Προς το περιεχόμενο

Nier Replicant ver.1.22474487139


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ADHD είπε

 

Τα πολλαπλά playthrough παντως δεν ειναι αντικειμενικα κάτι κακο ιδιαιτερα με τον τροπο που δινονται (αν κρινω απο το Automata), οπως ειπα θα επιστρεψω οταν το τερματισω ιδιαιτερα για την ιστορια τα sidequests και το gameplay.

 

Για εμένα έχασες παρα πολυ απο την εμπειρια καθως το Automata βαζιζεται και στις εναλλαγες gameplay για να πει την ιστορια που θελει. Η αληθεια ειναι οτι το σεναριο Β ειναι το πιο αδυναμο του παιχνιδιου και θα μπορουσαν καλλιστα να το ειχαν κοψει στο μισο. Απο κει και περα ομως εμενα προσωπικα με συγκλονισε το παιχνιδι και νομιζω θα ειχα χασει παρα πολλα αν το ειχα δει απλα yt. :P

και εγώ γιατί όντος με συγκλόνισε το story του κάθισα και τα είδα όλα τα ending στο youtube :P αλλά καταλαβαίνω και απόλυτα κάποιον θα παίξει. Aν είσαι και λίγο του action arcade το nier automata εχει απολαυστικό combat system και το αυτό εδώ όσο έχω παίξει δλδ είναι πάρα πολύ καλό το σύστημα του,.

Eχει βέβαια αυτό το σαδιστικό των ορδών από mob σε κάθε σου βήμα αλλά αυτό το έχουν όλα τα jrpg και είναι καθαρά του είδους τους 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι στη μέση του route B και το παιχνίδι ειναι καταπληκτικό, θα τολμήσω να πω οτι μέχρι στιγμης μου αρεσει περισσοτερο και απο το Automata, οι χαρακτηρες η ιστορια και η μουσικη ειναι σε κορυφαια επιπεδα. Το route B ειναι γεματο feels κανει το Automata να μοιαζει μια ευχαριστη ιστοριουλα. :P 

Περισσοτερα οταν το τελειωσω με ολα τα endings, παντως αν δεν εχετε παιξει το Automata (το οποιο κανει δυστυχως spoil την ιστορια) και δεν γνωριζετε τιποτα για τη σειρα δωστε μια ευκαιρια μπορει να ανακαλυψετε μια απο τις καλυτερες ιστοριες σε οποιοδηποτε μεσο (ναι ειναι τοσο καλο για εμενα). Απο την αλλη αν το δεις καθαρα σαν παιχνιδι υπαρχουν αρκετα στοιχεια που θα κρατησουν μακρια αρκετους, αν οχι ομως θα σας ανταμειψει και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνιδι το τερματισα με ολα τα endings περιπου στις 40-50 ωρες και χωρις πολλα πολλα εχω να πω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει ποτε. Ναι το gameplay μπορει να μην ειναι κατι το ιδιαιτερο για τα σημερινα δεδομενα, ξεκιναει πολυ αργα και εχει καποια fetch quests που ισως δεν χρειαζοταν αλλα εν τελη η ιστορια του , οι χαρακτηρες και η μουσικη ειναι κατι το μοναδικο. Το προτεινω σε ολους και να το πανε μεχρι το τελος, τα multiple playthroughs δεν ειναι τοσο ασχημα οσο ακουγονται, στην ουσια καλεισαι να παιξεις το Act 2 ας το πουμε ετσι το οποιο αν το τρεξεις ειναι αρκετα μικρο. Αυτο που ισως δεν χρειαζοταν για εμενα ειναι το 3ο playthrough αλλα αν το βαλεις στο easy και με auto-magic βγαινει σε ενα 3ωρο το πολυ.

Η ουσια αυτης της επαναληψης ειναι οτι μιλαμε για κατι του στυλ "καθε ιστορια εχει δυο πλευρες" φανταστειτε σαν το tlou 2 μονο που σε αφηνει να το ανακαλυψεις εσυ περνοντας ξανα απο το ιδιο σημειο και βλεποντας και την οπτικη της αλλης πλευρας. Δεν ειναι το στυλ του tlou 2 πχ "παρε τον χαρακτηρα ειναι καλος γιατι στο λεμε εμεις, οριστε παιζεις και με αυτον στο δευτερο μισο αρα ειναι ο καλος" στο Nier τα συμπερασματα θα τα βγαλεις εσυ, μπορει στο τελος και να μισήσεις τον πρωταγωνιστη και την παρεα του μπορει και να τους λατρεψεις. 

Για εμενα ειναι μοναδικο στο είδος του, σιγουρα οχι για ολους αλλα για εμενα ειναι 10/10, δεν νομιζω οτι θα το ξεχασω αυτο το παιχνιδι ουτε τους χαρακτηρες του, εχει μπει στο top 10 μου ανετα. Αν εχετε παιξει το Automata και σας αρεσε εννοειται ειναι must play, αν δεν το εχετε παιξει και θελετε να μπειτε στον κοσμο του Nier ξεκινήστε απο αυτο διοτι δυστυχώς αν εχεις παιξει το Automata εχεις φαει spoiler για αρκετα πραγματα κλειδια(αν και οι 2 ιστοριες ειναι ξεχωριστες και στεκονται απο μονες τους). Αν τελικα το αποφασισετε να το παιξετε και να πατε μεχρι τελους παρτε χαρτομαντηλα γιατι ειναι απο τα saddest games ever. :P 

 

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...