Προς το περιεχόμενο

Nier Replicant ver.1.22474487139


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sprou είπε

Είναι κανείς εδώ; 😛

Τι έγινε άπατο πήγε από την κοινότητά μας;

Θα το πιάσω μετά το village εγώ, πολύ σύντομα δηλαδή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε δεν του αρεσουν οι διάλογοι και η ιστορία σε ενα JRPG και δεν θέλει να κανει τα πολλαπλα playthrough τα οποια ειναι κατι σαν σημα κατατεθεν της σειρας.. Μάλιστα... :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έχω ξεκινήσει εδώ και κανά δύο μέρες στο ps5. Δείχνει τα χρόνια του αλλά η μουσικάρα του συν την παράξενη ιστοριά του έχει και αυτό σαν το διάδοχο του το κάτι που σε κολλάει να παίξεις 

4 ώρες πριν, ADHD είπε

Οποτε δεν του αρεσουν οι διάλογοι και η ιστορία σε ενα JRPG και δεν θέλει να κανει τα πολλαπλα playthrough τα οποια ειναι κατι σαν σημα κατατεθεν της σειρας.. Μάλιστα... :P 

δεν είναι των jprg τα παιδιά εκεί στο ragequit πρώην pc master συντάκτες δλδ. Ειναι αφοσιωμένοι στα δυτικό στυλ rpg γιαυτό ξενίζει και το review. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει τώρα μεταξύ μας, άλλο πράγμα να κάνεις πολλαπλά playthroughs επειδή γουστάρεις και όποτε γουστάρεις και άλλο να σε "αναγκάζει" το παιχνίδι να τα κάνεις και άμεσα και πολλές φορές κιόλας, προκειμένου να δεις το true ending και όλη την ιστορία (πόσο μάλλον αν έχεις και κάνα μεγάλο backlog από άλλα παιχνίδια να παίξεις). Εμένα μου ακούγεται σαν ένας τεμπέλικος τρόπος να μεγαλώσεις τη διάρκεια του, αντί απλά να το κάνεις μεγαλύτερο με νέες περιοχές, νέα quests κτλ. Αυτό λογικό είναι να αποθαρρύνει πολλούς και προφανώς πρέπει να ειπωθεί σαν αρνητικό. Το πιο σωστό για μένα είναι το νέο ή τα νέα playthrough να επιβραβεύουν τον παίχτη με bonus contents ή μικρές λεπτομέρειες που μόνο οι true fans που θα το παίξουν πολλές φορές θα παρατηρήσουν, αλλά όχι να το τελειώνεις μια φορά και να σου λέει ακόμα δεν είδες τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

εγώ το έχω ξεκινήσει εδώ και κανά δύο μέρες στο ps5. Δείχνει τα χρόνια του αλλά η μουσικάρα του συν την παράξενη ιστοριά του έχει και αυτό σαν το διάδοχο του το κάτι που σε κολλάει να παίξεις 

δεν είναι των jprg τα παιδιά εκεί στο ragequit πρώην pc master συντάκτες δλδ. Ειναι αφοσιωμένοι στα δυτικό στυλ rpg γιαυτό ξενίζει και το review. 

Δεκτό, απλά μου φαινεται καπως σαν να κανω review πχ το Doom Eternal και να λεω οτι με ζαλιζει η γρήγορη καμερα και δεν μπορω την πολυ βια... :P Το Nier ειναι niche τιτλος ειτε στο πουλαει 100% και γινεσαι φαν ειτε οχι για εμενα δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο τουλαχιστον απο θεμα ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chek2fire είπε

 

δεν είναι των jprg τα παιδιά εκεί στο ragequit πρώην pc master συντάκτες δλδ. Ειναι αφοσιωμένοι στα δυτικό στυλ rpg γιαυτό ξενίζει και το review. 

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα δυστηχως με τα περισσοτερα απο αυτα τα sites ειναι οτι τα review τους βασιζονται κυριως στο εαν θα τους στειλουν ή οχι κωδικο οι οι εταιρειες,και οχι στο εαν ειναι φανατικοι των Jrpg ή οχι.

Εαν για παραδειγμα εκαναν κυριως review τα παιχνιδια που τους αρεσαν ή τα παιχνιδια που οι ιδιοι πληρωναν,ειτε δεν θα εκαναν καθολου review για αυτα(με το ζορι που λεμε),ειτε θα βλεπαμε και αλλα Jrpg που απουσιαζουν οπως το Persona 4,το Ni No Kuni 1(παρολο που εχουν κανει review για το 2),τα Legend Of Heroes και παει λεγοντας.

Για αυτο για παιχνιδια που προσωπικα με ενδιαφερουν πολυ,εχω σταματησει να ασχολούμαι με την πλειοψηφια αυτων των sites.

Και για αυτο το λογο και οταν μιλαμε για Jrpg(περαν απο mainstream τυπου Final Fantasy) ,προσωπικα δεν περιμενω ειδικα απο ΕΛληνικα sites για να ενημερωθω.

Τωρα για το Nier του θεματος,σε οποιος αρεσε το Automata,θα το παιξει και αυτο καποια στιγμη. Εγω επειδη ξαναεπαιξα προσφατα το Automata,θα ασχοληθω με το Replicant λογικα αργοτερα προς τελος του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι ειναι και θεμα καταρτισης, αν μια σελιδα δεν εχει JRPG players αλλα παρ'ολα αυτα νιωθει την αναγκη η πρεπει λογο σπονσορα η κατι τετοιο να κανει review σε καποιο τοτε αυτοματα ο reviewer κανει αγγαρεια και αυτο αποτυπωνεται στο review. Το Nier ειναι ενα παιχνιδι που δεν απευθυνεται στη μαζα καλώς η κακως παρα το boost που εφαγε με το automata παραμένει niche σειρα οποτε λογικο να βγει αυτο το αποτέλεσμα.

Δεν λεω οτι θα επρεπε να το θεοποιησουν με το ζορι επειδη αρεσει σε εμενα, καθε αλλο, απλα να υπαρχει σωστη κριτική απο άτομα που παιζουν JRPG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

εγώ τους συγκεκριμένους τους διαβάζω γιατί απλά ξέω ότι είναι gamer που για μένα αυτό μετράει. 

Τι να σου πω.Εγώ από παλιότερα θυμάμαι παρά πολλές να είμαι αντίθετος σε πολλές από τις κριτικές τους ,οι οποίες είμαι σίγουρος ότι αν δεν είχαν τσάμπα κωδικό θα ήταν και πιο χαμηλές όπως στο review του Wolf Youngblood η στο Vampyr που μου έρχονται στο μυαλό .Δυστηχως η ευτυχώς όταν παίζεις και κρίνεις με βάση δωρεάν κωδικούς για review,σου παίζει ρόλο στην τελική σου κριτική κάτι που δεν ισχύει με τον κανονικό gamer που βάζει το χέρι του στο πορτοφόλι και ειδικά για day one αγορές που είναι και οι ακριβότερες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι που το πιστεύεις αυτό, φίλε Fulgore, αλλά δεν έχει καμία σχέση το γεγονός της δωρεάν παροχής review code με την τελική αξιολόγηση ενός τίτλου. Μα καμία όμως.

Άλλωστε, η βαθμολογία δεν είναι μόνη της, υπάρχει και ένα κείμενο που τη στηρίζει. Αν διαφωνείς ή συμφωνείς, είναι καθαρά δικό σου θέμα. Αλλά κανένα παιχνίδι δεν έχει κερδίσει "πόντους" εξαιτίας των δωρεάν κωδικών, αλίμονο, αυτό που λες μας θίγει ως συντάκτες και ως gamers. Ουκ ολίγες φορές, γράφουμε ξεκάθαρα στο review για το αν αξίζει κάποιος να δώσει ένα χ ποσό για το ψ παιχνίδι.

Ούτως ή άλλως, όλα τα ελληνικά gaming sites λειτουργούν με τη λογική των κωδικών από τους publishers (είναι λίγο δύσκολο να πληρώνει κανείς 60άρια για κάθε νέο τίτλο που κυκλοφορεί, δε νομίζεις;) , οπότε με αυτό το συλλογισμό, όλα τα gaming sites βάζουν παραπάνω βαθμούς επειδή λαμβάνουν δωρεάν κωδικούς.

Είμαστε όμως offtopic, το θέμα μας δεν είναι το Ragequit, αν θες να το συζητήσουμε, υπάρχει και εκεί forum.

 

Επεξ/σία από Sephir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 1:03 ΠΜ, ADHD είπε

Οποτε δεν του αρεσουν οι διάλογοι και η ιστορία σε ενα JRPG και δεν θέλει να κανει τα πολλαπλα playthrough τα οποια ειναι κατι σαν σημα κατατεθεν της σειρας.. Μάλιστα... :P 

Γεια σου φίλε μου, εγώ έγραψα το review στο Ragequit.gr. Η ιστορία είπα σε αρκετά σημεία ότι είναι ενδιαφέρουσα, οι διάλογοι όντως δεν μου άρεσαν. Το θέμα με τα πολλαπλά playthroughs δεν είναι ότι απαιτούνται για να δεις όλα τα endings. Τα quests και το gameplay δεν έχουν το απαιτούμενο βάθος και ποικιλία ώστε το παιχνίδι να μείνει φρέσκο για τις επιπλέον x ώρες που θα χρειαστείς για να δεις τα πάντα. Κατά την άποψή μου πάντα.

18 ώρες πριν, ADHD είπε

Δεκτό, απλά μου φαινεται καπως σαν να κανω review πχ το Doom Eternal και να λεω οτι με ζαλιζει η γρήγορη καμερα και δεν μπορω την πολυ βια... :P Το Nier ειναι niche τιτλος ειτε στο πουλαει 100% και γινεσαι φαν ειτε οχι για εμενα δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο τουλαχιστον απο θεμα ιστορίας.

Εδώ δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι, μπορείς να πεις ένα παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Sephir είπε

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι μόνο πάνω σε αυτό για να το κλείσω . Δεν έγραψα κάπου ότι το συγκεκριμένο site γράφει πληρωμένα reviews και αν αυτό πέρασε από το παραπάνω τότε ζήτω συγνώμη .

Από εκεί και πέρα όμως,είναι γεγονός ότι έχουν δωθεί παρά πολλές φορές τέτοια δικαιώματα γενικά στον χώρο των gaming reviews(ειδικά από μεγαλύτερα site που έχουν παραπάνω κίνηση και άρα καθορίζουν και πωλήσεις οι βαθμολογίες τους).

Και σε αυτό που έγραψα περί τιμής και βαθμολογιών προφανώς και ισχύει στην πράξη ακόμα και από την μεριά του καταναλωτή να το δεις. 
Αλλιως πχ θα δει και θα κρίνει κάποιος(προφανώς όχι φαν) το Nier και το κάθε Nier αν το πάρει στα10ευρω(πχ μετά από καιρό)και αλλιώς αν το πάρει day one στα 60.Εξού και αυτό που διαβάζουμε πολλές φορές από τον ίδιο τον κόσμο ότι λίγα είναι τα παιχνίδια που πραγματικά αξίζουν τα day one χρήματα τους(κάτι που δεν συμβαδίζει όμως απο τις γενικές βαθμολογίες που τα 8 και 8.5 πέφτουν βροχή.

Και επειδή ακριβώς οι βαθμολογίες από μόνες τους είναι πολλές φορές προβληματικές (γιατί πολλές φορές δεν δικαιολογούνται και από το κείμενο που τις ακολουθεί) ,το ιδανικό είναι να μην υπάρχουν καθόλου(κάτι σαν unboxholics, ace).Εξού και τα παραδείγματα που ανέφερα πιο πάνω ακριβώς για να τονίσω γιατί είμαι κατά των βαθμολογιών απο τα διαφορά sites. 
Το ξαναλέω όλα αυτά δεν αφορούν συγκεκριμένα το παραπάνω site που αναφέρθηκε η κάποιο άλλο Ελληνικό site,απλά με αφορμή τα τελευταία κυρίως σχόλια κάνα αυτή την γενική τοποθέτηση(τα ίδια είχα γράψει παλιότερα και σε αλλά gaming forum που συμμετείχα αλλά κλασσικά απάντηση δεν είχα πάρει).

Για το εάν συμφωνώ η διαφωνώ με το συγκεκριμένο review(σε σχέση με τα αλλά που αναφέρω πχ)δεν μπορώ να  έχω άποψη ,γιατί ακόμα δεν το έχω παίξει το παιχνίδι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Από εκεί και πέρα όμως,είναι γεγονός ότι έχουν δωθεί παρά πολλές φορές τέτοια δικαιώματα γενικά στον χώρο των gaming reviews(ειδικά από μεγαλύτερα site που έχουν παραπάνω κίνηση και άρα καθορίζουν και πωλήσεις οι βαθμολογίες τους).

Ασφαλώς. Η αγορά της Ελλάδας όμως είναι τέτοια σε μέγεθος που κανείς δεν ασχολείται με τον τρόπο που αναφέρεις. Αυτό που λες ενδεχομένως να ισχύει για πολύ μεγάλα sites του εξωτερικού που έχουν στενές σχέσεις με studios και publishers, η απήχηση των ελληνικών μέσων είναι συγκριτικά πολύ μικρότερη οπότε δεν κερδίζουν κάτι οι εταιρίες με το να προσπαθήσουν να επηρεάσουν. Ακόμα και στο Metacritic η βαθμολογία των μεγάλων sites συνεισφέρει με μεγαλύτερο συντελεστή στο τελικό Metacritic score. 

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και σε αυτό που έγραψα περί τιμής και βαθμολογιών προφανώς και ισχύει στην πράξη ακόμα και από την μεριά του καταναλωτή να το δεις. 
Αλλιως πχ θα δει και θα κρίνει κάποιος(προφανώς όχι φαν) το Nier και το κάθε Nier αν το πάρει στα10ευρω(πχ μετά από καιρό)και αλλιώς αν το πάρει day one στα 60.Εξού και αυτό που διαβάζουμε πολλές φορές από τον ίδιο τον κόσμο ότι λίγα είναι τα παιχνίδια που πραγματικά αξίζουν τα day one χρήματα τους(κάτι που δεν συμβαδίζει όμως απο τις γενικές βαθμολογίες που τα 8 και 8.5 πέφτουν βροχή.

Επίσης πολύ σωστό, γι' αυτό και σε όλα σχεδόν τα reviews μας υπάρχει αξιολόγηση για το value for money. Από εκεί και πέρα όμως ένα review πρέπει να χαρακτηρίζεται και από κάποια διαχρονικότητα γιατί μπορεί να διαβαστεί και 1, 2, 5 χρόνια μετά από την αρχική κυκλοφορία. Άρα πρέπει να ισορροπήσεις στην κριτική σου μεταξύ της τρέχουσας κατάστασης κατά τη στιγμή της δημοσίευσης (τιμή, bugs, optimization κλπ) και των συνθηκών που θα διαμορφωθούν στο μέλλον (πτώση τιμής, βελτίωση σταθερότητας-απόδοσης κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...