Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 προβλημα μπαταριας (battery drain) σε κατασταση αναμονης


charis_r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω μεγαλο προβλημα με τη μπαταρια καινουειου iphone 12. Χανω περιπου 30% καθε βραδυ οσω κοιμαμαι. Και τη μερα προφανως αλλα το βραδυ ειναι προφανες γιατι δεν το χρησιμοποιω. Εχω μιλησει με Apple καμια 20αρια φορες, μου εχουν κανει αντικαταστση και παλι τα ιδια. Τωρα λενε να μου κανουν 2η αντικατασταση, αλλα φοβαμαι οτι παλι τα ιδια θα εχω. Εχω δοκιμασει Σχεδόν τα πάντα από ρυθμίσεις Και το μόνο που βοήθησε είναι αν κλείνω την κάρτα sim το βράδυ για παράδειγμα. Δηλαδή κλείνω το κινητό το ξανανοίγω και δε βάζω το PIN. Μίλησα και με τη Vodafone δεν μπορούν να κάνουνε κάτι μου έκαναν αντικατάσταση την sim, δε βοήθησε. Το support της Apple είναι απλά απαράδεκτο, και δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι να κινηθώ νομικά εάν δε μου επιστρέψουν τα χρήματα τουλάχιστον. Έχω Vodafone. Βλεπω πχ Εδω Ότι υπάρχουνε πάρα πολλοί άλλοι χρήστες σε όλο τον κόσμο που έχουν παρόμοιο πρόβλημα, η Apple όμως σαν να κάνει τον κινέζο

Επεξ/σία από charis_r
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλα είχα το ίδιο θέμα σε μικρότερη κλίμακα (15% overnight) και το έλυσα με τα βήματα 8 & 9 του παρακάτω λινκ.

https://geeksmodo.com/iphone-12-pro-battery-drain-fast-heres-how-to-fix-it/

Επεξ/σία από Kapws
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ με τόση απελπισία που έχω τα έκανα όλα. Το γεγονός ότι είναι κλειστή sim δεν είχα καθόλου drain Κάνει να υποπτεύομαι ότι κάτι απο εκει σχετικο φταίει. Επίσης η συμπεριφορά της  Apple είναι απαράδεκτη, ειναι 5 μηνες. Τοσος κοσμος εχει προβλημα και δεν βγαινουν καν να το αναγνωρισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, charis_r είπε

Παιδια εχω μεγαλο προβλημα με τη μπαταρια καινουειου iphone 12. Χανω περιπου 30% καθε βραδυ οσω κοιμαμαι. Και τη μερα προφανως αλλα το βραδυ ειναι προφανες γιατι δεν το χρησιμοποιω. Εχω μιλησει με Apple καμια 20αρια φορες, μου εχουν κανει αντικαταστση και παλι τα ιδια. Τωρα λενε να μου κανουν 2η αντικατασταση, αλλα φοβαμαι οτι παλι τα ιδια θα εχω. Εχω δοκιμασει Σχεδόν τα πάντα από ρυθμίσεις Και το μόνο που βοήθησε είναι αν κλείνω την κάρτα sim το βράδυ για παράδειγμα. Δηλαδή κλείνω το κινητό το ξανανοίγω και δε βάζω το PIN. Μίλησα και με τη Vodafone δεν μπορούν να κάνουνε κάτι μου έκαναν αντικατάσταση την sim, δε βοήθησε. Το support της Apple είναι απλά απαράδεκτο, και δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι να κινηθώ νομικά εάν δε μου επιστρέψουν τα χρήματα τουλάχιστον. Έχω Vodafone. Βλεπω πχ Εδω Ότι υπάρχουνε πάρα πολλοί άλλοι χρήστες σε όλο τον κόσμο που έχουν παρόμοιο πρόβλημα, η Apple όμως σαν να κάνει τον κινέζο

Φίλε μου εφόσον σου άλλαξαν ολόκληρο το τηλέφωνο και πάλι έχεις το ιδιο πρόβλημα δεν είναι θέμα τηλεφώνου. Τι να σου κάνει και η Apple και τη λες απαράδεκτη ? Εδώ σου εδωσε καινούργιο τηλέφωνο και θέλει να σου δώσει και δεύτερο! ποια αντιμετώπιση θα θεωρούσες καλύτερη;  Επίσης η Vodafone σου άλλαξε τη sim και πάλι τα ίδια. Άρα φταίει κάτι άλλο. Μήπως όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είσαι σε περιοχή που δεν έχει σήμα και προσπαθεί συνέχεια το τηλέφωνο να βρει σήμα;  αν περάσεις τη νύχτα σε κάποιο άλλο μέρος συμβαίνει το ίδιο;  το έχεις δοκιμάσει; επίσης μόνο με το iPhone 12 στο κάνει αυτό;  με κανένα άλλο τηλέφωνο; 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή ανάσταση, αδερφέ εμένα καινούργιο iPhone 12 mini, κάποια βράδια το αφήνω με 100% μπαταρία όταν πέφτω για ύπνο και ξυπνάω και έχει ακόμα 100%. Κάποια άλλα βράδια το αφήνω πάλι με 100% μπαταρία όταν πέφτω για ύπνο και όταν ξυπνάω έχει κάποιες φορές 90% κάποιες άλλες 92-93%. Τρέχα γύρευε με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, koutsis είπε

Φίλε μου εφόσον σου άλλαξαν ολόκληρο το τηλέφωνο και πάλι έχεις το ιδιο πρόβλημα δεν είναι θέμα τηλεφώνου. Τι να σου κάνει και η Apple και τη λες απαράδεκτη ? Εδώ σου εδωσε καινούργιο τηλέφωνο και θέλει να σου δώσει και δεύτερο! ποια αντιμετώπιση θα θεωρούσες καλύτερη;  Επίσης η Vodafone σου άλλαξε τη sim και πάλι τα ίδια. Άρα φταίει κάτι άλλο. Μήπως όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είσαι σε περιοχή που δεν έχει σήμα και προσπαθεί συνέχεια το τηλέφωνο να βρει σήμα;  αν περάσεις τη νύχτα σε κάποιο άλλο μέρος συμβαίνει το ίδιο;  το έχεις δοκιμάσει; επίσης μόνο με το iPhone 12 στο κάνει αυτό;  με κανένα άλλο τηλέφωνο; 

Φιλε μου στο Link που εστειλα παραπανω φαινεται πως εκατονταδες αλλοι (για μην πω χιλιαδες) ανθρωποι εχουν το ιδιο προβλημα. 
Εχω iphone απο το 1ο (10+ χρονια) και ζω στο ιδιο μερος, κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο και εχω  Vodafone απο τοτε. Δεν σου φαινεται παραξενο που μετα απο 12 iphones εγω και αλλοι ποσοι εχουμε το ιδιο ακριβως προβλημα?

Φυσικα και λεω απαραδεκτη την Apple γιατι πρωτον δεν αναγνωριζει δημοσιως το προβλημα, που φαινεται να ειναι κατασκευαστικο. Οσα καινουρια iphone  και να μου δωσει, αν ολα εχουν το ιδιο κατασκευαστικο προβλημα, παλι και εγω θα αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα. Επισης ειναι απαραδεκτη γιατι το support της ειναι απαραδεκτο, απο την αρχη ηταν, θελοντας να μου 'πεταξουν το μπαλακι΄οτι ειναι μεμονωμενο γεγονος και με ταλαιπωρουν εδω και 5 μηνες χωρις να λυνεται το προβλημα μου. 

Σου φτανουν αυτα η να πω κι αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, charis_r είπε

Φιλε μου στο Link που εστειλα παραπανω φαινεται πως εκατονταδες αλλοι (για μην πω χιλιαδες) ανθρωποι εχουν το ιδιο προβλημα. 
Εχω iphone απο το 1ο (10+ χρονια) και ζω στο ιδιο μερος, κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο και εχω  Vodafone απο τοτε. Δεν σου φαινεται παραξενο που μετα απο 12 iphones εγω και αλλοι ποσοι εχουμε το ιδιο ακριβως προβλημα?

Φυσικα και λεω απαραδεκτη την Apple γιατι πρωτον δεν αναγνωριζει δημοσιως το προβλημα, που φαινεται να ειναι κατασκευαστικο. Οσα καινουρια iphone  και να μου δωσει, αν ολα εχουν το ιδιο κατασκευαστικο προβλημα, παλι και εγω θα αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα. Επισης ειναι απαραδεκτη γιατι το support της ειναι απαραδεκτο, απο την αρχη ηταν, θελοντας να μου 'πεταξουν το μπαλακι΄οτι ειναι μεμονωμενο γεγονος και με ταλαιπωρουν εδω και 5 μηνες χωρις να λυνεται το προβλημα μου. 

Σου φτανουν αυτα η να πω κι αλλα?

Προφανώς και δεν είναι γενικό  κατασκευαστικο το πρόβλημα αφού το θέμα το έχετε κάτι εκατοντάδες όλως λες και το iPhone 12 πούλησε κάποια εκατομμύρια κομμάτια μέχρι τώρα ( βασικά είναι το κινητό με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως!)

Τι ακριβώς περίμενες να κάνει η Apple δεν κατάλαβα. Σου έδωσε καινούργιο κινητό σε περίπτωση που το παλιό σου ήταν ελλατωματικο! Τι άλλο να κάνει ακριβώς; ζήτησες τα λεφτά σου πίσω και δεν στα έδωσε;  αυτό είναι το θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koutsis είπε

Προφανώς και δεν είναι γενικό  κατασκευαστικο το πρόβλημα αφού το θέμα το έχετε κάτι εκατοντάδες όλως λες και το iPhone 12 πούλησε κάποια εκατομμύρια κομμάτια μέχρι τώρα ( βασικά είναι το κινητό με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως!)

Τι ακριβώς περίμενες να κάνει η Apple δεν κατάλαβα. Σου έδωσε καινούργιο κινητό σε περίπτωση που το παλιό σου ήταν ελλατωματικο! Τι άλλο να κάνει ακριβώς; ζήτησες τα λεφτά σου πίσω και δεν στα έδωσε;  αυτό είναι το θέμα; 

Τα ζητησα ναι και δεν μου τα εδωσε. Δεν με ενδιαφερει αν ειμαι ο μοναδικος που εχει προβλημα η αν ειναι ολα χαλασμενα. 
Εγω σαν πελατης, οταν αγοραζω κατι περιμενω να δουλευει οπως πρεπει. Μου εχουν δωσει 2 κινητα και τα 2 δεν δουλευουν οπως πρεπει. 
Και θελουν να μου δωσουν 3ο το οποιο και αυτο παλι δεν θα δουλευει γιατι υπαρχει κατασκευαστικο προβλημα. 

Τι σου φαινεται περιεργο? Το οτι εδωσα 1000 Ευρω να παρω ενα κινητο το οποιο πρεπει να το φορτιζω 2 φορες τη μερα εδω και 5 μηνες? Και οτι η Apple δεν μπορει να φτιαξει το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, charis_r είπε

Τα ζητησα ναι και δεν μου τα εδωσε. Δεν με ενδιαφερει αν ειμαι ο μοναδικος που εχει προβλημα η αν ειναι ολα χαλασμενα. 
Εγω σαν πελατης, οταν αγοραζω κατι περιμενω να δουλευει οπως πρεπει. Μου εχουν δωσει 2 κινητα και τα 2 δεν δουλευουν οπως πρεπει. 
Και θελουν να μου δωσουν 3ο το οποιο και αυτο παλι δεν θα δουλευει γιατι υπαρχει κατασκευαστικο προβλημα. 

Τι σου φαινεται περιεργο? Το οτι εδωσα 1000 Ευρω να παρω ενα κινητο το οποιο πρεπει να το φορτιζω 2 φορες τη μερα εδω και 5 μηνες? Και οτι η Apple δεν μπορει να φτιαξει το προβλημα?

Φίλε μου επαναλαμβάνω. Εφόσον λες ότι και 3 κινητά καινούργια να σου δώσουν πάλι θα έχεις το ίδιο θέμα, και εφόσον γενικά το 12 δεν φαίνεται να έχει κάποιο τέτοιο θέμα μιας και πουλήθηκαν εκατομμύρια κομμάτια, προφανώς φταίει κάτι άλλο! Να μου πεις ότι αυτο που αγόρασες ήταν ελαττωματικό να το καταλάβω. Αλλά δεν μπορεί 3 διαφορετικά τηλέφωνα να είναι ελλατωματικα! Ψάξε λοιπόν τι μπορεί να φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου επαναλαμβάνω. Εφόσον λες ότι και 3 κινητά καινούργια να σου δώσουν πάλι θα έχεις το ίδιο θέμα, και εφόσον γενικά το 12 δεν φαίνεται να έχει κάποιο τέτοιο θέμα μιας και πουλήθηκαν εκατομμύρια κομμάτια, προφανώς φταίει κάτι άλλο! Να μου πεις ότι αυτο που αγόρασες ήταν ελαττωματικό να το καταλάβω. Αλλά δεν μπορεί 3 διαφορετικά τηλέφωνα να είναι ελλατωματικα! Ψάξε λοιπόν τι μπορεί να φταίει...

--> γενικά το 12 δεν φαίνεται να έχει κάποιο τέτοιο θέμα 

Αυτο που το συμπερανες? 
Σε αυτο το link βλεπεις οτι υπαρχουν 160 σελιδες με χρηστες με το ιδιο προβλημα. Η Apple απλα δεν το παραδεχεται δημοσιως. 
Εχω ψαξει τα παντα, δεν ειναι δικο μου θεμα να λυσω τα κατασκευαστικα προβληματα της  Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, charis_r είπε

Φιλε μου στο Link που εστειλα παραπανω φαινεται πως εκατονταδες αλλοι (για μην πω χιλιαδες) ανθρωποι εχουν το ιδιο προβλημα. 
Εχω iphone απο το 1ο (10+ χρονια) και ζω στο ιδιο μερος, κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο και εχω  Vodafone απο τοτε. Δεν σου φαινεται παραξενο που μετα απο 12 iphones εγω και αλλοι ποσοι εχουμε το ιδιο ακριβως προβλημα?

Φυσικα και λεω απαραδεκτη την Apple γιατι πρωτον δεν αναγνωριζει δημοσιως το προβλημα, που φαινεται να ειναι κατασκευαστικο. Οσα καινουρια iphone  και να μου δωσει, αν ολα εχουν το ιδιο κατασκευαστικο προβλημα, παλι και εγω θα αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα. Επισης ειναι απαραδεκτη γιατι το support της ειναι απαραδεκτο, απο την αρχη ηταν, θελοντας να μου 'πεταξουν το μπαλακι΄οτι ειναι μεμονωμενο γεγονος και με ταλαιπωρουν εδω και 5 μηνες χωρις να λυνεται το προβλημα μου. 

Σου φτανουν αυτα η να πω κι αλλα?

Κανε μια βολτα στο internet και θα βρεις εκατονταδες κοσμο να εχει θεματα με οτι συσκευη υπαρχει,iphone ή Android. Οπως εσυ παλιοτερα δεν ειχες θεμα με προηγουμενα μοντελα,πολλοι αλλοι ειχαν.

Ετσι λειτουργουν τα πραγματα και για αυτο το λογο υπαρχει η εγγυηση.

Και αν δεις στο link που ανεβασες τι γραφουν οι αλλοι,πολλοι λενε οτι το προβλημα τους το προκαλουσαν εφαρμογες που ετρεχαν στο παρασκηνιο.

Και οπως σχολιαζει και καποιος 

So how is it the phone's fault,when third-party apps were draining your battery?

That makes no sense.

Σε ολες τις εταιρειες παγκοσμιως υπαρχει κοσμος καθε χρονο που παραπονιεται για battery drain. Και προφανως καμια εταιρεια δεν βγαινει δημοσια να πει το οτιδηποτε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δειξε μου αλλο thread  με 160 σελιδες με χρηστες να αναφερουν ενα συγκεκριμένο προβλημα για μια συσκευη που κυκλοφορει στην αγορα 1 χρονο, or cut the b@llshit.

 

στις 160 σελιδες εσυ πιαστηκες απο 1 απαντηση. Δες το δασος οχι το δεντρο

Τι μου χρησιμευει η εγγυηση εαν μου στελνουν 1 καινούριο τηλεφωνο καθε μηνα και εχει το ιδιο προβλημα? Και στο τελος του χρονου θα μου πουν ‘εληξε η εγγυηση, goodbye’

Επεξ/σία από charis_r
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, charis_r είπε

Δειξε μου αλλο thread  με 160 σελιδες με χρηστες να αναφερουν ενα συγκεκριμένο προβλημα για μια συσκευη που κυκλοφορει στην αγορα 1 χρονο, or cut the b@llshit.

 

στις 160 σελιδες εσυ πιαστηκες απο 1 απαντηση. Δες το δασος οχι το δεντρο

Τι μου χρησιμευει η εγγυηση εαν μου στελνουν 1 καινούριο τηλεφωνο καθε μηνα και εχει το ιδιο προβλημα? Και στο τελος του χρονου θα μου πουν ‘εληξε η εγγυηση, goodbye’

Πουλα το τελειώνεις αν δεν το θες και πάρε κάτι άλλο αν νομίζεις ότι όλα τα iphone 12 είναι ελλατωματικα! Εδώ οι άνθρωποι σου έχουν δώσει καινούργιο τηλέφωνο 2 φορές και εσύ τους κράζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, charis_r είπε

Δειξε μου αλλο thread  με 160 σελιδες με χρηστες να αναφερουν ενα συγκεκριμένο προβλημα για μια συσκευη που κυκλοφορει στην αγορα 1 χρονο, or cut the b@llshit.

 

στις 160 σελιδες εσυ πιαστηκες απο 1 απαντηση. Δες το δασος οχι το δεντρο

Τι μου χρησιμευει η εγγυηση εαν μου στελνουν 1 καινούριο τηλεφωνο καθε μηνα και εχει το ιδιο προβλημα? Και στο τελος του χρονου θα μου πουν ‘εληξε η εγγυηση, goodbye’

Μισο χρονο εχει η συσκευη στην αγορα. 

Αλλα μιας και ειπες για παρομοιο προβλημα σε αλλη συσκευη,παρε και απο S21 https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-s21-series/s21-battery-is-draining-so-fast/td-p/2863573

Και στο 4ετιας Note9 το ιδιο πραγμα https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-note9-series/samsung-galaxy-note-9-battery-drain/m-p/787776

Μπορω αν θες να κατσω να σου βρω και για προηγουμενα μοντελα iphone(Που εσυ δεν ειχες θεμα οπως λες)αλλος κοσμος που ειχε θεμα με battery drain.

Τελος εκατσα απο περιεργεια και διαβασα κριτικες για το κινητο στο skroutz απο ατομα που πηραν,γιατι αφου ειναι τοσο διαδεδομενο θεμα που η Apple οπως λες δεν το αναγνωριζει και μου εβαλες και link 160 σελιδων,λεω θα το εχουν και αλλοι.

Ολως τυχαιως δεν ειδα να αναφερεται το battery drain οπως το αναφερεις εσυ,ειδικα να φτανει τα δικα σου νουμερα μιας και σου παρουσιαζεται σε ολες τις συσκευες οπως λες.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...