Προς το περιεχόμενο

iOS 14.5: Πως χρησιμοποιείται η λειτουργία αποκλεισμού για εφαρμογές που παρακολουθούν τους χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το FBI είχε ζητήσει στην αρχή τα δεδομένα του τρομοκράτη που υπήρχαν στους servers και η Apple αρνήθηκε, μετά και έχοντας στην κατοχή του το κινητό, ζήτησε να το ξεκλειδώσει όπου και πάλι η Apple αρνήθηκε…

Και που το ξέρουμε αυτό οεο? Η απάντηση ειναι δεν ξέρουμε απλά ευχόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κ πώς ξέρουμε ότι το FB κ κάθε FB δε θα εκμεταλλευτεί διαφορετικές οδούς για να συνεχίσει να συλλέγει δεδομένα με διαφορετικές τεχνικές από αυτές που αποκλείει το 14.5;

Με τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές που έχουμε κ δε μας ρώτησαν ποτέ τί γίνεται δηλαδή; Ποιό είναι το default. Γιατί αν κλείσεις εντελώς το διακόπτη κ ζητήσεις να μη σε ρωτάνε καν, δε σημαίνει ότι κ τους το απαγορεύεις.

Εγώ στο απόρρητο-> ανίχνευση, βλέπω μόνο το efood, (κλειστό) που με είχε ρωτήσει όταν το εγκατέστησα με IOS 14.4.

Έχει κανείς καμία ιδέα πως να απαγορεύσουμε σε εφαρμογές που ήδη έχουμε εγκατεστημένες κ ποτέ δε μας είχαν ρωτήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NorgeMan είπε

Βάζω στοίχημα οτι στην επόμενη έκδοση του FB κτλ θα σου ζητά υποχρεωτικά να επιτρέπεις να σε παρακαολουθεί η εφαρμογή, ειδάλλως δεν θα δουλεύει.

Δεν έχω πλέον Facebook παρα μόνο το messenger, αλλά ειλικρινά αν πχ το Instagram (που το έχω) μου έβαζε τέτοιο όρο, απλά θα το ξήλωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, koutsis είπε

Ναι, κι εμένα έτσι είναι. Αν είναι ανενεργό νομίζω τα κόβει όλα χωρίς νε σε ρωτάει. Αν το κάνεις πράσινο θα σε ρωτάει σε κάθε νέα  εφαρμογή και μετά από κάτω θα εμφανίζονται οι άδειες που έχεις δώσει.

Είσαι σίγουρος?

 

44 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Εγώ στο απόρρητο-> ανίχνευση, βλέπω μόνο το efood, (κλειστό) που με είχε ρωτήσει όταν το εγκατέστησα με IOS 14.4.

Έχει κανείς καμία ιδέα πως να απαγορεύσουμε σε εφαρμογές που ήδη έχουμε εγκατεστημένες κ ποτέ δε μας είχαν ρωτήσει;

Μία από τα ίδια... μου μπλοκάρει μόνο viber  /  Facebook  / Mesenger / Whats up κτλ όχι

Επεξ/σία από userino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν έχω πλέον Facebook παρα μόνο το messenger, αλλά ειλικρινά αν πχ το Instagram (που το έχω) μου έβαζε τέτοιο όρο, απλά θα το ξήλωνα.

Όλα είναι του facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Και που το ξέρουμε αυτό οεο? Η απάντηση ειναι δεν ξέρουμε απλά ευχόμαστε

Ξέρεις αυτή η στάση τι θυμίζει???

20210427121104_979544.jpeg.99c864c0158267710c0daf01bc1b5a7f.jpeg

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρεις αυτή η στάση τι θυμίζει???

20210427121104_979544.jpeg.99c864c0158267710c0daf01bc1b5a7f.jpeg

οχι λάθος........ δεν θα υπηρχε αυτή η επιζήτηση αν δεν θα τα έκανε συλλογη ........ από την στηγμη που το κάνεις ειδικά για κρατικές υπηρεσίες δεν θα πιστέψουν ουτε η πέτρες οτι δεν τα δίνει (οκ μπορει masterkey να μην δώσει αλλα profiling ανετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

οχι λάθος........ δεν θα υπηρχε αυτή η επιζήτηση αν δεν θα τα έκανε συλλογη ........ από την στηγμη που το κάνεις ειδικά για κρατικές υπηρεσίες δεν θα πιστέψουν ουτε η πέτρες οτι δεν τα δίνει (οκ μπορει masterkey να μην δώσει αλλα profiling ανετα)

Όπως πάντα το μόνο που μένει είναι να το αποδείξεις… ξεκινώντας ίσως από την σημαντικότητα του ατόμου σου ώστε να συγκεντρώνει εξατομικευμένα δεδομένα για κάθε χρήστη ξεχωριστά… 

ΥΓ: το ξέρεις ότι τόσα χρόνια το yt δεν μου έβγαζε ποτέ διαφήμιση για το efood μιας και το έχω κατεβασμένο εδώ και πολλά χρόνια, εεε τώρα στο iPhone σε κάθε διαφήμιση μου βγάζει να κατεβάσω το efood…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όπως πάντα το μόνο που μένει είναι να το αποδείξεις… ξεκινώντας ίσως από την σημαντικότητα του ατόμου σου ώστε να συγκεντρώνει εξατομικευμένα δεδομένα για κάθε χρήστη ξεχωριστά… 

ΥΓ: το ξέρεις ότι τόσα χρόνια το yt δεν μου έβγαζε ποτέ διαφήμιση για το efood μιας και το έχω κατεβασμένο εδώ και πολλά χρόνια, εεε τώρα στο iPhone σε κάθε διαφήμιση μου βγάζει να κατεβάσω το efood…

το μόνο που μπορώ να αποδείξω οτι στέλνονται περνώντας όλο το traffic απο καποιο serveraki  το τι τα κανουν αυτό ειναι άλλο θέμα (πάντως δεν τα μαζεύουν για διαφημιστικούς σκοπούς ειναι το μόνο σίγουρο θα το έπαιρνα χαμπάρι τόσα χρόνια ..... αλλά ταυτόχρονα και το ποιο ανησυχητικό αν δεν το μαζεύουν για διαφημιστικούς σκοπούς πχ πουλώντας το σε τρίτους (βλ google) κλπ ποιος ο λόγος συλλογής οεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Όλα είναι του facebook

Το ξέρω, αλλά το facebook εδώ και χρόνια είναι καρκίνωμα. Στο Instagram ακολουθώ 7-8 φίλους πραγματικούς και 20-25 αλλα accounts σχετικά με ταξίδια, όμορφες φωτογραφίες και γενικότερα είναι μια ευχάριστη ενασχόληση για 15-20 λεπτά της μέρας.

Δεν έχω ούτε ένα λόγο πλέον να ανοίξω το Facebook και να βλέπω τον κάθε επιστήμονα του καναπέ, το κάθε γελοίο (και όχι αστείο) video/photo share και την κάθε πίπα του καθενός γενικότερα.

Αυτό εννοούσα! ☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Black Demis είπε

το μόνο που μπορώ να αποδείξω οτι στέλνονται περνώντας όλο το traffic απο καποιο serveraki  το τι τα κανουν αυτό ειναι άλλο θέμα (πάντως δεν τα μαζεύουν για διαφημιστικούς σκοπούς ειναι το μόνο σίγουρο θα το έπαιρνα χαμπάρι τόσα χρόνια ..... αλλά ταυτόχρονα και το ποιο ανησυχητικό αν δεν το μαζεύουν για διαφημιστικούς σκοπούς πχ πουλώντας το σε τρίτους (βλ google) κλπ ποιος ο λόγος συλλογής οεο)

Σε πρόσφατο άρθρο δημοσιεύτηκε έρευνα που έλεγε ότι το iOS σε σύγκριση με το Android στέλνει το 1/20 των δεδομένων… και μαθηματικά να το πάρεις αν αφαιρέσεις τις απαραίτητες πληροφορίες, που πρέπει να στείλει ένα smartphone για να λειτουργήσει, θα καταλάβεις ότι οι πληροφορίες που αποστέλλονται από ένα iPhone είναι ελάχιστες…

βάλε τώρα ότι αυτές δεν είναι εξατομικευμένες και δεν πουλιούνται ή μοιράζονται… καταλαβαίνεις το άτοπο του αρχικού σου ποστ… 

αν θέλεις με πιστεύεις, αν δεν θέλεις ψάξε και επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου,  μην όμως λέμε πράγματα που είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα έτσι επειδή δεν γουστάρουμε την Apple…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε πρόσφατο άρθρο δημοσιεύτηκε έρευνα που έλεγε ότι το iOS σε σύγκριση με το Android στέλνει το 1/20 των δεδομένων… και μαθηματικά να το πάρεις αν αφαιρέσεις τις απαραίτητες πληροφορίες, που πρέπει να στείλει ένα smartphone για να λειτουργήσει, θα καταλάβεις ότι οι πληροφορίες που αποστέλλονται από ένα iPhone είναι ελάχιστες…

βάλε τώρα ότι αυτές δεν είναι εξατομικευμένες και δεν πουλιούνται ή μοιράζονται… καταλαβαίνεις το άτοπο του αρχικού σου ποστ… 

αν θέλεις με πιστεύεις, αν δεν θέλεις ψάξε και επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου,  μην όμως λέμε πράγματα που είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα έτσι επειδή δεν γουστάρουμε την Apple…

αν δεν γούσταρα την apple δεν θα είχα από το 3gs μεχρι το 12 pro max (εχω δλδ) αλλού ειναι το θέμα μου ( το ιδιο με την google το ίδιο και με το facebook) αν ζητηθεί απο την κυβέρνηση τους profiling ενός χρήστη όλοι θα το δώσουν..... άντε στο fb κλπ μπορείς να μην εχεις στο android και Ios θες δεν θες, δεν σου λεω να δώσει μηνύματα κλπ μόνο το Profiling (αν καποιος καταλαβαίνει πόσο σημαντικό και βαρύ ειναι ένα πραγματικό profiling ενός ατόμου)

 

τώρα αν τους εμπιστεύεσαι απόλυτα προσωπικά άλλο αυτό (εγώ προσωπικά πιστεύω όποια εταιρεία και αν ειναι στο διάκο τους κράτος θα το δώσουν) (προσωπική εμπειρία εκεί πέρα κάποια χρονιά που ζούσα)

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Black Demis είπε

αν δεν γούσταρα την apple δεν θα είχα από το 3gs μεχρι το 12 pro max (εχω δλδ) αλλού ειναι το θέμα μου ( το ιδιο με την google το ίδιο και με το facebook) αν ζητηθεί απο την κυβέρνηση τους profiling ενός χρήστη όλοι θα το δώσουν..... άντε στο fb κλπ μπορείς να μην εχεις στο android και Ios θες δεν θες, δεν σου λεω να δώσει μηνύματα κλπ μόνο το Profiling (αν καποιος καταλαβαίνει πόσο σημαντικό και βαρύ ειναι ένα πραγματικό profiling ενός ατόμου)

Όπως έγινε με το iPhone εγκληματία που της ζήτησε το fbi να ξεκλειδώσει και δεν το έκανε, το ίδιο θα κάνει και με οτιδήποτε της ζητήσει η κυβέρνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Όπως έγινε με το iPhone εγκληματία που της ζήτησε το fbi να ξεκλειδώσει και δεν το έκανε, το ίδιο θα κάνει και με οτιδήποτε της ζητήσει η κυβέρνηση

Και κάπως έτσι φίλε μου θα πάμε σε δεύτερο κύκλο συζήτησης με ακριβώς τα ίδια ποστ… άκρη πάντως δεν θα βγάλεις… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Ξέρουνε ότι έχει ήδη αρνηθεί να δώσει στοιχεία ή να βοηθήσει ώστε να ξεκλειδώσει κινητό τρομοκράτη… φαντάζομαι κάτι μπορεί να λέει αυτό…

Ότι μας δουλεύει; 🤣 [Πραγματικά το πιστεύεις; ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...