Προς το περιεχόμενο

Νοικοκυριό και Καθαριότητα Σπιτιού


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, MariosX είπε

Λύσεις για μούχλα υπάρχουν;

Αερισμό κάθε μέρα για αρκετή ώρα. 

Μεγάλη σκάλα και πανάκι καθαρισμού με χλωρίνη. Έτσι το κάνε ο άνθρωπος που ήρθε. Εδώ και ένα μήνα δεν έχει ξαναεμφανιστεί παρόλο που η υγρασία εδώ που είμαι συνεχίζεται.

Μην αφήνεις για πολύ τα ρούχα στα άπλυτα. Εγώ από το φόβο μου δεν τα αφήνω καθόλου, τα καθαρίζω/στεγνώνω σχεδόν αμέσως. Έχω βγάλει τα άπλυτα από το μπάνιο τώρα γιατί εκεί έχει περισσότερη υγρασία.

Ο αφυγραντήρας βοηθάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι αφυγραντήρες-2 Morris με Ιονιστή-βοηθησανε πολυ στο δικο μου σπιτι.Για αφαιρεση μουχλας καλη δουλεια εκανε αυτο το Klinex σπρει

https://www.skroutz.gr/s/22414716/Klinex-Κατά-Της-Μούχλας-με-Ενεργό-Χλώριο-Spray-500ml.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, MariosX είπε

Καλησπέρα!

Ξεκίνησα να μένω μόνος μου και ξέρω πολύ λίγα πράγματα περί καθαριότητας σπιτιού ή πολύ απλά τα έχω μάθει λάθος.

1. Ο χώρος που ενοικίασα έχει να νοικιαστεί χρόνια και γενικά είναι σε άριστη κατάσταση, βαμμένο, ανακαινισμένο ωστόσο όμως η κουζίνα και το μπάνιο μυρίζουν. Δεν μυρίζει βρώμα ή κάτι το οποίο σε κάνει να σιχαίνεσαι αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη μυρωδιά. Ρώτησα τον ιδιοκτήτη και μου είπε πως επειδή έχουν να τρέξουν τα νερά πολύ καιρό, οι σωλήνες και η αποχέτευση έχουν στεγνώσει με αποτέλεσμα να μυρίζουν, αν τρέξουν τα νερά για κάποιο καιρό, θα φύγει η μυρωδιά. Ερώτηση: επειδή θέλω να φύγουν άμεσα, υπάρχει κάποιο υγρό που θα μπορούσα να βάλω ή να καλέσω υδραυλικό/συνεργείο απολύμανσης και καθαρισμού;

 

2. Σφουγγάρισμα: όσες φορές έχει τύχει να σφογγαεισσω, γεμίζω έναν κουβά γεμάτο νερό μέχρι λίγο πιο κάτω από το στραγγιστηρι. Επίσης βάζω ένα γεμάτο καπάκι καθαριστικό και ανακατεύω παρά πολύ καλά πριν ξεκινήσω. Παρόλα αυτά έχω διαπιστώσει πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις σφουγγαρίστρες. Ποια σφουγγαρίστρα είναι πιο αποτελεσματική για βαθύτερο/καλύτερο καθάρισμα και πιο καθαριστικό σφουγγαρισματος θεωρείτε καλύτερο για καθαριότητα;

 

3. Τα έπιπλα ξύλου τα καθαρίζω με πανακια με ίνες και σκέτο νερό. Παρόλα αυτά έχω διαπιστώσει πως αφήνουν στάμπες και δεν μου αρέσει. Με τι να τα καθαρίζω καλύτερα;

 

4. Τα έπιπλα του σαλονιού, πως γίνεται να τα καθαρίσω; Δυστυχώς, μου έχουν λερωθεί και φαίνονται άσχημα.

 

5. Καθαριότητα τουαλέτας. Βάζω μπόλικη χλωρίνη στην λεκάνη, μπανιέρα και στον νιπτήρα και βάζω επίσης ένα ειδικό πράσινο υγρό στην λεκάνη και το αφήνω όλο το βράδυ. Υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για την τουαλέτα;

 

6. Καθαριότητα Τζαμιών/Παραθύρων. Το κλασσικό: Ajax και πανακια. Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει διαφορές πατέντες όπως: Ajax και εφημερίδα, σαπουνονερο με σφουγγάρι. Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για τις τζαμαρίες;

 

7. Γενικά καθαρίζω οπότε δω κάτι λερωμένο, πχ μου έπεσε ο καφές; Σφουγγάριζω εκείνη την στιγμή. Ακόμα όμως δεν έχω επιλέξει να κάνω γενικό καθαρισμό στάνταρ. Εσείς κάνετε;

 

8. Για αρωματικά χώρου τι βάζετε; Χρησιμοποιώ ένα spray, φοβάμαι βέβαια πως είναι καρκινογόνο (όπως και πολλά άλλα πράγματα). Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

9. Πλύσιμο πιάτων. Πέρα το παραδοσιακό: σφουγγαρακι και Ava. Αν σε μία κατσαρόλα έχει κολλήσει φαγητό κάτω, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος καθάρισματος; Έχω δει πολλά όπως, καυτό νερό και το αφήνω να μουλιασει. Ξύδι και Σόδα ώστε να προκαλέσει χημική αντίδραση. Και το πιο σπαστικό: σφουγγάρι σύρματος και τρίψιμο.

 

10. Την γαλλική καφετέρια την πλένετε καθόλου ή αφήνετε το φλυτζάνι (ξέχασα την λέξη που κρατάει τον γαλλικό καφέ για σερβίρισμα)  μόνιμα στην θέση του και απλά αλλάζετε το φίλτρο με τον καφέ; Μόνο εγώ την πλένω κάθε μέρα;

11. Το ψυγείο, πως το καθαρίζετε;

 

Αυτά για την ώρα.

Θεωρώ πως αυτά ούτε ο στρατός δεν μας τα μαθαίνει :D

Από αυτούς τους δύο τύπους πανιών με μικροΐνες, ο πρώτος είναι πιο αποτελεσματικός για τα τζάμια και τα έπιπλα και δεν αφήνει λεκέδες. (Όχι απαραίτητα η συγκεκριμένη μάρκα). Τα τζάμια με αξαζ και τα έπιπλα με σκέτο νερό, κάποιοι χρησιμοποιούν και ξύδι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές για όλα τα είδη ξύλου. Επίσης μπορείς να δεις και τα αντίστοιχα προϊόντα για καθαρισμό και περιποίηση ξύλου.

836364741_magikopanicrystal-980x980.png.9e65d6355b9fefb6d7d9c0e2ddbda9df.png

panaki-apo-mikroines-gia-tzamiakathreptes--pr--46756.jpg.7a368a4ae29e6d9e1a3e8147a598c9fe.jpgΣτην τουαλέτα χρησιμοποίησε και ένα παπί, την διατηρεί καθαρή για περισσότερες μέρες και βοηθάει με τις οσμές. Εκτός από την χλωρίνη που βάζεις, τρίψιμο με σφουγγάρι και απολυμαντικό από το κάθισμα μέχρι την βάση. Το κάθισμα μετά πέρασε το πάλι με ένα καθαρό πανί και νερό. 

Για αρωματικό χώρου εγώ χρησιμοποιώ μια ηλεκτρική συσκευή της airwick που παίρνει ανταλλακτικά λαδάκια και μπορείς να ρυθμίσεις όσο θέλεις την ένταση. Αναφέρει ότι περιέχει φυσικά συστατικά. Ένα ωραίο κολπάκι είναι να βάλεις στην σακούλα της ηλεκτρικής σκούπας λίγη βανίλια, αρωματίζει όλο το σπίτι και με σίγουρο φυσικό τρόπο! Επίσης, αν σου αρέσουν τα φυτά και μπορείς να τα φροντίζεις, υπάρχουν ορισμένα εσωτερικού χώρου τα οποία μυρίζουν πολύ όμορφα. 

Στο πλύσιμο των πιάτων, το άμεσο μούλιασμα με καυτό νερό είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να ξεκολλήσει οτιδήποτε έχει μείνει. Επίσης στις κατσαρόλες, αν πχ την αδειάσεις όλη και είναι ακόμα ζεστό το μάτι, βάλε λίγο νερό και άσε την πάλι εκεί. Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο σκληρό πέρα του σφουγγαριού, καλύτερα τρίψ' τα με μακριά βούρτσα παρά με σύρμα. Είναι πιο εύχρηστη και δεν θα σου γρατζουνίσει πιο ευαίσθητα σκεύη. Στα αντικολλητικά, μόνο σφουγγαράκι γιατί αλλοιώνεται η επιφάνειά τους. Εκτός από το κλασικό απορρυπαντικό, να έχεις πάντα δίπλα στον νεροχύτη και ξύδι, απομακρύνει έντονες οσμές όπως αυγό ή λαδίλες.

Το ψυγείο μπορεί να φτάσει σε σημείο να πιάσει έντονη βρωμιά αλλά αυτό μπορείς να το αποφύγεις αν τοποθετείς μέσα τα τρόφιμα σωστά. Πχ τα τυριά και τα αλλαντικά βάζε τα σε ταπεράκια. Τα λαχανικά τύλιγέ τα με χαρτί κουζίνας ή βάζε τα στα χάρτινα σακουλάκια της μαναβικής και τσέκαρε συχνά να δεις αν έχουν χαλάσει. Μπορείς επίσης να τοποθετείς χαρτί κουζίνας κάτω από τρόφιμα που μπορεί να βγάλουν νερά ή να στάξουν. Από εκεί και πέρα, όταν χρειαστεί να το καθαρίσεις, βγάλε τα αποσπώμενα ράφια και συρτάρια και πλύνε τα ξεχωριστά, στον νεροχύτη πχ. Μετά πέρνα όλο το ψυγείο με πανί και ξυδόνερο.

Γενικότερα, η καθημερινή ενασχόληση με το σπίτι είναι απαραίτητη για να παραμένει καθαρό σε έναν αξιοπρεπή βαθμό. Για να μην πελαγώνεις όμως, μπορείς να τα οργανώσεις με σε σειρά προτεραιότητας. Να καθαρίζεις άμεσα κάτι που θα προκύψει όπως το να πέσει καφές που είπες πχ, να βάλεις σκούπα αν σπάσει κάτι κτλ. Από εκεί και πέρα, οι δουλειές που μπορείς να κάνεις καθημερινά είναι πρώτον το πλύσιμο των πιάτων και το καθάρισμα των πάγκων της κουζίνας με βέτεξ και απολυμαντικό. Η κουζίνα είναι από τα πρώτα σημεία που σε ενδιαφέρει να μένει καθαρό, τόσο από άποψη υγιεινής αλλά δίνει και όψη καθαρού στο σπίτι γενικώς. Πέταγμα σκουπιδιών και γενικά οτιδήποτε τρως, πίνεις να μπαίνει κατευθείαν στον κάδο. Επίσης, τις επιφάνειες που χρησιμοποιείς περισσότερο, γραφείο, τραπέζι καλό είναι να τις περνάς κι αυτές καθημερινά με ένα πανάκι. Ο σωστός αερισμός απαραίτητος κι αυτός καθημερινά. Αν εκτός από την καθαριότητα σε ενδιαφέρει και η τάξη, αφιέρωνε και σε αυτό λίγο χρόνο  καθημερινά. Βάζε πάλι πίσω στην θέση του ο,τι χρησιμοποιείς, ρούχα στις ντουλάπες, στρώσιμο κρεβατιού ή τα ριχτάρια του καναπέ αν έχεις. 

Για όλα τα υπόλοιπα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, τουαλέτα, τζάμια, μπαλκόνι κτλ ο προγραμματισμός μπορεί να είναι πιο ευέλικτος και αναλόγως του πόσο εσύ θέλεις να είναι καθαρά. Για ένα σπίτι χωρίς παιδιά και κατοικίδια, η σκούπα είναι οκ να μπαίνει και μια φορά την βδομάδα μαζί με το σφουγγάρισμα θεωρώ αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. 

Αυτά από μένα ως πιο βασικά, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω :) Μην σε πιάνει κανένα άγχος, κανείς δεν τα έκανε τέλεια από την αρχή. Ξεκίνα να οργανώνεις αυτά τα πρώτα που έχεις κατά νου και στην συνέχεια θα δεις τι θα χρειαστεί να αναπροσαρμόσεις. Και δεν χάθηκε και ο κόσμος βέβαια αν δεν τα τηρείς όλα κατά γράμμα και πάντα. Αν και θα έπρεπε να είναι αυτονόητο για όλους, μπράβο σου που ενδιαφέρεσαι να φροντίζεις τον χώρο που ζεις. Είμαι σίγουρη ότι θα τα βρεις όλα στην πορεία!

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε τι λετε ρε? My mom is crying out loud xaxaxaxaxaxaxa tι μπιχλα είναι αυτή?

We clean every day!!!

Every day!

Χλωρινες ,σκουπισμα , ξεσκονισμα ,σφουγγαρισμα ,μπουγαδα ,πιατα ,ποτηρια ,κουζινα ,μπανιο ,καναπες ,κρεβατι etc

Καθε δευτερη μερα μπουγαδα παπουτσια ,πατακια

Ρουχα ρουχα Βρακια καλτσες αλλαγη 2η3 φορες τη μερα και ντουζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, mecanomecano said:

Οι αφυγραντήρες-2 Morris με Ιονιστή-βοηθησανε πολυ στο δικο μου σπιτι.Για αφαιρεση μουχλας καλη δουλεια εκανε αυτο το Klinex σπρει

https://www.skroutz.gr/s/22414716/Klinex-Κατά-Της-Μούχλας-με-Ενεργό-Χλώριο-Spray-500ml.html

Ποσο ΑΓΑΠΩ αυτο το προϊόν! Δυο δυο τα αγοραζω για να μην ξεμεινω. Εκτος απο μουχλα το εχω δοκιμασει και για αλλα πραματακια: καθαρισμο αρμών μπάνιου, καθαρισμο τοιχου κουζινας οπου εχουν πεταχτει λαδια απ'το μαγειρεμα, καθαρισμος τουαλετας/πουρί κλπ. Δουλεύει σε ολα λεμε! 

Αν ποτε σταματησει να βγαινει, με βλεπω να ετοιμαζω πλακατ και να κλεινω την εισοδο του εργοστασίου της κλινεξ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, *nenya* είπε

Ποσο ΑΓΑΠΩ αυτο το προϊόν! Δυο δυο τα αγοραζω για να μην ξεμεινω. Εκτος απο μουχλα το εχω δοκιμασει και για αλλα πραματακια: καθαρισμο αρμών μπάνιου, καθαρισμο τοιχου κουζινας οπου εχουν πεταχτει λαδια απ'το μαγειρεμα, καθαρισμος τουαλετας/πουρί κλπ. Δουλεύει σε ολα λεμε! 

Αν ποτε σταματησει να βγαινει, με βλεπω να ετοιμαζω πλακατ και να κλεινω την εισοδο του εργοστασίου της κλινεξ. 

Ναι ειναι εξαιρετικο θα μπορουσαν να το πουλανε πολυ ακριβοτερα (αλλα να μην τους βαζουμε ιδεες :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραξενεύει πολύ που ο αφυγραντήρας τείνει να γίνει η πιο απαραίτητη συσκευή του σπιτιού.

Υποθέτω ότι αυτοί που τους θεωρούν απαραίτητους να μην είναι οι ίδιοι που δεν ανοίγουν παράθυρα το χειμώνα για να μη φύγει η ζέστη και αυξηθεί το κόστος θέρμανσης, αλλά δεν τους νοιάζει που αυξάνεται ο λογαριασμός ρεύματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Με παραξενεύει πολύ που ο αφυγραντήρας τείνει να γίνει η πιο απαραίτητη συσκευή του σπιτιού.

Υποθέτω ότι αυτοί που τους θεωρούν απαραίτητους να μην είναι οι ίδιοι που δεν ανοίγουν παράθυρα το χειμώνα για να μη φύγει η ζέστη και αυξηθεί το κόστος θέρμανσης, αλλά δεν τους νοιάζει που αυξάνεται ο λογαριασμός ρεύματος!

Εχεις ζησει με αφυγραντηρα ;
Εχεις ζησει με αφυγραντηρα ειδικα σε σπιτι με υγρασια;

Ξερεις τι λενε για αυτους που υποθετουν,ετσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, SB_1957 said:

Με παραξενεύει πολύ που ο αφυγραντήρας τείνει να γίνει η πιο απαραίτητη συσκευή του σπιτιού.

Υποθέτω ότι αυτοί που τους θεωρούν απαραίτητους να μην είναι οι ίδιοι που δεν ανοίγουν παράθυρα το χειμώνα για να μη φύγει η ζέστη και αυξηθεί το κόστος θέρμανσης, αλλά δεν τους νοιάζει που αυξάνεται ο λογαριασμός ρεύματος!

Ειμαστε κι εμεις που βαζουμε τον αφυγραντηρα να λειτουργει οταν κάνουμε μπανιο. Ετσι μετα δεν εμφανιζομαστε μεσα απο συννεφα υδρατμων, δεν σταζει ο τοπος, δεν πιανει υγρασια το ταβανι. 

Επισης, ο αφυγραντηρας με ζεολιθο σε σπιτι χωρις θερμανση είναι must γιατι ανεβαζει και την θερμοκρασια στο δωματιο που λειτουργεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Επισης, ο αφυγραντηρας με ζεολιθο σε σπιτι χωρις θερμανση είναι must γιατι ανεβαζει και την θερμοκρασια στο δωματιο που λειτουργεί. 

Kαι αυτο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Εχεις ζησει με αφυγραντηρα ;
Εχεις ζησει με αφυγραντηρα ειδικα σε σπιτι με υγρασια;

Ξερεις τι λενε για αυτους που υποθετουν,ετσι;

Ναι, έχω δανειστεί αφυγραντήρα για το πατρικό μου σπίτι, που έμενε κλειστό όλο τον χειμώνα χωρίς θέρμανση και είχε υγρασία για να δω αν είναι καλύτερα αντί να αφήνω τα παράθυρα σε ανάκλιση. Η μόνη διαφορά που είδα ήταν στον λογαριασμό της ΔΕΗ!

Οπότε έχω αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητά του σε σχέση με το άνοιγμα των παραθύρων και 24ωρη θέρμανση!

Και όπως είπα αναρωτιέμαι αν όσοι χρησιμοποιούν αφυγραντήρα είναι οι ίδιοι που δεν ανοίγουν παράθυρα τον χειμώνα για να μη φύγει η ζέστη και κάποιοι ούτε το καλοκαίρι για να μη φύγει η ψύξη του κλιματιστικού.

Τέλος του offtopic!

Αν και ο καλός και τακτικός εξαερισμός είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για ένα καθαρό σπίτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Ναι, έχω δανειστεί αφυγραντήρα για το πατρικό μου σπίτι, που έμενε κλειστό όλο τον χειμώνα χωρίς θέρμανση και είχε υγρασία για να δω αν είναι καλύτερα αντί να αφήνω τα παράθυρα σε ανάκλιση. Η μόνη διαφορά που είδα ήταν στον λογαριασμό της ΔΕΗ!

 

Μαλλον ο αφυγραντηρας που δανειστηκες δεν εκανε πανω απο 100 ευρω.

Σε σπιτι με υγρασια ο δικος μου ( παλιο μοντελο ) γεμιζε μεσα σε μιση μερα,και οταν εμπαινες στο δωματιο ενιωθες τεραστια διαφορα σε σχεση με το υπολοιπο σπιτι,αισθητα πιο ζεστο και ξερο. 

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αν και ο καλός και τακτικός εξαερισμός είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για ένα καθαρό σπίτι!

Αν εχει υγρασια το σπιτι,δε σε σωζει αυτο,δοκιμασμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Μαλλον ο αφυγραντηρας που δανειστηκες δεν εκανε πανω απο 100 ευρω.

Σε σπιτι με υγρασια ο δικος μου ( παλιο μοντελο ) γεμιζε μεσα σε μιση μερα,και οταν εμπαινες στο δωματιο ενιωθες τεραστια διαφορα σε σχεση με το υπολοιπο σπιτι,αισθητα πιο ζεστο και ξερο. 

Στο υπόλοιπο σπίτι ανοίγατε παράθυρα?

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αν εχει υγρασια το σπιτι,δε σε σωζει αυτο,δοκιμασμενο.

Μα το δοκίμασα και τα ανοιχτά παράθυρα έκαναν καλύτερη δουλειά και χωρίς κόστος!

Δεν υποστηρίζω ότι είναι άχρηστοι, αλλά δεν είναι τόσο απαραίτητοι όταν υπάρχει η ευχέρεια με το τακτικό άνοιγμα των παραθύρων να ανανεώνεται και να καθαρίζει ο αέρας από υγρασία και μικροσωματίδια! Και αν η υγρασία επιμένει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κτίριο που πρέπει να εντοπιστεί και να λυθεί.

Η ειρωνεία είναι ότι πριν αρκετά χρόνια θεωρούνταν ότι ο αέρας στα σπίτια ήταν πολύ ξηρός εξαιτίας των καλοριφέρ ή της σόμπας πετρελαίου ακόμη πιο παλιά! Κυκλοφορούσαν υγραντήρες αλλά επειδή ήταν δυσεύρετοι και ακριβοί έβαζαν πάνω στα καλοριφέρ ή στη σόμπα ένα μεταλλικό σκεύος με νερό για να δημιουργείται υγρασία!!! Αλλά τότε ήταν κυρίαρχη η συνήθεια να ανοίγουν κάθε πρωί τα παράθυρα για να αεριστεί το σπίτι επί ώρες! Κάτι που τα τελευταία χρόνια τείνει να καταργηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Στο υπόλοιπο σπίτι ανοίγατε παράθυρα?

Μα το δοκίμασα και τα ανοιχτά παράθυρα έκαναν καλύτερη δουλειά και χωρίς κόστος!

Δεν υποστηρίζω ότι είναι άχρηστοι, αλλά δεν είναι τόσο απαραίτητοι όταν υπάρχει η ευχέρεια με το τακτικό άνοιγμα των παραθύρων να ανανεώνεται και να καθαρίζει ο αέρας από υγρασία και μικροσωματίδια! Και αν η υγρασία επιμένει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κτίριο που πρέπει να εντοπιστεί και να λυθεί.

Η ειρωνεία είναι ότι πριν αρκετά χρόνια θεωρούνταν ότι ο αέρας στα σπίτια ήταν πολύ ξηρός εξαιτίας των καλοριφέρ ή της σόμπας πετρελαίου ακόμη πιο παλιά! Κυκλοφορούσαν υγραντήρες αλλά επειδή ήταν δυσεύρετοι και ακριβοί έβαζαν πάνω στα καλοριφέρ ή στη σόμπα ένα μεταλλικό σκεύος με νερό για να δημιουργείται υγρασία!!! Αλλά τότε ήταν κυρίαρχη η συνήθεια να ανοίγουν κάθε πρωί τα παράθυρα για να αεριστεί το σπίτι επί ώρες! Κάτι που τα τελευταία χρόνια τείνει να καταργηθεί!

Τοτε μαλλον δεν ειχατε πραγματικο προβλημα με υγρασια,απλα μυριζε απο την κλεισουρα.
Η υγρασια δε φευγει με το να ανοιγεις τα παραθυρα.

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η ειρωνεία είναι ότι πριν αρκετά χρόνια θεωρούνταν ότι ο αέρας στα σπίτια ήταν πολύ ξηρός εξαιτίας των καλοριφέρ ή της σόμπας πετρελαίου ακόμη πιο παλιά! Κυκλοφορούσαν υγραντήρες αλλά επειδή ήταν δυσεύρετοι και ακριβοί έβαζαν πάνω στα καλοριφέρ ή στη σόμπα ένα μεταλλικό σκεύος με νερό για να δημιουργείται υγρασία!

Δεν ειναι εντελως λαθος αυτο,καλο ειναι να μην ειναι εντελως ξηρος ο αερας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...