Προς το περιεχόμενο

Το Microsoft Teams έχει 145 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες καθημερινά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Ανάλογα το use case.  Εμένα πχ (και στους συναδέλφους μου) δεν είναι καθόλου χρήσιμο να έχουμε αυτή την δυνατότητα αλλά είναι χρήσιμο να έχουμε μια πλατφόρμα σταθερή με καλά integrations όπως το slack. Το slack είναι διαθέσιμο παντού, είναι πολύ κομπλέ πλατφόρμα, έχει ένα σωρό plug in που μπορεί να βάλεις για να βλέπεις σχετική πληροφορία σε ξεχωριστά κανάλια και είναι στην αγορά πολύ παραπάνω καιρό από το MS Teams. 

Σίγουρα το calling feature του δεν είναι τόσο robust αλλά κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις. Πχ εμείς στην δουλειά έχουμε Slack + Google meets και δουλεύει πολύ καλά.

Το πρόβλημα με το teams είναι ότι ελάχιστοι το επιλέγουν αντικειμενικά και οι περισσότεροι απλά το αποδέχονται ή το ανέχονται, το οποίο πιθανόν να κάνει την Microsoft να μην το αναπτύσσει τόσο ενεργά ή να το έχει επίτηδες underdeveloped, καθώς οι πελάτες δεν φεύγουν όπως τόσα χρόνια δεν έφευγαν από το άθλιο Skype.

Ctrl+shift+esc -> Εκκίνηση -> Teams -> δεξί κλικ -> απενεργοποίηση.

To Teams, μετά τα Windows 10 είναι το επόμενο προιον που βγάζει η MS με rolling release. Δεν έχει ποτέ μία stable version και το development είναι συνεχές.

Λόγο corona το development πήγε κάπως προς το videoconfence και το direct routing οπότε ότι έχει να κάνει με sharepoint έμεινε λίγο πίσω, τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει.

Προσωπικά που το δουλεύουμε καθημερινά μου φαίνεται σαν κάτι site από τις αρχές των 00 που ήταν τίγκα στα iframe άπειρα scrollbars και υποπαραθυράκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, LongTom είπε

τύπου Skype (το οποίο ευτυχώς δεν χρησιμοποιεί κανείς πια)

ασε σε δύο οργανισμούς που συμμετεχω και οι δύο χρησιμοποιούν Skype ζήτημα αν φαίνονται οι μισες καμερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, techon1 είπε

Φοβερό το Teams. Αναρωτιέμαι αν ποτέ η Apple μπορέσει να βγάλει κάτι τόσο καλό.

Θα βγάλει το apple Tim's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου αρέσει εκεί που το πάει η Microsoft. Προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ και να μην είμαι εξαρτημένος από κανένα προϊόν της, εκτός από τα αναγκαία κακά/καλά Office και GitHub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγάλο οργανισμό που το χρησιμοποιουμε ολοι,  μας έχει λύσει τα χέρια, έχουμε καταργήσει ζοομ κτλ. Απίστευτη διασύνδεση με το outlook, πχ meeting στο outlook χτυπά στο teams, screen sharing και control στο πισι του άλλου, groups, shared excels κτλ. Δυστυχώς έχει ακόμα παιδικές ασθενειες οπως κολλημενα statuses επαφών κτλ αλλά συνέχεια βελτιώνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι το χειρότερο messaging/coms/meetings app που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία εταιρεία με 46 χρόνια εμπειρίας στο software development δεν μπορεί να φτιάξει κάτι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Ας είναι καλά οι πολυεθνικές που δεν χρησιμοποιούν τίποτα πέρα από τις επαγγελματικές προτάσεις της Microsoft.

Μόνο οι Β2Β υπηρεσίες της MS δουλεύουν καλά, γιατί αν κρίνουμε από Windows 10 και MS store και άλλα Native Win10 Apps είναι για τα πανηγύρια... 6 Χρόνια Win10 και δεν λέει να ωριμάσει σαν λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Konst13 είπε

Μόνο οι Β2Β υπηρεσίες της MS δουλεύουν καλά, γιατί αν κρίνουμε από Windows 10 και MS store και άλλα Native Win10 Apps είναι για τα πανηγύρια... 6 Χρόνια Win10 και δεν λέει να ωριμάσει σαν λειτουργικό.

Μια χαρά είναι τα Windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτιάξουν το στάτους να φαίνεσαι online όταν την έχεις κοπανήσει, θα πω χίλια μπράβο 

Οσο σε βγάζει away στο δίλεπτο θα εξακολουθώ να είμαι hater 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ότι ασθένειες και να έχει αυτήν την στιγμή το office365 είναι η μόνη πλατφόρμα που παρέχει τέτοιο πακέτο.

Βλέπω σχόλια που το Teams το συγκρίνουν με zoom skype κτλ και γιατί είναι τόσο βαρύ. Το Teams δεν είναι απλά ένα πρόγραμμα για συνομιλία ή web conference έχει άπειρα πράγματα να κάνεις από δημιουργία project, scheduling εργασιών και πολλά άλλα.

Σε οτιδήποτε άλλο πας θα πρέπει να έχεις από διαφορετικές πλατφόρμες-εταιρείες.

Οπότε για αυτό μεγάλες εταιρείες καταλήγουν εκεί.

Επεξ/σία από Dinoel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 7:34 ΜΜ, dimtsef είπε

τι λέτε τώρα και εγώ ανοιχτό το έχω βασικά δεν έχω βρει πως κλείνει ακόμα γιατί μου φορτώνει με τα windows απο μονο του

Αυτό ακριβώς πήγα να γράψω και εγώ. Με τη διαφορα ότι έχω πάει στο task manager και στο startup το έχω βάλει disabled να μην ξεκινάει από μόνο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Όταν φτιάξουν το στάτους να φαίνεσαι online όταν την έχεις κοπανήσει, θα πω χίλια μπράβο 

Οσο σε βγάζει away στο δίλεπτο θα εξακολουθώ να είμαι hater 

αν πατήσεις πάνω στο status κ διαλέξεις "available" θεωρητικά θα μείνει σταθερό εκεί.

12 ώρες πριν, Dinoel είπε

ότι ασθένειες και να έχει αυτήν την στιγμή το office365 είναι η μόνη πλατφόρμα που παρέχει τέτοιο πακέτο.

Βλέπω σχόλια που το Teams το συγκρίνουν με zoom skype κτλ και γιατί είναι τόσο βαρύ. Το Teams δεν είναι απλά ένα πρόγραμμα για συνομιλία ή web conference έχει άπειρα πράγματα να κάνεις από δημιουργία project, scheduling εργασιών και πολλά άλλα.

Σε οτιδήποτε άλλο πας θα πρέπει να έχεις από διαφορετικές πλατφόρμες-εταιρείες.

Οπότε για αυτό μεγάλες εταιρείες καταλήγουν εκεί.

Αυτό ακριβώς. Το teams δεν είναι slack είναι/γίνεται ενα τεράστιο management hub.

Έχει ακόμη πράγματα που λείπουν ή κάποια κολλήματα (ειδικά με τα channels) αλλά βελτιώνεται συνεχώς.

Ακόμη κ οι δεινόσαυροι που είχαμε στην εταιρεία το χρησιμοποιούν πλεον ενώ το Skype δεν το θελαν καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...