλη και αν έχω άλλα θέματα τι κάνω τότε?

Εννοειται οτι δεν την γυρνας πισω αν δεν ειναι εντονο το οποιο προβλημα!! Ακομα και να φαινεται στην εικονα παρακολουθωντας προγραμμα, μπορει να μην το τολμησουν μερικοι για αλλαγη:

 Εξω καποιοι μιλανε για το panel lottery. Το οποιο σημαινει οτι αν εχεις μικρο προβλημα και αλλαξεις (τα μαγαζια εκει συμφωνα με οσα διαβαζω στα σχετικα τοπικς, λειτουργουν πολυ καλα για τον καταναλωτη σε αυτο το κομματι, δεν προσπαθουν να αποφυγουν αλλαγη, δεν ξερω πως λειτουργουν εδω) μπορει να πεσεις σε μεγαλυτερο προβλημα με πιο προβληματικο πανελ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_dinos είπε

Από την εμπειρία που έχω μέχρι στιγμής από μεγάλες αλυσίδες, το πιο πιθανό είναι να σου πουν ότι δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα. Στην lg που πήρα μου είπαν ότι θα υπάρχει χρέωση αν δεν εντοπιστεί κάτι.

Η ταλαιπωρία και μόνο και το να μένεις εβδομάδες χωρίς τηλεόραση δεν νομίζω ότι αξίζει, από τη στιγμή φυσικά που μόνος μου δεν θα το είχα εντοπίσει. Το λινκ από το avforum λέει να έχει τρέξει 100 ώρες η tv για "στρώσιμο", οπότε έχω μια κρυφή ελπίδα ότι θα φτιάξει κάπως η κατάσταση

Τώρα το να τη γυρίσω πίσω όντως προλαβαίνω, αλλά με αυτή την περίπτωση θα πάρω πίσω τα χρήματά, κάτι το οποίο δεν αξίζει γιατί την πετύχαμε σε υπερπροσφορά 

Κοιτα αν οντως το τετραγωνο φαινεται με γυμνο ματι κ ακομα περισοτερο φωτογραφιζεται μπορεις να μιλησεις κ να στειλεις φωτο.Θα στειλουν τεχνικο θα την φορτωσουν κ θα σου απαντησουν.Πιθανοτατα θα γινει πιστωτικο κ αν υπαρχει ιδια την παιρνεις παλι.Σε καθε περιπτωση καθε 4 ωρες αθροιστικης θεασης η τηλεοραση εκτελει ενα μινι καλιμπραρισμα βαση ενος πινακα προβλεψης γηρανσης των πιξελ,ο οποιος προφορτωνεται απτο εργοστασιο βασει του εκαστοτε πανελ..Θεωρητικα καθε 4 ωρες περιπου αν την κλεισεις αποκομιζεις τα μεγιστα απο αυτη την λειτουργια.Το να βλεπεις το τετραγωνο δεν ειναι καλη αρχη..αλλα δε ξερω κ ποσο εντονο ειναι κ οντως μπορει να σβησει σε 1-2 βδομαδες.

Ζυγισε ομως τα συν πλην καθως υπαρχει λοταρια πανελ κ καθε τηλεοραση ειναι διαφορετικη.Μπορει να πετυχεις αψεγαδιαστη μπορει χειροτερη,μπορει να χειροτερεψει η να φτιαξει στην πορεια.Εχω δει 3 ιδιες κ καθε μια λεει το δικο της στορυ.

Σιγουρα το να βαζουμε πατερνακια 2% - 5%γκρι κ να ψαχνουμε το πανελ μιας καινουριας τηλεορασης ειναι λιγο..καμμενο αντικειμενικα οπως κ να το κανεις..Δε θα πετυχεις περιεχομενο τετοιου χρωματισμου σε καθημερινη χρηση.Κ αν πετυχεις θαναι σε ενα σημειο για λιγο..Πιο πολυ για μενα κανε μια 5ετη φουλ κομπλε κ για θραυση κ ολας να φχαριστηθεις τηλεοραση κ τα υπολοιπα τα βρισκουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα πατερνακια δεν ειναι... "καμμενα", ειναι για οσους δεν εχουν το ματι να δουν στο προγραμμα τις ατελειες, που δυστυχως φαινονται συχνα, αρκει να εχεις ματι εστω και λιγο εκπαιδευμενο. Επισης για να αποτυπωσουν σε μια φωτο το προβλημα, ειτε για να δουν την εξελιξη του με τις ωρες λειτουργιας ειτε για να την χρησιμοποιησουν για την εγγυηση τους.

Αυτο για να μην μεινει αυτη η απαραδεκτη κατηγορια και χαρακτηρισμος για οσους γνωριζουν και γεμιζουν εκατονταδες σελιδες σε ψαγμενα φορουμς. 

Βαζεις το πατερν και βλεπεις καθαρα το μεγεθος και την εκταση του προβληματος. Τα προβληματα πολλες φορες φαινονται και στο 30% και στο 50% gray και παραπανω, το οτι φαινονται μονο στο 2 και στο 5% ειναι ακυρο και ας γραφτηκε πριν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Πιο πολυ για μενα κανε μια 5ετη φουλ κομπλε κ για θραυση κ ολας να φχαριστηθεις τηλεοραση κ τα υπολοιπα τα βρισκουμε.

Την έκανα από την lg, σπάσιμο βέβαια δεν καλύπτει αλλά πιάνει το κάψιμο από το ρεύμα της ΔΕΗ που το φοβάμαι περισσότερο. Το τεστ το έκανα μετά από την εμπειρία που περιγράφω εδώ:

 

Εγώ λέω να κάνω normal χρήση και αν δω ότι παρατηρώ κάτι σε κανονική θέαση θα τους πάρω να έρθουν να τη δουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 10:38 ΜΜ, rsttls είπε

 

Screenshot 2021-04-26 223713a.jpg

 

Στις 27/4/2021 στις 11:28 ΠΜ, k_dinos είπε

Μέχρι στιγμής πρέπει να μου έχει κάτσει το χειρότερο panel.

Το άσπρο τετράγωνο στο κέντρο φαίνεται με γυμνό μάτι, όχι τόσο έντονα βέβαια όπως στη φωτογραφία.

(50 λυχνία oled, αγορά 14/04/2021)

up.jpg.8447bc1e88f0339557ab6ae48752d236.jpg

 

Εγώ βλέπω παρόμοιο τετράγωνο και στην φώτο του rsttls.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...