Προς το περιεχόμενο

Vertical banding σε oled TV, ποσο εντονο και ποσο συχνο ειναι


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
36 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Καταναλισκεται χωρος;αλλοι συμμετεχουν στην "ασχετη" συζητηση.Εν πασει περιπτωσει ειναι μια εξτρα οπτικη κ οχι άσχετη θα πω.

Εντελως ασχετο να βαζει καποιος ειδικα φτιαγμενο βιντεο για να εκθειασει τα μαυρα μιας Oled και να μηδενισει μια led που δεν τα εχει οπως ειναι γνωστο. Σε ενα τοπικ που μιλα για το bandind, ομοιομορφια γενικοτερα των oled. Ειναι αποπροσανατολιστικο σχολιο.  Που κολλαει με το θεμα; Εχει ενα τιτλο το τοπικ. Η κουβεντα γινεται επι του θεματος, επι του τιτλου, επι της ομοιομορφιας. Οποιος δεν εχει να πει κατι πανω σε αυτο, ειναι εκτος θεματος.

Επισης τα μειωτικα και προσβλητικα για την αλλη αποψη, για κυρα Σουλες και "καμμενα πατερν" δεν προσφερουν τιποτα στο θεμα, μονο αφαιρουν και μηδενιζουν. Δεν ειναι λοιπον θεμα καταναλωσης χωρου, αλλα θεμα σεβασμου, σε ολα τα επιπεδα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τηλεόραση ειναι απλά υπέροχη το γνώριζα αυτό και αν ρυθμιστεί σωστά με μια καλή πηγή παίζει απίστευτα..Αλλά ειναι μικροθέματα που ασφαλώς δεν τα λέει κανείς οταν πας να την αγοράσεις..

Το burn in το  γνώριζα υπάρχει αλλά δεν ειναι εύκολο να συμβεί ιδικά αν την αγοράσεις την TV για ταινίες και όχι να βλέπεις με τις ώρες κανάλια με τεράστιες στάμπες κλπ.Αλλά εγώ προσωπικά είχα μια 1080 Sony bravia και η εικόνα σε PC σαν ομοιομορφία οθόνης ήταν τέλεια.

Όταν λοιπόν δίνεις 1200 ευρώ για μια oled γνωρίζοντας τις δυνατότητες σε PC χρήση περιμένεις κάτι καλύτερο η έστω να έχεις ομοιομορφία στην εικόνα.Δυστυχώς έχει θεματάκια το δικό μου μάτι τα βλέπει.Εχει ανομοιομορφία σε γωνία θέασης όταν έχεις λευκό με γράμματα να διαβάσεις φαίνεται χωρίς καμιά αμφιβολία.Ύστερα σε πολύ γρι σκούρο δεν έχω θέματα με τετράγωνα σκιές (άλλωστε καινούργια ειναι η ΤV) αλλά στις άκρες υπάρχει μια κόκκινη αύρα μικρή αλλά υπάρχει που εξαφανήζεται όταν δυναμώνει το φώς.Σίγουρα και αυτό δεν ειναι πρόβλημα για εμένα.

Δικό μου συμπέρασμα

Η τηλεόραση κάνει αυτά που υπόσχεται.Ταινίες ποιότητα χρώματα κλπ

Παιχνίδια 120 PC gaming GSync  Freesynch 1ms responce time κλπ

Αλλά δεν ειναι καλή σε γενική χρήση PC.Όταν έχεις ασπρο φώντο και επεξεργάζεσαι εικόνα η διαβάζεις η γράφεις,βλέπεις μικροαλλαγές χρωματικές στο πανελ πως να το κάνουμε..Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει σε όλα τα ιδια πάνελ.Μια πληροφορία που εγραψα ποιο πάνω λέει για το μεγαλύτερο ποσοστό πως έχουν ακριβώς αυτά τα θεματάκια..Και το λέω πως αν κάποτε προκειται να αλλάξω τηλεοραση πάλι Oled θα έπαιρνα εκτός και αν υπάρξει κάτι άλλο κανείς δεν ξέρει.

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, akmakas said:

Η τηλεόραση ειναι απλά υπέροχη το γνώριζα αυτό και αν ρυθμιστεί σωστά με μια καλή πηγή παίζει απίστευτα..Αλλά ειναι μικροθέματα που ασφαλώς δεν τα λέει κανείς οταν πας να την αγοράσεις..

Το burn in το  γνώριζα υπάρχει αλλά δεν ειναι εύκολο να συμβεί ιδικά αν την αγοράσεις την TV για ταινίες και όχι να βλέπεις με τις ώρες κανάλια με τεράστιες στάμπες κλπ.Αλλά εγώ προσωπικά είχα μια 1080 Sony bravia και η εικόνα σε PC σαν ομοιομορφία οθόνης ήταν τέλεια.

Όταν λοιπόν δίνεις 1200 ευρώ για μια oled γνωρίζοντας τις δυνατότητες σε PC χρήση περιμένεις κάτι καλύτερο η έστω να έχεις ομοιομορφία στην εικόνα.Δυστυχώς έχει θεματάκια το δικό μου μάτι τα βλέπει.Εχει ανομοιομορφία σε γωνία θέασης όταν έχεις λευκό με γράμματα να διαβάσεις φαίνεται χωρίς καμιά αμφιβολία.Ύστερα σε πολύ γρι σκούρο δεν έχω θέματα με τετράγωνα σκιές (άλλωστε καινούργια ειναι η ΤV) αλλά στις άκρες υπάρχει μια κόκκινη αύρα μικρή αλλά υπάρχει που εξαφανήζεται όταν δυναμώνει το φώς.Σίγουρα και αυτό δεν ειναι πρόβλημα για εμένα.

Δικό μου συμπέρασμα

Η τηλεόραση κάνει αυτά που υπόσχεται.Ταινίες ποιότητα χρώματα κλπ

Παιχνίδια 120 PC gaming GSync  Freesynch 1ms responce time κλπ

Αλλά δεν ειναι καλή σε γενική χρήση PC.Όταν έχεις ασπρο φώντο και επεξεργάζεσαι εικόνα η διαβάζεις η γράφεις,βλέπεις μικροαλλαγές χρωματικές στο πανελ πως να το κάνουμε..Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει σε όλα τα ιδια πάνελ.Μια πληροφορία που εγραψα ποιο πάνω λέει για το μεγαλύτερο ποσοστό πως έχουν ακριβώς αυτά τα θεματάκια..Και το λέω πως αν κάποτε προκειται να αλλάξω τηλεοραση πάλι Oled θα έπαιρνα εκτός και αν υπάρξει κάτι άλλο κανείς δεν ξέρει.

Αλήθεια πως ξεκίνησε αυτή η «τάση» για χρήση της oled σαν pc monitor? Δεν είναι λίγο περίεργο να λέμε πως δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιείται συνεχώς για τηλεοπτικό περιεχόμενο αλλά ταυτόχρονα να την έχουμε σαν pc monitor? :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αλήθεια πως ξεκίνησε αυτή η «τάση» για χρήση της oled σαν pc monitor? Δεν είναι λίγο περίεργο να λέμε πως δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιείται συνεχώς για τηλεοπτικό περιεχόμενο αλλά ταυτόχρονα να την έχουμε σαν pc monitor? :) 

Μου ακούγεται πάρα πολύ περίεργο. Δεν καταλαβαίνω πως το συζητάμε καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω είναι τόσο εκπληκτικά τα χρώματα που κάποιοι δέχονται το ρίσκο για burn-in σα χρήση monitor. Δε τους κατηγορώ, πρέπει να είναι τρομερό το αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και 7 χρόνια χρησιμοποιώ τηλεοράσεις για monitor γιατί.

1 Gaming Μόνιτορ πάνω από 40" που θέλω δεν μπορείς να βρεις εύκολα τα περισσότερα είναι curved που τα αποφεύγω δραματικά.

2 Πάνω από 40" δεν βρίσκεις σχετικά φτηνό μόνιτορ.Για την ώρα υπάρχουν πάνω από 1500€ με τα περισσότερα να μην ειναι καν 100hz

3)G-Sync δυσκολο σε μονιτορ αν δεν ειναι Curved

Επομένως εμεινα μέχρι πρόσφατα με την Sony τηλεόραση μου σε 40" 60ΗΖ 1080P

Απλά με την CX6 48 πλέον έχεις όλα τα παραπάνω άρα ηταν μονόδρομος να την αποκτήσω και πιστέψτε με τα 48" δεν με ενοχλούν καθόλου...

 

Μια ερώτηση με το τεστ που κάνετε στην oled με τα χρώματα επι τις εκατό φωτεινότητας υπάρχει κάποια επιλογή στην τηλεόραση που το κάνει αυτό?

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...