Προς το περιεχόμενο

Μπρικι espresso , γενικη συζητηση , χαρμανια κτλ...


Miatakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα ενα illy intenso που ελεγε στο κουτι εσπρεσσο  αλλα δεν μου κανει τελικα για moka , μετα τα μισα της ποσοτητας του νερου  κατα την εκχυλιση αρχιζει και πεταει τον καφε ατσαλα ,και επισης ενω γεμισα το καλαθι με καφε με 16-17γρ οταν το ανοιγω μετα την παρασκευη του καφε παρατηρησα οτι ο βρεγμενος καφες μεσα στο καλαθι παθαινει μεγαλη καθιζηση (με μαρκες οπως lavazza , dimello κ.α δεν συμβαινει αυτο) , ειναι πολυ λεπτα αλεσμενος για μηχανες espresso και οχι για μπρικι μοκα και κατοπιν εορτης βλεπω οτι στα κουτια illy  απ εξω αναγραφεται για τι χρηση κανει ο καθε καφες :(

Παιζει καμια πατεντα να τον φτιαχνω και να πινεται , γιατι 2 καφεδες που εκανα ηταν καμενοι..

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να τον αναμειξω με καποιον αλλο καφε πιο χοντροαλεσμενο π.χ lavazza που λειτουργει καλα σε μπρικι..

Παντως σαν χαρακτηριστικα δεν εχει καθο λου οξυτητα παροτι ειναι 100% arabica πρεπει να ειναι καλος καφες αλλα δεν μπορω να τον αξιολογισω καθως βγαινει καμενος..🔥😳

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jakis13 είπε

Καλησπέρα,

θα πρότεινα μια δοκιμή με χαμηλότερη ένταση στο μάτι / γκαζάκι.

 

 

παντα σε γκαζακι τον κανω ,  με το που αρχισει να βγαινει ο καφες ελαττωνω την ενταση ενα κλικ πριν σβησει τελειως και το.βαζω στο πλαι οποτε εχει την μικροτερη δυνατη ενταση φωτιας ,  κανω καφε εναν χρονο χωρις προβλημα απ την στιγμη που εμαθα ,  εχει να κανει με το οτι ο καφες ειναι πολυ ψηλα αλεσμενος για εσπρεσσιερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Miatakias είπε

Πηρα ενα illy intenso που ελεγε στο κουτι εσπρεσσο  αλλα δεν μου κανει τελικα για moka , μετα τα μισα της ποσοτητας του νερου  κατα την εκχυλιση αρχιζει και πεταει τον καφε ατσαλα ,και επισης ενω γεμισα το καλαθι με καφε με 16-17γρ οταν το ανοιγω μετα την παρασκευη του καφε παρατηρησα οτι ο βρεγμενος καφες μεσα στο καλαθι παθαινει μεγαλη καθιζηση (με μαρκες οπως lavazza , dimello κ.α δεν συμβαινει αυτο) , ειναι πολυ λεπτα αλεσμενος για μηχανες espresso και οχι για μπρικι μοκα και κατοπιν εορτης βλεπω οτι στα κουτια illy  απ εξω αναγραφεται για τι χρηση κανει ο καθε καφες :(

Παιζει καμια πατεντα να τον φτιαχνω και να πινεται , γιατι 2 καφεδες που εκανα ηταν καμενοι..

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να τον αναμειξω με καποιον αλλο καφε πιο χοντροαλεσμενο π.χ lavazza που λειτουργει καλα σε μπρικι..

Παντως σαν χαρακτηριστικα δεν εχει καθο λου οξυτητα παροτι ειναι 100% arabica πρεπει να ειναι καλος καφες αλλα δεν μπορω να τον αξιολογισω καθως βγαινει καμενος..🔥😳

Εννοείς σε μπρίκι σωστά;Αν πιέσεις τον καφέ στο καλαθάκι, πιστεύω πως η εκχύλιση θα γίνει πιο ομαλή, γιατί το νερό θα περνάει απο τον καφέ πιο αργά και ας είναι ψιλοκομμένος ο καφές, όλοι οι συσκευασμένοι έτσι είναι.

Εγώ πάντα έτσι το κάνω, ακόμα και όταν βάζω 2 δόσεις καφέ στο μπρίκι των 3 δόσεων και υπάρχει κενό στο καλαθάκι.

Κάνε αυτό και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εννοείς σε μπρίκι σωστά;Αν πιέσεις τον καφέ στο καλαθάκι, πιστεύω πως η εκχύλιση θα γίνει πιο ομαλή, γιατί το νερό θα περνάει απο τον καφέ πιο αργά και ας είναι ψιλοκομμένος ο καφές, όλοι οι συσκευασμένοι έτσι είναι.

Εγώ πάντα έτσι το κάνω, ακόμα και όταν βάζω 2 δόσεις καφέ στο μπρίκι των 3 δόσεων και υπάρχει κενό στο καλαθάκι.

Κάνε αυτό και πες μας.

Σημερα δοκιμασα με καυτο νερο μπας και αλλαξει τιποτα αλλα και παλι τα ιδια..

Γενικα θα αρχισω να δοκιμαζω τωρα τους καφεδες να τους κανω με καυτο νερο γιατι πολλοι λενε οτι ο καφες δεν καιγεται σε σχεση με νερο βρυσης που κανω εδω κι εναν χρονο που εχω το μπρικι..

Καλη ιδεα ακουγεται , θα το κανω , αυτο πρεπει να γινεται γιατι οπως γραφω και πανω παρατηρησα οτι ενω βαζω 15 - 16γρ (σε καταλληλους καφεδες αλεσμενους πιο χοντρα οπως στους lavazza ακομα και με 14γρ η εκχυλιση γινεται  χωρις προβλημα) ο καφες παθαινει μεγαλη καθιζηση μετα τα μισα της εκχυλισης και πεταγεται το νερο ατσαλα σε σταγονες και καιγεται ο καφες..

Εχεις να προτινεις κανενα χαρμανι κομμενο για μπρικι γλυκο και χωρις οξυτητα?

Σημερα θα παραγγειλω εναν χυμα απο coffe island αλεσμενο για μπρικι 100% αραμπικα 3/7 οξυτητα να δω τι παιζει και θα παρω και εναν Danesi gold 100% αραμπικα επισης που εχει καλες κριτικες..Περιμενω εναν Kimbo gold 100% arabica και εναν Bialetti intenso 9.. Τσεκαρισμενοι ολοι αυτοι οτι κανουν για μπρικι..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2022 στις 8:56 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Εννοείς σε μπρίκι σωστά;Αν πιέσεις τον καφέ στο καλαθάκι, πιστεύω πως η εκχύλιση θα γίνει πιο ομαλή, γιατί το νερό θα περνάει απο τον καφέ πιο αργά και ας είναι ψιλοκομμένος ο καφές, όλοι οι συσκευασμένοι έτσι είναι.

Εγώ πάντα έτσι το κάνω, ακόμα και όταν βάζω 2 δόσεις καφέ στο μπρίκι των 3 δόσεων και υπάρχει κενό στο καλαθάκι.

Κάνε αυτό και πες μας.

Δοκιμασα σημερα να πιεσω τον καφε με το κουταλι καθως γεμιζα το καλαθι , τιποτα παλι τα ιδια , μετα τα μισα της εκχυλισης με πολυ χαλημη φωτια αρχισε να πεταει τον καφε ατσαλα , ο καφες καηκε παλι..

To μονο που μενει ειναι να τον αναμειξω με καποιον καφε που να ταιριαζει καπως η γευση (π,χ Lavazza crema e gusto) που σιγουρα ειναι πιο χοντροκομμενος και κανει σωστη εκχυλιση για να μην τον πεταξω..

Εχτες αγορασα εναν Coffe island Silk river φρεσκοαλεσμενο 100% αραμπικα με χαμηλη οξυτητα , αρκετα καλος για αραμπικα , πιο καλος (και πιο ακριβος)  απο τους αντιστοιχους συσκευασμενους Lavazza espresso italiano 5 και Dimello Aroma 3 αλλα δεν ειμαι πληρως ικανοποιημενος , θα το ψαξω κι αλλο ...

* Oπως βλεπετε ζητησα απο τους admin να αλλαξουν τον τιτλο του τοπικ για να ειναι πιο γενικο και πιο σχετικο με αυτο που συζηταμε τελευταια!

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα τον αλεσμενο 100% arabica Danesi και ειναι πολυ καλος αλλα πολυ λεπτοκομμενος και δεν μου κανει και αυτος καλη εκχυλιση στο μπρικι , τον πιτσιλαει μετα τα μισα περιπου..

Επειδη θα παρω μυλο για να αλεθω καφε μονος μου και θελω να δοκιμασω καποιους καφεδες σε κοκκους αλλα ειναι και οι 3 διαθεσιμοι μονο σε συσκευασια του 1 κιλου και δεν θελω να μου μεινει πολυ καφες σε περιπτωση που δεν μ αρεσει ,  αν θελει καποιος απο Αθηνα (ειτε για μπρικι , ειτε για μηχανη εσπρεσσο, σε κοκκους ειναι αλλωστε) να παρουμε συναιτερικα μισο-μισο εναν απο τους 5 παρακατω καφεδες ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα..

Passalacqua Καφές Espresso Arabica Mekico σε Κόκκους 1000gr  στα 28ε https://www.skroutz.gr/s/15493763/Passalacqua-Καφές-Espresso-Arabica-Mekico-σε-Κόκκους-1000gr.html?from=catspan
 
Danesi Καφές Espresso Arabica Gold σε Κόκκους 1000gr στα 28ε https://www.skroutz.gr/s/15493710/Danesi-Καφές-Espresso-Arabica-Gold-σε-Κόκκους-1000gr.html?from=catspan
 
Hausbrandt Καφές Espresso Arabica Gourmet σε Κόκκους 1000gr στα 26,77 https://www.skroutz.gr/s/15493421/Hausbrandt-Καφές-Espresso-Arabica-Gourmet-σε-Κόκκους-1000gr.html
 
Ipanema Καφές Espresso Μονοποικιλιακός Arabica Brazil Premium σε Κόκκους σε Κουτί 3x250gr 21,65ε  https://www.skroutz.gr/s/27573881/Ipanema-Καφές-Espresso-Μονοποικιλιακός-Arabica-Brazil-Premium-σε-Κόκκους-σε-Κουτί-3x250gr.html
 
και για πιο φθηνο τον Caffe Borbone Espresso Miscela Oro 1000gr σε Κόκκους στα 12,50ε https://www.skroutz.gr/s/23423220/Caffe-Borbone-Espresso-Miscela-Oro-1000gr-σε-Κόκκους.html?from=catspan
 
Θα παραγγειλω/πληρωσω/παραλαβω εγω τους καφεδες και θα συναντηθουμε καπου που να βολευει και τους 2 για να γινει η συναλλαγη..

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάζεις μέσα αλεσμένο καφέ σε μέγεθος για espresso θα καίγεται.

Θέλει άλεση για μπρίκι που είναι ξεκάθαρα πιο χοντρή άλεση.
Τώρα ανάλογα αν είναι μπρίκι κλασικό bialetti ή το άλλο με την προσαρμογή για "καιμάκι" θέλει κρύο ή χλιαρό νερό (το δεύτερο θέ΄λει πιο κρύο νερό απο το κλασσικό). γενικά μέ κάτι τύπου 60 βαθμούς αρχική είναι οκ δεν θα είανι αυτό το πρόβλημα.

Ποτέ πίεση στο δοχείο, το γεμίζεις και το κουνάς λίγο να πέφτει όσο γεμίζεις για να γεμίσει κενά, άντε να έχει και ένα μικρό λοφάκι απο πάνω, και το βιδώνεις.

Το βγάζω απο φωτιά όταν έχει βγάλει το μισό και συνεχίζει να πετάει το άλλο μισό εκτός φωτιάς. Και το βάζω κάτω απο κρύο νερό την βάση του μπρικιού να σταματήσει απότομα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, flik είπε

Αν βάζεις μέσα αλεσμένο καφέ σε μέγεθος για espresso θα καίγεται.

Θέλει άλεση για μπρίκι που είναι ξεκάθαρα πιο χοντρή άλεση.
Τώρα ανάλογα αν είναι μπρίκι κλασικό bialetti ή το άλλο με την προσαρμογή για "καιμάκι" θέλει κρύο ή χλιαρό νερό (το δεύτερο θέ΄λει πιο κρύο νερό απο το κλασσικό). γενικά μέ κάτι τύπου 60 βαθμούς αρχική είναι οκ δεν θα είανι αυτό το πρόβλημα.

Ποτέ πίεση στο δοχείο, το γεμίζεις και το κουνάς λίγο να πέφτει όσο γεμίζεις για να γεμίσει κενά, άντε να έχει και ένα μικρό λοφάκι απο πάνω, και το βιδώνεις.

Το βγάζω απο φωτιά όταν έχει βγάλει το μισό και συνεχίζει να πετάει το άλλο μισό εκτός φωτιάς. Και το βάζω κάτω απο κρύο νερό την βάση του μπρικιού να σταματήσει απότομα.

 

Ναι φιλε με καφεδες αλεσμενοιυς οπως Dimello , Lavazza δεν εχω προβλημα που ειναι πιο χοντρα κομμενοι .. Τελευταια βαζω καυτο νερο , ο καφες γινεται πιο γρηγορα και δεν βγαινει τοσο καμμενος.. Το κλασσικο moka pot εχω...Κι εγω την κλεινω την φωτια μετα τα μισα περιπου..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...