Προς το περιεχόμενο

Bοήθεια για επιλογή μοτο


MariosApc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Πάρε από τη λίστα των σκούτερ που σου έβαλα που φεύγουν αέρα ως αρκετά εμπορικά και αξιόπιστα.

Μετά από κάνα χρόνο ξανασυζητάμε αν αλλάξουν οι ανάγκες.

Σωστος. Να ξεκινήσει με αυτά τα τρία σκουτερ και μετά από κάνα χρόνο μηχανή πάνω από 500cc .πιο κάτω είναι ποδήλατα.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, greekfragma είπε

με άνω όριο τα 3000 σοβαρό δικάβαλο και ασφαλές δε θα κάνεις. Τα 300άρια που κοιτάς δικάβαλα θα είναι επικίνδυνα με ανεπαρκές γκάζι/ενεργητική ασφάλεια.

Θα διαφωνήσω.

Με ένα Beverly ή ένα SYM ή ένα SH θα κάνει τη δουλειά του εξαιρετικά και με απόλυτη ασφάλεια. Και το γκαζάκι τους το έχουν, και αξιοπρεπώς φρενάρουν , και πολύ άνετα είναι στην καθημερινή μετακίνηση.

Έχω αλλάξει 2 Beverly και ένα SH300 και μόνο καλά έχω να πω για τα μηχανάκια αυτά, για τη χρήση που προορίζονται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eMike είπε

Θα διαφωνήσω.

Με ένα Beverly ή ένα SYM ή ένα SH θα κάνει τη δουλειά του εξαιρετικά και με απόλυτη ασφάλεια. Και το γκαζάκι τους το έχουν, και αξιοπρεπώς φρενάρουν , και πολύ άνετα είναι στην καθημερινή μετακίνηση.

Έχω αλλάξει 2 Beverly και ένα SH300 και μόνο καλά έχω να πω για τα μηχανάκια αυτά, για τη χρήση που προορίζονται.

 

μίλησα για δικάβαλο γκαζάκι και ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ασφάλεια σε σχέση με το 300άρι σκούτερ.

σε όλα τα υπόλοιπα δεν έγραψα κάτι αρνητικό. να προσέχουμε λίγο τι γράφει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω δει κάποια citycom300i που μου άρεσαν και αυτές τις μέρες θα πάω σε μηχανικό να τα δει.Τα σέρβις του δεν μου φάνηκαν ούτε πολύ φθηνά αλλά ούτε και πανάκριβα.Τώρα το μόνο που κοιτάζω είναι κατά πόσο είναι ρεαλιστικό το 4λ/100 μέσα στο κέντρο της αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MariosApc είπε

παιδιά έχω δει κάποια citycom300i που μου άρεσαν και αυτές τις μέρες θα πάω σε μηχανικό να τα δει.Τα σέρβις του δεν μου φάνηκαν ούτε πολύ φθηνά αλλά ούτε και πανάκριβα.Τώρα το μόνο που κοιτάζω είναι κατά πόσο είναι ρεαλιστικό το 4λ/100 μέσα στο κέντρο της αθήνας.

θα υπολογίζεις 4,5-5λίτρα στα 100 για κέντρο Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, greekfragma είπε

μίλησα για δικάβαλο γκαζάκι και ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ασφάλεια σε σχέση με το 300άρι σκούτερ.

σε όλα τα υπόλοιπα δεν έγραψα κάτι αρνητικό. να προσέχουμε λίγο τι γράφει κάποιος.

Και εγώ πάνω σε αυτά απάντησα έχοντας προσέξει τι γράφεις.

Και εξακολουθώ να διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι κατάλαβα τι θες να πεις για την ενεργητική ασφάλεια σε δικάβαλο.Μακάρι να είχα τα λεφτά για να πήγαινα σε πιο μεγάλη μηχανή αλλά δεν δυστυχώς.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε εδώ για 300αρι δικαβάλο κλπ. Εγω με bmw c400x και σκεφτομε να πάω σε integra 750. Για ταξιδάκια δικαβαλο σκουτερ θες tmax και πάνω.οτι συζητάτε για μέσα στην πόλη καλά είναι. Τωρα ολα πάνε αλλά πως πάνε. Εκεί είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, greekfragma said:

για αρχάριο χωρίς εμπειρία σε μηχανές και που φοβάται το γκάζι τα θεωρώ πιο πολιτισμένα και απλούστερα σε οδήγηση.

δε ξέρω γιατί στέκεσαι μόνο στις 3 ξερές επιλογές. έγραψα πολλά έξτρα πράγματα για να τον καθοδηγήσω τι θέλει και τι προτείνω και για ποιο λόγο για τη τσέπη-χρήση που ψάχνει.

σου αφήνει εσένα διαφορετική εντύπωση;

Συνήθως στέκομαι σε πράγματα που μου κάνουν εντύπωση. 

Το να λέμε ας πούμε τις 300αρες μηχανές επικίνδυνες και μετά να προτείνουμε σκούτερ με 20 άλογα μου κάνει εντύπωση. 

Επίσης εντύπωση μου κάνει που βάζουμε τα 400αρια σκούτερ σε αντιστοιχία με μηχανές 30 αλόγων παραπάνω αλλά ΟΚ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε το νιντζακι ειναι πολυ αβολο για τον συνεπιβατη στο λεω γιατι το ειχα ειναι πανεμορφο βεβαια αλλα... Δεν θα συζητησω αν τα σκουτερ 300αρια ειναι καλυτερα απο μηχανες αν ειναι δυνατον να συγκρινουμε μια μηχανη με σκουτερ και σε θεμα επιδοσεων και ασφαλειας και ειδικα σε αυτα τα λεφτα...Ουτε την λογικη δεν καταλαβαινω απο 300αρι σκουτερ σε 600+ μηχανη ,παρε κανα cbf 250 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε Α2 κατηγορία είναι ότι ψάχνεις και παραπάνω, αλλά άλλο μηχανή άλλο scooter.
Ξαναλέω όμως, το θέμα είναι τι θες ΕΣΥ, τι γουστάρεις να καβαλάς και να κάνεις τις βόλτες σου.
Μόνος θα είσαι στο 90% του χρόνου στο μηχανάκι, άρα η άποψη των άλλων θα έπρεπε να μην σε αγγίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Z750 

Fazer 

Hornet 

Και δουλειά και βόλτα και δικαβαλο και γκαζι και φρενα. Κοίτα εκεί 2005-2007 και θα βρεις στα λεφτά σου. 

Είχα 2 παπακια πιτσιρικας, και είμαι κάτοχος Ζ750 2005 εδώ και 4 χρόνια(πρώτη μηχανή) για πόλη, παραλιες και μακρινές αποδράσεις είμαι ευχαριστημένος. 

Αυτά φιλικά πάντα. Και πάντα κράνος! 

Επεξ/σία από Tatofski64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...