Προς το περιεχόμενο

Bοήθεια για επιλογή μοτο


MariosApc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φοβάται το γκάζι ο Μάριος και του λες να πάρει Ζ750 Fazer και Hornet 😂

Τα θέλετε και τα γράφετε ρε; χαχαχαχαχααααααααααααααα

Μάριε το cbs είναι συνδυαζόμενος τρόπος φρεναρίσματος. όταν πατάς δηλαδή είτε μπροστινό είτε πίσω η μηχανή-σκουτερ ασκεί δύναμη και στον άλλο τροχό για πιο ομοιόμορφο φρενάρισμα.

Αυτά αν είσαι έμπειρος οδηγός ή έχεις διαβάσει ξέρεις οτι δε φρενάρουμε ποτέ μόνο σε ένα τροχό αλλά προσπαθούμε να πετύχουμε (αναλόγως και το τύπο μηχανής) ένα 70-30, 80-20 60-40 φρενάρισμα με έμφαση στον εμπρός τροχό. Είναι θέμα γεωμετρίας και αρμονικής ισορροπίας ώστε να κάθονται πιο σωστά οι 2 τροχοί και το σύστημα αναρτήσεων πιο σωστά στο οδόστρωμα.

Το abs είναι το σύστημα αντιμπλοκαρίσματος λόγω απότομου φρεναρίσματος ή ολισθηρότητας ή γενικότερα μιας κατάστασης που θα ωθήσει τον τροχό να μπλοκάρει και να αποφευχθεί η απώλεια ελέγχου.

Σίγουρα ABS λοιπόν. Το CBS είναι για τον αρχάριο ένα βοήθημα αλλά είναι προτιμότερο να μάθεις από μόνος σου τα ποσοστά παραπάνω που έβαλα ώστε να μην χρειάζεται να επεμβαίνει το CBS αλλά να μάθεις να φρενάρεις σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ότι φοβάμαι το γκάζι,ίσα ίσα μαρέσει,δλδ πολλές φορές έχω ανοίξει το αμάξι και έχω κάνει τέτοιες καγκουριές αλλά το αμάξι συγχωρεί πιο εύκολα και στη τελική τα σίδερα θα σκάσουν πρώτα κάπου και όχι το σώμα σου.Και επειδή με ξέρω και μαρέσει το γκάζι,ξέρω πως αν πάρω πρώτη μηχανή με γκάζι θα γλυκαθώ και θα κάνω μαλακίες και αυτό θέλω να αποφύγω.Για αυτό ψάχνω για πρώτο κάτι χωρίς πολύ γκάζι,για να μπω στον χώρο της μηχανής,να μάθω να οδηγάω σχετικά καλά και σε 1,5-2 χρόνια να κάνω την αναβάθμιση.
Ωραία οπότε κάτι με abs σίγουρα.

Επεξ/σία από MariosApc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείως φιλικά και κράτα στο μυαλό ότι σου πω....μόλις νιώσεις οτι έμαθες να οδηγάς σχετικά καλά, εκεί θα ρίξεις άμυνες θα πεις το'χω πλέον...και θα γίνει η στραβή.

οι περισσότεροι πέφτουν με μηχανή όταν νιώσουν οτι έμαθαν και χαλάρωσαν εγκεφαλικά πάνω στο τιμόνι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και λογικό μου φαίνεται.Για να μην ανοίγω άλλο θρεντ,έχετε να μου προτείνετε κράνη στα 200-250 ευρώ;Μου έχουν πει για μαγαζί που κάνει εκπτώσεις στην πειραιώς ή πέτρου ράλλη δεν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από MariosApc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Megastockbazaar λέγεται. Είναι 200μετρα πριν το τέρμα της  Πειραιώς όπως έρχεσαι από κηφισσο πάνω στη Πέτρου Ράλλη

Έχω γράψει σε ένα διπλανό θέμα για κράνη. Μαζί με κράνος πάρε και γάντια και μπουφάν για αρχή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ναι το βρήκα,θα πάω από εβδομάδα να πάρω κράνος και γάντια,μπουφάν απο σεπτέμβρη.

Έχει κανείς γνώμη για το sym cruisym 300?μου φαίνεται λίγο πιο ογκώδες από το σιτικομ και μέσα σε κίνηση δεν ξέρω κατά πόσο θα βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεπτέμβρη γιατί; Τότε θα αρχίσεις να κρυώνεις; Μάλλον δε τα ξέρεις καλά Μάριε. Αυτοί που φοράνε γάντια μπουφάν και ΜΠΟΤΕΣ κατακαλόκαιρο με 40 δεν είναι βαρεμένοι που γουστάρουν τη ζέστη.

έχεις δει τι γίνεται άμα τριφτείς με άσφαλτο 60+ βαθμών με σκέτο χεράκι-αγκώνα-πλευρό-ποδαράκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cbf 600 abs.

600 κυβικα. φρενα. αναρτηση. ομαλη κυληση.

ΓΙΑΣ ΕΜΕΝΑ ισως το πιο φιλικο προς τον αναβατη μηχανακι που εχω οδηγησει εντος και εκτος πολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...