Προς το περιεχόμενο

Veganism, στάση ζωής ή απλά μια μόδα;


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα (ειρωνεία να το ανοίγω σήμερα :P) για να γίνει μια συζήτηση πάνω σε αυτή την διατροφική συνήθεια. Έχοντας συζητήσει με αρκετούς vegans, έχω παρατηρήσει πως μόνο λίγοι το κάνουν σταθερά εδώ και χρόνια και έχουν πραγματικά υιοθετήσει αυτόν τον τρόπο ζωής, οι περισσότεροι ήταν σε φάση "το έκανα για Χ μήνες, το κάνω ανα διαστήματα" κλπ. Πιστεύετε πως είναι διαδεδομένος πράγματι από οικολογική συνείδηση, ή απλά είναι ένα trend? 

Επίσης έχοντας διαβάσει κάποιες έρευνες τα λινκ των οποίων παραθέτω πιο κάτω*, θα ήθελα να συζητήσουμε και το κατά πόσο οφελείται ο οργανισμός από τον αποκλεισμό συγκεκριμένων τροφών, καθώς έχουν καταγραφεί περιστατικά στα οποία η έλλειψη κάποιων βιταμινών (Β12 π.χ.) έχει οδηγήσει σε προβλήματα.

Αν θα ήθελαν και κάποιοι vegans να συμμετέχουν, ακόμα καλύτερα.

Να παρακαλέσω να σεβαστούμε τις επιλογές του καθενός και να μην αρχίσουμε το flame.

Καλή Ανάσταση σε όλους!*

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 έχει αποδειχτεί πως μία χορτοφαγική διατροφή μπορεί να προκαλέσει μείωση στην παραγωγή κολλαγόνου στις γυναίκες.

19χρονος που ακολουθούσε μία ωμοφαγική/χορτοφαγική διατροφή και παράλληλα κατανάλωνε προϊόντα σόγιας διαγνώστηκε με υπογοναδισμό.

φρουτοφάγος  διαγνώστηκε με κετοξέωση, με άλλα λόγια είχε υπερβολικά όξινο pH στο αίμα του

 η χορτοφαγία λόγω της έλλειψης Β12 μπορεί να προκαλεί και βλάβες στα αγγεία και στην καρδιά.

η χορτοφαγία μπορεί να προκαλέσει υποσιτισμό και  εναπόθεση πλάκας στα αγγεία.

 

 

Να δηλώσω αρχικά ότι είμαι vegan.Το αν είναι μόδα, μπορεί και να είναι μια και αρκετοί "διάσημοι" έχουν υιοθετήσει αυτό τον τρόπο ζωής και φυσικά επηρεάζουν όπως σε πολλά θέματα και σε αυτό αρκετό κόσμο. Δεν με απασχολεί αν έγινε μόδα, με βολεύει κιόλας, μιας και εταιρείες λανσάρουν προϊόντα λόγω της μόδας και επωφελούμαι κι εγώ από την ποικιλία που δημιουργείται.

Τώρα στα περί αν ωφελείται ο οργανισμός και για τις έρευνες που παραθέτεις είτε αφορούν κάποια άτομα (ένας 19χρονος) είτε αφορά άτομα με μη ισορροπημένη διατροφή. Μπορώ να σου παραθέσω και σίγουρα μπορείς να βρεις και μόνος σου πολλές έρευνες με τα οφέλη της μη κατανάλωσης ζωικών προϊόντων. Σίγουρα όμως πρέπει να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή και να καταβάλλεις προσπάθεια για να προσλαμβάνεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται. Επίσης σε συνεργασία με το γιατρό του ο καθένας μπορεί να χρειαστεί να πάρει και συμπλήρωμα (π.χ. Β12). Εγώ πάντως από τότε που άρχισα τη vegan διατροφή, έχω δει μεγάλη βελτίωση στην υγεία μου.

Το ερώτημά σου δεν μπορώ να το καταλάβω πάντως, είναι λες trend, είναι οικολογική συνείδηση ή κάτι άλλο; Ποιος μπορεί να σου απαντήσει εξ ονόματος όλων; Ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους. Άλλος για οικολογία, άλλος για υγεία, άλλος από μόδα, άλλος για συνδυασμό όλων. Πάντως να παρατηρήσω ότι το ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει αύξηση των vegan γιατί απλά είναι πιο εύκολο να γίνει κανείς. Στην πόλη που ζω, πριν 20 χρόνια θα ήταν σχεδόν αδύνατο να είναι κανείς vegan. Πλέον εκτός των προϊόντων που βρίσκω σε όλα τα super market, μπορώ να κάνω και παραγγελίες delivery vegan μενού, οπότε είναι λογικό να έχει γίνει πιο εύκολο να γίνει κανείς.

Και για να απαντήσω και το ερώτημα σε προσωπικό επίπεδο, εγώ έγινα για λόγους υγείας/βελτίωσης υγείας.  Ασφαλώς είμαι και φιλόζωος και δεν με χαλάει που είναι ένας πιο οικολογικός τρόπος ζωής, αλλά για τον καθένα οι λόγοι μπορεί να είναι διαφορετικοί.

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

Προσωπικά το βλέπω σαν μια βλακεία και μισή στο όριο του επικίνδυνου

 

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

άλλη μια ηλίθια μόδα που μερικά πρόβατα τρέχουν να υιοθετήσουν.

 

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

Από εκεί και πέρα όμως αφού είναι κάτι που δε με επηρεάζει δεν ασχολούμαι και δε μου πέφτει λόγος.

1.  Κανεις χαρακτηρισμους για τον τροπο ζωης του αλλου.
2. Φασκεις και αντιφάσκεις.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

1.  Κανεις χαρακτηρισμους για τον τροπο ζωης του αλλου.
2. Φασκεις και αντιφάσκεις.

μπορείς να με τιμωρήσεις με το να μου στερήσεις το πιτογυρο και να με υποχρεώσεις για ένα μήνα να τρώω μπιφτέκια λαχανικών.

Δε φάσκω ούτε αντιφάσκω. Ίσως δε το εξήγησα καλά. Πολύ απλά το θεωρώ ηλίθιο και πολλές φορές επικίνδυνο. Αυτή είναι η άποψη μου. Φαντάζομαι μου επιτρέπεις να τη γράψω κι ας μη συμφωνείς. Από εκεί και πέρα όταν λέω δεν ασχολούμαι εννοώ πολύ απλά ότι δε θα δώσω σημασία, ούτε θα ασχοληθώ να πω στον άλλον ότι κάνει χαζομάρα επειδή δε τρώει κρέας. Αντιθέτως υπάρχουν άλλοι που διαφωνούν μαζί σου και σε πρήζουν. πχ όταν είχα αγοράσει αυτοκίνητο ήταν ένας που με έπρηξε επειδή δε πήρα γιαπωνέζικο αυτοκίνητο και έδωσα τζάμπα λεφτά για γερμανικό. Εγώ αυτό δε θα το κάνω σε κάποιον vegan. Γι αυτό λέω ότι δεν ασχολούμαι. Το ότι έχω γνώμη για κάτι δε σημαίνει ότι θα ασχοληθώ. Πόσο μάλλον αν δε με επηρεάζει. Ας βγαίνει κάθε πρωί να βοσκάει στο πάρκο απέναντι αν γουστάρει

 

  • Like 1
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το τι τρώει ο καθένας είναι θεμιτό και σεβαστό.

Το πρόβλημα με του vegan (ή κάποιους από αυτούς τέλος πάντων) είναι ότι προσπαθούν να επιβάλουν αυτόν τον τρόπο διατροφής/στάση ζωής και σε άλλους. Εκεί αρχίζει να γίνεται επικίνδυνο και γραφικό.

Ενα δεύτερο πρόβλημα είναι τα μωρά/μικρά παιδιά. Οι vegan γονείς τους επιβάλουν vegan διατροφή. Ιδιαίτερα επικίνδυνο. 

  • Thanks 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bitbit είπε

Προσωπικά το βλέπω σαν μια βλακεία και μισή στο όριο του επικίνδυνου. άλλη μια ηλίθια μόδα που μερικά πρόβατα τρέχουν να υιοθετήσουν. Να ήταν η μόνη καλά θα ήταν

Από εκεί και πέρα όμως αφού είναι κάτι που δε με επηρεάζει δεν ασχολούμαι και δε μου πέφτει λόγος. Ούτε θα καθίσω να πιάσω συζήτηση με κάποιον-α vegan και να πω την άποψη μου. Εγώ μπορεί να το θεωρώ ηλίθιο αλλά αν δε με ενοχλείς κάνεις ό,τι γουστάρεις.

Έχει τύχει να βρεθώ σε παρέα όπου ήταν ένα άτομο vegan. Πήγαμε για φαγητό σε ταβέρνα με κοψίδια και ενώ όλοι πήραμε κρεατικά και κάναμε τσιμπούσι τρελό αυτό το άτομο πήρε όσπρια. Εντάξει, τραγικό. Προσπαθούσα να μη γελάσω αλλά ούτε ασχολήθηκα. Ούτε κανείς από την παρέα είπε κάτι.

Κατα τα άλλα έχω διαβάσει για περιστατικά όπου πχ γονείς vegan δε δίναν στο μωρό τους κρεας με αποτέλεσμα να έχει σοβαρά θέματα υγείας. Γι αυτό έγραψα ότι φτάνει στο όριο του επικίνδυνου. 

Πάντως αν γνώριζα τέτοιο άτομο θα προσπαθούσα να μείνω μακριά. Μπορεί να σας φαίνεται ακραίο αυτό που έγραψα αλλά άτομα με τέτοιες αντιλήψεις είναι σίγουρο ότι θα έχουν κι άλλα κουσούρια.

εννοείται οτι φάσκει και αντιφάσκει ο bitbit..οποιοσδήποτε με στοιχειώδη νοημοσύνη το βλέπει.

οπότε καταλαβαίνετε το επίπεδο και το πόσο ανεκτικοί είμαστε στο διαφορετικό, ωραίοι και εσείς που κάνατε like, γελάσατε με τον τύπο που παρήγγειλε όσπρια ενώ οι άλλοι έκαναν τσιμπούσι? μαγκιά να τρως κοψίδια, πολυ μαγκιά όμως..

για γονείς που δε δίνουν κρέας στα παιδιά και κινδυνεύουν τη ζωή τους, αυτό είναι μύθος.

εννοείται απο μακρυά φίλε, με τους όμοιούς σου σε παρακαλώ..

υ.γ. δεν είμαι vegan, αλλά δεν αντέχω αυτό το επίπεδο, πιο κάτω δεν έχει.

 

 

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κινδυνεύει η ζωή τους, δεν παίρνουν όμως όλα τα θρεπτικά συστατικά και τις βιταμίνες που χρειάζονται. Απαιτούνται και συμπληρώματα αλλά είναι γνωστό πως δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος πρόσληψης αυτών. 

Από την άλλη συναντάς ποίκιλλα προβλήματα όπως τι θα γίνει αν το παιδί πάει παιδικό σταθμό (δεν νομίζω να φτιάχνουν ξεχωριστά φαγητά ούτε να τους υποχρεώσουν) όπως επίσης τι θα γίνει καθώς το παιδί θα μεγαλώνει και θα πηγαίνει σε πάρτι, γενέθλια και κοινωνικές εκδηλώσεις με τρόφιμα. Θα του απαγορεύσουν να φάει πχ τούρτα; Να φάει πίτσα; Η ότι άλλο έχει; Θα το αποκόψουν από την κοινωνική συναναστροφή καθώς δύσκολο να βρει παρέα αποκλειστικά vegan. Δηλαδή δημιουργούνται θέματα στο παιδί πέρα από τη διατροφή του. 

Επεξ/σία από baspav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...