Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται μια μηνυση για εξυβριση?


MessatsuRoku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εχω καποιες διαφορες με τον γειτονα μου και του ειπα πως εναν δεν αλλαξει η κατασταση θα προβω σε μηνυση και η μητερα μου ειπε μηπως σου κανει και αυτος μηνυση για εξυβριση? Ξερει κανεις τι χρειαζεται για να κανεις σε καποιον μηνυση για εξιβρυση? Μπορει ο καθενας να παει και να πει αιντε αυτος με εβρισε παμε δικαστηρια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα πας στο αστυνομικο τμημα της γειτονιας σου οπου θα καταθεσεις εγκληση ( μηνυση οπως την λενε ολοι ) με κοστος 40-50€ . Εκει θα αναφερεις λεπτομερως ο,τι σου εχει πει ο γειτονας σου. Μπορεις να παρεις δικηγορο και να την καταθεσει αυτος. 

Αμα τελεστηκαν το τελευταιο 24ωρο θα κινηθει η αυτοφωρη διαδικασια , που σημαινει οτι θα τον αναζητησουν και θα τον πανε στο αστυνομικο τμημα , οπου ειτε θα κρατηθει ( δυσκολο αν δεν ειναι κατι βαρυ) ειτε θα τον αφησουν ελευθερο και θα ακολουθησει η τακτικη διαδικασια ( δηλαδη ο εισαγγελεας μετα θα δει αν θα ασκησει διωξη για να πατε στο ακροατηριο)

Το ιδιο βεβαια θα μπορει να κανει και αυτος για εσενα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πεις ότι θα έχει οποιαδήποτε τύχη η μήνυση σου θα χρειαστείς μάρτυρες.  Και τις πιο πολλές φορές σε τέτοια περιστατικά και ειδικά σε γειτονιά,  ακόμα και αν υπάρχουν δεν θα δεχτούν να καταθέσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ακούσει αυτό που έχει πει ο μακιαβέλι "Να φέρεσαι καλά σε έναν άντρα ή αλλιώς σκοτωσέ τον διότι αν του κάνεις κακό και ζήσει τότε η εκδίκηση του θα σε τελειώσει"

Είναι πέρα ως πέρα βλακώδες να πας μπροστά σε κάποιον και να του πεις ότι θα σου κάνω μήνυση και θα σου φέρω αστυνομίες. Πόσες ιστορίες ακούμε για μαχαιρωμένους που πήγανε έτσι να λύσουνε τις διαφορές τους. Πέρα από αυτό η αστυνομία έιναι άχρηστη και δεν είναι το όργανο νόμου και τάξης που νομίζεις. Ξέρω μία θεία μου όπου έκανε ανώνυμη καταγγελία για κάποιους οι οποίοι κάνανε πλιάτσικο σε ένα μαγαζί που κληρωνόμησε, την επόμενη μέρα οι ίδιοι μαζεύτηκαν και τις πέταγαν πέτρες, φυσικά το πρόβλημα δε λύθηκε. Οπότε με τη πράξη της τα έκανε όλα χειρότερα, όχι καλύτερα.

Όταν βρίσκεσαι σε μία τέτοια κατάσταση η καλύτερη επιλογή συνήθως είναι να πας για μία λύση που από τη μία δε προκαλεί τον άλλον αλλά από την άλλη τον αποτρέπει. Στη προκειμένη περίπτωση, ζήτησε του να μη σου ξαναμιλήσει και αγνόησε τον, στη χειρότερη κάνε ασφαλιστικά μέτρα και κόψε κάθε επαφή μαζί του. Έτσι μπορείς να τον κρατήσεις μακριά εκ του ασφαλούς χωρίς να αναζητήσει εκδίκηση και μετά να σου φέρνει αυτός αστυνομίες ή να κάνει άλλα χειρότερα...

Συνιστώ τεράστια προσοχή στη χρήση της αστυνομίας για επιβολή στον άλλον καθώς μπορεί αυτό να γυρίσει εναντίον σου. Μπορώ να σου πω μία ιστορία όπου  κάποτε κάποιοι συγγενείς μου καλέσανε την αστυνομία διότι η μάνα μου μέσα στη τρέλα της τους πέταγε τα πράγματα που είχανε στην είσοδο στο ισόγειο καθώς δε ήθελε να τα βλέπει εκεί. Προφανώς η αστυνομία ερχόταν να την "μαζέψει"  και τελικά μάζεψε αυτούς καθώς ήταν παράνομο να έχουν τα πράγματα τους σε κοινόχρηστο χώρο. Διασύρθηκαν και την επόμενη μέρα την απειλούσαν. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Άσχετο όταν αποσύρεις τη μήνυση τα χρήματα τα παίρνεις πίσω ή χάθηκαν ???

Αν θυμάμαι καλά για να αποσύρεις τη μήνυση εφόσον έχει διαβιβαστεί από το ΑΤ στον εισαγγελέα δε γίνεται. Πρέπει να πας στην έδρα και να το δηλώσεις εκεί. 

Αν η μήνυση φύγει από το ΑΤ χωρίς παράβολο, μόλις τη δει ο εισαγγελέας τη βάζει κατευθείαν αρχείο.

Αν δεν έχει φύγει από το ΑΤ τότε πας βρίσκεις τον ΑΞΥΠ και τη σκίζετε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Έχεις ακούσει αυτό που έχει πει ο μακιαβέλι "Να φέρεσαι καλά σε έναν άντρα ή αλλιώς σκοτωσέ τον διότι αν του κάνεις κακό και ζήσει τότε η εκδίκηση του θα σε τελειώσει"

Είναι πέρα ως πέρα βλακώδες να πας μπροστά σε κάποιον και να του πεις ότι θα σου κάνω μήνυση και θα σου φέρω αστυνομίες. Πόσες ιστορίες ακούμε για μαχαιρωμένους που πήγανε έτσι να λύσουνε τις διαφορές τους. Πέρα από αυτό η αστυνομία έιναι άχρηστη και δεν είναι το όργανο νόμου και τάξης που νομίζεις. Ξέρω μία θεία μου όπου έκανε ανώνυμη καταγγελία για κάποιους οι οποίοι κάνανε πλιάτσικο σε ένα μαγαζί που κληρωνόμησε, την επόμενη μέρα οι ίδιοι μαζεύτηκαν και τις πέταγαν πέτρες, φυσικά το πρόβλημα δε λύθηκε. Οπότε με τη πράξη της τα έκανε όλα χειρότερα, όχι καλύτερα.

Όταν βρίσκεσαι σε μία τέτοια κατάσταση η καλύτερη επιλογή συνήθως είναι να πας για μία λύση που από τη μία δε προκαλεί τον άλλον αλλά από την άλλη τον αποτρέπει. Στη προκειμένη περίπτωση, ζήτησε του να μη σου ξαναμιλήσει και αγνόησε τον, στη χειρότερη κάνε ασφαλιστικά μέτρα και κόψε κάθε επαφή μαζί του. Έτσι μπορείς να τον κρατήσεις μακριά εκ του ασφαλούς χωρίς να αναζητήσει εκδίκηση και μετά να σου φέρνει αυτός αστυνομίες ή να κάνει άλλα χειρότερα.

 

Ακουστε τον ανθρωπο αυτο! Μην μπλεκετε, κυκλοφορουν πολλα ψυχακια εξω και αλλοι τοσοι δικομανεις. Η συννενοηθειτε η κοψε επαφες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Άσχετο όταν αποσύρεις τη μήνυση τα χρήματα τα παίρνεις πίσω ή χάθηκαν ???

Ξερεις το κρατος να δινει ποτε λεφτα πισω?

9 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Έχεις ακούσει αυτό που έχει πει ο μακιαβέλι "Να φέρεσαι καλά σε έναν άντρα ή αλλιώς σκοτωσέ τον διότι αν του κάνεις κακό και ζήσει τότε η εκδίκηση του θα σε τελειώσει"

Είναι πέρα ως πέρα βλακώδες να πας μπροστά σε κάποιον και να του πεις ότι θα σου κάνω μήνυση και θα σου φέρω αστυνομίες. Πόσες ιστορίες ακούμε για μαχαιρωμένους που πήγανε έτσι να λύσουνε τις διαφορές τους. Πέρα από αυτό η αστυνομία έιναι άχρηστη και δεν είναι το όργανο νόμου και τάξης που νομίζεις. Ξέρω μία θεία μου όπου έκανε ανώνυμη καταγγελία για κάποιους οι οποίοι κάνανε πλιάτσικο σε ένα μαγαζί που κληρωνόμησε, την επόμενη μέρα οι ίδιοι μαζεύτηκαν και τις πέταγαν πέτρες, φυσικά το πρόβλημα δε λύθηκε. Οπότε με τη πράξη της τα έκανε όλα χειρότερα, όχι καλύτερα.

Όταν βρίσκεσαι σε μία τέτοια κατάσταση η καλύτερη επιλογή συνήθως είναι να πας για μία λύση που από τη μία δε προκαλεί τον άλλον αλλά από την άλλη τον αποτρέπει. Στη προκειμένη περίπτωση, ζήτησε του να μη σου ξαναμιλήσει και αγνόησε τον, στη χειρότερη κάνε ασφαλιστικά μέτρα και κόψε κάθε επαφή μαζί του. Έτσι μπορείς να τον κρατήσεις μακριά εκ του ασφαλούς χωρίς να αναζητήσει εκδίκηση και μετά να σου φέρνει αυτός αστυνομίες ή να κάνει άλλα χειρότερα...

Συνιστώ τεράστια προσοχή στη χρήση της αστυνομίας για επιβολή στον άλλον καθώς μπορεί αυτό να γυρίσει εναντίον σου. Μπορώ να σου πω μία ιστορία όπου  κάποτε κάποιοι συγγενείς μου καλέσανε την αστυνομία διότι η μάνα μου μέσα στη τρέλα της τους πέταγε τα πράγματα που είχανε στην είσοδο στο ισόγειο καθώς δε ήθελε να τα βλέπει εκεί. Προφανώς η αστυνομία ερχόταν να την "μαζέψει"  και τελικά μάζεψε αυτούς καθώς ήταν παράνομο να έχουν τα πράγματα τους σε κοινόχρηστο χώρο. Διασύρθηκαν και την επόμενη μέρα την απειλούσαν. 

Του ειπα οτι θα του κανω μηνυση διοτι δεν μου αφηνει αλλη επιλογη, του ειπα ξεκαθαρα οτι δεν εχω καμια ορεξη να τρεχω σε δικαστηρια. Εκανα οσα μπορουσα απο την πλευρα, το δικαστηριο ειναι λυση αναγκης για να βρω το δικιο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexkour15 είπε

Αμα τελεστηκαν το τελευταιο 24ωρο θα κινηθει η αυτοφωρη διαδικασια , που σημαινει οτι θα τον αναζητησουν και θα τον πανε στο αστυνομικο τμημα , οπου ειτε θα κρατηθει ( δυσκολο αν δεν ειναι κατι βαρυ) ειτε θα τον αφησουν ελευθερο και θα ακολουθησει η τακτικη διαδικασια ( δηλαδη ο εισαγγελεας μετα θα δει αν θα ασκησει διωξη για να πατε στο ακροατηριο)

Το ιδιο βεβαια θα μπορει να κανει και αυτος για εσενα.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/telos-i-aytofori-diadikasia-gia-ta-adikimata-exyvrisis-dysfimisis-kai-sykofantikis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...