Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν τα Apple AirTags, για εύκολο εντοπισμό συσκευών και αντικειμένων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, haHa είπε

Ωραια λυση, υπηρχε χρονια με τα Tile, αλλα με το που εβγαλε το αντιστοιχο η Samsung(Samsung SmartTag τον Ιανουαριο), μετα απο λιγους μηνες παρουσιαζει και η apple την δικια της λυση...

Όταν λες ότι μετά από λίγους μήνες παρουσιάζει και η Apple τη δική της λύση, με τα προϊόντα να κυκλοφορούν με διαφορά 10 ημερών στην αγορά, συγνώμη αλλά είναι νομίζω σαφής η πρόθεση δημιουργίας εντυπώσεων. Αν κάνω λάθος σόρι.

Επίσης δεν υπήρχε χρόνια με τα Tile, καθώς είναι σαν να λέμε ότι έβγαλε η SonyEricsson το P800 smartphone, ε ακολούθησε τη motorolla και τα bricks που είχε. Τα airtags όπως και τα αντίστοιχα της Sammy είναι σχεδόν άλλη κατηγορία προϊόντος, λαμβάνοντας υπόψιν το UWB και τα αντίστοιχα networks τους.

Επειδή σε θυμάμαι από πάντα ότι είσαι σχολαστικός (και συνήθως αντικειμενικός), απλά δεν μπόρεσα να μη σχολιάσω αυτή τη φορά την ιδιαίτερη ευαισθησία σου με το μήλο :) all good

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

 

1 ώρα πριν, apostolisd είπε

Δεν είναι όμως καθόλου ακριβές αυτό που υποστηρίζεις και εσύ, καθώς η ιδιαιτερότητα των airtags είναι το UWB και η ενσωμάτωση στο (ομολογουμένως μεγαλύτερο) community του findMy. Οπότε έχει την πλάκα του το ότι συχνά καυτηριάζεις αντιγραφές εκ μέρους της apple για τους δικούς σου λόγους, απλά κάποιες φορές είναι ανεδαφικό.

Επέκταση  

Δεν μιλησα ποτε για αντιγραφη, ο φιλος Chris_BMW μιλησε:

 

«Ωραια λυση, υπηρχε χρονια με τα Tile, αλλα με το που εβγαλε το αντιστοιχο η Samsung(Samsung SmartTag τον Ιανουαριο), μετα απο λιγους μηνες παρουσιαζει και η apple την δικια της λυση...»

 Δηλαδή εδώ γιατί μιλάς ;;

 Όχι αντιγραφή δίκη της λύση μετά από λίγους μήνες θα μου πεις αλλά οκ...

 το άσπρο μαύρο που λέγαμε ...

Υ.Γ Για airtags υπήρχαν φήμες εδώ και δυο χρόνια ..

 Από ΟΛΑ τα μεγάλα τεχνολογικά σάιτ .

 Ξαφνικά παρουσίασε η Samsung κάτι αντίστοιχο πρώτη για να την προλάβει .. όπως γίνεται πάντα . Ούτως η άλλος μια που τα παρουσίασε και μια που θα χαθούν στο χρονοντούλαπο .

 Της apple όμως φίλε θα πουλήσουν . Και θα πουλήσουν πολύ .

 Γιαυτο ότι βγάζει το ελέγχει από 15 μεριές ώστε να δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα .

Γιατί .. θα πουλήσει ....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, haHa είπε

Επιβεβαιωσες λοιπον οτι δεν εχεις κατι πριν απο 2 χρονια. 
Οπως και να εχει, καλος ειναι ο ανταγωνισμος και μπραβο που η apple εβγαλε και αυτη τετοιο προιον μετα την tile, samsung, nokia κλπ.

Τα ίδια λες ξανά κάτσε ψάξε γιατί ότι να ναι λες και πάλι υπάρχουν tracking device εδώ και 30 χρόνια το θέμα δεν είναι ποιος το έκανε πρώτος το θέμα είναι ποιος το κάνει καλύτερα σε όλα τα πράγματα 😉

Επεξ/σία από farcry33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, farcry33 είπε

Τα ίδια λες ξανά κάτσε ψάξε γιατί ότι να ναι λες και πάλι υπάρχουν tracking device εδώ και 30 χρόνια το θέμα δεν είναι ποιος το έκανε πρώτος το θέμα είναι ποιος το κάνει καλύτερα σε όλα τα πράγματα 😉

+1000
To ιδιο ισχυει πχ και για αλλες κατηγοριες προιοντων: απο phablets και ασυρματα ακουστικα ως smart ηχεια και smartwatches. Και στις 4 κατηγοριες η samsung πρωτη παρουσιασε προιοντα(και πριν απο αυτην αλλες εταιρειες) και μετα κλασικα ακολουθησε η apple. Και τι με αυτο οταν πχ το apple watch ειναι αρκετα καλυτερο και ετσι κι αλλιως ειναι η μοναδικη πρακτικη λυση για καποιον που εχει iPhone;

Και για αυτο δεν καταλαβαινω την μανια μερικων να πουν οτι ο ανταγωνισμος(που ειχε ηδη βγαλει τετοια προιοντα) αντεγραψε την apple! Δεν εχει σημασια ποιος το εβγαλε πρωτος οπως λες, αλλα γιατι το fanboy προσπαθει να κανει το ασπρο-μαυρο;
Αβυσσος η ψυχη του...

----------------------

1 ώρα πριν, apostolisd είπε

Επειδή σε θυμάμαι από πάντα ότι είσαι σχολαστικός (και συνήθως αντικειμενικός), απλά δεν μπόρεσα να μη σχολιάσω αυτή τη φορά την ιδιαίτερη ευαισθησία σου με το μήλο :) all good

Οπως ειπα την θεωρω πολυ καλη λυση και μαλλον θα χτυπησω μια 4αδα. Καλα κανεις και επιβεβαιωνεις και σχολιαζεις τα λεγομενα μου, οπως καλα κανεις και δεν σχολιαζεις ουτε δινεις τροφη στον fanboy που προσπαθει να κανει το ασπρο-μαυρο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, haHa είπε

+1000
To ιδιο ισχυει πχ και για αλλες κατηγοριες προιοντων: απο phablets και ασυρματα ακουστικα ως smart ηχεια και smartwatches. Και στις 4 κατηγοριες η samsung πρωτη παρουσιασε προιοντα(και πριν απο αυτην αλλες εταιρειες) και μετα κλασικα ακολουθησε η apple. Και τι με αυτο οταν πχ το apple watch ειναι αρκετα καλυτερο και ετσι κι αλλιως ειναι η μοναδικη πρακτικη λυση για καποιον που εχει iPhone;

Και για αυτο δεν καταλαβαινω την μανια μερικων να πουν οτι ο ανταγωνισμος(που ειχε ηδη βγαλει τετοια προιοντα) αντεγραψε την apple! Δεν εχει σημασια ποιος το εβγαλε πρωτος οπως λες, αλλα γιατι το fanboy προσπαθει να κανει το ασπρο-μαυρο;
Αβυσσος η ψυχη του...

----------------------

Οπως ειπα την θεωρω πολυ καλη λυση και μαλλον θα χτυπησω μια 4αδα. Καλα κανεις και επιβεβαιωνεις και σχολιαζεις τα λεγομενα μου, οπως καλα κανεις και δεν σχολιαζεις ουτε δινεις τροφη στον fanboy που προσπαθει να κανει το ασπρο-μαυρο.

Αδερφούλη όλα κάλα και εγώ χρησιμοποιώ samsung και μου αρεσει πολυ σαν εταιρία οπως και αλλες εταιρίες, δεν δουλεύω μόνο apple products οπως πχ εχω macbook και windows laptop αλλα τα windows μου αρεσουν πολυ περισσότερο σαν χρήση Απλά στο συγκεκριμένο θέμα με τα tags ειμαι 100% σιγουρος οτι η samsung αντέγραψε apple και οπως ειπα και πριν απλα εχει την δύναμη να τα παράγει πολυ ποιο γρηγορα η samsung οπως λογικα θα ξες κατασκευάζει απο κινητά μεχρι τανκς και εχει δικια της γραμμή παραγωγής πραγμα που δεν εχει η apple. Δεν μου φαίνεσαι για άσχετος αρα θα το ξες και ουτε ειπα οτι δεν ξες και απλα λες βλακείες γιατι δεν γουστάρεις apple οπως οι παρα παρα πολλοι πανασχετοι εδω μεσα. Απλα η samsung πραγμα που δεν μου αρεσει ειναι οτι ακουει παει το κανει απλα για να το κανει πρωτη και το κανει πολλες φορες κακα, και ακομα αυτο που κοροιδευε που δεν εχει φορτιστη το Iphone και μετα δεν εβαλε ουτε αυτη τραγικο, γενικα το τμημα μαρκετινκ που εχει ειναι για σκουπιδια στην καλυτερη.  Την αγαπη μου λοιπον :) 

Επεξ/σία από farcry33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, farcry33 είπε

Αδερφούλη όλα κάλα και εγώ χρησιμοποιώ samsung και μου αρεσει πολυ σαν εταιρία οπως και αλλες εταιρίες, δεν δουλεύω μόνο apple products οπως πχ εχω macbook και windows laptop αλλα τα windows μου αρεσουν πολυ περισσότερο σαν χρήση Απλά στο συγκεκριμένο θέμα με τα tags ειμαι 100% σιγουρος οτι η samsung αντέγραψε apple και οπως ειπα και πριν απλα εχει την δύναμη να τα παράγει πολυ ποιο γρηγορα η samsung οπως λογικα θα ξες κατασκευάζει απο κινητά μεχρι τανκς και εχει δικια της γραμμή παραγωγής πραγμα που δεν εχει η apple. Δεν μου φαίνεσαι για άσχετος αρα θα το ξες και ουτε ειπα οτι δεν ξες και απλα λες βλακείες γιατι δεν γουστάρεις apple οπως οι παρα παρα πολλοι πανασχετοι εδω μεσα. Απλα η samsung πραγμα που δεν μου αρεσει ειναι οτι ακουει παει το κανει απλα για να το κανει πρωτη και το κανει πολλες φορες κακα οπως και κοροιδευει που δεν εχει φορτιστη το Iphone και μετα δεν βαζει ουτε αυτη γενικα το τμημα μαρκετινκ που εχει ειναι για σκουπιδια στην καλυτερη.  Την αγαπη μου λοιπον :) 

(παλι βλεπω μονο αλλοι μιλανε για αντιγραφη)
Λιγο η συνταξη του κειμενου, λιγο οι χαρακτηρισμοι που κανεις, δειχνουν οτι εχεις ζοριστει.

Καλη συνεχεια, γραμμενο αυτο το ποστ απο ενα ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

(παλι βλεπω μονο αλλοι μιλανε για αντιγραφη)
Λιγο η συνταξη του κειμενου, λιγο οι χαρακτηρισμοι που κανεις, δειχνουν οτι εχεις ζοριστει.

Καλη συνεχεια, γραμμενο αυτο το ποστ απο ενα ipad.

Το διορθωσα οσο μπορουσα το κειμενο γραμμενο πολυ γρηγορα σε φαναρι, ειναι αντιγραφη οσο και αν δεν σου αρεσει απλα το εκανε γιατι ηταν να το κανει η apple κλασικη samsung.

Καλη συνεχεια γραμμενο απο s21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, haHa είπε

Δεν μιλησα ποτε για αντιγραφη, ο φιλος Chris_BMW μιλησε:

Tελος, το UWB υπαρχει και σε αλλα tags που ενσωματωνονται σε αντιστοιχα networks.
 

Δεν μίλησες για αντιγραφή όντως. Όπως εχεις κανει ξανα και ξανα σε πολλές παρουσιάσεις νεων προιοντων συνειδητά αναφέρθηκες στην πάγια τακτική της Samsung να λανσάρει ένα προϊόν άρπα κόλλα μόνο και μόνο για να το λανσάρει πρώτη και να φωνάξει First! Το ειδαμε να συμβαινει ξανα και ξανα με πολλα κακοσχεδιασμενα ή εστω προειροσχεδιασμένα προιόντα που εχουν χαθει στο χρονοντουλαπο της ιστορίας σε αντιθεση με τα αντιστοιχα της Apple που ακολουθησαν οπως και τωρα.

Και όπως παντα ο πάντοτε εξυπνος αλλα όποτε τον συμφέρει ακριβολόγος @haHa ηταν εδω να φωνάξει Dahh η Apple ακολούθησε την Samsung και εβγαλε κι αυτη το ταδε προιον. Αφού λοιπον σαρέσει να εισαι τοσο ακριβολόγος και δεν αφηνεις να πεσει τιποτα κάτω οχι δεν ισχυει οτι η Apple ακουλουθησε της Samsung. Ναι άλλη μια φορα εβγαλε ενα προιον μετα την Samsung αλλα λεγοντας οτι την ακολουθησε δειχνεις οτι μάλλον δεν εχεις αντιληφθεί πως λειτουργει η αγορα της τεχνολογίας κι ας εχεις μαζεψει κοντα 15k μηνυματα εδω μεσα. 

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Choulio είπε

...Αφού λοιπον σαρέσει να εισαι τοσο ακριβολόγος και δεν αφηνεις να πεσει τιποτα κάτω οχι δεν ισχυει οτι η Apple ακουλουθησε της Samsung. Ναι άλλη μια φορα εβγαλε ενα προιον μετα την Samsung αλλα λεγοντας οτι την ακολουθησε ...

Αφηνω στην ακρη τα υπολοιπα που γραφεις που δεν ισχυουν, αλλα θα σταθω αυτο.
Οταν γραφω οτι η apple ακολουθησε την samsung το εννοω χρονικα. Ισως με το επιρρημα χρονικα θα βοηθουσε να καταλαβεις τι εννοουσα:  η apple ακολουθησε χρονικα την samsung.
Με λιγα λογια συμφωνω μαζι σου που λες οτι " η apple άλλη μια φορα εβγαλε ενα προιον μετα την Samsung".

Οτι τωρα εχουμε καταληξει και εξηγουμε και πιανομαστε απο την καθε λεξη επειδη μερικοι γραφουν για αντιγραφες και προσπαθουν να κανουν το ασπρο-μαυρο, δειχνει πολλα.

Μακαρι και στο μελλον να δουμε κι αλλες εταιρειες να ακολουθουν χρονικα αλλες με παρουσιαση παρομοιων αλλα βελτιωμενων προιοντων.
 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες, σοβαρά τώρα, ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? 

Ποιός διάολος νοιάζεται ποιός αντέγραψε ποιόν? 

Δουλεύει? Τέλος, εγώ τα θέλω.

Δε πα να τα δημιούργησε πρώτη η Μοtorola το 1996. 

Και ο Kobe αντέγραψε τα μισά καρφώματα του Jordan, και τον ακολουθούν τόσοι άλλοι τώρα. Μήπως να σταματήσουμε να βλέπουμε ΝΒΑ ή να σταματήσουμε να πληρώνουμε τους παίκτες επειδή αντέγραψαν τις κινήσεις άλλων? Ναι είναι ΤΟΣΟ άκυρο αυτό που συζητάτε (και οι 2 πλευρές). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Ρε μάγκες, σοβαρά τώρα, ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? 

Ποιός διάολος νοιάζεται ποιός αντέγραψε ποιόν? 

Δουλεύει? Τέλος, εγώ τα θέλω.

Δε πα να τα δημιούργησε πρώτη η Μοtorola το 1996. 

Και ο Kobe αντέγραψε τα μισά καρφώματα του Jordan, και τον ακολουθούν τόσοι άλλοι τώρα. Μήπως να σταματήσουμε να βλέπουμε ΝΒΑ ή να σταματήσουμε να πληρώνουμε τους παίκτες επειδή αντέγραψαν τις κινήσεις άλλων? Ναι είναι ΤΟΣΟ άκυρο αυτό που συζητάτε (και οι 2 πλευρές). 

+1000

17 ώρες πριν, haHa είπε

To ιδιο ισχυει πχ και για αλλες κατηγοριες προιοντων: απο phablets και ασυρματα ακουστικα ως smart ηχεια και smartwatches. Και στις 4 κατηγοριες η samsung πρωτη παρουσιασε προιοντα(και πριν απο αυτην αλλες εταιρειες) και μετα κλασικα ακολουθησε η apple. Και τι με αυτο οταν πχ το apple watch ειναι αρκετα καλυτερο και ετσι κι αλλιως ειναι η μοναδικη πρακτικη λυση για καποιον που εχει iPhone;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/4/2021 στις 5:18 ΜΜ, Chris_BMW είπε

 Γιαυτο ότι βγάζει το ελέγχει από 15 μεριές ώστε να δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα .

 

Βρε συ, στο Insomnia γράφεις, όχι στο παιδί μου και εγώ. Ότι έχει βγάλει η Apple δουλεύει απροβλημάτιστα ε? Οκ μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Βρε συ, στο Insomnia γράφεις, όχι στο παιδί μου και εγώ. Ότι έχει βγάλει η Apple δουλεύει απροβλημάτιστα ε? Οκ μαν

Απάντηση σε σχόλιο που γράφει 

 «Γιαυτο ότι βγάζει το ελέγχει από 15 μεριές ώστε να δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα .»

 σχόλιο το οποίο ήταν μέρος συζήτησης με άλλο μέλος .

 Συμπέρασμα δικό σου απομονώνοντας τις τρεις γραμμές :

 «Δηλαδή ότι βγαζει η Apple δουλεύει απροβλημάτιστα»

Αν αυτό κατάλαβες Οοοοοκ man….

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...