Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η μαζική παραγωγή του Apple "M2" SoC αναφέρει το Nikkei


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, apogeexl είπε

κοιταξε ,προσπάθησε να απαντησεις λεγοντας κατι συγκεκριμένο.με ανούσιες γενικότητες δεν απαντώνται συγκεκριμένα και καλώς τεκμηριώμενα επιχειρήματα.ειναι κρίμα για σενα ,αυτα που γράφεις να στερουνται ουσιαστικού περιεχομένου.

Ρε φίλε μου εδώ δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα θέλεις και επιχειρήματα? Μήπως θα ήταν προτιμότερο εσύ να αποδείξεις γιατί τα 8gb δεν είναι αρκετά σε ένα μηχάνημα για home χρήση??? Δηλαδή μπορείς να μου αποδείξεις ότι ένας χρήστης που βλέπει video στο YouTube ή καμία σειρά στο Netflix, ένας μαθητής ή φοιτητής που θα κάνει τις εργασίες του στο Office, ένας που θέλει να κάνει το κέφι του φτιάχνοντας τις φωτογραφίες του ή τα video του με τους φίλους ή την οικογένεια του ή ένας που όλη μέρα σερφάρει στο internet δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα? Γενικά μπορείς να μου βρεις μια χρήση που τα 8gb δεν θα του φτάσουν? Μπορείς να μου αποδείξεις γιατί ένας χρήστης που ξέρει τις απαιτήσεις που θέλει να έχει το μηχάνημα του να πάει στα 8gb και όχι στα 16gb? Μπορείς να μου αποδείξεις γιατί ένας χρήστης να πάει σε ένα μηχάνημα που δεν του κάνει? Τέλος θα ήταν ενδιαφέρον να μου δικαιολογήσεις τον λόγο που θεωρείς ότι ένα μηχάνημα με M1/8gb δεν κάνει για εσένα…

ΥΓ: σε παρακαλώ μην ξανά πεις για χρήματα… τα χρήματα του, ο κάθε ένας, θα τα δώσει όπου θέλει και σε ότι θέλει και δεν σου πέφτει κανένας λόγος, ειδικά όταν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να θεωρηθεί επιχείρημα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αν ήταν έτσι φίλε μου, βάλε windows 10 σε μηχάνημα με μηχανικό δίσκο και 4gb μνήμη και μετά έλα να μιλήσουμε…

Γιατί να το κάνω αυτό? Στα MAC θα έβαζες 4gb και μηχανικό δίσκο? :P 

Kαι τα requirements να δείς ζητάει 4πλάσια μνήμη το MAC!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί να το κάνω αυτό? Στα MAC θα έβαζες 4gb και μηχανικό δίσκο? :P 

Kαι τα requirements να δείς ζητάει 4πλάσια μνήμη το MAC!?

Και μόνο που το Big Sur το δίνει για μηχανήματα του 2013 και μετά είναι αρκετό…

ΥΓ: μην μου πεις για windows 10 σε μηχανήματα πριν του 2013… μιλάμε για το αν τα 8gb είναι αρκετά για καθημερινή χρήση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Και μόνο που το Big Sur το δίνει για μηχανήματα του 2013 και μετά είναι αρκετό…

ΥΓ: μην μου πεις για windows 10 σε μηχανήματα πριν του 2013… μιλάμε για το αν τα 8gb είναι αρκετά για καθημερινή χρήση…

Tα windows 10 τα δίνει για μηχανήματα του 2000. 13 χρόνια παλαιότερα του Big Sur δηλαδή. No joking.

Τι έχουν τα windows 10 σε μηχάνημα πριν του 2013? Ας πούμε σέρνονται σε έναν i7 2600k? Στο γραφείο έναν i5 2400 έχω (2011) και ο επεξεργαστής κυριολεκτικά ξύνεται, είναι πανάλαφρα τα windows 10. 

Τα 8gb υπεραρκετά είναι αν μιλάμε για browsing. Βασικά και τα περισσότερα games παίζονται μια χαρά. Eλάχιστα είναι που θέλουν 16 για να μην σε ταράξουν στο stuttering. Oπότε για καθημερινή χρήση δεν ξέρω ποιός λέει ότι χρειάζονται 16 αλλά λέει βλακείες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Tα windows 10 τα δίνει για μηχανήματα του 2000. 13 χρόνια παλαιότερα του Big Sur δηλαδή. No joking.

Τι έχουν τα windows 10 σε μηχάνημα πριν του 2013? Ας πούμε σέρνονται σε έναν i7 2600k? Στο γραφείο έναν i5 2400 έχω (2011) και ο επεξεργαστής κυριολεκτικά ξύνεται, είναι πανάλαφρα τα windows 10. 

Οποτε το πρόβλημα σου δεν ήταν αν είναι αρκετά τα 8gb αλλά ότι έφερα σαν παράδειγμα το ότι το macOS κάνει καλύτερη διαχείρηση μνήμης από τα windows 10… οκ στο δίνω τον πιο άκυρο αντίλογο για τον Μάιο… 😊

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Oπότε για καθημερινή χρήση δεν ξέρω ποιός λέει ότι χρειάζονται 16 αλλά λέει βλακείες :P 

Σ’ ευχαριστώ, ειλικρινά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οποτε το πρόβλημα σου δεν ήταν αν είναι αρκετά τα 8gb αλλά ότι έφερα σαν παράδειγμα το ότι το macOS κάνει καλύτερη διαχείρηση μνήμης από τα windows 10… οκ στο δίνω τον πιο άκυρο αντίλογο για τον Μάιο… 😊

Σ’ ευχαριστώ, ειλικρινά…

 Mε μπερδεύεις με άλλον νομίζω, γύρνα μια σελίδα πίσω. Άλλος έγραψε για 16gb :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Herald είπε

 Mε μπερδεύεις με άλλον νομίζω, γύρνα μια σελίδα πίσω. Άλλος έγραψε για 16gb :P 

Είμαι από κινητό σελίδα 4 δεν γράφει τίποτα… 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Οποτε το πρόβλημα σου δεν ήταν αν είναι αρκετά τα 8gb αλλά ότι έφερα σαν παράδειγμα το ότι το macOS κάνει καλύτερη διαχείρηση μνήμης από τα windows 10… οκ στο δίνω τον πιο άκυρο αντίλογο για τον Μάιο… 😊

Σ’ ευχαριστώ, ειλικρινά…

Μια ερώτηση, Μ1 με 8GB ram σε tablet με iPadOS δεν είναι υπέρ υπέρ αρκετός για όλες της χρήσεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, koula25 είπε

Μια ερώτηση, Μ1 με 8GB ram σε tablet με iPadOS δεν είναι υπέρ υπέρ αρκετός για όλες της χρήσεις?? 

Εννοείται πως είναι υπεραρκετά τα 8gb σε tablet μιας και είναι ελάχιστες εφαρμογές που θα την φουλάρουν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AtiX είπε

Εννοείται πως είναι υπεραρκετά τα 8gb σε tablet μιας και είναι ελάχιστες εφαρμογές που θα την φουλάρουν…

Προσωπικά εσύ πιο από τα δύο θα έπαιρνες, το 11 η το 12.9? Οι διαφορές τους είναι μόνο στην οθόνη αν δεν κάνω λάθος, το μεγάλο έχει mini led, το μικρό οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...