Προς το περιεχόμενο

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. (Marvel, 2021)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/6/2021 στις 9:43 ΜΜ, mecanomecano είπε

Οι ταινιες πολεμικων τεχνων,οπως και τα animation για ενηλικες aka anime,ειναι ασιατικες σπεσιαλιτέ.Οι Αμερικανοι σπανιως κανουν αυτα τα ειδη καλα-δεν ειναι στην κουλτουρα τους,δεν τα πολυκαταλαβαινουν,δεν εχουν τα καταλληλα ατομα,ειναι διαφοροι λογοι.Μαλιστα θα ελεγα οτι ακομα και μετα απο 5 δεκαετιες η καλυτερη αμερικανικη ταινια martial arts παραμενει το Enter the Dragon.

και οι ασιατες σπανια το κανουν καλα...δυσκολο να πετυχεις το συνδυασμο καλο ηθοποιο, καλο χορογραφο και καλο σκηνοθετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπον περασα καλα με την ταινια σαφως προτιμοτερη απο αλλες προσφατες της Marvel,σκηνες μαχης χωρις το ενοχλητικο συνεχες editing που ειχε το Black Widow.Αλλα αυτοι οι καινουργιοι (τα αδερφια) δεν λενε και πολλα ΙΜΟ.Σιγουρα ειναι και συναισθηματικοι λογοι-εχω δει και αγαπησει τον Tony Leung και την Michelle Yeoh σε τοσες ταινιες εδω και δεκαετιες- αλλα νομιζω οτι κερδιζουν ευκολα την παρασταση απο τους Simu Liu και Meng'er Zhang.Ενα 7.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, αισθάνθηκα έντονα ότι έβλεπα ταινία της Disney και όχι της Marvel. Αντί για origin των 10 δαχτυλιδιών (που κανονικά έπρεπε να λέγονται 10 βραχιόλια ώστε να μην χρειάζεται 'πούλημα' του Μανδαρίνου με τα δέκα δαχτυλίδια της δύναμης ο οποίος στα Marvel Universe comics είναι υπαρκτό πρόσωπο και μάλιστα πανίσχυρος super villain) η ταινία βαδίζει στα χνάρια οικογενειακού δράματος με τα γνωστά κλισέ και ένα άκρως ενοχλητικό sidekick. Προτείνεται για ένα βράδυ που δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο να δείτε, προσωπικά την είδα και αυτό ήταν, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά. 5,5/10   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει το πρωτο μισο μερος εδω και 4 μερες και δεν μου παει να δω το επομενο μισο. Πολυ καλες χορογραφιες αλλα ολα τα κλισε μαζεμενα με τερμα χαζους χαρακτηρες. Καλυτερευει μετα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Arkin είπε

Εχω δει το πρωτο μισο μερος εδω και 4 μερες και δεν μου παει να δω το επομενο μισο. Πολυ καλες χορογραφιες αλλα ολα τα κλισε μαζεμενα με τερμα χαζους χαρακτηρες. Καλυτερευει μετα?

Αν είσαι ο Μπέντζαμιν Μπάτον και κάθε μέρα γίνεσαι νεότερος, περίμενε λίγο, θα καλυτερεύσει. Ταινία για 8χρονα. 1000 φορές να ξαναδείς Kung Fu Panda.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Αν είσαι ο Μπέντζαμιν Μπάτον και κάθε μέρα γίνεσαι νεότερος, περίμενε λίγο, θα καλυτερεύσει. Ταινία για 8χρονα.

Χαχαχα ωραία το ανέλυσες. Θα πάρω μια γαβάθα ποπ κορν και θα την τελειώσω έχω σταματήσει να περιμένω από τη marvel καλή ταινία εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, για 92 και 98% δεν είναι ούτε στο μυαλό του δημιουργού της. Είναι μια μέτρια ταινία δράσης με υψηλή παραγωγή, μέτριες ερμηνείες πλην των δύο ιερών τεράτων, ένα άθλιο sidekick character, που την βλέπεις μια φορά με την παρέα και δεν ξανασχολείσαι.

Με 430εκ εισπράξεις worldwide για Disney/marvel ταινία την λες και semi-flop πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την ειδα με τα παιδια και περασαμε καλα,ε ναι Disney παραγωγη για μικροτερες ηλικιες ειναι-καλη για "εισαγωγη" στο subject "Asian cinema" για να τους περασω μετα  σε πιο αυθεντικο/δυνατο υλικο :P 

Εχω παρατηρησει οτι η Awkwafina αρεσει στις μικρες ηλικιες την βρισκουν αστεια ενω οι μεγαλοι αδιαφορη η ενοχλητικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...