Προς το περιεχόμενο

Άλλη μία περίπτωση phishing


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Εγώ θα κάνω λίγο το δικηγόρο και θα πω "Δηλαδή αν κάποιος μπορέσει και πάρει τα στοιχεία της κάρτας, κάνει πάρτυ;" Έτσι απλά;

Δε θα πρέπει να υπάρχει μία ενημέρωση; Και δε μιλάω για επιτήδειους μόνο, αλλά και γνωστούς του κατόχου της κάρτας.

Όχι, δεν είναι γνωστοί οι phishers. Μάλιστα όπως μου είπε ο φίλος, πλήρωσαν και λογαριασμό netflix...Τραγικό...

Υπάρχουν μέτρα προστασίας: Ενημερώσεις μέσω mail/sms, όριο ημερήσιων αγορών κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως,υπαρχουν ορια ημερησιων συναλλαγων,ηλεκτρονικων συναλλαγων,ανεπαφων κτλ.Δλδ ο παθωn τα ειχε ολα ελευθερα?Εγω πχ εχω οριο ανεπαφων 100€ αν θυμαμαι καλα.Απο εκει και μετα ζηταει κωδικο.Με της Εθνικης την καρτα παντως,απο τα 50 ηλεκτρονικα μαγαζια ας πουμε,μου εχει τυχει πολυ μικρο ποσοστο (πες τα 2-3) να μην ζητησουν κωδικο επιβεβαιωσης.Η συντριπτικη πλειοψηφια ζηταει OTP.

Τεσπα,μην μας κανει εντυπωση παιδια,αυτους ακριβως στοχευουν οι phishers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Αυτο ακριβως,υπαρχουν ορια ημερησιων συναλλαγων,ηλεκτρονικων συναλλαγων,ανεπαφων κτλ.Δλδ ο παθωn τα ειχε ολα ελευθερα?Εγω πχ εχω οριο ανεπαφων 100€ αν θυμαμαι καλα.Απο εκει και μετα ζηταει κωδικο.Με της Εθνικης την καρτα παντως,απο τα 50 ηλεκτρονικα μαγαζια ας πουμε,μου εχει τυχει πολυ μικρο ποσοστο (πες τα 2-3) να μην ζητησουν κωδικο επιβεβαιωσης.Η συντριπτικη πλειοψηφια ζηταει OTP.

Τεσπα,μην μας κανει εντυπωση παιδια,αυτους ακριβως στοχευουν οι phishers.

Απλώς κάποια στιγμή, σε τέτοια περιστατικά, θα σταματήσει και η τράπεζα να επιστρέφει χρήματα. Η τράπεζα σου δίνει ένα προιόν (Χρεωστική/Πιστωτική) και κάποιους τρόπους προστασίας (Ημερήσια όρια, Ενημερώσεις, 2FA, ακόμα και απαγόρευση χρήσης της κάρτας μέσω Internet). Όταν εσύ, μόνος σου, πας και δίνεις όλα τα στοιχεία σου σε κάποιον, δεν θα έπρεπε να περιμένεις refund. Προφανώς το σχόλιο δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το θέμα που έθεσε ο TS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω,αλλο να σου παραβιασουν πχ τον λογαριασμο και να σου τον αδειασουν και αλλο τετοιες περιπτωσεις.Βεβαια εμεις καλα τα λεμε μιας και δεν ειμαστε στην θεση του παιδιου που λογω αγνοιας εχασε 1500€ αλλα δυστυχως η τραπεζα δεν φερει ευθυνη σε περιπτωσεις σαν και αυτη.Μακαρι να του τα δωσουν βεβαια αλλα δυσκολο το βλεπω.Απο την αλλη 90 μερες για να βγαλουν αποφαση?Τοσο κανουν γενικα ή ειναι πολλες οι περιπτωσεις σαν και του φιλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η όλη λογική μου κινείται σε σχέση με τα στατιστικά και την ασφάλεια.

Όταν βλέπεις πολύ κόσμο να εξαπατάται, δεν είναι τυχαίο. Και δεν είναι όλοι σε θέση να αναγνωρίσουν τα phishing mails. Είναι σα να λέμε σε ένα πεντάχρονο "Ξέρεις, αν δεις ένα παιδόφιλο, μην του μιλήσεις". Δηλαδή αφήνουμε όλη την ασφάλεια, στη δικαιοδοσία ενός που ίσως ξεγελαστεί...Πώς θα αναγνωρίσει τον παιδόφιλο;

Κάποιος μπορεί να ξέρει να πάει πάνω στη διεύθυνση και να αναγνωρίσει τη διεύθυνση από την οποία προήρθε το μήνυμα, αλλά μπορούν όλοι; Οπότε μήπως η ίδια η τράπεζα θα πρέπει να πάρει πρόσθετα μέτρα; Και δεν το λέω επειδή την πάτησε ο φίλος, αλλά επειδή βλέπουμε πάρα πολλά τέτοια...

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Η όλη λογική μου κινείται σε σχέση με τα στατιστικά και την ασφάλεια.

Όταν βλέπεις πολύ κόσμο να εξαπατάται, δεν είναι τυχαίο. Και δεν είναι όλοι σε θέση να αναγνωρίσουν τα phishing mails. Είναι σα να λέμε σε ένα πεντάχρονο "Ξέρεις, αν δεις ένα παιδόφιλο, μην του μιλήσεις". Δηλαδή αφήνουμε όλη την ασφάλεια, στη δικαιοδοσία ενός που ίσως ξεγελαστεί...Πώς θα αναγνωρίσει τον παιδόφιλο;

Κάποιος μπορεί να ξέρει να πάει πάνω στη διεύθυνση και να αναγνωρίσει τη διεύθυνση από την οποία προήρθε το μήνυμα, αλλά μπορούν όλοι; Οπότε μήπως η ίδια η τράπεζα θα πρέπει να πάρει πρόσθετα μέτρα; Και δεν το λέει επειδή την πάτησε ο φίλος, αλλά επειδή βλέπουμε πάρα πολλά τέτοια...

Τι προτείνεις;

Απο πόσες δικλείδες ασφαλείας πέρασε ο φίλος σου για να την πατήσει;Το email δεν  πηγε στα σπαμ?Δεν του το εβγαλε επικίνδυνο ο  browser?Γιατί πάτησε το λινκ;Εχει ακούσει ποτέ να ζητανε επιπλέον λεφτά για παραδοση;

Τον λογαριασμό του τον έχει βάλει να του ερχονται ειδοποιήσεις στις κινήσεις;Εχει ενεργοποιήσει ΟΤΡ?Γιατι δεν είχε απενεργοποιημενα τα αγορες στο ιντερνετ και στο εξωτερικό ;

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.taxydromos.gr/Ellada/405240-giannena-gynaika-exase-1-000-xilia-eyrw-apo-ena-mail.html

Γιάννενα: Γυναίκα έχασε 1.000 χίλια ευρώ από ένα mail. άρα όσο υπάρχουν θύματα θα υπάρχουν απατεώνες. είναι τόσο καλά στημένη η απάτη που αν κάποιος δεν είναι υποψιασμένος την πατάει.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xxatziva είπε

https://www.taxydromos.gr/Ellada/405240-giannena-gynaika-exase-1-000-xilia-eyrw-apo-ena-mail.html

Γιάννενα: Γυναίκα έχασε 1.000 χίλια ευρώ από ένα mail. άρα όσο υπάρχουν θύματα θα υπάρχουν απατεώνες. είναι τόσο καλά στημένη η απάτη που αν κάποιος δεν είναι υποψιασμένος την πατάει.

Royal Mail scam text: ‘I lost £8,000 and my bank won’t refund me’ 

https://inews.co.uk/inews-lifestyle/money/saving-and-banking/royal-mail-scam-text-parcel-fraud-bank-refund-app-hsbc-933643 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Η όλη λογική μου κινείται σε σχέση με τα στατιστικά και την ασφάλεια.

Όταν βλέπεις πολύ κόσμο να εξαπατάται, δεν είναι τυχαίο. Και δεν είναι όλοι σε θέση να αναγνωρίσουν τα phishing mails. Είναι σα να λέμε σε ένα πεντάχρονο "Ξέρεις, αν δεις ένα παιδόφιλο, μην του μιλήσεις". Δηλαδή αφήνουμε όλη την ασφάλεια, στη δικαιοδοσία ενός που ίσως ξεγελαστεί...Πώς θα αναγνωρίσει τον παιδόφιλο;

Κάποιος μπορεί να ξέρει να πάει πάνω στη διεύθυνση και να αναγνωρίσει τη διεύθυνση από την οποία προήρθε το μήνυμα, αλλά μπορούν όλοι; Οπότε μήπως η ίδια η τράπεζα θα πρέπει να πάρει πρόσθετα μέτρα; Και δεν το λέει επειδή την πάτησε ο φίλος, αλλά επειδή βλέπουμε πάρα πολλά τέτοια...

οι μισοί έχουν μυαλό πεντάχρονου. Γι αυτό συμβαίνει. Αλλά ας κατηγορήσουμε την τράπεζα που δε παίρνει μέτρα.

ό,τι μέτρα και να παρθούν, η βλακεία είναι ανίκητη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Τι προτείνεις;

Σε οποιαδήποτε κίνηση, είτε 1 ευρώ, είτε 1000, 6ψήφιο κωδικό για επιβεβαίωση.

Αυτό και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Σε οποιαδήποτε κίνηση, είτε 1 ευρώ, είτε 1000, 6ψήφιο κωδικό για επιβεβαίωση.

Αυτό και μόνο.

με κωδικό στο κινητό, σωστός. Όπως της πειραιώς το λεφτά στο λεπτό. Εκεί δεν κινδυνεύεις. 😆

Μάγκες πάρτε το απόφαση. Ο βλάκας είναι ανίκητος, δεν υπάρχει λύση. Απλά το δέχεσαι. Τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Όπως της πειραιώς το λεφτά στο λεπτό. Εκεί δεν κινδυνεύεις. 😆

Εκεί είναι κάτι παραπάνω από έναν 6ψήφιο...Εκεί πρέπει να κάνεις ολόκληρη διαδικασία καθοδηγούμενος από το τζιμάνι. Αν εννόησα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ελληνικες τραπεζες,για απομακρυσμενες απο τη καρτα αγορές,μονο με push notifications και επιβεβαίωση.

Η μια,push notification δε,σε κάθε αγορα.

Η άλφα,σε καποιες πληρωμές τηλ/δεη κτλ,δεν ενημερωνει πάντα.

Μία κυπριακή,sms σε καθε αγορά,push notification σε καθε αγορα στο ιντερνετ με επιβεβαίωση.

Δε καταλαβαίνω πως μπορει να παει κάτι λάθος,ειδικα δε απο το 2021,που γιναν default τα push.Μονο αν δεν εχεις ιντερνετ,ή την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Εκεί είναι κάτι παραπάνω από έναν 6ψήφιο...Εκεί πρέπει να κάνεις ολόκληρη διαδικασία καθοδηγούμενος από το τζιμάνι. Αν εννόησα σωστά.

το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό, διότι κι εκεί την πατάνε ακόμα χειρότερα. Δε θα χαρακτήριζα τζιμάνι κάποιον που σου λέει άνοιξε το μπαούλο σου, πάρε 200€ και φέρτα μου. Γιατί αυτό ακριβώς γίνεται σε αυτή την περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...