Προς το περιεχόμενο

Η Sony δέχεται μήνυση για περιορισμό διάθεσης ψηφιακών παιχνιδιών μόνο μέσω του PlayStation Store


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα προφανως δεν λεω οτι η πειρατεια γινεται απο ατομα μου εχουν αγορασει το προιον. Τονιζω απλα οτι ειναι πιο ευκολη η προσβαση σε παρανομο υλικο παρα σε νομιμα αγορασμενο, πραγμα που απλα δεν θα επρεπε να ισχυει. Υπαρχουν και αλλα παραδειγματα, που εχω αγορασει παιχνίδια σε cd-dvd, και επειδη πλεον δεν διαθετω cd reader στο pc αναγκαζομαι και τα κατεβάζω πειρατικα (πχ. Diablo 2).. 

Δεν θεωρείς οτι θα πρεπει να ειναι ευκολοτερη η πρόσβαση στο νομιμα αγορασμενο υλικο σου από οτι ειναι στο πειρατικο? 

Αν μπορείς να το αποδείξεις ναι θα έπρεπε να έχεις πρόσβαση ανά πάσα στιγμή, φτάνει το προϊόν μα είναι εν “ζωή”…

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ειπα καπου οτι θα επρεπε να υπαρχουν πολλα store γιατι το θεωρω μονοπωλιο. Ειτε δεν καταλαβες τι γραφω ειτε τα ερμηνευεις κατα το δοκουν για να νικησεις ενα e επιχειρημα. 

Πιστεύω οτι θα επρεπε να υπάρχουν παραπανω stores. Το αν ειναι η οχι μονοπωλιο ουτε το ανεφερα ουτε με ενδιαφερει να σου πω την αλήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα δεν διαφωνώ ως προς την εποπτεία , απλά τονίζω ότι κάπου έχει χαθεί το όριο στο τι ζητάμε ή τι νομίζουν ότι ζητάνε… πχ αν ζητάνε μέσα στο PlayStation να υπάρχει δυνατότητα παράλληλου store ναι μεν από την μια είναι πιθανόν σαν καταναλωτής να κερδίσω αλλά το σίγουρο είναι ότι η Sony στο επόμενο μοντέλο δεν θα επενδύσει σε κάτι τέτοιο και ίσως και να μην αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί… 

μου θυμίζει εποχές που κάποιοι επιχειρηματολογούσαν για την πειρατεία και σε οποίους τομείς διείσδυσε κατέστρεψε εκτός από εταιρίες και το προϊόν…  

Προσωπικά, είμαι κατά της πειρατείας (στις περισσότερες περιπτώσεις, όχι παντού). Αλλά δεν είναι το ίδιο.

Καταλαβαίνω τι λες, ότι πχ αν η Sony δεν έχει αποκλειστικότητα στο store πιθανόν το PS5 να έκανε 600+€. Προσωπικά, είμαι οκ με αυτό. Σε βάθος χρόνου, οι καταναλωτές θα κερδίσουν από τον ανταγωνισμό που θα υπάρχει. Αν, πχ., το PS5 εκανε 700 αντί για 500, αλλά υπήρχε ανοικτή αγορά στα stores τότε στα 10 παιχνίδια που θα βρεις 20€ φθηνότερα έχεις κάνει ήδη απόσβεση. Μου φαίνεται μια χαρά deal.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, δεν είναι μόνο το οικονομικό κομμάτι, αλλά περισσότερο το γεγονός ότι οι μεγάλες εταιρείες έχουν πλέον δυσανάλογη ισχύ απέναντι στους καταναλωτές (και αυτό φαίνεται και στα τεράστια κέρδη που έχουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αν μπορείς να το αποδείξεις ναι θα έπρεπε να έχεις πρόσβαση ανά πάσα στιγμή, φτάνει το προϊόν μα είναι εν “ζωή”…

 

Γραφω κατι για μονοπώλιο στο ποστ που λινκαρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Γραφω κατι για μονοπώλιο στο ποστ που λινκαρες? 

Δικαίωμα σου είναι να καταλαβαίνεις ότι θέλεις, όπως δικαίωμα μου όταν παρερμηνεύουν κάτι τόσο ξεκάθαρο που έγραψα να το τονίζω…

λογικά θα πεις ότι εγώ παρερμηνέυω αλλά τι να κάνουμε εκεί είναι γραμμένα πχ το ότι έγραψες ότι η apple δεν σε αφήνει να ανοίξεις δικό σου κατάστημα και σε ερώτημα μου γιατί δεν παραπονιέσαι για όλους τους υπόλοιπους που κάνουν το ίδιο η απάντηση σου ήταν ότι δεν με νοιάζει αν παρανομούν οι άλλοι τότε αναρωτήθηκα αν πχ η Nintendo παρανομεί και μου απάντησες ότι δεν είσαι νομοθέτης και δεν ξέρεις αν παρανομούν, κάποια στιγμή αναφέρθηκες και στον “αποκλειστικό έλεγχο” που δεν είναι ίδιο με το “απόλυτο έλεγχο” και τα λοιπά, και τα λοιπά, και τα λοιπά ευχάριστα πράγματα που ειπώθηκαν στην μεταμεσονύχτια κουβέντα μας…

τότε ήμουν κουρασμένος και κράταγα μια πισινή στο μήπως και είχες δίκιο… σήμερα βέβαια κατάλαβα ότι μάλλον παίζεις… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δικαίωμα σου είναι να καταλαβαίνεις ότι θέλεις, όπως δικαίωμα μου όταν παρερμηνεύουν κάτι τόσο ξεκάθαρο που έγραψα να το τονίζω…

λογικά θα πεις ότι εγώ παρερμηνέυω αλλά τι να κάνουμε εκεί είναι γραμμένα πχ το ότι έγραψες ότι η apple δεν σε αφήνει να ανοίξεις δικό σου κατάστημα και σε ερώτημα μου γιατί δεν παραπονιέσαι για όλους τους υπόλοιπους που κάνουν το ίδιο η απάντηση σου ήταν ότι δεν με νοιάζει αν παρανομούν οι άλλοι τότε αναρωτήθηκα αν πχ η Nintendo παρανομεί και μου απάντησες ότι δεν είσαι νομοθέτης και δεν ξέρεις αν παρανομούν, κάποια στιγμή αναφέρθηκες και στον “αποκλειστικό έλεγχο” που δεν είναι ίδιο με το “απόλυτο έλεγχο” και τα λοιπά, και τα λοιπά, και τα λοιπά ευχάριστα πράγματα που ειπώθηκαν στην μεταμεσονύχτια κουβέντα μας…

τότε ήμουν κουρασμένος και κράταγα μια πισινή στο μήπως και είχες δίκιο… σήμερα βέβαια κατάλαβα ότι μάλλον παίζεις… 

Το να ρωτάς γιατι δεν παραπονιεμαι για καποιον αλλο ειναι δειγμα bias και λογικη πλανη, whataboutism fallacy. Εξορισμου δηλαδη εισαι λαθος. Δεν εχει σημασια αν παραπονιεμαι η οχι για καποιον αλλον, δεν αλλαζει αυτο την ενοχη η την αθωότητά της apple. Ειναι απλο concept και η μη κατανοηση του μαλλον σε bias οφειλεται, γιατι και παιδι δημοτικου θα καταλαβαινε οτι ειναι παραλογος. 

Η απάντηση μου ηταν ξεκαθαρη. Δεν ειπα οτι η apple παρανομει, μιας και δεν ειμαι εγω αρμοδιος να κρινω. Και προσωπικα δεν εχει και σημασια αν παρανομει. Οι νομοι αλλαζουν. Σημασια εχει αν θα επρεπε να είναι παράνομο αυτο που κανει, και για μενα, και όπως φαινεται και για την επιτροπη, η απαντηση ειναι ναι. Προφανως τα ιδια ισχυουν και για τους υπολοιπους, απλα επειδη εσυ εισαι biased θεωρείς οτι ειμαι και εγω και τους βγαζω ολους αθωους εκτος απο την apple. 

Εν τελει πρεπει να μάθεις να ρωτας για το τι ΘΑ επρεπε και οχι για το τι ειναι. Πριν 300 χρονια θα σου ελεγα κακως εχει η apple σκλαβους και συ θα επεμενες οτι ειναι νομιμο. Ναι οκ ηταν νομιμο πριν 300 χρονια, αλλα ανηθικο ηταν απο παντα. Απλα το καταλαβαμε αργοτερα και το καναμε παρανομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Το να ρωτάς γιατι δεν παραπονιεμαι για καποιον αλλο ειναι δειγμα bias και λογικη πλανη, whataboutism fallacy. Εξορισμου δηλαδη εισαι λαθος. Δεν εχει σημασια αν παραπονιεμαι η οχι για καποιον αλλον, δεν αλλαζει αυτο την ενοχη η την αθωότητά της apple. Ειναι απλο concept και η μη κατανοηση του μαλλον σε bias οφειλεται, γιατι και παιδι δημοτικου θα καταλαβαινε οτι ειναι παραλογος. 

Η απάντηση μου ηταν ξεκαθαρη. Δεν ειπα οτι η apple παρανομει, μιας και δεν ειμαι εγω αρμοδιος να κρινω. Και προσωπικα δεν εχει και σημασια αν παρανομει. Οι νομοι αλλαζουν. Σημασια εχει αν θα επρεπε να είναι παράνομο αυτο που κανει, και για μενα, και όπως φαινεται και για την επιτροπη, η απαντηση ειναι ναι. Προφανως τα ιδια ισχυουν και για τους υπολοιπους, απλα επειδη εσυ εισαι biased θεωρείς οτι ειμαι και εγω και τους βγαζω ολους αθωους εκτος απο την apple. 

Εν τελει πρεπει να μάθεις να ρωτας για το τι ΘΑ επρεπε και οχι για το τι ειναι. Πριν 300 χρονια θα σου ελεγα κακως εχει η apple σκλαβους και συ θα επεμενες οτι ειναι νομιμο. Ναι οκ ηταν νομιμο πριν 300 χρονια, αλλα ανηθικο ηταν απο παντα. Απλα το καταλαβαμε αργοτερα και το καναμε παρανομο. 

Καλά δες πρώτα το κρίνει και τι όχι η ΕΕ και μετά έλα να μας το παίξεις ρομπέν τον δασών…

οταν λέω ότι δεν καταλαβαίνεις στο ελάχιστο τι λέω εσύ επιμένεις να αντιγραφείς απαντήσεις αλλονών από άλλες καταστάσεις… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καλά δες πρώτα το κρίνει και τι όχι η ΕΕ και μετά έλα να μας το παίξεις ρομπέν τον δασών…

οταν λέω ότι δεν καταλαβαίνεις στο ελάχιστο τι λέω εσύ επιμένεις να αντιγραφείς απαντήσεις αλλονών από άλλες καταστάσεις… 🙂

Απο ποιον αντιγραφω? Δώσε πηγη να μαθω και εγω απο ποιον αντεγραψα 😝

Η ΕΕ δεν αποφανθηκε οτι ειναι παρανομη η apple λογω μονοπωλιακων τακτικων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Απο ποιον αντιγραφω? Δώσε πηγη να μαθω και εγω απο ποιον αντεγραψα 😝

Η ΕΕ δεν αποφανθηκε οτι ειναι παρανομη η apple λογω μονοπωλιακων τακτικων? 

Διαβασε λίγο καλύτερα το άρθρο…

Η απόφαση αναφέρεται μόνο σε ότι έχει να κάνει με το 30% προμήθεια και μόνο σε ότι έχει να κάνει για παρόμοιες εφαρμογές που διαθέτει και η ίδια η Apple… κοινώς αποφάσισαν σωστά ότι όταν διαθέτεις παρόμοιες εφαρμογές με άλλες εταιρίες δεν θα πρέπει να κρατάς από αυτές το 30% γιατί τότε θεωρείτε αθέμιτος ανταγωνισμός… πουθενά δεν αναφέρεται για store και λοιπά πράγματα που φαντάστηκες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, AtiX είπε

Διαβασε λίγο καλύτερα το άρθρο…

Η απόφαση αναφέρεται μόνο σε ότι έχει να κάνει με το 30% προμήθεια και μόνο σε ότι έχει να κάνει για παρόμοιες εφαρμογές που διαθέτει και η ίδια η Apple… κοινώς αποφάσισαν σωστά ότι όταν διαθέτεις παρόμοιες εφαρμογές με άλλες εταιρίες δεν θα πρέπει να κρατάς από αυτές το 30% γιατί τότε θεωρείτε αθέμιτος ανταγωνισμός… πουθενά δεν αναφέρεται για store και λοιπά πράγματα που φαντάστηκες…

Ειναι ο ασκος του Αιολου που άνοιξε. Το spotify ειναι το low hanging fruit, γιατι είναι εύκολο να δείξεις που εγγυάται το προβλημα οταν η apple διαθετει και παρόμοια υπηρεσια. Η μονοπωλιακή τακτική υφισταται όμως, ειτε η apple παρειχε υπηρεσιες μουσικής ειτε οχι. Αλλωστε το αναφερει και η αποφαση, οτι ειναι πρόβλημα που δεν αφήνει τους δημιουργούς των app να ενημερώσουν για τον εναλλακτικό τροπο πληρωμης. Δεν μιλάει μονο για τα app μουσικής αλλα για ολα. 

Το αναφέρει και ο δικηγορος στο original αρθρο απο το ars technika, οτι η υποθεση είναι ακόμα ευκολοτερη γιατί η apple παρεχει και ανταγωνιστικο προιον. Αλλα αυτή ειναι η σταγονα, οχι το ποτήρι. Αυτά θα τα γνώριζες αν απλα διάβαζες το θέμα και τις πηγές αντι να σπαταλας το χρόνο σου διαφωνοντας με καποιον που τις διάβασε 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Ειναι ο ασκος του Αιολου που άνοιξε. Το spotify ειναι το low hanging fruit, γιατι είναι εύκολο να δείξεις που εγγυάται το προβλημα οταν η apple διαθετει και παρόμοια υπηρεσια. Η μονοπωλιακή τακτική υφισταται όμως, ειτε η apple παρειχε υπηρεσιες μουσικής ειτε οχι. Αλλωστε το αναφερει και η αποφαση, οτι ειναι πρόβλημα που δεν αφήνει τους δημιουργούς των app να ενημερώσουν για τον εναλλακτικό τροπο πληρωμης. Δεν μιλάει μονο για τα app μουσικής αλλα για ολα. 

Δεν μιλάει για όλα… πχ το efood, ο Σκρουτζ και όλα τα eshops δεν έχουν αυτό το 30% και η Apple δεν βάζει τίποτα στις τσέπες της από τις πωλήσεις τους…

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν θες να πουλήσεις ψηφιακό περιεχόμενο και σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις μόνο τον δικό της τρόπο πληρωμής… οι υπόλοιπες εταιρίες το ίδιο κάνουν αλλά εδώ όπως και στην Google το ποσοστό κρατήσεων είναι αρκετά μεγάλο και για αυτό σκούζουν… ήδη και οι δυο εταιρίες έριξαν το ποσοστό που κρατάνε από αυτές τις πωλήσεις στο μισό, και κατά το πως το βλέπω, η Apple ίσως να απελευθερώσει και τον τρόπο πληρωμής στα πρότυπα του Netflix. Το κατά πόσο συμφέρει τις εταιρίες να μην θυσιάσουν ένα 10-15% και να πουν στους πελάτες τους, βγες πλήρωσε και ξανά μπες στην εφαρμογή, μένει να αποδειχθεί μιας και αυτές που καίγονται περισσότερο δεν είναι αυτές που λειτουργούν με μηνιαίες συνδρομές αλλά αυτές που πουλάνε πολλούς “κωδικούς”… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθιστε ρε παιδες...τοσα χρονια που δεν υπηρχαν digital stores, οι κονσολοπαραγωγοι μπαιναν μεσα?

Μεσα σε μερικα χρονια πηγαμε απο το retail στο digital και ολα τα κερδη των retailer πηγαν στους consolmakers. Ο τζιρος εκατομμυριων μαγαζιων παγκοσμιως μεταφερθηκε στα μονοπωλειακα digital stores της καθε sony...

ποσο μαλλον οταν πλεον δεν πουλανε παιχνιδια, αλλα τις αδειες χρησης τους...την οποια δεν μπορεις να μεταπουλησεις...

Και απο πανω ανεβασαν τις τιμες των παιχνιδιων γιατι οι publishers δεν ηταν ευχαριστημενοι...που αν δεις πως γινεται η μοιρασια ειναι απολυτως λογικο να γκρινιαζουν οι publishers...Αλλα, για τους console makers...δε θα κλαψω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...