Προς το περιεχόμενο

Φορολογια και κρυπτονομισματα/μετοχες.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστω οτι βαζω ενα x ποσο στις μετοχες και ενα ψ ποσο στα κρυπτονομισματα και βγαζω κερδος μεσα στο χρονο. Προφανως και για τα κρυπτονομισματα δεν θα πρεπει να δηλωσω κατι, τουλαχιστον μεχρι στιγμης. Και ιδιαιτερα εαν τα εχω σε μορφη crypto και μεσα στα ανταλλακτηρια ή σε wallet, χωρις να εχω ρευστοποιησει σε fiat.

Με τις μετοχες ομως τι παιζει; Αν επιστρεψω στην τραπεζα το ιδιο x ποσο που εβγαλα απο αυτην, θα υπαρξει καποιος ελεγχος; Τοσο στο site με τις μετοχες οσο και σε αυτο με τα κρυπτονομισματα, ειχα δωσει το ΑΦΜ, οποτε τι ακριβως παιζει;

 

Για μικρα ποσα κερδους ή για ζημια δεν ασχολουμαστε καθολου, τι γινεται ομως με το μεγαλο κερδος; Μπορουμε να μεταφερουμε τα χρηματα σε καρτες οπως revolut; Αν και δεν ξερω αν προσφερουν αυτη τη δυνατοτητα οι brokers και τα ανταλλακτηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 10:36 ΠΜ, tsioulak είπε

Για μετοχές τα δηλώνεις όλα.

Δλδ, πως γίνεται ακριβώς η διαδικασία; Γνωρίζει κανείς;

Δηλώνεις όλες τις αγοραπωλησίες ή μόνο ότι έχεις 31-12;

Υπάρχει κάποιο βίντεο ή άρθρο;

Και τι παραπάνω διαθέτουν οι υπόλοιποι broker που δεν δίνει η revolut, ώστε να σε βοηθάει με την φορολογική δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να είσαι σωστός, δηλώνεις κάθε χρονιά τα ποσά που επενδύεις σε συγκεκριμένο κωδικό στο Ε1, τα ποσά που εισέπραξες σε άλλο κωδικό και το ποσό που κέρδισες σε έναν τρίτο κωδικό ώστε να φορολογηθεί το κέρδος με 15%. 

Τα ποσά που επενδύεις "μετρούν" στα τεκμήρια, τα ποσά που εισέπραξες μπορούν να καλύπτουν τεκμήρια. Με τις ισχύουσες κατευθύνσεις, τα cryptos τα αντιμετωπίζουμε σαν τις μετοχές. Κράτα αρχείο με τις συναλλαγές σου και όταν φτάσει η ώρα ενημερώνεις τον λογιστή σου, τον πληρώνεις και στα περνάει σωστά στο Ε1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lazostat είπε

Γνωριζει κανεις καποιο φορουμ που ασχολειται με το συγκεκριμενο θεμα, ωστε να μπορεσει να με κατατοπισει στο περιπου;

Ισως εδω

https://www.taxheaven.gr/acforum/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μετοχές εδώ και χρόνια αλλά δεν αγοράζουμε, μόνο για το μερισμα. Δηλώνουμε το μέρισμα και τον φορο που κρατήθηκε στο Ε1 κάθε έτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2021 στις 2:28 ΜΜ, koulkos είπε

Αν θέλεις να είσαι σωστός, δηλώνεις κάθε χρονιά τα ποσά που επενδύεις σε συγκεκριμένο κωδικό στο Ε1, τα ποσά που εισέπραξες σε άλλο κωδικό και το ποσό που κέρδισες σε έναν τρίτο κωδικό ώστε να φορολογηθεί το κέρδος με 15%. 

Τα ποσά που επενδύεις "μετρούν" στα τεκμήρια, τα ποσά που εισέπραξες μπορούν να καλύπτουν τεκμήρια. Με τις ισχύουσες κατευθύνσεις, τα cryptos τα αντιμετωπίζουμε σαν τις μετοχές. Κράτα αρχείο με τις συναλλαγές σου και όταν φτάσει η ώρα ενημερώνεις τον λογιστή σου, τον πληρώνεις και στα περνάει σωστά στο Ε1. 

Ποια διαφορά έχουν τα ποσά που εισέπραξα με αυτά που κέρδισα; Τώρα είμαι σχεδόν στα λεφτά μου, αξίζει να ασχοληθώ με τη δήλωση; Αν και μου έχουν πει ότι δεν κάνουν έλεγχο, εκτός αν πέσει καταγγελία ή μιλάμε για τεράστια ποσά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ποια διαφορά έχουν τα ποσά που εισέπραξα με αυτά που κέρδισα; Τώρα είμαι σχεδόν στα λεφτά μου, αξίζει να ασχοληθώ με τη δήλωση; Αν και μου έχουν πει ότι δεν κάνουν έλεγχο, εκτός αν πέσει καταγγελία ή μιλάμε για τεράστια ποσά. 

Έχω και εγώ κέρδη από κρυπτο και το έχω ψάξει οπότε σίγουρα μπορώ να σου πω ότι δηλώνεις το κέρδος. Αν έβαλες πχ 5κ και έγιναν 10κ αλλά εσύ τράβηξες στην τράπεζα σου 5κ δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα.

Αν τράβηξες τα 8 πχ πρέπει ο λογιστής σου να δηλώσει τα 3 σαν κέρδη από μετοχές και να φορολογηθείς για αυτά τα 3κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2021 στις 11:07 ΜΜ, Lazostat είπε

Ποια διαφορά έχουν τα ποσά που εισέπραξα με αυτά που κέρδισα; Τώρα είμαι σχεδόν στα λεφτά μου, αξίζει να ασχοληθώ με τη δήλωση; Αν και μου έχουν πει ότι δεν κάνουν έλεγχο, εκτός αν πέσει καταγγελία ή μιλάμε για τεράστια ποσά. 

Η λογική πίσω από τη φορολογική δήλωση είναι η αποτύπωση των μεταβολών της περιουσιακής σου κατάστασης και η εξακρίβωση της φορολογητέας ύλης. Ο έλεγχος για τυχόν απόκρυψη φορολογητέας ύλης έπεται και αξιοποιεί εκτός των άλλων διαθέσιμων στοιχείων (έμμεσες τεχνικές ελέγχου), τα στοιχεία που έχεις δηλώσει και μπορείς να αποδείξεις.

Άσε τα crypros στην άκρη και σκέψου τα σαν ένα άλλο περιουσιακό στοιχείο όπως είναι το ακίνητο. Η μόνη τους διαφορά είναι ότι δεν φορολογείται το τυχόν κέρδος από την πώληση του ακινήτου. Αγοράζεις λοιπόν το 2018 ένα ακίνητο έναντι 50.000,00 και το δηλώνεις στο Ε1 σου. Αφήνοντας στην άκρη τα λοιπά τεκμήρια, "πρέπει" να δικαιολογήσεις που βρήκες τις 50k. Αν δεν βγαίνουν από τα εισοδήματα μιας χρονιάς, μπορείς να επικαλεστείς εισοδήματα παρελθόντων ετών, πηγαίνοντας όσο πιο πίσω μπορείς να βρεις στοιχεία. Το παραπάνω είναι η γνωστή μας ανάλωση. Αν δεν το κάνεις θα φορολογηθείς για τις 50k. 

Φέτος πουλάς το ακίνητο για 51.000,00. Όπως προείπαμε, δεν φορολογείται το "κέρδος" από την πώληση του ακινήτου. Ας πάμε όμως με τη λογική ότι φορολογείται. Αν δηλώσεις μόνο το κέρδος, το 1k, τότε σε μια επόμενη αγορά ακινήτου δεν θα μπορείς να επικαλεστείς τα έσοδα από τη φετινή πώληση γιατί δεν θα τα έχεις δηλώσει. Σε αυτή την περίπτωση έχεις εξαφανίσει από την περιουσιακή σου κατάσταση 50k. Για αυτό δηλώνουμε τόσο αυτά που εισπράξαμε όσο και το κέρδος. Αν "άνοιγαν" τον λογαριασμό σου θα έβρικαν 51k και όχι 1k. Θα σε ρωτούσαν από που είναι αυτά τα extra 50k. Εξίσου σημαντικό είναι ότι δηλώνεται εκτός από την πώληση και η αγορά. Δεν μπορείς να έρθεις εσύ φέτος και να δηλώσεις ότι πούλησα περιουσιακό στοιχείο 51k χωρίς να έχεις δηλώσει προηγουμένως την αγορά του. Φορολογικά αλλά και λογικά, πρέπει κάτι να το έχεις για να το πουλήσεις. Ειδάλλως θα παίρναμε όλοι 1 μύριο από drag dealers και θα δηλώναμε πως τους πουλήσαμε περιουσιακά στοιχεία και όλα καλά. 

Αν θέλεις λοιπόν να είσαι σωστός, δηλώνεις ότι το 2020 επένδυσα Χ ποσό σε cryptos, το 2021 πούλησα 3Χ, έβγαλα 2Χ, φορολόγησε με. Μαζί με τα αποδεικτικά από τις μεταφορές και τις συναλλαγές στα ανταλλακτήρια είσαι κάτι παραπάνω από οκ.

Όλα τα παραπάνω είναι η θεωρία και προς το παρόν βρίσκουν εφαρμογή είτε σε όποιον θέλει να είναι σωστός είτε σε όποιον δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Και στη 2η κατηγορία είναι αυτοί που τα τραβάνε σε τραπεζικούς λογαριασμούς. Φυσικά μιλάμε για βαρβάτα ποσά γιατί είναι πιθανότερο να "χτυπήσουν" καμπανάκι. Αν υπάρχει μια διαδρομή kraken - paypal - neteller - revolut και τα ρέστα (μην κολλήσουμε στο αν μπορούμε να στείλουμε από kraken σε paypal, παράδειγμα είναι) τότε το πιθανότερο είναι όταν ασχοληθεί η εφορία να έχει παραγραφεί το οτιδήποτε. Στην τελική, βρίσκουμε τον παππου /γιαγιά που δεν έχει περιουσιακά στοιχεία, αγοράζουμε τα cryptos στο όνομα του, τα μεταφέρει στο λογαριασμό του, τα κάνουμε ανάληψη και ας βρουν τον παππού να τον βάλουν μέσα (για όσους σκέφτονται έτσι).

Στις 4/5/2021 στις 12:05 ΜΜ, Liapisftw είπε

Έχω και εγώ κέρδη από κρυπτο και το έχω ψάξει οπότε σίγουρα μπορώ να σου πω ότι δηλώνεις το κέρδος. Αν έβαλες πχ 5κ και έγιναν 10κ αλλά εσύ τράβηξες στην τράπεζα σου 5κ δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα.

Αν τράβηξες τα 8 πχ πρέπει ο λογιστής σου να δηλώσει τα 3 σαν κέρδη από μετοχές και να φορολογηθείς για αυτά τα 3κ

Αν τραβήξεις τώρα τα 5k και τα δηλώσεις, δεν έχεις κέρδος να φορολογηθεί αλλά παραμένει το πρόβλημα του τι θα γίνει όταν τραβήξεις τα άλλα 5k. Και αυτό όταν μιλάμε για ξερά ποσά. Γιατί αν έρθω να σε ελέγξω, θα σου πω, φέρε μου το αποδεικτικό της αγοράς (π.χ. 10 cryptos των 500,00), φέρε μου το αποδεικτικό της πώλησης (5 cryptos που έγιναν πλέον των 1.000,00), πάρε φόρο 2.500,00 επί 15% συν άλλα τόσα για ανακριβή δήλωση. Το κέρδος ακολουθεί το περιουσιακό στοιχείο (δηλαδή ανά κομμάτι) και όχι αν εσύ κάποια στιγμής πούλησες τα μισά και έβγαλες παραπάνω από όσα έδωσες.  Όσον αφορά γιατί πρέπει να δηλώσεις και το ποσό που εισέπραξες, δες παραπάνω. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/5/2021 στις 3:13 ΜΜ, koulkos είπε

Η λογική πίσω από τη φορολογική δήλωση είναι η αποτύπωση των μεταβολών της περιουσιακής σου κατάστασης και η εξακρίβωση της φορολογητέας ύλης. Ο έλεγχος για τυχόν απόκρυψη φορολογητέας ύλης έπεται και αξιοποιεί εκτός των άλλων διαθέσιμων στοιχείων (έμμεσες τεχνικές ελέγχου), τα στοιχεία που έχεις δηλώσει και μπορείς να αποδείξεις.

Άσε τα crypros στην άκρη και σκέψου τα σαν ένα άλλο περιουσιακό στοιχείο όπως είναι το ακίνητο. Η μόνη τους διαφορά είναι ότι δεν φορολογείται το τυχόν κέρδος από την πώληση του ακινήτου. Αγοράζεις λοιπόν το 2018 ένα ακίνητο έναντι 50.000,00 και το δηλώνεις στο Ε1 σου. Αφήνοντας στην άκρη τα λοιπά τεκμήρια, "πρέπει" να δικαιολογήσεις που βρήκες τις 50k. Αν δεν βγαίνουν από τα εισοδήματα μιας χρονιάς, μπορείς να επικαλεστείς εισοδήματα παρελθόντων ετών, πηγαίνοντας όσο πιο πίσω μπορείς να βρεις στοιχεία. Το παραπάνω είναι η γνωστή μας ανάλωση. Αν δεν το κάνεις θα φορολογηθείς για τις 50k. 

Φέτος πουλάς το ακίνητο για 51.000,00. Όπως προείπαμε, δεν φορολογείται το "κέρδος" από την πώληση του ακινήτου. Ας πάμε όμως με τη λογική ότι φορολογείται. Αν δηλώσεις μόνο το κέρδος, το 1k, τότε σε μια επόμενη αγορά ακινήτου δεν θα μπορείς να επικαλεστείς τα έσοδα από τη φετινή πώληση γιατί δεν θα τα έχεις δηλώσει. Σε αυτή την περίπτωση έχεις εξαφανίσει από την περιουσιακή σου κατάσταση 50k. Για αυτό δηλώνουμε τόσο αυτά που εισπράξαμε όσο και το κέρδος. Αν "άνοιγαν" τον λογαριασμό σου θα έβρικαν 51k και όχι 1k. Θα σε ρωτούσαν από που είναι αυτά τα extra 50k. Εξίσου σημαντικό είναι ότι δηλώνεται εκτός από την πώληση και η αγορά. Δεν μπορείς να έρθεις εσύ φέτος και να δηλώσεις ότι πούλησα περιουσιακό στοιχείο 51k χωρίς να έχεις δηλώσει προηγουμένως την αγορά του. Φορολογικά αλλά και λογικά, πρέπει κάτι να το έχεις για να το πουλήσεις. Ειδάλλως θα παίρναμε όλοι 1 μύριο από drag dealers και θα δηλώναμε πως τους πουλήσαμε περιουσιακά στοιχεία και όλα καλά. 

Αν θέλεις λοιπόν να είσαι σωστός, δηλώνεις ότι το 2020 επένδυσα Χ ποσό σε cryptos, το 2021 πούλησα 3Χ, έβγαλα 2Χ, φορολόγησε με. Μαζί με τα αποδεικτικά από τις μεταφορές και τις συναλλαγές στα ανταλλακτήρια είσαι κάτι παραπάνω από οκ.

Όλα τα παραπάνω είναι η θεωρία και προς το παρόν βρίσκουν εφαρμογή είτε σε όποιον θέλει να είναι σωστός είτε σε όποιον δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Και στη 2η κατηγορία είναι αυτοί που τα τραβάνε σε τραπεζικούς λογαριασμούς. Φυσικά μιλάμε για βαρβάτα ποσά γιατί είναι πιθανότερο να "χτυπήσουν" καμπανάκι. Αν υπάρχει μια διαδρομή kraken - paypal - neteller - revolut και τα ρέστα (μην κολλήσουμε στο αν μπορούμε να στείλουμε από kraken σε paypal, παράδειγμα είναι) τότε το πιθανότερο είναι όταν ασχοληθεί η εφορία να έχει παραγραφεί το οτιδήποτε. Στην τελική, βρίσκουμε τον παππου /γιαγιά που δεν έχει περιουσιακά στοιχεία, αγοράζουμε τα cryptos στο όνομα του, τα μεταφέρει στο λογαριασμό του, τα κάνουμε ανάληψη και ας βρουν τον παππού να τον βάλουν μέσα (για όσους σκέφτονται έτσι).

Αν τραβήξεις τώρα τα 5k και τα δηλώσεις, δεν έχεις κέρδος να φορολογηθεί αλλά παραμένει το πρόβλημα του τι θα γίνει όταν τραβήξεις τα άλλα 5k. Και αυτό όταν μιλάμε για ξερά ποσά. Γιατί αν έρθω να σε ελέγξω, θα σου πω, φέρε μου το αποδεικτικό της αγοράς (π.χ. 10 cryptos των 500,00), φέρε μου το αποδεικτικό της πώλησης (5 cryptos που έγιναν πλέον των 1.000,00), πάρε φόρο 2.500,00 επί 15% συν άλλα τόσα για ανακριβή δήλωση. Το κέρδος ακολουθεί το περιουσιακό στοιχείο (δηλαδή ανά κομμάτι) και όχι αν εσύ κάποια στιγμής πούλησες τα μισά και έβγαλες παραπάνω από όσα έδωσες.  Όσον αφορά γιατί πρέπει να δηλώσεις και το ποσό που εισέπραξες, δες παραπάνω. 

Οποτε εγω για φετος θα δηλωσω μονο το ποσο το οποιο εβαλα στη revolut και αγορασα μετοχες; Εγινε στις 31/12/2020. Απλα το ποσο, οχι μετοχες και αριθμο αυτων.

 

Επισης τι γινεται με τις εκατονταδες συναλλαγες που εκανα και συνεχιζω να κανω μεσα στο 2021; Και σε μετοχες και σε κρυπτονομισματα; Κανονικα οι brokers δινουν μηνιαια statements με το κερδος/ζημια που εχεις και ετσι καπως υπολογιζεις και το ετησιο στη φορολογικη δηλωση. Αλλα ουτε η revolut, ουτε το binance δε προσφερουν κατι τετοιο. Οποτε τι κανω εγω του χρονου που θα χρειαστει να δηλωσω; Θα πρεπει να δω τι κερδος/ζημια θα εχω στις 31/12/2021;

Κανονικα θελει να μετρας τη καθε συναλλαγη που εμπλεκεται και καποιο fiat μεσα, και αναλογως να προσθετεις και το 15% φορολογια, αλλα κατι τετοιο ειναι αδυνατο να το κανω μονος μου ή εστω καποιος λογιστης, αν μιλαμε για 1000+ συναλλαγες.

Επισης κατι διαβασα και για τα wash sales, αλλα δεν καταλαβα και πολλα γιατι ηταν στα αγγλικα..

Γενικα γινεται ενας μικρος χαμος, ειδικα με τα κρυπτονομισματα. Οι περισσοτεροι ειμαι σιγουρος οτι δε θα δηλωσουν τιποτα. Εγω δε ξερω τι να κανω. Κατι θα δηλωσω, αλλα οχι με την ακριβεια της υποδιαιρεσης του ευρω. Αυτο ειναι απλα αδυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δηλώσεις τα ποσά που έβαλες στη revo και στην ουσία αυτή τη στιγμή επενδύεις. Κανονικά, το κέρδος (αν υπάρχει) εξετάζεται ανά συναλλαγή αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς αν έβαλες 10 ευρώ εδώ και εκεί. Το tricky της υπόθεσης είναι αν μεταφέρεις τα κέρδη πίσω σε συστημική τράπεζα και ιδίως αν μιλάμε για μεγάλα ποσά. Προσωπικά, θα δηλώσω τις μεταφορές που έκανα στη revo και όταν/αν τα ξαναπάω πίσω θα δω το αποτέλεσμα και θα πράξω ανάλογα.

Πάντως μπορείς να βγάλεις statement από τη revolut όπου φαίνονται όλες οι κινήσεις. Χθες  έκατσα και κατηγοριοποίησα τις συναλλαγές μου ανά μετοχή/crypto, με την ισοτιμία της ημέρας που έγινε η συναλλαγή, έβαλα μια στήλη με προμήθειες, μια με κομμάτια, μία με σημερινές τιμές και έτσι έχω μια γρήγορη εικόνα του αποτελέσματος ανά επένδυση. Αλλάζω μόνο τη σημερινή τιμή στην ουσία. Και αυτό για 2 λόγους, 1ον να βλέπω το αποτέλεσμα ανά stock/crypto και 2ον γιατί μπορεί να υπάρχει ανακύκλωση του χρήματος εντός revo, δηλαδή να έχεις πουλήσει προηγουμένως και με αυτά τα λεφτά να αγοράσεις κάτι άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε στη φορολογικη δηλωση θα αναφερω το ποσο που μετεφερα στο εξωτερικο; Θα γραψω συγκεκριμενα οτι προκειται για την εφαρμογη revolut; Και οτι με αυτα τα χρηματα αγοραστηκαν μετοχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικό 743 (τουλάχιστον αυτός ισχύει μέχρι νεωτέρας) θα δηλώσεις το ποσό που επένδυσες. Δεν αναφέρεις κάτι άλλο. Οι μεταφορές στη revo και οι συναλλαγές αγορών πρέπει να κρατηθούν σε περίπτωση που χρειαστούν σε ενδεχόμενο έλεγχο. Όπως και να έχει, θα το συζητήσεις με τον λογιστή σου και θα σου υποδείξει τι πρέπει να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

Αν κάνει 10 συναλλαγές αγοράς μετοχών μέσα στη χρονιά και πούλησες και τις 10 τότε στη δήλωση βάζεις μόνο το κέρδος ή και όλες τις συναλλαγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...