Προς το περιεχόμενο

Ιπποκρατειος πολιτεία


Vasiliskapa2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Hk2004gr είπε

Φίλε μου όλα είναι σχετικά. Θα ακούσεις πολλές απόψεις όπως είναι φυσικό. Όμως εσύ ζεις τη ζωή σου.

ΕΙΔΙΚΑ σε αυτή την περιοχή πχ, δεν νοείται να πας να μείνεις και το λιγότερο να μην έχεις ενεργειακό τζάκι. Θα βοηθήσει πολύ στο θέμα της θέρμανσης ειδικά άν έχεις την δυνατότητα να το συνδέσεις και με τα καλοριφέρ (εκεί καθάρισες και από πετρέλαιο).

Στο θέμα της ερημιάς, όλα έρημα ήταν κάποτε στην Αθήνα. Στα πάντα υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά. Εμένα μ αρέσει η ζωή μου εκτός κέντρου (στην εξοχή & θάλασσα) παρότι είμαι μακρυά, έτσι μεγάλωσα. Όταν επιστρέφω από την εργασία μου βρίσκω τον παράδεισό μου και είμαι σε διακοπές για το υπόλοιπο της μέρας αλλά γι αυτό πληρώνω και το ανάλογο τίμημα, για το οποίο έχω δεχτεί πως δεν θα αλλάξει. Η ζωή μου όμως εδώ, έχει μεγαλύτερη αξία από το κόστος της απόστασης, χρόνου κλπ. Δεν είναι όλοι σαν εμένα όμως, κάποιοι είναι φανατικά παιδιά των πόλεων. Τους αρέσει η αμεσότητα & όσα προσφέρει μια πόλη. Επομένως, όλα για μένα συνοψίζονται σε ένα ερώτημα:

1. Η ζωή σου αλλά ΚΑΙ η ποιότητα της ζωής σου εκεί θα είναι καλύτερη ή χειρότερη;

Αν η απάντηση είναι καλύτερη, τότε μην το σκέφτεσαι, και δεν χρειάζεται να ρωτάς άλλους. Αν όχι, ψάξε για πιο οικονομική λύση και βάλτε στο πρόγραμμα την πώληση του σπιτιού γιατί μελλοντικά θα αποτελέσει μεγαλύτερο βάρος.

Συμφωνώ... Εχω τρέξει σε 3 αγώνες στην περιοχή. Για τέτοιες εμπειρίες καθώς και για περπάτημα στο βουνό ή στη λίμνη Μπέλετση είναι φανταστικά. Ενας κάτοικος της περιοχής μου είχε πει ότι υπήρχε πλάνο να γίνει πρότυπος πολιτεία με ηλιακές πηγές ενέργειας, γρήγορο Internet σε προνομιακές τιμές κτλ αλλά δεν προχώρησε το πλάνο. Οσον αφορά την επιλογή σου , τα έγραψε όλα ο φίλος παραπάνω. αν θες τσέκαρε κι εδώ  https://sdip.gr/ippokrateios_politeia/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Vasiliskapa2020 είπε

Πιο πάνω που μου είπατε να το πουλήσω είναι σχεδόν αστείο παιδιά γιατί χρόνια έχουμε βάλει πωλητήρια και ενοικιαστήρια σε εξευτελιστικές τιμές και είναι τρομερό κανένας δεν θέλει. 

 

6 ώρες πριν, li@m είπε

Έτσι από περιέργεια @Vasiliskapa2020σε τι τιμή ήταν το πωλητήριο;

 

6 ώρες πριν, Vasiliskapa2020 είπε

550.000€ αλλά το σπίτι είναι έτοιμο τα πάντα έχει μέσα βάζεις έπιπλα και μένεις, ενδιαφέρεστε; 

Πραγματικά και εγώ αναρωτιέμαι. Γιατί να μην το θέλει κανείς σε αυτή την εξευτελιστική τιμή? Απορώ ειλικρινά !!! Τυχαίο θα ήταν υποθέτω!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 

 

Πραγματικά και εγώ αναρωτιέμαι. Γιατί να μην το θέλει κανείς σε αυτή την εξευτελιστική τιμή? Απορώ ειλικρινά !!! Τυχαίο θα ήταν υποθέτω!!!!

Δηλαδή σπίτι 450 m2 με 1222€ το m2 σου φαίνεται ακριβό; 

Τι σπίτι βίλα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, dimitrisem είπε

Δηλαδή σπίτι 450 m2 με 1222€ το m2 σου φαίνεται ακριβό; 

Τι σπίτι βίλα είναι.

Επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα πεταχτεί κάποιος να πει

  • 1222€/m2 έχει , δεν είναι και ακριβο
  • δεν είναι για την τσέπη σου, υπάρχουν άλλοι που τα έχουν

και λοιπές παπάτζες. Να σε ενημερώσω ότι όταν θες να ξεφορτωθείς σπίτι, το πουλάς κάτω από την τιμή κατασκευής, η οποία τιμή κατασκευής,  όσο ανεβαίνουν τα τετραγωνικά, πέφτει.

Επίσης λόγω της ετήσιας φορολογίας, φορολογίας μεταβίβασης, των εξόδων συντήρησης και διαμονής, αλλά παράλληλα και επίπλωσης ενός τέτοιου μεγέθους σπιτιού σε συνάρτηση με την περιοχή που βρίσκεται, πέφτει επιπλέον η ζητούμενη τιμή. 

Οπότε μη συγκρίνεις ένα σπίτι 80m2 με ένα 500m2 και αφού το πρώτο έχει τιμή πώλησης 1000€/m2, θα έχει και το άλλο 1000€/m2. 

Τέλος με 550.000€ + φόρους μεταβίβασης, αγοράζεις στην ίδια περιοχή οικόπεδο, χτίζεις κάμποσες 100άδες τετραγωνικά όπως το θες και παράλληλα είσαι και 2-3 ενεργειακές κλάσεις πιο πάνω σύμφωνα με τον τρέχοντα ΚΕΝΑΚ

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

 

Επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα πεταχτεί κάποιος να πει

  • 1222€/m2 έχει , δεν είναι και ακριβο
  • δεν είναι για την τσέπη σου, υπάρχουν άλλοι που τα έχουν

και λοιπές παπάτζες. Να σε ενημερώσω ότι όταν θες να ξεφορτωθείς σπίτι, το πουλάς κάτω από την τιμή κατασκευής, η οποία τιμή κατασκευής,  όσο ανεβαίνουν τα τετραγωνικά, πέφτει.

Επίσης λόγω της ετήσιας φορολογίας, φορολογίας μεταβίβασης, των εξόδων συντήρησης και διαμονής, αλλά παράλληλα και επίπλωσης ενός τέτοιου μεγέθους σπιτιού σε συνάρτηση με την περιοχή που βρίσκεται, πέφτει επιπλέον η ζητούμενη τιμή. 

Οπότε μη συγκρίνεις ένα σπίτι 80m2 με ένα 500m2 και αφού το πρώτο έχει τιμή πώλησης 1000€/m2, θα έχει και το άλλο 1000€/m2. 

Τέλος με 550.000€ αγοράζεις στην ίδια περιοχή οικόπεδο, χτίζεις κάμποσες 100άδες τετραγωνικά όπως το θες και παράλληλα είσαι και 2-3 ενεργειακές κλάσεις πιο πάνω σύμφωνα με τον τρέχοντα ΚΕΝΑΚ

Καταρχήν δεν προσέβαλα κανέναν απλά έθεσα το ερώτημα αν τα 1222€ / m2 φαίνονται πολλά.

Έχεις χτίσει από την αρχή σπίτι ;  Είναι το ίδιο εύκολο με το να αγοράσεις έτοιμο ; 

Τέλος με το να πετάς τον όρο "παπάτζες" σε κάποιον που δεν γνωρίζεις , σε δημόσιο βήμα πιστεύεις πως δίνει μεγαλύτερη αξία στα γραφόμενά σου ;

Anyway εσύ θεωρείς πως είναι μεγάλο το ποσό που ζητά ο ts εγώ θεωρώ πως είναι λογικό για σπίτι 450 m2 .

Η δική μου γνώμη είναι "παπάτζα" η δική σου θέσφατο.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

 

 

Πραγματικά και εγώ αναρωτιέμαι. Γιατί να μην το θέλει κανείς σε αυτή την εξευτελιστική τιμή? Απορώ ειλικρινά !!! Τυχαίο θα ήταν υποθέτω!!!!

 

1 ώρα πριν, li@m είπε

Εντάξει ο TS δεν πουλάει, χαρίζει.. :P

https://www.xe.gr/property/search?Geo.area_id_new__hierarchy=83345&Item.area.from=400&Item.area.to=500&System.item_type=re_residence&Transaction.type_channel=117518&sort_by=Transaction.price&sort_direction=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimitrisem είπε

Καταρχήν δεν προσέβαλα κανέναν απλά έθεσα το ερώτημα αν τα 1222€ / m2 φαίνονται πολλά.

Έχεις χτίσει από την αρχή σπίτι ;  Είναι το ίδιο εύκολο με το να αγοράσεις έτοιμο ; 

Τέλος με το να πετάς τον όρο "παπάτζες" σε κάποιον που δεν γνωρίζεις , σε δημόσιο βήμα πιστεύεις πως δίνει μεγαλύτερη αξία στα γραφόμενά σου ;

Anyway εσύ θεωρείς πως είναι μεγάλο το ποσό που ζητά ο ts εγώ θεωρώ πως είναι λογικό για σπίτι 450 m2 .

Η δική μου γνώμη είναι "παπάτζα" η δική σου θέσφατο.

 

  1. Αν δεν ήταν πολλά, θα είχε πουληθεί εδώ και μια δεκαετία. Αυτομάτως βγαίνει και το συμπέρασμα αν η τιμή είναι λογική ή παπάτζα. Προσφορά / ζήτηση. Και όταν μιλάμε για 10+ έτη, ε μάλλον δεν γίνεται να πέφτει τόσο έξω η αγορά. 
  2. Ναι έχω χτίσει. Αν δεν έχεις χρόνο για καθημερινή επιστασία, πληρώνεις καλά και σωστά, επιστάτη μηχανικό ή εταιρία και παίρνεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και δεν κάνεις παραχωρήσεις παίρνοντας αυτό που άρεσε σε κάποιον άλλο και ξέρεις και με απόλυτη ακρίβεια τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες του σπιτιού σου. Πόσο μάλλον στην Ιπ. Πολιτεία που τα οικόπεδα είναι σε χώμα τιμές για όποιον έχει να διαθέσει 600.000€ για να μεινει εκει
Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Vasiliskapa2020 είπε

550000 αλλά το σπίτι είναι έτοιμο τα πάντα έχει μέσα βάζεις έπιπλα και μένεις, ενδιαφέρεστε; Ε λέγαμε να μείνουμε εκεί με την λογική ότι ρίχνεις λεφτά σε δικό σου σπίτι και δεν χάνεις στα ενοίκια και ακόμα και δουλειά να έβρισκε να βάλουμε και κάποια λεφτά στην άκρη να τσοντάρουν λίγο και οι γονείς μ να παρουμε ένα σπίτι πιο για εμάς

550,0000 γελανε και οι αρκουδες!!!!! ούτε τα μισα!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί σε τέτοιες περιοχές φτιάχνουν σπίτια >200 τμ. Δηλαδή πρακτικά ποιος είναι ο λόγος πέραν του φαίνεστε και δείχνεστε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, η κουβέντα θα πάει αλλού, αλλά τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους πισινούς...

450 τ.μ. σπίτι δεν κάνεις, εκτός αν έχεις μπόλικο μπαγιόκο στην καβάνταζα κάτι που όπως φαίνεται στην περίπτωση του TS δεν ισχύει (αν δε μας τρολάρει βέβαια)

Και όπως πάρα πολύ σωστά έγραψε και ο @sphinxgr, με 550 χιλιάρικα χτίζεις σπιταρόνα σε πολύ καλύτερη περιοχή, άρα αν όντως κάποιοι θέλουν να πουλήσουν τα σπίτια τους εκεί πάνω, θα πρέπει να δεχτούν ότι θα χάσουν χρήμα, simple and plain...

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

 

 

Πραγματικά και εγώ αναρωτιέμαι. Γιατί να μην το θέλει κανείς σε αυτή την εξευτελιστική τιμή? Απορώ ειλικρινά !!! Τυχαίο θα ήταν υποθέτω!!!!

Γελαω και εγω πραγματικα με τα 550,000 ο ανθρωπος ειναι απο αλλο πλανητη....... με τοσα αγοραζεις 150τμ στην Γλυφαδα και σου μενει και μια 100αρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί σε τέτοιες περιοχές φτιάχνουν σπίτια >200 τμ. Δηλαδή πρακτικά ποιος είναι ο λόγος πέραν του φαίνεστε και δείχνεστε 

πραγματικά, ποιο το νόημα τέτοιου μεγέθους σπιτιού, εκτός αν είσαι ο Σπανούλης που έχει 10 παιδιά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

OK, η κουβέντα θα πάει αλλού, αλλά τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους πισινούς...

450 τ.μ. σπίτι δεν κάνεις, εκτός αν έχεις μπόλικο μπαγιόκο στην καβάνταζα κάτι που όπως φαίνεται στην περίπτωση του TS δεν ισχύει (αν δε μας τρολάρει βέβαια)

Και όπως πάρα πολύ σωστά έγραψε και ο @sphinxgr, με 550 χιλιάρικα χτίζεις σπιταρόνα σε πολύ καλύτερη περιοχή, άρα αν όντως κάποιοι θέλουν να πουλήσουν τα σπίτια τους εκεί πάνω, θα πρέπει να δεχτούν ότι θα χάσουν χρήμα, simple and plain...

Είδα τις αγγελίες που έβαλε πιο πάνω ένας, γιαυτό μου κάνει εντύπωση. Όλα είναι 450+ τετραγωνικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, telis είπε

Είδα τις αγγελίες που έβαλε πιο πάνω ένας, γιαυτό μου κάνει εντύπωση. Όλα είναι 450+ τετραγωνικά

να σου πω την αλήθεια και εγώ κοιτάζοντας το νήμα έψαξα να δω τι παίζει από τιμές εκεί πάνω

παίζει φουλ ματαιδοξία από ότι φαίνεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...