Προς το περιεχόμενο

Νοικοκυριό και Καθαριότητα Σπιτιού


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αφυγραντηρας δεν λειτουργεί ως αναπλήρωση της θέρμανσης ούτε είναι πανάκεια 

Υπάρχουν μέρες που έχεις μες στο σπίτι 75%+ υγρασία, και ξυπνάς το πρωί λες και έχεις πιει τρεις μπουκάλες ουίσκι Lidl 

για αυτές τις μέρες είναι σωτηρία, τώρα αν έξω έχει μονοψήφιες θερμοκρασίες και φουλ υγρασία, προφανώς δεν σου λύνει το πρόβλημα, εκεί χρειάζεται θέρμανση 

όμως μέρες σαν και την χτεσινή π.χ. είναι παρά πολύ χρήσιμος 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/4/2021 στις 2:19 ΠΜ, *nenya* είπε

Ποσο ΑΓΑΠΩ αυτο το προϊόν! Δυο δυο τα αγοραζω για να μην ξεμεινω. Εκτος απο μουχλα το εχω δοκιμασει και για αλλα πραματακια: καθαρισμο αρμών μπάνιου, καθαρισμο τοιχου κουζινας οπου εχουν πεταχτει λαδια απ'το μαγειρεμα, καθαρισμος τουαλετας/πουρί κλπ. Δουλεύει σε ολα λεμε! 

Αν ποτε σταματησει να βγαινει, με βλεπω να ετοιμαζω πλακατ και να κλεινω την εισοδο του εργοστασίου της κλινεξ. 

Λένε ότι μούχλα δεν πρέπει να την καθαρίζεις με χλωρίνη ή αντίστοιχο προιον με χλώριο γιατί μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο ή αναποτελεσματικό (εισπνοή, δίνει μόνο επιφανειακή λύση κλπ). Δεν το έχω ψάξει παραπάνω οπότε δε μπορώ να εκφέρω με ασφάλεια γνώμη.

 

17 ώρες πριν, *nenya* είπε

Ειμαστε κι εμεις που βαζουμε τον αφυγραντηρα να λειτουργει οταν κάνουμε μπανιο. Ετσι μετα δεν εμφανιζομαστε μεσα απο συννεφα υδρατμων, δεν σταζει ο τοπος, δεν πιανει υγρασια το ταβανι. 

Επισης, ο αφυγραντηρας με ζεολιθο σε σπιτι χωρις θερμανση είναι must γιατι ανεβαζει και την θερμοκρασια στο δωματιο που λειτουργεί. 

Ισχύει. Η καλύτερη λύση βέβαια είναι ανοιχτή πόρτα στο μπάνιο - αν δεν έχεις άλλους σπίτι - με ή χωρίς αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλοί αφυγραντήρες κοστίζουν τουλάχιστο 200€.

Πέρα το ότι τραβάνε την υγρασία, φτιαχτούν την ατμόσφαιρα και την ψυχολογία.

Επιπρόσθετα στην πραγματικότητα το ξερό κρύο δεν είναι αυτό που μας κρυώνει αλλά η υγρασία. Το ένιωσα αυτό όταν ήμουν στην Τρίπολη φαντάρος όπου έκανα Σκόπια στους 10 βαθμούς με 100% υγρασία και το συγκρίνα πριν δύο χρόνια όπου εμένα στην Ρωσία στους -10 βαθμούς με 60-70%. Επιπρόσθετα να τονίσω πως τα σπίτια εκεί επενδύουν πολύ περισσότερο στην μόνωση για την απορρόφηση της υγρασίας στα κτίρια παρά να έχουν το κάθε καλοριφέρ να καίει 24 το 24ωρο σε υψηλές θερμοκρασίες. 

Έξω είχαμε -25 βαθμούς και μέσα αναμμένα καλοριφέρ όπου μπορούσες να τα πιάσεις άνετα με γυμνά χέρια.

 

Επίσης οι αφυγραντήρες γράφουν πάνω πως διατηρούν την υγρασία στο 50%. Δεν στην μηδενίζουν γιατί πολύ απλά μας χρειάζεται η υγρασία μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για τζάμια, καθρέφτες καθάρισμα με αζαξ και εφημερίδα.
Δεν μένει ούτε χνουδι! Μόνο έτσι κάνω τα τζάμια, χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Παιδιά για τζάμια, καθρέφτες καθάρισμα με αζαξ και εφημερίδα.
Δεν μένει ούτε χνουδι! Μόνο έτσι κάνω τα τζάμια, χρόνια τώρα.

τι ειναι η εφημεριδα?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greengr21 είπε

τι ειναι η εφημεριδα?

Κυριολεκτικά ένα φύλλο από την εφημερίδα. Το τσαλακωνεις λίγο και σκουπιζεις το τζάμι ή τον καθρέφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 11:52 ΜΜ, mary είπε

Κυριολεκτικά ένα φύλλο από την εφημερίδα. Το τσαλακωνεις λίγο και σκουπιζεις το τζάμι ή τον καθρέφτη.

Χαζή απορία που πάντα είχα. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαράξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Χαζή απορία που πάντα είχα. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαράξουν;

Από εφημερίδα ειδικά όχι γιατί η επιφάνεια των τζαμιών είναι λεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2021 στις 2:57 ΜΜ, aizensama24 είπε

 

Από εκεί και πέρα έχω βρει μία εταιρία καθαρισμού που τη φέρνω 1-2 φορές το μήνα αν έχω μείνει πίσω ή αν έχει μαζέψει πολύ και τα καθαρίζουν όλα αστραπιαία με δικά τους μηχανήματα κτλ και κάνουν το σπίτι καινούργιο, δεν αφήνουν σκόνη/βρωμιά πουθενά. Με σώσανε και από το πρόβλημα μούχλας που είχα στο σαλόνι και το μπάνιο που είχε επεκταθεί πολύ. Να ξέρεις ότι αν ψάξεις τέτοια λύση είναι καλύτερο να πας για εταιρία και όχι για οικιακή βοηθό. Η οικιακή βοηθός θα σου ζητήσει να της αγοράσεις τα υλικά και τα μηχανήματα και δεν θα σου καθαρίσει τόσο καλά. Το χειρότερο με αυτές είναι ότι ψάχνουν για μόνιμες δουλειές οπότε δε πρόκειται να συνεχίσει να συνεργάζεται μαζί σου για μόνο 1-2 φορές το μήνα και θα σε αφήσει ξεκρέμαστο όπως έκανε η δική μου....Οι τιμές τους επίσης δε βγαίνουν πολύ φθηνότερα, οι περισσότερες καθυστερούν επίτηδες με διάφορους τρόπους για να σου φάνε περισσότερα.

 

Ποιό είναι το κοστολόγιο για την εταιρεία καθαρισμού και για πόσα τετραγωνικά μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Ποιό είναι το κοστολόγιο για την εταιρεία καθαρισμού και για πόσα τετραγωνικά μιλάμε?

45 τ.μ

Αν είναι κάτι απλό 20-30Ε. Εμένα είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα και μου πήρανε 100Ε τη πρώτη φορά.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά! Νοίκιασα καινούριο σπίτι και είμαι σε φάση καθαριότητας τώρα. Έχω θέμα με την μυρωδιά στο νέο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σχετικά με τις άσχημες οσμές και με την μούχλα. Έχω δοκιμάσει πολλά καθαριστικά αλλά δεν κάνουν και πολλά πράγματα. Ένας συμφοιτητής μου μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω συσκευή όζοντος, έχει χρησιμοποιήσει κανείς;  Δεν το έχω ακούσει πάλι. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimpap είπε

Καλησπέρα παιδιά! Νοίκιασα καινούριο σπίτι και είμαι σε φάση καθαριότητας τώρα. Έχω θέμα με την μυρωδιά στο νέο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σχετικά με τις άσχημες οσμές και με την μούχλα. Έχω δοκιμάσει πολλά καθαριστικά αλλά δεν κάνουν και πολλά πράγματα. Ένας συμφοιτητής μου μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω συσκευή όζοντος, έχει χρησιμοποιήσει κανείς;  Δεν το έχω ακούσει πάλι. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό;

Να ανοιξεις τα παράθυρα και να πλυνεις όπου βλέπεις με χλωρίνη,κατά προτίμηση με άρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 1:57 ΜΜ, aizensama24 είπε

45 τ.μ

Αν είναι κάτι απλό 20-30Ε. Εμένα είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα και μου πήρανε 100Ε τη πρώτη φορά.

Θα μπορούσα να έχω περισσότερα στοιχεία; DM θα ήταν μια χαρά. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimpap είπε

Καλησπέρα παιδιά! Νοίκιασα καινούριο σπίτι και είμαι σε φάση καθαριότητας τώρα. Έχω θέμα με την μυρωδιά στο νέο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σχετικά με τις άσχημες οσμές και με την μούχλα. Έχω δοκιμάσει πολλά καθαριστικά αλλά δεν κάνουν και πολλά πράγματα. Ένας συμφοιτητής μου μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω συσκευή όζοντος, έχει χρησιμοποιήσει κανείς;  Δεν το έχω ακούσει πάλι. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό;

1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 11:52 ΜΜ, mary είπε

Κυριολεκτικά ένα φύλλο από την εφημερίδα. Το τσαλακωνεις λίγο και σκουπιζεις το τζάμι ή τον καθρέφτη.

οντως αυτο δουλευει, το έκανα παλιά, τωρα δε θυμαμαι καν από πότε εχω να αγοράσω εφημερίδα, σιγουρα 6-7 χρόνια. επειδη τα λερωνουν συνεχεια τα παιδιά εχω κατι πανάκια με μικροίνες και καθαριζω με αυτα, οταν περιμένω κόσμο  (Προ Κορονα εποχες) περνάω και με χαρτι κουζινας μετα για να φαίνονται καλύτερα 

Στις 23/4/2021 στις 10:10 ΜΜ, MariosX είπε

Καλησπέρα!

Ξεκίνησα να μένω μόνος μου και ξέρω πολύ λίγα πράγματα περί καθαριότητας σπιτιού ή πολύ απλά τα έχω μάθει λάθος.

1. Ο χώρος που ενοικίασα έχει να νοικιαστεί χρόνια και γενικά είναι σε άριστη κατάσταση, βαμμένο, ανακαινισμένο ωστόσο όμως η κουζίνα και το μπάνιο μυρίζουν. Δεν μυρίζει βρώμα ή κάτι το οποίο σε κάνει να σιχαίνεσαι αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη μυρωδιά. Ρώτησα τον ιδιοκτήτη και μου είπε πως επειδή έχουν να τρέξουν τα νερά πολύ καιρό, οι σωλήνες και η αποχέτευση έχουν στεγνώσει με αποτέλεσμα να μυρίζουν, αν τρέξουν τα νερά για κάποιο καιρό, θα φύγει η μυρωδιά. Ερώτηση: επειδή θέλω να φύγουν άμεσα, υπάρχει κάποιο υγρό που θα μπορούσα να βάλω ή να καλέσω υδραυλικό/συνεργείο απολύμανσης και καθαρισμού;

 

2. Σφουγγάρισμα: όσες φορές έχει τύχει να σφογγαεισσω, γεμίζω έναν κουβά γεμάτο νερό μέχρι λίγο πιο κάτω από το στραγγιστηρι. Επίσης βάζω ένα γεμάτο καπάκι καθαριστικό και ανακατεύω παρά πολύ καλά πριν ξεκινήσω. Παρόλα αυτά έχω διαπιστώσει πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις σφουγγαρίστρες. Ποια σφουγγαρίστρα είναι πιο αποτελεσματική για βαθύτερο/καλύτερο καθάρισμα και πιο καθαριστικό σφουγγαρισματος θεωρείτε καλύτερο για καθαριότητα;

 

3. Τα έπιπλα ξύλου τα καθαρίζω με πανακια με ίνες και σκέτο νερό. Παρόλα αυτά έχω διαπιστώσει πως αφήνουν στάμπες και δεν μου αρέσει. Με τι να τα καθαρίζω καλύτερα;

 

4. Τα έπιπλα του σαλονιού, πως γίνεται να τα καθαρίσω; Δυστυχώς, μου έχουν λερωθεί και φαίνονται άσχημα.

 

5. Καθαριότητα τουαλέτας. Βάζω μπόλικη χλωρίνη στην λεκάνη, μπανιέρα και στον νιπτήρα και βάζω επίσης ένα ειδικό πράσινο υγρό στην λεκάνη και το αφήνω όλο το βράδυ. Υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για την τουαλέτα;

 

6. Καθαριότητα Τζαμιών/Παραθύρων. Το κλασσικό: Ajax και πανακια. Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει διαφορές πατέντες όπως: Ajax και εφημερίδα, σαπουνονερο με σφουγγάρι. Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για τις τζαμαρίες;

 

7. Γενικά καθαρίζω οπότε δω κάτι λερωμένο, πχ μου έπεσε ο καφές; Σφουγγάριζω εκείνη την στιγμή. Ακόμα όμως δεν έχω επιλέξει να κάνω γενικό καθαρισμό στάνταρ. Εσείς κάνετε;

 

8. Για αρωματικά χώρου τι βάζετε; Χρησιμοποιώ ένα spray, φοβάμαι βέβαια πως είναι καρκινογόνο (όπως και πολλά άλλα πράγματα). Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

9. Πλύσιμο πιάτων. Πέρα το παραδοσιακό: σφουγγαρακι και Ava. Αν σε μία κατσαρόλα έχει κολλήσει φαγητό κάτω, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος καθάρισματος; Έχω δει πολλά όπως, καυτό νερό και το αφήνω να μουλιασει. Ξύδι και Σόδα ώστε να προκαλέσει χημική αντίδραση. Και το πιο σπαστικό: σφουγγάρι σύρματος και τρίψιμο.

 

10. Την γαλλική καφετέρια την πλένετε καθόλου ή αφήνετε το φλυτζάνι (ξέχασα την λέξη που κρατάει τον γαλλικό καφέ για σερβίρισμα)  μόνιμα στην θέση του και απλά αλλάζετε το φίλτρο με τον καφέ; Μόνο εγώ την πλένω κάθε μέρα;

11. Το ψυγείο, πως το καθαρίζετε;

 

Αυτά για την ώρα.

Θεωρώ πως αυτά ούτε ο στρατός δεν μας τα μαθαίνει :D

1. ζεστο νερό και υγρό πιάτων, να τρεξει, καντο πολλές φορές και αν δεν ξεμυρίσει μετα από 2-3 μέρες ριξε στο νεροχύτη τουμποφλο.

2. vileda με μικροίνες, καθαρίζει και δεν κραταει πολύ νερό. επίσης μη γεμιζεις τον κουβά, ως τη μέση είναι μια χαρά αν ο χωρος δεν είναι μεγάλος. κι αν είναι μεγαλος ή δεν σφουγγαρίζεις συχνά καλύτερα να αλλάζεις το νερό ή να περνάς δευτερο χέρι. καθαρριστικά υπάρχουν πολλά, παιρνω ενα φτηνο,  βαζω 1-2 καπάκια

3. για τα ξυλα, επιπλα, ντουλάπες, πόρτες κλπ υπάρχουν ειδικά καθαριστικά, το νερο τα χαλάει. και για ινοξ συσκευες αν έχεις πάλι με ειδικό σπρει για ίνοξ

4. αν εννοεις καναπέδες ή τους αλάζεις ή τους πας σε ταπητοκαθαριστήριο που πλένουν χαλιά. και πάλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγούν. η καλύτερη λύση είναι να παρεις καλύμματα που βγαίνουν και πλένονται.

5. αν στην τουαλέτα σου δεν περνάει μισο στρατόπεδονα κάνει τη αναγκη του ολο αυτο ειναι υπερβολή, κι επειδη το χλώριο δεν είναι πανάκεια (εμενα πχ με στελνει στο νοσοκομείο) δοκιμασε καποιο απολυμαντικό με ελαχιστο ή καθόλου χλώριο, ενα καθαρισμα μια φορά τη μέρα αρκει. παρε  κι ενα απο αυτα που ριχνεις στο καζανάκι ή βαζεις στη λεκάνη κυριως για τα αλατα και το πουρι. κατω σφουγγαρισμα. επίσης τα πλακακια, τις βρυσες, τη μπανιέρα κλπ να τα περνας μια φορά τη βδομάδα με καποιο απλό καθαριστικό για αλατα ή ξύδι

6. για τζαμια οπως σου ειπαν εφημερίδα και αζαξ. 

7. οχι δεν κανω γενική. παλια έκανα καθε 15 μέρες, τωρα δε μπορω. προσπαθω να καθαριζω όταν κατι λερωνεται ή κανω τμηματικά το σπιτι, πχ μια μέρα δωματια παιδιων, την άλλη σαλόνι, τη επόμενη δικό μου και χολ, αλλη μερα πατζουρια, αλλη μπαλκόνια, πιο αραια ντουλάπια,  μονο κουζινα και τουαλέτα καθαριζω καθε μέρα. 

8. δε βαζω αρωματικά χώρου καθως εχω αλλεργία. συνηθως το σπίτι μυριζει πατάτες τηγανητές, κέικ, ψωμι

9. πλυντηριο πιάτων, για πλαστικά και οσα δε μπαινουν πλυντηριο σφουγγαράκι και υγρο πιάτων. για κολλημένα φαγητά εξαρταται. αν απλά εχει κολλήσει το βαζεις να μουλιάσει με ζεστο νερο και υγρό πιάτων, αν εχει καεί ριξε χυμό λεμόνι (η λεμονοκουπα ειναι καλό καθαριστικό και για φούρνο και εστιες αρκει να μην εχουν κρυωσει εντελως μετα το μαγείρεμα) ή σπρει απο αυτο που καθαρίζουν φουρνους. το αφήνεις λίγη ωρα, φορας γαντια και τριβεις με συρμα. η αλλη λύση ειναι αντικολλητικά με επίστρωση τυπου πέτρας. εχω και κατσαρόλες και τηγανια και πραγματικά δεν κολλάει τιποτα.

11. καποτε που επινα γαλλικό εννοειται επλενα την κανατα μετα τη χρηση όπως και το χωνι που βαζουμε το φιλτρο.

12. το ψυγείο μέσα με πανακια και υγρό πιάτων καλά στυμμενα να μη μεινουν νερά, και μετα πέρασμα με χαρι κουζίνας και λίγο ξύδι. αν χυθει τιποτα το μαζευω με σφουγγαρι μολις το δω

Στις 25/4/2021 στις 3:54 ΜΜ, SB_1957 είπε

Με παραξενεύει πολύ που ο αφυγραντήρας τείνει να γίνει η πιο απαραίτητη συσκευή του σπιτιού.

Υποθέτω ότι αυτοί που τους θεωρούν απαραίτητους να μην είναι οι ίδιοι που δεν ανοίγουν παράθυρα το χειμώνα για να μη φύγει η ζέστη και αυξηθεί το κόστος θέρμανσης, αλλά δεν τους νοιάζει που αυξάνεται ο λογαριασμός ρεύματος!

Αν ζεις σε περιοχη με πολλή υγρασία είναι απαραίτητος και για την υγεια σου και για το σπίτι. εμεις το χειμωνα ανοιγουμε μεν αλλα και εξω υγρασία εχει οποτε αναγκαστικα το βαζω να δουλευει πολυ, μόνο οταν αναβω τζακι πέφτει απο 90% στο 70% και το βαζω μονο στα δωματια πριν παμε για ύπνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...