Προς το περιεχόμενο

1899


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ξεκίνησα με προσδοκίες, γιατί μου αρέσει απ' όσο διάβασα το στόρυ, όμως...

Το πρώτο επεισόδιο έκανα να το δω 3 μέρες, με έπαιρνε συνέχεια ο ύπνος, και ξανά από την αρχή γιατί είχα ξεχάσει τι συνέβαινε.

Ξεκίνησα το δεύτερο αλλά κι αυτό πολύ αργά πάει και το χάνω. Πολύ βαρεμάρα, δεν δείχνει και κάτι να σε κρατήσει ρε γμτ.

Αν τελειώσω το δεύτερο και το τρίτο ξεκίνησει το ίδιο βαρετά, θα διαβάσω τα σπόϊλερ και θα το σβήσω από το δίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nickmanak είπε

Κουραγιο φιλε @MadPax

Αν θες τη συμβουλη μου, αφου δεις το 1ο επεισοδιο, πήδα κατευθείαν στα δυο τελευταια 7+8

Οντως ,τωρα που το σκεφτομαι δε χανεις και τιποτα ιδιαιτερο στο ενδιαμεσο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοξενερουά το τέλος, πιο πολύ επειδή έχουμε πέσει στην παγίδα να το συγκρίνουμε με το Dark. Κατά τα άλλα, δεν είναι άσχημο, απλά δεν πλησιάζει το βάθος και την πολυπλοκότητα του Dark. Αναμενόμενο βέβαια καθώς είναι και η θεματολογια τέτοια, απλά πιστεύω θα μπορούσαν να ασχοληθούν με ένα σωρό άλλα ζητήματα και να μην κάνουν αυτό το bait & switch που μου θύμισε το Lost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εντοπισει μερικές σκηνές πλήρους ασυναρτησίας.....

Σταμάτησα καπου στο 4ο επεισόδιο.....

Σε κάποια βαθειά απελπισία θα το συνεχίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alexioannou είπε

Εχω εντοπισει μερικές σκηνές πλήρους ασυναρτησίας.....

Σταμάτησα καπου στο 4ο επεισόδιο.....

Σε κάποια βαθειά απελπισία θα το συνεχίσω....

Εφόσον δεν το έχεις τελειώσει πως ξέρεις ότι είναι ασυναρτησίες και δεν εξηγούνται από την πλοκή αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Εφόσον δεν το έχεις τελειώσει πως ξέρεις ότι είναι ασυναρτησίες και δεν εξηγούνται από την πλοκή αργότερα;

Μιλάω για ασύνδετες σκηνές μεταξύ τους.

Για να αντέξω μέχρι το τέλος θα συλληφθω για χρήση.......

Γούστα είναι αυτά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Γούστα είναι αυτά.....

Εδώ είναι η ουσία.

Δεν είναι κακό να μην σου άρεσε. Η σειρά είναι κάπως ιδιαίτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την τελείωσα και εγώ χθες το βράδυ. Να πω ότι το Dark είναι στο Top 5 σειρών ever για μένα.

Η συγκεκριμένη σαφέστατα δεν φτάνει το Dark σε όλους τους τομείς αλλά γενικά μια χαρά την βρήκα. Είναι στα γούστα μου οπότε δεν βαρέθηκα καθόλου. Περίμενα με την ανακοίνωση της σειράς κάτι πολύ καλύτερο που τελικά δεν ήταν. Από την άλλη διαβάζοντας σχόλια εδώ περίμενα κάτι πολύ χειρότερο που ευτυχώς δεν ήταν.

Η δεύτερη σαιζόν έχει την ιδιαιτερότητα (με αυτά που έδειξε στο φινάλε) ή να ανεβάσει την σειρά αρκετά ή να την κάνει τσίρκο. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2022 στις 6:38 ΜΜ, MadPax είπε

Την ξεκίνησα με προσδοκίες, γιατί μου αρέσει απ' όσο διάβασα το στόρυ, όμως...

Το πρώτο επεισόδιο έκανα να το δω 3 μέρες, με έπαιρνε συνέχεια ο ύπνος, και ξανά από την αρχή γιατί είχα ξεχάσει τι συνέβαινε.

Ξεκίνησα το δεύτερο αλλά κι αυτό πολύ αργά πάει και το χάνω. Πολύ βαρεμάρα, δεν δείχνει και κάτι να σε κρατήσει ρε γμτ.

Αν τελειώσω το δεύτερο και το τρίτο ξεκίνησει το ίδιο βαρετά, θα διαβάσω τα σπόϊλερ και θα το σβήσω από το δίσκο.

Σχεδόν ένα μήνα μετά, την τελείωσα.

Η σειρά είναι ιδιαίτερη, δεν είναι φαστ φουντ να τη δεις και τέλος. Ομολογώ πως σκέφτομαι ακόμα κάποιες σεκάνς μέσα στα επεισόδια.

Πράγματι το πρώτο επεισόδιο κυλάει πάρα πολύ αργά και σε κουράζει, όμως όσο συνεχίζει σε μπάζει μέσα στους βασικούς χαρακτήρες και δίνει τις εξηγήσεις του, με αποκορύφωμα το 7ο και το 8ο επεισόδιο, στο δε τέλος λες "ρε αει γαμ.... τι στο κέρατο είδα τώρα !!" Μου άρεσαν πάρα πολύ οι ροκιές στο τέλος κάθε επεισοδίου που οι στίχοι των τραγουδιών είναι ταιριαστοί με ό,τι διαδραματίζεται.

Δεν έχω δει το The Dark και δεν ξέρω πως σκέφτεται ο σεναριογράφος, αλλά μπορώ να πω, πως έδωσα 2η ευκαιρία στο 1899 και δεν το μετάνιωσα. Δεν θα προτείνω σε κάποιον να τη δει καθώς όπως είπα είναι ιδιαίτερη και τα γούστα όλων είναι διαφορετικά, για τα υπόλοιπα, μέσες άκρες έχουν αναφερθεί και πιο πάνω.

Περιμένω τη 2η σεζόν να δω που θα το πάει...

Επεξ/σία από MadPax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MadPax είπε

Σχεδόν ένα μήνα μετά, την τελείωσα.

Η σειρά είναι ιδιαίτερη, δεν είναι φαστ φουντ να τη δεις και τέλος. Ομολογώ πως σκέφτομαι ακόμα κάποιες σεκάνς μέσα στα επεισόδια.

Πράγματι το πρώτο επεισόδιο κυλάει πάρα πολύ αργά και σε κουράζει, όμως όσο συνεχίζει σε μπάζει μέσα στους βασικούς χαρακτήρες και δίνει τις εξηγήσεις του, με αποκορύφωμα το 7ο και το 8ο επεισόδιο, στο δε τέλος λες "ρε αει γαμ.... τι στο κέρατο είδα τώρα !!" Μου άρεσαν πάρα πολύ οι ροκιές στο τέλος κάθε επεισοδίου που οι στίχοι των τραγουδιών είναι ταιριαστοί με ό,τι διαδραματίζεται.

Δεν έχω δει το The Dark και δεν ξέρω πως σκέφτεται ο σεναριογράφος, αλλά μπορώ να πω, πως έδωσα 2η ευκαιρία στο 1899 και δεν το μετάνιωσα. Δεν θα προτείνω σε κάποιον να τη δει καθώς όπως είπα είναι ιδιαίτερη και τα γούστα όλων είναι διαφορετικά, για τα υπόλοιπα, μέσες άκρες έχουν αναφερθεί και πιο πάνω.

Περιμένω τη 2η σεζόν να δω που θα το πάει...

Το Dark είναι τρία τουλάχιστον επίπεδα παραπάνω. 

Μέσα στις 10 καλύτερες σειρές ever. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...