Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 προβλημα μπαταριας (battery drain) σε κατασταση αναμονης


charis_r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εμένα δουλεύει, έχω σηκωθεί 4-5 το πρωί και το έχω δει να γράφει ότι "η φόρτιση θα συνεχίσει την τάδε ώρα"

Ταχυφορτιστή χρησιμοποιώ, ναι, αλλά σε ζέστη δεν είναι

Στο αμάξι το βάζω 3-4 φορές το μήνα, καθώς κάθε μέρα είμαι με τη μηχανή, και πάντα δε το βλέπει ο ήλιος 

Μάλλον καταλήγω στο συμπερασμα που έβαλες στο τέλος, δε θα ασχοληθώ και όταν καταλάβω αισθητή πτώση θα πάω να βάλω μια καινούργια να τελειώνει... 

ο ταχυφορτιστής σου κάνει την ζημία τότε. Σωστά, άλλαξε μια μπαταρία με 70€ σε εξουσιοδοτημένο κάθε 2 χρόνια και θα είσαι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εμένα δουλεύει, έχω σηκωθεί 4-5 το πρωί και το έχω δει να γράφει ότι "η φόρτιση θα συνεχίσει την τάδε ώρα"

Ταχυφορτιστή χρησιμοποιώ, ναι, αλλά σε ζέστη δεν είναι

Στο αμάξι το βάζω 3-4 φορές το μήνα, καθώς κάθε μέρα είμαι με τη μηχανή, και πάντα δε το βλέπει ο ήλιος 

Μάλλον καταλήγω στο συμπερασμα που έβαλες στο τέλος, δε θα ασχοληθώ και όταν καταλάβω αισθητή πτώση θα πάω να βάλω μια καινούργια να τελειώνει... 

Εγώ έχω το xs max 3 χρόνια και η υγεία  είναι στο 92% μετά από 36 μήνες χωρίς να έχω αλλάξει ποτέ μπαταρία! Άρα όχι, δεν ειναι φυσιολογικό να πέφτει 1% το μήνα! Κάνε αυτά που σου είπαμε. Φόρτιση από 20% μέχρι 80%, όχι με το φορτιστή του ipad αλλά με κανονικό, μην το φορτίζεις όταν είναι ζεστό κτλ. Κάτι από αυτά που κάνεις σου ρίχνει την υγειά πολύ γρήγορα. Μάλλον είτε είναι ότι το αφήνεις όλη νύχτα στο φορτιστή είτε ότι χρησιμοποιείς ταχυφορτιστή.

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εγώ έχω το xs max 3 χρόνια και η υγεία  είναι στο 92% μετά από 36 μήνες χωρίς να έχω αλλάξει ποτέ μπαταρία! Άρα όχι, δεν ειναι φυσιολογικό να πέφτει 1% το μήνα! Κάνε αυτά που σου είπαμε. Φόρτιση από 20% μέχρι 80%, όχι με το φορτιστή του ipad αλλά με κανονικό, μην το φορτίζεις όταν είναι ζεστό κτλ. Κάτι από αυτά που κάνεις σου ρίχνει την υγειά πολύ γρήγορα. Μάλλον είτε είναι ότι το αφήνεις όλη νύχτα στο φορτιστή είτε ότι χρησιμοποιείς ταχυφορτιστή.

για φόρτιση με ταχυφορτιστή, και φόρτιση κάθε βράδυ είναι φυσιολογικό το 1% drop. εσυ δεν το φορτίζεις με ταχυφορτιστή και έχεις τέτοια υγεία. επίσης το tool που μετράει την υγεία στο αιφον το έχω δει να κολλάει σε ένα ποσοστό για πολλούς μήνες(και θέλει calibration απο την αρχη-> αναπόφευκτη επαναφορα ρυθμίσεων και set up απο την αρχη!). ίσως να μην είναι 92 πραγματικά εσένα. για να δείς ανα πάσα στιγμή πόσο έχεις κατέβασε το 3utools. ακόμα παίζει και το να έκατσες σε πολύ καλή μπαταρία και να σου έχει κρατήσει τόσο. η apple έχει διαφορετικούς προμηθευτές για τις μπαταρίες της. ενας που θυμάμαι είναι η desay η οποία σε ότι κινητό έχω πιάσει είναι τρομερή και απο την άλλη φέρνει και μια άλλη που δεν θυμάμαι όνομα αλλά είναι για τα κλάμματα. μπορείς να τσεκάρεις μέσω 3utools τι εταιρία μπαταρία (στοιχείο) έχεις αλλά και ο φίλος που έχει το πρόβλημα και να διασταυρώσετε απόψεις.

κατι ακόμα που ξέχασα! 

άλλη μπαταρία έχει το xs max και άλλη ενα απλό 12. έσενα έχει πολυ μεγαλύτερη. επίσης εσύ μπορεί να μήν το ξελιγώνεις κάθε μέρα ενώ ο φίλος πάνω που έχει μικρότερη μπαταρία να το ξελιγώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, taslikos είπε

άλλη μπαταρία έχει το xs max και άλλη ενα απλό 12. έσενα έχει πολυ μεγαλύτερη. επίσης εσύ μπορεί να μήν το ξελιγώνεις κάθε μέρα ενώ ο φίλος πάνω που έχει μικρότερη μπαταρία να το ξελιγώνει.

Mini μάλιστα, όχι το κανονικό...

Η αλήθεια είναι ότι είμαι πλήρως απογοητευμένος από τη μπαταρία του (from day 1), με λίγη χρήση φτάνω με το ζόρι 20-25% το βράδυ

Αν ανοίξω και 5G δε, άστο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Mini μάλιστα, όχι το κανονικό...

Η αλήθεια είναι ότι είμαι πλήρως απογοητευμένος από τη μπαταρία του (from day 1), με λίγη χρήση φτάνω με το ζόρι 20-25% το βράδυ

Αν ανοίξω και 5G δε, άστο καλύτερα

τότε εξηγούνται όλα! είναι απολύτως φυσιολογικά τα δεδομένα ειδικά για την Ελλάδα με τέτοιες ζέστες. Αν έμενες σε χώρα όπως γερμανία με τέτοιο κρύο, ίσως είχες και 95 αναλογικά. Γενικά η ζέστη είναι ο νουμερο ένα εχθρός της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, taslikos είπε

τότε εξηγούνται όλα! είναι απολύτως φυσιολογικά τα δεδομένα ειδικά για την Ελλάδα με τέτοιες ζέστες. Αν έμενες σε χώρα όπως γερμανία με τέτοιο κρύο, ίσως είχες και 95 αναλογικά. Γενικά η ζέστη είναι ο νουμερο ένα εχθρός της μπαταρίας.

Εντάξει, αλλά πλην μιας βδομάδας που ήμουν διακοπές, και πήγαινα κάνα 3ωρο θάλασσα, όλο τον άλλο καιρό σε κλιματιζόμενο χώρο είναι, είτε σπίτι είτε γραφείο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα πρέπει να το δώσεις για έλεγχο.
Ισχύει ότι το mini έχει αρκετά μικρή μπαταρία, αλλά προσωπικά με 5g όλη μέρα ενεργό, spotify στο background, push sync για 3 mail accounts, το βράδυ είμαι σχετικά άνετα στο 45-50% και παίζω utube μέχρι να πέσει κοντά στο 30%.

12 mini κι εγώ από τον Ιανουάριο με φόρτιση κάθε βράδυ (δυστυχώς, αλλά όχι fast charge) στο 99%.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην κάνετε 2 Βασικα και τρομερά λάθη,ποτέ μην αφήνετε την συσκευή να φορτίζει όλο το βράδυ και πότε συνέχεια με ταχυφορτιστη, μειώνεται την υγεία της μπαταρίας πολύ γρήγορα.

Έχω ένα xs max από day 1 και τώρα το έχω δώσει στην γυναίκα μου,έχει 92% battery life,και το 12 pro max από Ιανουάριο μέχρι σήμερα είναι 100% η υγεία μπαταρίας.

Και τα δυο τα φορτίζω με τον φορτιστή του ipad 5 που είναι 1.5Α και το επιτρεπτό όριο που δινει η apple.

Έχω και τον 20watt ή αλλιώς 3.1Α της apple αλλά είναι για ώρα ανάγκης αν έχω ξεχάσει να φορτίσω το κινητό και πρέπει να φυγω το βάζω σε αυτόν τον φορτιστή για να πάει από 20% στα 50% μέσα σε λίγα λεπτά.

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...