Προς το περιεχόμενο

Νέες πληροφορίες για τα φετινά MacBook Pro με M2 chipset


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Διάβασε καλύτερα τα ποσοστά που παρέθεσα. Δεν τα λέω εγώ.

Επίσης socs δεν είναι μόνο επεξεργαστές, δεν είναι μόνο για συσκευές iOS, MacOS, iPadOS και τα 400 εκ. socs δεν λένε τίποτα. FYI, στα SOC κυριαρχούν Mediatek και Qualcomm με το μιλαράκι να είναι πολύ πίσω, πίσω ακόμα και από την Hisilicon. Θα μπορούσες να πεις πως κοντράρει τη Samsung αλλά τίποτα παραπάνω. Περιττό να σου πω πως αν αρθούν οι περιορισμοί της Huawei στην αμερικάνικη αγορά που θα βρεθεί η Apple.

Μερικά ενδιαφέροντα νούμερα για το 2020 που δεν έχουν αλλάξει δραματικά στο 2021:

https://www.counterpointresearch.com/qualcomm-leads-market-despite-losing-share-to-hisilicon-q2-2020/

Στα link που παραθέτεις, μια χαρά θα δεις ότι ότι γράφω αποδεικνύεται... έχεις μπερδέψει πώλησης με ποσοστά επί του συνόλου και για αυτό γίνεται το μπέρδεμα...

Ξανά λέω, με την λογική σου δεν βγαίνουν τα νούμερα, δεν γίνεται η ετήσια παραγωγή σε socs να είναι πάνω από 2.6 δισεκατομμύρια... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Στα link που παραθέτεις, μια χαρά θα δεις ότι ότι γράφω αποδεικνύεται... έχεις μπερδέψει πώλησης με ποσοστά επί του συνόλου και για αυτό γίνεται το μπέρδεμα...

Ξανά λέω, με την λογική σου δεν βγαίνουν τα νούμερα, δεν γίνεται η ετήσια παραγωγή σε socs να είναι πάνω από 2.6 δισεκατομμύρια... 

Δεν μπέρδεψα τίποτα. Αν από κάτι σαν αυτό επιμένεις, τι να σου πω;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Δεν μπέρδεψα τίποτα. Αν από κάτι σαν αυτό επιμένεις, τι να σου πω;

spacer.png

Συνεχίζεις να επιμένεις βάζοντας γραφήματα με την μισή αλήθεια... που είναι τα tablets? που είναι οι M1? Θέλεις να βάλουμε στην εξίσωση και τα smartwatches, τα androids tv και τα pi, τα οποία συμπεριλαμβάνονται στο παραπάνω γράφημα???

Το σημαντικότερο όμως ακόμα και με την δίκη σου παραδοχή για ένα ποσοστό κοντά στο 15% της Apple, ΕΣΥ δεν μπορείς να δικαιολογήσεις πως βγαίνει ένα νούμερο της τάξης του 2.6 δισεκατομμυρίων νέων συσκευων για το 2021!!! 

Οπότε ή εσυ κανείς κάπου λάθος ή όντων θα βγουν 2.6 δισεκατομμύρια κινητά και tablets... διάλεξε και πάρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2021 στις 9:46 ΜΜ, SaiNT_84 είπε

Το ποιο σημαντικό είναι ότι τους έβγαλε το nano-texture glass finish που είχανε όλα τα προηγούμενα μοντέλα .
Το υλικό αυτό απέτρεπε την εμφάνιση λάμψης και αντανακλάσης στην οθόνη, ανεξάρτητα από τις συνθήκες φωτισμού.
Τώρα θα βλέπεις τους MAC Users να παίζουνε με τις κουρτίνες τους και με τα φώτα τους μέσα στο σπίτι .

 7b0.png.dbcdb564f513572e893b47a7c9ab479b.png

Επίσης, τους έβγαλε την SD Card Slot.. σε 1 μήνα από τώρα θα τους ζητήσει 50+ ευρώ για εξωτερικό SD Slot
που θα πρέπει να το αγοράσουνε ξεχωριστά γιατί αγαπάνε το περιβάλλον ! 
χαχαχαχαχαχα  tenor.gif.c6d601752f3b1ea084208c6e87ee9f5b.gif

Ααααααα... το άλλο...τους έβγαλε και την κάρτα δικτύου κιόλας ....!!!
Σαν να λέει η ίδια η εταιρία , ότι δεν θέλει τους πελάτες της σαν παρέα .....ούτε από απόσταση μέσω internet lol1.gif.a60682ead0180144dc7508771de35538.gif
( τους άφησε το WIFI όμως , άντε άντε τυχεροί εσείς οι οπαδοί της Apple αχαχαχαχ )  

Και πως φαγώθηκε φέτος να αποκαλεί το iMac "PC" και "Computer"
Τόσα χρόνια , ο κάθε "Τοτός" και σε μεγαλή πλειοψηφία λέγανε
Τοτός 1 :   " Δεν έχω PC ...MAC έχω "
Τοτός 2 :  " Computer ? εννοείτε Macintosh κύριε .. εγώ πέρνω μόνο προϊόντα της Apple "

 639744259_2021-04-2221_39_30-iMac24-inch-Apple-Opera.jpg.2322751fecefb44cbb84bb812e4d8e10.jpg

Επίσης , να μην ξεχάσουμε και την απόδοση του Apple M1.


pc-without-limits_slides_page_02-100876414-orig.jpg.d9629cec46d80fcd3b2d5ab5b75b944d.jpg

pc-without-limits_slides_page_03-100876413-orig.jpg.6f3467a96352de8af4fff5d8db2df26e.jpg

Ο i7-1185G7 είναι mobile επεξεργαστής , όχι Desktop.
είναι πετσοκομένος επεξεργαστής αυτός της Intel που βλέπετε εδώ, έχει 4 Cores και 8 threads.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/208664/intel-core-i7-1185g7-processor-12m-cache-up-to-4-80-ghz-with-ipu.html

Τέσπα...τι να πω...
Το 2020 είχαμε το Cyberpunk , τώρα ίσως για φέτος το 2021 να έχουμε την Apple.

Κάνεις δεν θα ξέρει μέχρι να περάσει λίγος καιρός

nano-texture glass finish  Δεν το είχανε όλα τα μοντέλα είχες την επιλογή να το προσθέσεις. 

SD card για ποιο λόγο??μήπως να βάλει και floppy? Στην τελική αν είσαι σοβαρός επαγγελματίας θα έχεις σίγουρα δικό σου card deck και αν το καίγεσαι reader απλά...

Το δίκτυο αν θες βρίσκεται στο τροφοδοτικό... 1 καλώδιο μόνο στην οθόνη σου απλά... Αν θες Lan  στο σπίτι για gaming δε παίρνεις Mac 

Όσο για τα benchmarks κυκλοφορούν αλλά τόσα που δείχνουν άλλα... Επίσης το Adobe που λέει Μ1 native δε νομίζω ότι είναι native είναι με emulator (φαντάσου...) και ακόμα και αν είναι αν πήρες Mac για να δουλεύεις με Adobe κάπου δε πας καλά... Εδώ με 3gb tablet η να το πω IPad δουλεύεις 4k χαλαρά(ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα)

Το θέμα είναι ότι ένα φτερό πχ το air έχει τόση δύναμη και καινοτομία και βασικό για portable Μπαταρία!!!!

Αρνητικά αν θέλουμε θα βρίσκουμε πάντα ειδικά σε νέες κυκλοφορίες. Έχει απίστευτα καλά όμωςοπως το air  fanless νέα πλατφόρμα που όλοι στην τελική εκεί θα πάνε... Λιγότερη ενέργεια καλύτερη μπαταρία σωστό ήχο τρομερό μικρόφωνο οθόνη σούπερ πληκτρολόγιο για σεμινάριο onboard γραφικά αξιοπρεπή και πάνω από όλα εμπειρία χρήσης στο 1000ρικο

Χρόνια χρήστης Windows σε κάθε update μας πιάνει κρύος ιδρώτας.... 

ΥΓ cyberpunk όντως φάγαμε ήττα... 

 

Επεξ/σία από nickolerosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 10:28 ΜΜ, ocelotgr είπε

Τιποτα δεν χρειαζεται να πεις, το οτι παραθετεις slides της intel ειναι self-explanatory για ολους μας.

Κανε κ εναν κοπο να δεις αυτο (hint, αφορα τα slides σου) κ αυτο, κ ισως κ κατι τετοιο

Tα είδα τα links σου. Δεν λένε κάτι διαφορετικό από τα link του παίδιου. Στο ένα απλά σχολιάζει ότι τα slides της Intel είναι παραπλανητικά όχι γιατί οι επιδόσεις που δείχνει δεν είναι σωστές, αλλά γιατί χρησιμοποιεί μετρήσεις από διαφορετικό CPU στο battery test. Το παιδί όμως που κάνεις quote δεν έδειξε το battery test αλλά τα slides με τα productivity benchmarks οπού ο Μ1 κατατροπώθηκε. Τα υπόλοιπα σου link είναι review οπού τεστάρι διαφορετικά πράματα άσχετα με τα slides της Intel, οπότε....? 

Στις 22/4/2021 στις 11:49 ΜΜ, AtiX είπε

Για την ακρίβεια για να αμφισβητήσει την επιλογή του σε μη φορητές συσκευές, θα πρέπει πρώτα να αποδείξει ότι ο M1 δεν μπορεί να ανταγωνιστεί έναν desktop επεξεργαστή... 

Όντως τώρα? 

Χωρίς να δώ benchmarks όταν η σόμπα που έχω δίπλα μου μπορεί να τραβήξει έως 350watt ε δεν μπορεί επεξεργαστής των 50watt να παίξει μπάλα, εκτός και αν η Apple αντί για πυρίτιο τον έφτιαξε από νεραιδόσκονη. With that said, προφανώς για τα κυβικά του και για πρώτη προσπάθεια είναι καλός ο Μ1, απλά σύγκριση με desktop μόνο κάτοικος του Cupertino κάνει 😛 

Στις 23/4/2021 στις 4:59 ΠΜ, SaiNT_84 είπε

Έτσι λοιπόν , ο High End της Intel , ο i9-11900k είναι καλύτερος από τον i7-1185G7 από 46% εώς 71%

200 με 300% εννοείς. Τα νούμερα που παραθέτεις είναι relative. Ο 10900k είναι 300% πάνω στο Cinebench από τον 1185G7

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

Όντως τώρα? 

Χωρίς να δώ benchmarks όταν η σόμπα που έχω δίπλα μου μπορεί να τραβήξει έως 350watt ε δεν μπορεί επεξεργαστής των 50watt να παίξει μπάλα, εκτός και αν η Apple αντί για πυρίτιο τον έφτιαξε από νεραιδόσκονη. With that said, προφανώς για τα κυβικά του και για πρώτη προσπάθεια είναι καλός ο Μ1, απλά σύγκριση με desktop μόνο κάτοικος του Cupertino κάνει 😛 

Οπότε είναι σαν να μου λες ότι αν έχουμε δυο επεξεργαστές με τον ένα να είναι του 2011 και τον άλλον του 2021 και έχουν τα ίδια tdp/watt, θα έχουν και τις ίδιες επιδόσεις??? Ρωτάω γιατί και οι δυο από πυρίτιο είναι φτιαγμένοι και σίγουρα όχι ο επεξεργαστής του 2021 από νεραιδόσκονη... 😛

Να θυμίσω, εδώ και μια τριετία, ότι οι επεξεργαστές της AMD με τους αντίστοιχους της Intel, έχουν πολύ μικρότερη κατανάλωση με σχετικά καλύτερη απόδοση...

ΥΓ: όπως βλέπεις δεν βάζω καν στην εξίσωση την διαφορετική αρχιτεκτονική... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε είναι σαν να μου λες ότι αν έχουμε δυο επεξεργαστές με τον ένα να είναι του 2011 και τον άλλον του 2021 και έχουν τα ίδια tdp/watt, θα έχουν και τις ίδιες επιδόσεις??? Ρωτάω γιατί και οι δυο από πυρίτιο είναι φτιαγμένοι και σίγουρα όχι ο επεξεργαστής του 2021 από νεραιδόσκονη... 😛

Να θυμίσω, εδώ και μια τριετία, ότι οι επεξεργαστές της AMD με τους αντίστοιχους της Intel, έχουν πολύ μικρότερη κατανάλωση με σχετικά καλύτερη απόδοση...

ΥΓ: όπως βλέπεις δεν βάζω καν στην εξίσωση την διαφορετική αρχιτεκτονική... 

Ήξερα οτι αυτό θα είναι το επιχείρημα σου. Σαφώς και ψιλοέχεις δίκιο αλλά εδώ δεν μιλάμε για έναν επεξεργαστή του 1980 και έναν του 2021. 

Δεν ισχύει ότι εδώ και μια τριετία οι επεξεργαστες της AMD έχουν πολύ μικρότερη κατανάλωση με καλύτερη απόδοση. Αυτό συνέβη κυρίως με τους 3xxx το 2019 που όντως πήρε κεφάλι.  Βέβαια φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι ο επεξεργαστής της AMD που τραβάει 65watt δεν έχει καλύτερες επιδόσεις από τον επεξεργαστή της Intel που τραβάει 200watt. Πρέπει να πάς στον 3900x και πάνω για να έχεις καλύτερες επιδόσεις (με * κιόλας) από τον 10900k, αλλά και εκεί πλέν μιλάμε για 170+ watt κατανάλωση.

Οπότε καταλαβαίνεις οτι με 40watt δεν γίνεται δουλειά σε desktop εκτός αν όντως είναι από νεραιδόσκονη. 

YΓ1. Ενδεικτικά, στο cb23 που νομίζω οτι αναίφερες, ο 10900 φτάνει πάνω από 16000 μονάδες, ενώ ο Μ1 ~7500. Δεν είναι άσχημα για την κατανάλωση του, απλά ακόμα δεν μπορεί να μπεί στο desktop space, τουλάχιστον όχι σαν light workstation. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Herald είπε

Ήξερα οτι αυτό θα είναι το επιχείρημα σου. Σαφώς και ψιλοέχεις δίκιο αλλά εδώ δεν μιλάμε για έναν επεξεργαστή του 1980 και έναν του 2021. 

Δεν ισχύει ότι εδώ και μια τριετία οι επεξεργαστες της AMD έχουν πολύ μικρότερη κατανάλωση με καλύτερη απόδοση. Αυτό συνέβη κυρίως με τους 3xxx το 2019 που όντως πήρε κεφάλι.  Βέβαια φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι ο επεξεργαστής της AMD που τραβάει 65watt δεν έχει καλύτερες επιδόσεις από τον επεξεργαστή της Intel που τραβάει 200watt. Πρέπει να πάς στον 3900x και πάνω για να έχεις καλύτερες επιδόσεις (με * κιόλας) από τον 10900k, αλλά και εκεί πλέν μιλάμε για 170+ watt κατανάλωση.

Οπότε καταλαβαίνεις οτι με 40watt δεν γίνεται δουλειά σε desktop εκτός αν όντως είναι από νεραιδόσκονη. 

YΓ1. Ενδεικτικά, στο cb23 που νομίζω οτι αναίφερες, ο 10900 φτάνει πάνω από 16000 μονάδες, ενώ ο Μ1 ~7500. Δεν είναι άσχημα για την κατανάλωση του, απλά ακόμα δεν μπορεί να μπεί στο desktop space, τουλάχιστον όχι σαν light workstation. 

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, απλά μου κάνει εντύπωση πως από την μια, μου αποδεικνύεις (θεωρητικά) αυτό που υποστηρίζεις και από την άλλη σε πραγματικές συνθήκες όπου μπήκε ο M1 έχουμε καλύτερες επιδόσεις... 

Θα μου πεις ότι ουσιαστικά αντικαθιστά mobile επεξεργαστές μιας και τέτοιους είχαν και τα air και το mini, η απόδοση όμως ήταν τόσο καλύτερη που και μόνο που όλοι, τους συγκρίνουν με desktop cpus είναι όφελος πρώτον για την χρήστη, δεύτερον για την Apple και τρίτον για την Intel που αναγκάστηκε να ξυπνήσει κάτι που δεν το κατάφερε η AMD... 

Βέβαια σίγουρα συμπεράσματα θα βγάλουμε όταν η Apple θα παρουσιάσει arm soc για τα pro της μοντέλα... εκεί θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το πως συμπεριφέρονται οι desktop επεξεργαστές της σε σύγκριση με της Intel/AMD και αν όντως είναι καλύτεροι ή όχι...

ΥΓ: άσχετο, αλλά μου κάνει εντύπωση πως οι περισσότεροι νομίζουν ότι υποστηρίζω ότι ένας Μ1 είναι καλύτερος από έναν i7... είναι να μην σου βγει το όνομα τελικά... 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, απλά μου κάνει εντύπωση πως από την μια, μου αποδεικνύεις (θεωρητικά) αυτό που υποστηρίζεις και από την άλλη σε πραγματικές συνθήκες όπου μπήκε ο M1 έχουμε καλύτερες επιδόσεις... 

Θα μου πεις ότι ουσιαστικά αντικαθιστά mobile επεξεργαστές μιας και τέτοιους είχαν και τα air και το mini, η απόδοση όμως ήταν τόσο καλύτερη που και μόνο όλοι, τους συγκρίνουν με desktop cpus είναι όφελος πρώτον για την χρήστη, δεύτερον για την Apple και τρίτον για την Intel που αναγκάστηκε να ξυπνήσει κάτι που δεν το κατάφερε η AMD... 

Βέβαια σίγουρα συμπεράσματα θα βγάλουμε όταν η Apple θα παρουσιάσει arm soc για τα pro της μοντέλα... εκεί θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το πως συμπεριφέρονται οι desktop επεξεργαστές της σε σύγκριση με της Intel/AMD και αν όντως είναι καλύτεροι ή όχι...

ΥΓ: άσχετο, αλλά μου κάνει εντύπωση πως οι περισσότεροι νομίζουν ότι υποστηρίζω ότι ένας Μ1 είναι καλύτερος από έναν i7... είναι να μην σου βγει το όνομα τελικά... 🤣🤣🤣

Σε ένα laptop οι επιδόσεις δεν είναι συνυφασμένες με το πόσο δυνατός είναι ο επεξεργαστής. Υπάρχουν αρκετά άλλα πράγματα που κάνουν διαφορά. Πχ. τα θερμικά όρια, το πόσο καλή απαγωγή θερμότητας υπάρχει μεταξύ CPU και του heatsink και λοιπές τέτοιες λεπτομέρειες. Ουσιαστικά ένας παντοδύναμος CPU μπορεί να τρώει χειρόφρενο λόγω κακού IHS (ουσιαστικά το καπάκι που πρέπει να μεταδώσει την θερμότητα) ή λόγω κατανάλωσης. 

Στο desktop space δεν υπάρχουν αυτά τα όρια. Ουσιαστικά οι επεξεργαστές γίνονται unleashed. Σε ένα τέτοιο σενάριο θα μου έκανε εντύπωση αν ο Μ1 ήταν πιο γρήγορος από τα mobile σαπάκια της Intel, πόσο μάλλον τα desktop, και πόσο μάλλον της AMD.  Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ο προπερσινος CPU της AMD ήταν 4-5 φορές πιο γρήγορος του M1. 

Ο Μ1 γιαυτό που έχει φτιαχτεί φαίνεται εξαιρετικός και όπως το βλέπω η Apple μπορεί να γίνει δυνατός παίχτης και στο desktop space. Απλά όχι ακόμα, και όχι με τον Μ1. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε ένα laptop οι επιδόσεις δεν είναι συνυφασμένες με το πόσο δυνατός είναι ο επεξεργαστής. Υπάρχουν αρκετά άλλα πράγματα που κάνουν διαφορά. Πχ. τα θερμικά όρια, το πόσο καλή απαγωγή θερμότητας υπάρχει μεταξύ CPU και του heatsink και λοιπές τέτοιες λεπτομέρειες. Ουσιαστικά ένας παντοδύναμος CPU μπορεί να τρώει χειρόφρενο λόγω κακού IHS (ουσιαστικά το καπάκι που πρέπει να μεταδώσει την θερμότητα) ή λόγω κατανάλωσης. 

Στο desktop space δεν υπάρχουν αυτά τα όρια. Ουσιαστικά οι επεξεργαστές γίνονται unleashed. Σε ένα τέτοιο σενάριο θα μου έκανε εντύπωση αν ο Μ1 ήταν πιο γρήγορος από τα mobile σαπάκια της Intel, πόσο μάλλον τα desktop, και πόσο μάλλον της AMD.  Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ο προπερσινος CPU της AMD ήταν 4-5 φορές πιο γρήγορος του M1. 

Ο Μ1 γιαυτό που έχει φτιαχτεί φαίνεται εξαιρετικός και όπως το βλέπω η Apple μπορεί να γίνει δυνατός παίχτης και στο desktop space. Απλά όχι ακόμα, και όχι με τον Μ1. 

Ο M1 έδειξε την δύναμη που έχει αποκτήσει η arm αρχιτεκτονική στις φορητές συσκευές, το μόνο που μένει είναι να δούμε αν αυτή η δύναμη μπορεί να μεταφερθεί και στα σταθερά...

Θελουμε ανταγωνισμό και γιατί όχι νέες προτάσεις... και μιας η Intel δεν είχε πάρει στα σοβαρά την AMD και έπαιζε την γάτα με το ποντίκι, ήρθε μια άλλη γάτα και άλλαξε το παιχνίδι...

Το μόνο που ξέρω είναι ότι το 21 και το 22 προμηνύονται συγκλονιστικά πάνω στη εξέλιξη των επεξεργαστών... 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 11:24 ΜΜ, EuphangeL είπε

Ποιο είναι αυτό το bug?

Όταν κατεβάζεις μεγάλα αρχεία, σε κάποια φαση το wifi πεθαίνει και δεν επανέρχεται εάν δεν γίνει επανεκκίνηση του λαπτοπ.  

Σε μένα έγινε όταν κατέβαζα αρχείο 70GB.  Κάθε 18-20 GB συνέβαινε αυτό.  Απ' όσο είδα online το έχουν και άλλοι χρήστες αυτό το πρόβλημα και δεν φαίνεται να είναι hardware.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, deceit είπε

Όταν κατεβάζεις μεγάλα αρχεία, σε κάποια φαση το wifi πεθαίνει και δεν επανέρχεται εάν δεν γίνει επανεκκίνηση του λαπτοπ.  

Σε μένα έγινε όταν κατέβαζα αρχείο 70GB.  Κάθε 18-20 GB συνέβαινε αυτό.  Απ' όσο είδα online το έχουν και άλλοι χρήστες αυτό το πρόβλημα και δεν φαίνεται να είναι hardware.

Στα μοντέλα με Μ1 έχει παρατηρηθεί αυτό; Γιατί εγώ σε Intel μοντέλα 2020 δεν έχω δει ούτε 1 φορά κάτι παρόμοιο, και κατεβάζουν 80άρια και 100ρια video assets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, deceit είπε

Όταν κατεβάζεις μεγάλα αρχεία, σε κάποια φαση το wifi πεθαίνει και δεν επανέρχεται εάν δεν γίνει επανεκκίνηση του λαπτοπ.  

Σε μένα έγινε όταν κατέβαζα αρχείο 70GB.  Κάθε 18-20 GB συνέβαινε αυτό.  Απ' όσο είδα online το έχουν και άλλοι χρήστες αυτό το πρόβλημα και δεν φαίνεται να είναι hardware.

να κατεβάζεις με torrent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Στα μοντέλα με Μ1 έχει παρατηρηθεί αυτό; Γιατί εγώ σε Intel μοντέλα 2020 δεν έχω δει ούτε 1 φορά κάτι παρόμοιο, και κατεβάζουν 80άρια και 100ρια video assets

M1 ναι.

31 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

να κατεβάζεις με torrent

Η απάντησή σου είναι παρόμοια με το επιχείρημα "κρατάτε λάθος το κινητό".  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...