Προς το περιεχόμενο

Μπρικι espresso , γενικη συζητηση , χαρμανια κτλ...


Miatakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εγώ πάντως που ζούσα εκεί πριν 15 χρόνια, σχεδόν όλοι το είχαν στα νοικοκυριά τους. Εξ όσων γνωρίζω, καφετιέρες οικιακής χρήσης υπήρχαν και τότε. 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τους ιταλομαθείς. Λογικά θα γίνεται και Google translate για τους μη γνώστες ιταλικών.

Το άρθρο είναι του 2018 και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι παραπάνω από το 70 τοις εκατό των Ιταλών επιλέγει ακόμα τη χρήση της. Ιεροτελεστία; Παράδοση; Τσιγκουνιά; Το ποσοστό πάντως, είναι ομολογουμένως μεγάλο. 

Τελευταίο μιας και το διάβασα τώρα : ένας περιορισμός στα μπρίκια είναι ότι πρέπει να βάζεις τόσο καφέ όσο και νερό προδιαγραφεται για τις συγκεκριμένη έκδοση μπρικιου (δηλαδή 2 cups, 3 cups, 4 cups). Δεν γίνεται να βάλεις λιγοτερο! Θα φτιάξεις στο 2 tazze δύο καφέδες πχ και αναγκαστικά θα πετάξεις τον άλλο (εάν θες να πιεις έναν). Για αυτό και αγόρασα 2 brikka : ένα 2 tazze και ένα 4 tazze. 

Το εχω διαβασει κι εγω για το 70% των Ιταλων οτι πινει απο μπρικι..

Οκ αρα παιρνω ενα για 2 cups και ειμαι κομπλε , μονο εγω θα πινω..👌

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να θελω να υποστηριξω τιποτα, (μια που ο espresso απο μπρικι ισως μοιαζει με Γαλλικο), οταν πηγα στην Ιταλια, αρκετοι Ιταλοι πινουν espresso απο bialetti. Απλα εχω την αισθηση οτι το κανουν απο συνηθεια. 
δεν ασχολουνται οπως εμεις και δεν πινουν freddo. Sekerato τον λενε και τον δινουν σε τουριστες κυριως, και οχι απο μπρικια αλλα απο κανονικες μηχανες.

moka λεγεται ο espresso απο μπρικι. Ειναι κατι αλλο μαλλον

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

1. Δε μου άρεσε ο φίλτρου μέχρι που δοκίμ ασα από γαλλική πρέσσα. Τώρα πίνω αυτό το είδος (συχνά).

Σημασία έχει όμως και η παρασκευή του κ το άλεσμα του. Αρα παίρνεις γαλλικό για πρέσσα (πιο χοντροκομμένος), το νερό να είναι 80-90 βαθμούς, μένει 4 λεπτά ο καφές στο νερό. Εγώ ρίχνω και λίγη κανέλλα στον καφέ πριν ρίξω τιο νερό.

Τώρα θέλω να πάρω για το καλοκάιρι καφετιέρα κρύας έγχυσης γιατί τον είχα δικιμάσει τον καφέ αυτόν και μου φάνηκε πολύ νόστιμος.

 

2. Ως λάτρης του espresso  έπαιρνα από τα καταστήματα και επέλεγα ποιο κάνει καλύτερο καφέ. Σημειωτεον πίνω espresso  και όχι capuccino. λόγω δυσανεξίας.

Είχα πάρει παλιά ένα μπρίκι  espresso , όχι επώνυμο αλλά δεν είχα  ενθουσιαστεί.  Πριν λίγες μέρες ήμουν στην Ιταλία όπου έπινα καφέ έξω καθημερινά αλλά και στο σπίτι με το ειδικό μπρίκι. Δεδομένου ότι όλη η χώρα εξακολουθεί να τιμά το μπρίκι αυτό, αγόρασα κι εγώ ένα Bialleti  μαζί με τον καφέ της ίδιας μάρκας, τον κλασσικό (δεν είμαι φίλος στα τεχνητά αρώματα στον καφέ και δεν πήρα intenso  γιατί τον φοβηθηκα στην ένταση του, σημ. τα 250 γρ 1 ευρώ σε προσφορά, κανονική τιμή 3,90 ευρώ, στην Ελλάδα ) και έχω να πω τα εξής: Ο καφές αυτός είναι καλύτερος από αυτούς που βέχω πιει έξω, ακόμη και στην Ιταλία (Ρώμη και Μπολόνια).

Ο σωστός τρόπος είναι να γεμίσεις καφέ το σουρωτηράκι και το νε΄ρο να είναι λίγο ζεστό και να γίνει σε φωτιά όχι δυνατή. Επισης να βγει αμέσως από τη φωτιά , αλλοιώς καίγεται. Καθαρίζει μόνο με νερό το σκέυος , το γράφουν και οι οδηγίες μου.

Δοκίμασα τον ίδιο καφέ (Bialleti)  και στη μη επώνυμη συσκευή μου αλλά ήταν κατώτερος!!! Το γιατί μη με ρωτάτε, δεν τον έκαψα, ίσως να έχει να κάνει με το κράμα αλουμινίου ή κάτι άλλο.

Πάντως οι κάψουλες είναι κατώτερες από τη Mocca pot , ακόμη και οι γνήσιες Nespresso.  Οσο για το καϊμάκι, δε με νοιάζει, με νοιάζει το άρωμα κια η γεύση αλλά και η υφή που είναι βελούδινη. Bialleti  για πάντα, κάτι ξέρουν στη γείτονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2022 στις 12:18 ΜΜ, Marykaliv είπε

1. Δε μου άρεσε ο φίλτρου μέχρι που δοκίμ ασα από γαλλική πρέσσα. Τώρα πίνω αυτό το είδος (συχνά).

Σημασία έχει όμως και η παρασκευή του κ το άλεσμα του. Αρα παίρνεις γαλλικό για πρέσσα (πιο χοντροκομμένος), το νερό να είναι 80-90 βαθμούς, μένει 4 λεπτά ο καφές στο νερό. Εγώ ρίχνω και λίγη κανέλλα στον καφέ πριν ρίξω τιο νερό.

Τώρα θέλω να πάρω για το καλοκάιρι καφετιέρα κρύας έγχυσης γιατί τον είχα δικιμάσει τον καφέ αυτόν και μου φάνηκε πολύ νόστιμος.

 

2. Ως λάτρης του espresso  έπαιρνα από τα καταστήματα και επέλεγα ποιο κάνει καλύτερο καφέ. Σημειωτεον πίνω espresso  και όχι capuccino. λόγω δυσανεξίας.

Είχα πάρει παλιά ένα μπρίκι  espresso , όχι επώνυμο αλλά δεν είχα  ενθουσιαστεί.  Πριν λίγες μέρες ήμουν στην Ιταλία όπου έπινα καφέ έξω καθημερινά αλλά και στο σπίτι με το ειδικό μπρίκι. Δεδομένου ότι όλη η χώρα εξακολουθεί να τιμά το μπρίκι αυτό, αγόρασα κι εγώ ένα Bialleti  μαζί με τον καφέ της ίδιας μάρκας, τον κλασσικό (δεν είμαι φίλος στα τεχνητά αρώματα στον καφέ και δεν πήρα intenso  γιατί τον φοβηθηκα στην ένταση του, σημ. τα 250 γρ 1 ευρώ σε προσφορά, κανονική τιμή 3,90 ευρώ, στην Ελλάδα ) και έχω να πω τα εξής: Ο καφές αυτός είναι καλύτερος από αυτούς που βέχω πιει έξω, ακόμη και στην Ιταλία (Ρώμη και Μπολόνια).

Ο σωστός τρόπος είναι να γεμίσεις καφέ το σουρωτηράκι και το νε΄ρο να είναι λίγο ζεστό και να γίνει σε φωτιά όχι δυνατή. Επισης να βγει αμέσως από τη φωτιά , αλλοιώς καίγεται. Καθαρίζει μόνο με νερό το σκέυος , το γράφουν και οι οδηγίες μου.

Δοκίμασα τον ίδιο καφέ (Bialleti)  και στη μη επώνυμη συσκευή μου αλλά ήταν κατώτερος!!! Το γιατί μη με ρωτάτε, δεν τον έκαψα, ίσως να έχει να κάνει με το κράμα αλουμινίου ή κάτι άλλο.

Πάντως οι κάψουλες είναι κατώτερες από τη Mocca pot , ακόμη και οι γνήσιες Nespresso.  Οσο για το καϊμάκι, δε με νοιάζει, με νοιάζει το άρωμα κια η γεύση αλλά και η υφή που είναι βελούδινη. Bialleti  για πάντα, κάτι ξέρουν στη γείτονα!

Επειδή πίνω μόνο Freddo, έχω πάρει 1 μπρίκι της Pedrini.Τα φθηνά δεν έχουν καλά υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2021 στις 7:46 ΜΜ, Miatakias είπε

Ηταν να παρω ενα φθηνο απο τα jumbo αλλα το εψαξα στο ιντερνετ και ειδα ολοι λενε οτι τα Bialetti ειναι πολυ καλυτερα , χρηστες που ειχαν φθηνα μπρικια και πηγαν σε Bialetti ειδαν τεραστια διαφορα , οποτε μονο Bialetti αν παρω..

Δλδ ρε φίλε ξέρεις κάποιον που να έχει πει "είχα κάτι που κάνει 5€ έκανα upgrade σε κάτι που κάνει 40€ και των 40€ είναι μ@λακια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2022 στις 12:18 ΜΜ, Marykaliv είπε

1. Δε μου άρεσε ο φίλτρου μέχρι που δοκίμ ασα από γαλλική πρέσσα. Τώρα πίνω αυτό το είδος (συχνά).

Σημασία έχει όμως και η παρασκευή του κ το άλεσμα του. Αρα παίρνεις γαλλικό για πρέσσα (πιο χοντροκομμένος), το νερό να είναι 80-90 βαθμούς, μένει 4 λεπτά ο καφές στο νερό. Εγώ ρίχνω και λίγη κανέλλα στον καφέ πριν ρίξω τιο νερό.

Τώρα θέλω να πάρω για το καλοκάιρι καφετιέρα κρύας έγχυσης γιατί τον είχα δικιμάσει τον καφέ αυτόν και μου φάνηκε πολύ νόστιμος.

 

2. Ως λάτρης του espresso  έπαιρνα από τα καταστήματα και επέλεγα ποιο κάνει καλύτερο καφέ. Σημειωτεον πίνω espresso  και όχι capuccino. λόγω δυσανεξίας.

Είχα πάρει παλιά ένα μπρίκι  espresso , όχι επώνυμο αλλά δεν είχα  ενθουσιαστεί.  Πριν λίγες μέρες ήμουν στην Ιταλία όπου έπινα καφέ έξω καθημερινά αλλά και στο σπίτι με το ειδικό μπρίκι. Δεδομένου ότι όλη η χώρα εξακολουθεί να τιμά το μπρίκι αυτό, αγόρασα κι εγώ ένα Bialleti  μαζί με τον καφέ της ίδιας μάρκας, τον κλασσικό (δεν είμαι φίλος στα τεχνητά αρώματα στον καφέ και δεν πήρα intenso  γιατί τον φοβηθηκα στην ένταση του, σημ. τα 250 γρ 1 ευρώ σε προσφορά, κανονική τιμή 3,90 ευρώ, στην Ελλάδα ) και έχω να πω τα εξής: Ο καφές αυτός είναι καλύτερος από αυτούς που βέχω πιει έξω, ακόμη και στην Ιταλία (Ρώμη και Μπολόνια).

Ο σωστός τρόπος είναι να γεμίσεις καφέ το σουρωτηράκι και το νε΄ρο να είναι λίγο ζεστό και να γίνει σε φωτιά όχι δυνατή. Επισης να βγει αμέσως από τη φωτιά , αλλοιώς καίγεται. Καθαρίζει μόνο με νερό το σκέυος , το γράφουν και οι οδηγίες μου.

Δοκίμασα τον ίδιο καφέ (Bialleti)  και στη μη επώνυμη συσκευή μου αλλά ήταν κατώτερος!!! Το γιατί μη με ρωτάτε, δεν τον έκαψα, ίσως να έχει να κάνει με το κράμα αλουμινίου ή κάτι άλλο.

Πάντως οι κάψουλες είναι κατώτερες από τη Mocca pot , ακόμη και οι γνήσιες Nespresso.  Οσο για το καϊμάκι, δε με νοιάζει, με νοιάζει το άρωμα κια η γεύση αλλά και η υφή που είναι βελούδινη. Bialleti  για πάντα, κάτι ξέρουν στη γείτονα!

To εχω παρει εδω και σχεδον ενα χρονο το κλασσικο Bialeti Moka pot για 2 μεριδες και το εχω ευχαριστηθει .. Δεν βγαζει την πολυπλοκοτητα των αρωματων/γευσεων  που βγαζει ενας εσπρεσσο απο μηχανη ή και απο Nespresso που εχω και πινω και εκει καφε , αλλα σιγουρα ο καφες βγαινει πιο πυκτος/γεματο σωμα και πιο δυνατος..

Εχω δοκιμασει καποιους αλεσμενους (δεν εχω μυλο) τυπους  απο Lavazza , Borbone , Buondi , Moreno , Dimello , Kimbo και εχω κατασταλαξει για βαρυ/υψηλης εντασης στον Lavazza crema e gusto που ειναι και φθηνος ειδικα σε προσφορα και για πιο χαμηλης εντασης/100% arabica (γιατι θελω να εχω και την επιλογη τετοιας γευσης) στο Dimello Aroma που μου αρεσε λιγο πιο πoλυ απο τον Lavazza espresso italiano 5/10 που ειναι 100% αραμπικα επισης , τωρα εχω ηδη παραγγηλει κι ενα Kimbo gold 100% arabica να δω πως ειναι κι αυτος γιατι σε nespresso εχω κατασταλλαξει σε Ναπολιτανικες μαρκες Caffe Borbone και Lollo cafe και ο Kimbo ειναι επισης απο Ναπολι..

1) Ποιους καφεδες δοκιμασες εσυ σε Bialetti πριν και ειδες οτι ο Bialetti caffe classico ειναι πολυ ανωτερος για μπρικι ? Γιατι μου εβαλες μπριζες να τον αγορασω τωρα κι εγω..

2) Που τον βρησκεις σε Ελλαδα 3,90 ?  εγω απο σκρουτζ που τον εψαξα , στα 5,95 ξεκιναν ολοι οι τυποι Bialetti cafe... (στειλε μου αν εχεις link σε προσωπικο μηνυμα και οχι εδω καθως οι διαφημησεις μαγαζιων/εταιριων δεν επιτρεπονται δημοσια)

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bialetti Brikka, εξαιρετικό εργαλείο το χρησιμοποιώ πάνω από 15 χρόνια, από το παλαιότερο μοντέλο.

Υπάρχει ένα μικρό θέμα με τα ανταλακτικά λαστιχάκια (τις φλάντζες!), δεν τα βρίσκεις εύκολα... καλά είναι να ρωτάτε αν το μαγαζί που αγοράζετε την Bialetti, έχει ανταλακτικά.

Επίσης το παίρνω μαζί μου σε εκδρομές κλπ και είναι μεγάλη ευκολία-απόλαυση.  

Επεξ/σία από naftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, naftis είπε

Bialetti Brikka, εξαιρετικό εργαλείο το χρησιμοποιώ πάνω από 15 χρόνια, από το παλαιότερο μοντέλο.

Υπάρχει ένα μικρό θέμα με τα ανταλακτικά λαστιχάκια (τις φλάντζες!), δεν τα βρίσκεις εύκολα... καλά είναι να ρωτάτε αν το μαγαζί που αγοράζετε την Bialetti, έχει ανταλακτικά.

Επίσης το παίρνω μαζί μου σε εκδρομές κλπ και είναι μεγάλη ευκολία-απόλαυση.  

Εχει καμια διαφορα το κλασσικο moka pot σε σχεση με το brikka εκτος απο την υποτυποδη κρεμα που κανει? Καποιοι λενε οτι ειναι ιδιος καφες ,  καποιοι αλλοι οτι  η γευση του brikka  ειναι πιο κοντα σε εσπρεσσο μηχανης...

Εχεις να προτινεις  κανενα χαρμανι γλυκο και χωρις οξυτητα κατα προτιμηση?

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, naftis είπε

Υπάρχει ένα μικρό θέμα με τα ανταλακτικά λαστιχάκια (τις φλάντζες!), δεν τα βρίσκεις εύκολα... καλά είναι να ρωτάτε αν το μαγαζί που αγοράζετε την Bialetti, έχει ανταλακτικά.

Σωστά, για την ακρίβεια υπήρχε! Αν μπεις μέχρι και σε ελληνικά σαιτ (πχ του λουμιδη), θα βρεις φλάντζες για όλα σχεδόν τα νούμερα. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2022 στις 8:55 ΜΜ, Miatakias είπε

Εχει καμια διαφορα το κλασσικο moka pot σε σχεση με το brikka εκτος απο την υποτυποδη κρεμα που κανει? Καποιοι λενε οτι ειναι ιδιος καφες ,  καποιοι αλλοι οτι  η γευση του brikka  ειναι πιο κοντα σε εσπρεσσο μηχανης...

Εχεις να προτινεις  κανενα χαρμανι γλυκο και χωρις οξυτητα κατα προτιμηση?

Προσωπικά μου αρέσει το brikka, η κρέμα μπορεί να γίνει πετυχημένη με ωραία υφή. Υπάρχουν σχετικές οδηγίες, κρύο νερό κλπ...

Πίνω κυρίως Illy., σπάνια δοκιμάζω συστηματικά διάφορες γεύσεις. Πάντως αξίζει τον κόπο να το ψάξεικάποιος μερακλής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naftis είπε

Προσωπικά μου αρέσει το brikka, η κρέμα μπορεί να γίνει πετυχημένη με ωραία υφή. Υπάρχουν σχετικές οδηγίες, κρύο νερό κλπ...

Πίνω κυρίως Illy., σπάνια δοκιμάζω συστηματικά διάφορες γεύσεις. Πάντως αξίζει τον κόπο να το ψάξεικάποιος μερακλής...

Ο illy classico εχει οξυτητα?Σκευτομαι να τον δοκιμασω αλλα εκτος οτι ειναι ακριβως στην nespresso που τον εχω δοκιμασει εχει οξυτητα αρκετη που δεν μ αρεσει στον καφε δεδομενου οτι δεν βαζω γλυκαντικη..Μηως να πηγαινα στον intenso στην  μπορντο συσκευασια που ειναι κι αυτος αραμπικα αλλα νομιζω εχει λιγιτερη οξυτητα και ειναι πιο βαρυς..? Τον εχεις δοκιμασει ,  ποιες οι διαφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2022 στις 8:55 ΜΜ, Miatakias είπε

Εχει καμια διαφορα το κλασσικο moka pot σε σχεση με το brikka εκτος απο την υποτυποδη κρεμα που κανει? Καποιοι λενε οτι ειναι ιδιος καφες ,  καποιοι αλλοι οτι  η γευση του brikka  ειναι πιο κοντα σε εσπρεσσο μηχανης...

Εχεις να προτινεις  κανενα χαρμανι γλυκο και χωρις οξυτητα κατα προτιμηση?

Costa Coffee.Φθηνός, γευστικός και ήπιος χωρίς οξύτητα.Strength 10, ο 8 είναι νεροζούμι.Συνήθως τον έχουν με 1€ έκπτωση και πάει κάπου στα 3.30-3.5€/200 gr.

Ο Illy 250 gr και αυτός ήπιος, αλλά πολύ ακριβός για αυτό που δίνει.Νομίζω πως γράφει πάνω medium roasted.

Ο καλός ο Illy είναι ο Cafe In Grani που δυστυχώς βγαίνει μόνο σε κόκκους, παλιά έβγαινε σε αλεσμένο.Αν όμως τον πάρεις απο καφεκοπτείο, θα σου τον αλέσει ανάλογα που θα τον χρησιμοποιήσεις.Εκτός αν έχεις μύλο.

Γλυκό και ήπιο χαρμάνι επίσης έχουν οι Buondi, έχουν βγάλει αρκετά χαρμάνια, θέλει ψάξιμο.

Μετά υπάρχουν μάρκες που ανεβαίνει το κόστος, στην τιμή του Illy, πάντως πιστεύω πως υπάρχουν εξίσου η και καλύτερα χαρμάνια απο τον Illy.

Εγώ πάντως και τον καλύτερο καφέ να έχω, θέλω να αλλάζω κάθε τόσο.

Την τελευταία φορά που βρήκα τον Jacobs Arabica σε έκπτωση απο 5.20€ στα 3.80€, πήρα 8 τεμάχια, έχει οξύτητα και μου αρέσει.

Αλλες φορές, παίρνω μερικά τεμάχια Costa Coffee όταν τον έχουν σε έκπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Costa Coffee.Φθηνός, γευστικός και ήπιος χωρίς οξύτητα.Strength 10, ο 8 είναι νεροζούμι.Συνήθως τον έχουν με 1€ έκπτωση και πάει κάπου στα 3.30-3.5€/200 gr.

Ο Illy 250 gr και αυτός ήπιος, αλλά πολύ ακριβός για αυτό που δίνει.Νομίζω πως γράφει πάνω medium roasted.

Ο καλός ο Illy είναι ο Cafe In Grani που δυστυχώς βγαίνει μόνο σε κόκκους, παλιά έβγαινε σε αλεσμένο.Αν όμως τον πάρεις απο καφεκοπτείο, θα σου τον αλέσει ανάλογα που θα τον χρησιμοποιήσεις.Εκτός αν έχεις μύλο.

Γλυκό και ήπιο χαρμάνι επίσης έχουν οι Buondi, έχουν βγάλει αρκετά χαρμάνια, θέλει ψάξιμο.

Μετά υπάρχουν μάρκες που ανεβαίνει το κόστος, στην τιμή του Illy, πάντως πιστεύω πως υπάρχουν εξίσου η και καλύτερα χαρμάνια απο τον Illy.

Εγώ πάντως και τον καλύτερο καφέ να έχω, θέλω να αλλάζω κάθε τόσο.

Την τελευταία φορά που βρήκα τον Jacobs Arabica σε έκπτωση απο 5.20€ στα 3.80€, πήρα 8 τεμάχια, έχει οξύτητα και μου αρέσει.

Αλλες φορές, παίρνω μερικά τεμάχια Costa Coffee όταν τον έχουν σε έκπτωση.

Thanks για την απαντηση , θελω να δοκιμασω εναν illy να μου φυγει η περιεργια γιατι το εχω ψαξει σε παγκοσμιο ιστο και κορυφαιο καφε για μπρικι βγαζουν τα περισσοτερα sites τον illy classico αλλα αυτο ειναι και marketing ,  απλα επειδη ειναι ο πιο χαμηλης εντασης που εχουν φοβαμαι την πολυ οξυτητα , σε nespresso τον δοκιμασα και ειχε πολυ οξυτητα ενω ο intenso δεν ειχε , αλλα οι γευσεις βγαινουν αλλιως σε nespresso που ο καφες ειναι εσπρεσσο και αλλιως σε μπρικι που ειναι moka..(ενω σε nespresso προτιμω υψηλης εντασης καφεδες στο μπρικι θελω πιο χαμηλής γιατι ο καφες βγαιζει πολυ δυνατος και πιο πικρος..)

Θα παρω ενα απο τα δυο χαρμανια τις illy (6,5 - 7e , 250gr), εναν χυμα που θα τους πω να μου τον αλεσουν για μπρικι απο coffe island silk river 100% arabica  (6,6e τα 250γρ) με χαμηλη οξυτητα , και εχω παραγγηλει και εναν Bialetti intenso perfetto 9 (5,84 τα 250γρ), 70% robusta - 30% arabica που εχει καλες κριτικες γενικα και ειναι απο την μαρκα του μπρικιου που εχω οποτε θελω να δω πως θεωρουν αυτοι τον ιδανικο καφε για το σκευος τους αλλα περιμενω και εναν Kimbo gold (3,39e 250gr) 100% arabica  αλλα καθως ειναι ναπολιτανικος πιστευω οτι δεν θα εχει πολυ οξυτητα

Γενικα οι Lavazza ειναι πολυ φθηνοι σε προσφορα ο crema e gusto 250gr 2,80 σε μεγαλη προσφορα και ο qualita rossa (3ε) δεν ειναι κακος οπως και ο Dimello aroma 3 100% arabica αλλα θελω να δοκιμασω και κατι καλυτερο..

για πιο ακριβους εχω βαλει στο ματι εναν Passalacqua Mekiko 100% arabica στα 8+ ευρω 250γρ και εναν Pellini Top στα ιδια λεφτα , γενικα σε λεφτα δεν θελω να ξεπερνω τα 6 ευρω για 250γρ..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνετε τον καφέ σας σε ηλεκτρικό μάτι, καταθέτω ότι το κανατάκι των Coffee Island συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα από το τσίγκινο της Bialetti σε μάτι, ειδικά επαγωγικό.

επίσης, οι φλάντζες του είναι σιλικόνης (κοστίζουν τριπλάσια βέβαια) και αυτό έχει θετική επίπτωση στο σώμα του καφέ.

για γκαζάκι, οι διαφορές είναι πολύ μικρότερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το βρήκα ενδιαφέρον...

Ο εσπρέσο; Αυτός κι αν είναι άυλη πολιτιστική κληρονομιά Πηγή: Protagon.gr

Η καφετιέρα moka, που σχεδιάστηκε το 1933 από τον Αλφόνσο Μπιαλέτι εξακολουθεί να χρησιμοποιείται σε πολλά ιταλικά σπίτια Πηγή: Protagon.gr

https://protagon.gr/themata/o-espreso-aftos-ki-an-einai-ayli-politistiki-klironomia-44342471124

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...