Προς το περιεχόμενο

Νέο desktop στα 600-650 ευρώ.


n_s_e_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum. Νέος χρήστης ων, θα ήθελα κάποιες γνώμες ειδικών προκειμένου να αγοράσω ένα desktop pc, για τις ανάγκες της οικογένειας.

Μέχρι σήμερα μας εξυπηρετούσε ένας Intel Core i5-2400 με mobo Gigabyte GA-B75M-D3H, 8gb ram1333 MHz, αλλά έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του!

Επειδή έχω σκεφθεί κάτι σαν τις παρακάτω λύσεις με προτίμηση μάλλον σε AMD Ryzen 5 (χωρίς να αποκλείω όμως και Intel λύση) , δηλαδή ένα budget γύρω στα 600-650 ευρώ (έτοιμο μηχάνημα με περασμένα win 10- χωρίς οθόνη) , που θα μας εξυπηρετήσει σε βάθος μιας πενταετίας με γενική χρήση και χωρίς απαιτήσεις για gaming, θα με ενδιέφερε και η άποψη των ειδημόνων. 

1. https://www.e-shop.gr/innovator-5-ryzen-power-3600-me-windows-10-p-PER.910137

2. https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/desktop--all-in-one/desktop/hp-desktop-m01-f1002nv-amd-ryzen-5-4600g-8gb-128gb-ssd-1tb-hdd-radeon-graphics/1595569

3. ή ιδανικά αυτό (αλλά νομίζω δεν στέλνουν Ελλάδα) https://www.notebooksbilliger.de/pc+systeme/hp+pavilion+desktop+m01+f1117ng+694214

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, n_s_e_ είπε

έτοιμο μηχάνημα με περασμένα win 10

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Υπάρχει και η δυνατότητα να φτιάξουν τα παιδιά από εδώ μια σύνθεση την οποία θα παραγγήλετε και θα στήσει και θα στείλει το κατάστημα που θα επιλέξετε π.χ. e-shop. Επίσης, μπορείτε να περάσετε Windows μόνος σας (με λίγη καθοδήγηση και ένα κλειδί των 5ε) είστε έτοιμος!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως λέει και ο Τέρης σε έτοιμη σύνθεση πληρώνεις έμμεσα τα windows  και χάνεις από hardware. Καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει η δυνατότητα για συναρμολόγηση αλλά και πάλι μπορούμε σε πάμε σε σύνθεση η οποία θα υπερέχει σημαντικά στο κομμάτι του hardware. Για να μην παρεξηγηθώ, τα έτοιμα μηχανήματα που είναι στην λίστα δεν είναι κακά για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί όμως έχουν συνήθως αρκετούς περιορισμούς. Περιορισμό στον εσωτερικό χώρο για παράδειγμα, η περιορισμό στο τροφοδοτικό(μικρό wattage χωρίς αναμονές για προεκτάσεις) ή ακόμη περιορισμούς βάση της μητρικής. Αν μιλάμε για φάση plug n play δεν έχεις διαλέξει κακά μηχανήματα. Φαντάζομαι θα υπάρξουν κι άλλες προτάσεις άμεσα.

n_s_e_

Edit

για να δώσω ένα παράδειγμα, σύνθεση από cosmodata με τον I5-11500 (τελευταίας γενιάς intel, πολύ δυνατότερος απ'οτι κοιτάς, συγκριτικό)

με μοναδικό μειονέκτημα την κακή (σχετικά) μητρική (γιατί δεν έχει άλλη σε νορμάλ τιμή αυτή την στιγμή η cosmodata), 16gb ram υψηλού χρονισμού, και 500gb ταχύτατο nvme, πολύ καλό κουτί και gold τροφοδοτικό με 7 χρόνια εγγύηση

cosmodata.PNG.af97753ef8b1616aa35c50ae85bbed01.PNG

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όπως λέει και ο Τέρης σε έτοιμη σύνθεση πληρώνεις έμμεσα τα windows  και χάνεις από hardware. Καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει η δυνατότητα για συναρμολόγηση αλλά και πάλι μπορούμε σε πάμε σε σύνθεση η οποία θα υπερέχει σημαντικά στο κομμάτι του hardware. Για να μην παρεξηγηθώ, τα έτοιμα μηχανήματα που είναι στην λίστα δεν είναι κακά για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί όμως έχουν συνήθως αρκετούς περιορισμούς. Περιορισμό στον εσωτερικό χώρο για παράδειγμα, η περιορισμό στο τροφοδοτικό(μικρό wattage χωρίς αναμονές για προεκτάσεις) ή ακόμη περιορισμούς βάση της μητρικής. Αν μιλάμε για φάση plug n play δεν έχεις διαλέξει κακά μηχανήματα. Φαντάζομαι θα υπάρξουν κι άλλες προτάσεις άμεσα.

Αντιλαμβάνομαι τις διαφορές παιδιά, αλλά λόγω κάποιας ηλικίας είμαι περισσότερο της λύσης plug 'n' play όπως ανέφερες. Δεν θα με χάλαγε βέβαια να διαλέξω το hardware από ένα κατάστημα που θα το συναρμολογούσε κι όλας, αλλά από ότι παρατηρώ είναι δύσκολο να τα βρείς όλα μαζί από ένα με τα κομμάτια επιλογής σου. Γι αυτό προσανατολίζομαι σε κάποια λύση έτοιμη.

29 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Υπάρχει και η δυνατότητα να φτιάξουν τα παιδιά από εδώ μια σύνθεση την οποία θα παραγγήλετε και θα στήσει και θα στείλει το κατάστημα που θα επιλέξετε π.χ. e-shop. Επίσης, μπορείτε να περάσετε Windows μόνος σας (με λίγη καθοδήγηση και ένα κλειδί των 5ε) είστε έτοιμος!

Ευχαριστώ φια το καλωσόρισμα Τέρη! Πάντως το πέρασμα των windows είναι πράγματι το πιο εύκολο κομμάτι, απλά δεν βρίσκεις ίσως όλα τα επί μέρους κομμάτια του pc από ένα μόνο κατάστημα που θα το στήσει επίσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, n_s_e_ είπε

Αντιλαμβάνομαι τις διαφορές παιδιά, αλλά λόγω κάποιας ηλικίας είμαι περισσότερο της λύσης plug 'n' play όπως ανέφερες. Δεν θα με χάλαγε βέβαια να διαλέξω το hardware από ένα κατάστημα που θα το συναρμολογούσε κι όλας, αλλά από ότι παρατηρώ είναι δύσκολο να τα βρείς όλα μαζί από ένα με τα κομμάτια επιλογής σου. Γι αυτό προσανατολίζομαι σε κάποια λύση έτοιμη.

 

Οι έτοιμες λύσεις σαν τα HP που παραθέτεις δεν είναι απαραίτητα καλές και είναι σαφώς ακριβότερες. Δε θα το πρότεινα ΕΚΤΟΣ αν βρεις κάποια εξαιρετικά χαμηλή προσφορά (που λόγω εποχής πολύ δύσκολο).

Επεξ/σία από kostasSTi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν θελουμε οπωσδηποτε ετοιμα πολυ καλες περιπτωσεις ειναι αυτα τα δυο.

Aπο you.gr.

471791745_Screenshot_2021-04-26GamingPC-Desktops.png.afcb351805967dc351e8f7a55eef1127.png

Μετα μπορουμε να παμε σε μια συνθεση με συναρμολογηση απο το καταστημα δωρεαν.

Παραδειγμα καταστημα priveshop.gr

1574902177_Screenshot_2021-04-26PriveShopgr.png.8f668a57bc35b91f950df2f35283461b.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, n_s_e_ είπε

ιδανικά αυτό (αλλά νομίζω δεν στέλνουν Ελλάδα) https://www.notebooksbilliger.de/pc+systeme/hp+pavilion+desktop+m01+f1117ng+694214

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση.

Υπαρχει το ιδιο χωρις λειτουργικο, αρκετα φθηνοτερα απο οσο κοιτας, στο γερμανικο amazon(490στο καλαθι/520 με μεταφορικα για αθηνα και οχι 471 που λεει με το γερμανικο φπα) https://www.amazon.de/-/en/2M3CFR4/dp/B08X4SCTNJ/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=Ryzen+4600g+pc&qid=1619395503&sr=8-2. Δεν ειναι τιποτα να βαλεις windows και να παρεις ενα κλειδι με 4/5 ευρο, αν πας για επωνυμο τελικα. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα πάρε ένα Mac mini με m1 , πολύ ανώτερη εμπειρία χρήσης από οτιδήποτε μπορεί να φτιάξεις με τα ίδια λεφτά σε windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, niko13 είπε

Υπαρχει το ιδιο χωρις λειτουργικο, αρκετα φθηνοτερα απο οσο κοιτας, στο γερμανικο amazon(490στο καλαθι/520 με μεταφορικα για αθηνα και οχι 471 που λεει με το γερμανικο φπα) https://www.amazon.de/-/en/2M3CFR4/dp/B08X4SCTNJ/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=Ryzen+4600g+pc&qid=1619395503&sr=8-2. Δεν ειναι τιποτα να βαλεις windows και να παρεις ενα κλειδι με 4/5 ευρο, αν πας για επωνυμο τελικα. 

Πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστώ Νίκο θα το κοιτάξω.

10 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Eαν θελουμε οπωσδηποτε ετοιμα πολυ καλες περιπτωσεις ειναι αυτα τα δυο.

Aπο you.gr.

471791745_Screenshot_2021-04-26GamingPC-Desktops.png.afcb351805967dc351e8f7a55eef1127.png

Μετα μπορουμε να παμε σε μια συνθεση με συναρμολογηση απο το καταστημα δωρεαν.

Παραδειγμα καταστημα priveshop.gr

1574902177_Screenshot_2021-04-26PriveShopgr.png.8f668a57bc35b91f950df2f35283461b.png

Ανάμεσα στην σύνθεση με τον Ryzen 3600 και αυτήν με τον Intel 11500, ποια θεωρείς πιο safe για... μακροημέρευση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, efo355 είπε

εγώ θα έλεγα πάρε ένα Mac mini με m1 , πολύ ανώτερη εμπειρία χρήσης από οτιδήποτε μπορεί να φτιάξεις με τα ίδια λεφτά σε windows.

Και σε 6-7 χρόνια ετοιμάσου ή να σε παρατήσει η Apple (no updates, sorry) ή να σέρνεται άνευ λόγου και αιτίας. Έτσι άδοξα πούλησα τα τελευταία macs που είχα στα χέρια μου (iMac 27" C2D, mac mini i5 mid 12). Και πίστεψέ με άλλαξα πολλά από το 1996. Κάποτε ήταν σοβαρή λύση για τον χρήστη, τώρα είναι για τους επενδυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efo355 είπε

Όχι και άνευ λόγου.... πάρε οποιοδήποτε pc με οποιοδήποτε OS θέλεις αν δεν έχεις ssd.... 

Θα σου πω οτι το mac mini με το που πάτησε το "πόδι του" στην Ελλάδα, μπήκε στο προσωπικό μου χειρουργείο, έφαγε 16 gb ram και με μια καλωδιοταινία που ήρθε από OWC καθώς και μια βάση, πήρε δεύτερο δίσκο SSD (dual drive όπως τα servers). Δε δούλεψε ποτέ με hdd. Το ίδιο και ο iMac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, έχεις την άποψη σου σεβαστό.... Εγώ έχω την δική μου που το πρώτο ipad ακόμα την παλεύει για browsing και το ipad 3 που δουλεύει αξιοπρεπέστατα.

Ένα macbook air διετίας που έχει κολλήσει στα χέρια μου και παρα το σάπιο hardware είμαι φουλ ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε n_s_e καλησπέρα ,ποιά χρήση έχει ο υπολογιστής  και δεν μπορεί να αναταπεξέλθει;

Ρωτάω μήπως με μια  αναβάθμιση (ram,ssd αν δεν έχεις και ίσως και επεξεργαστή) του δώσεις κάποια χρόνια ζωής ακόμη  με λίγα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, n_s_e_ είπε

Ανάμεσα στην σύνθεση με τον Ryzen 3600 και αυτήν με τον Intel 11500, ποια θεωρείς πιο safe για... μακροημέρευση ?

Εγω βασει των αναγκων σου θα πηγαινα στον 11500 που ειναι ενας πολυ δυνατος επεξεργαστης με πολυ καλα ενσωματωμενα γραφικα,και ειναι και τελευταιας γενιας,μαζι με τη συνθεση η οποια εχει παρα πολυ καλο τροφοδοτικο,μητρικη πληρης,πολυ καλο κουτι,εξαιρετικο δισκο και μνημες.

Απο πλευρας safe εαν εννοεις αξιοπιστια-σταθεροτητα και με τα δυο σεταπ δεν θα εχεις προβληματα σε βαθος χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...