Προς το περιεχόμενο

Διαθεσιμότητα Γραμμών Dsl και εμπειρίες ανα την Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτηκα να ειπωθούν σε αυτο το topic οι εμπειρίες όσων ήδη έχουν dsl γραμμή του ΟΤΕ ή όσων βρίσκονται σε διαδικασία απόκτησης της dsl γραμμής του ΟΤΕ.

Προσδιορισμοί του topic για να μην ξεφύγει πολύ αλλά και να μην γίνουν επαναληψεις με αλλα topics:

 

- Καταθεστε την εμπειρία σας για όλα τα μέρη της Ελλάδας. Από συνοικίες της Αθήνας, από Εβρο μέχρι Κρήτη και όλη την επαρχιακή Ελλάδα (Στερεά, Θεσαλλία, Πελοπόνησσο κλπ)

Ετσι θα έχουμε μια εικόνα των δυσκολιών ή 'ευκολιών'(!) ανά την Ελλάδα.

 

- Καταθεστε την εμπειρία σας για την γραμμή του ΟΤΕ, ο οποίος είναι και ο μόνος για το 95% της Ελληνικής Επαρχίας που δίνει dsl γραμμή (στην Αθήνα υπάρχει και vivodi, teledome κλπ που αναπτύσσουν δικό τους δίκτυο), όχι για τον παροχέα Internet.

 

- Εμπειρίες που μπορείτε να πείτε: εξυπηρέτηση από τον οτε, διαδικασία, απρόβλεπτα, διάρκεια από την αίτηση μέχρι την εγκατάσταση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με εμένα ο ΟΤΕ ήταν τυπικότατος. Το μόνο μελανό σημείο που θα μπορούσα να επισημάνω είναι ο 1 μήνας και κάτι από την ημέρα της αίτησης μέχρι την ημέρα της εγκατάστασης (από όσο ξέρω στην υπόλοιπη Ευρώπη η ενεργοποίηση γίνεται μέσα σε μερικές μέρες). Αυτό που μου έκανε εντύπωση (μετά από όσα είχα ακούσει περί τεράστιας καθυστέρησης) είναι τη μέρα που με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι σε 1 εβδομάδα ακριβώς η γραμμή μου θα ενεργοποιηθεί. Πραγματικά εκείνη την ημέρα που μου είπαν εκείνη ενεργοποιήθηκε! Κατά τα άλλα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Έχω Tellas 384/128 (και ψήνομαι άσχημα για 1024/256 αλλά είναι πανάκριβη η αναθεματισμένη!!!).

 

:mrgreen: 8) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εμένα ο ΟΤΕ ήταν τυπικότατος. Το μόνο μελανό σημείο που θα μπορούσα να επισημάνω είναι ο 1 μήνας και κάτι από την ημέρα της αίτησης μέχρι την ημέρα της εγκατάστασης (από όσο ξέρω στην υπόλοιπη Ευρώπη η ενεργοποίηση γίνεται μέσα σε μερικές μέρες). Αυτό που μου έκανε εντύπωση (μετά από όσα είχα ακούσει περί τεράστιας καθυστέρησης) είναι τη μέρα που με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι σε 1 εβδομάδα ακριβώς η γραμμή μου θα ενεργοποιηθεί. Πραγματικά εκείνη την ημέρα που μου είπαν εκείνη ενεργοποιήθηκε! Κατά τα άλλα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Έχω Tellas 384/128 (και ψήνομαι άσχημα για 1024/256 αλλά είναι πανάκριβη η αναθεματισμένη!!!).

 

Περιοχή: η Νεα Χαλκηδονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εμένα ο ΟΤΕ ήταν τυπικότατος. Το μόνο μελανό σημείο που θα μπορούσα να επισημάνω είναι ο 1 μήνας και κάτι από την ημέρα της αίτησης μέχρι την ημέρα της εγκατάστασης (από όσο ξέρω στην υπόλοιπη Ευρώπη η ενεργοποίηση γίνεται μέσα σε μερικές μέρες). Αυτό που μου έκανε εντύπωση (μετά από όσα είχα ακούσει περί τεράστιας καθυστέρησης) είναι τη μέρα που με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι σε 1 εβδομάδα ακριβώς η γραμμή μου θα ενεργοποιηθεί. Πραγματικά εκείνη την ημέρα που μου είπαν εκείνη ενεργοποιήθηκε! Κατά τα άλλα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Έχω Tellas 384/128 (και ψήνομαι άσχημα για 1024/256 αλλά είναι πανάκριβη η αναθεματισμένη!!!).

 

Περιοχή: η Νεα Χαλκηδονα?

 

Προφανώς (το γράφει και κάτω από το username όπως θα είδες) :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στο Κιατο την επομενη η την μεθεπομενη ειχε ενεργοποιηθη η γραμμη. Μονο που δεν ζητησα εγκατασταση, ειπα οτι θα την κανω εγω και κανανε το λαθος και μου χρεωσανε (45 € +). Ειπαν θα τα αφαιρεσουν στον επομενο λογαριασμο, να το δουμε. Το παν ειναι να εχουν κυκλοματα διαθεσιμα. Στην Πατρα σε εταιρια που εχει 4 isdn τους πεισανε να βαλουν αναλογικη γραμμη ωστε να μπει η adsl. Καλο και αυτο!!

Κατα τα αλλα καλα παει εχω δοκιμαση ACN kai OTENET.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στο Κιατο την επομενη η την μεθεπομενη ειχε ενεργοποιηθη η γραμμη.

 

Το πρόβλημα με την καθυστέρηση παρουσιάζεται κυρίως στις μεγάλες συνοικίες. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάνει αίτηση αρχές Σεπτεμβρίου και σε 10 μέρες η γραμμή είχε ενεργοποιηθεί ατο Ηράκλειο Κρήτης.

Δεν είχα ζητήσει εγκατάσταση, όμως χρεώθηκα στον πρώτο λογαριασμό το κόστος μαζί με άλλα διάφορα τα οποία αφαιρέθηκαν φυσικά αφού πήγα στο τοπικό κατάστημα του οτέ.

Τώρα η dsl τα έχει βγάλει και με το παραπάνω τα λεφτά της, αν σκεφτώ τον όγκο των δεδομένων που έχω κατεβάσει και είναι γαμώτο κρίμα που έχουν ανεβασμένες τις τιμές.

Πάντως ο τελευταίος λογαριασμός μου ήρθε 181€ συνολικά (πάγια +dsl +κλήσεις) και από τη στιγμή που έδινα 150€ όταν είχα 56k νομίζω ότι είναι εντάξει. Ευελπιστώ στο μέλλον να πέσει ακόμα πιο πολύ.

Τώρα όσο αφορά τη λειτουργία της η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα μερικά προβληματάκια, αποσυνδέσεις και στιγμές στις οποίες πραγματικά σερνόμουν. Εδώ και αρκετούς μήνες και συγκεκριμένα λίγο πριν τα Χριστούγεννα όλα πηγαίνουν κανονικά με τις ταχύτητες να κυμαίνονται από 38-43kb/sec σε γραμμή 384. Καλό upload να είχαμε, καλύτερες τιμές και όλα θα ήταν super.

 

Ηράκλειο-Θέρισσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ψήνομαι άσχημα για 1024/256 αλλά είναι πανάκριβη η αναθεματισμένη!!!).

 

:mrgreen: 8) :wink:

 

εδω να δεις ψησιμο φιλε μου αλλα το κοστος δεν παλευεται :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...