Προς το περιεχόμενο

Μπρικι espresso , γενικη συζητηση , χαρμανια κτλ...


Miatakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι κατωχος μιας nespresso μηχανης εδω κι εναν χρονο περιπου εχοντας δοκιμασει πολλες διαφορετικες καψουλες  μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος αρκετα .. Εχω καθιερωσει τις καψουλες Borbone που τις αγοραζω παριπου 0,20 λεπτα/καψουλα.

Επειδη οσο παω εθιζομαι στον καφε και πινω πιο πολλους (εχω καθιερωσει 3 καψουλες την μερα απο 1-2 το πολυ τους πρωτους μηνες) το κοστος πηγαινει στα 60 λεπτα περιπου την  μερα.. (Δεν θελω να σταματησω να χρησιμοποιω την nespresso απλα θελω να εχω κι αλλες εναλλακτικες να χρησιμοποιω στο σπιτι παραλληλα..)

Οχι οτι ειναι και πολλα σε σχεση με οταν αγοραζα απ εξω η αν αγοραζα γνησιες καψουλες nespresso που ειναι ακριβες αλλα παντα ηθελα να δοκιμασω και τον καφε που κανει το Moka pot (μπρικι εσπρεσσο). Δεν ειχα ποτε την δυνατοτητα να δοκιμασω καπου κι ετσι σκευτομαι να αγορασω ενα τετοιο τωρα καθως υπολογισα οτι αγοραζοντας καφε κομμενο η σε κοκκους Borbone το κοστος για εναν διπλο καφε 10-12 γραμμαρια κοστιζει 0,10 με 0,15 λεπτα το πολυ (5 - 5,50 ευρω τα 500γρ ενω για 2 καψουλες θελω 0,40 λεπτα) .. Απο οτι ειδα αξιζουν μονο τα Bialetti και συγκεκριμενα σκευτομαι να αγορασω το Bialetti Moka Express 2 ή 3 cups! https://www.skroutz.gr/s/7145090/Bialetti-Moka-Express-Silver-3cups.html?from=best_sellers_tag

Θελω καποιοι που εχουν πιει/χρησιμοποιουν τετοια μπρικια να μου που αν αξιζει ο καφες που κανουν σε σχεση με την nespresso (εχω δει πως πολλοι  προτιμουν το εσπρεσσο σε μπρικι ακομα και απο κανονικες εσπρεσσο μηχανες)

Ακομα θελω να μαθω ποσο καφε τριμμενο χωραει στα 2 cups και ποσα στα 3 cups γιατι συνηθως πινω εναν διπλο αλλα καποιες φορες πινω και παραπανω . Καπου ειδα οτι τα 2 cups χωραν 10-11 γρ. καφε και 95ml νερο που βγαζουν 70ml περιπου καθαρου καφε.. Απο οτι ειδα πρεπει να βαζεις ακριβως την ποσοτητα καφε που χωραει στο μπρικι και οχι λιγοτερο ( π.χ δεν κανεις μονό καφε σε 2 cups μπρικι)

Η ερωτηση ειναι: μπορω να παρω 3 cups μπρικι που υπολογιζω χωραει γυρω στα 15 γρ καφε  να το γεμιζω κανονικα ως πανω αλλα να του βαζω λιγοτερο νερο  γυρω στα 100 -110ml νερο και ο καθαρος καφες που παραγει να ειναι περιπου 80-90 ml? Η το νερο σε καθε μεγεθος μπρικιου πρεπει να φτανει ως την γραμμη/ βαλβιδα του boiler αρα σε ενα 3 cups μπρικι θα πρεπει να μπαινει περιπου απ οτι υπολογιζω 130ml νερου? Γενικα θα με βολευε να παρω ενα 3 cups μπρικι και ποτε να φτιαχνω λιγοτερο και ποτε περισσοτερο, πιο βαρυ πιο ελαφρυ κτλ αν αυτο ειναι εφυκτο ..

Ενα αλλο σκευος προετοιμασιας καφε που σκευτομαι να παρω ειναι το Hario V60 https://www.skroutz.gr/s/21780955/Hario-V60-Κανάτα-VCND-02B-EX.html?from=catspan  που εχω ακουσει καλα λογια .. Εχω μια καφετιερα φθηνη φιλτρου που εχει χαλασει και θελω να εχω και την επιλογη του γαλλικου καφε.. Ο καφες που φτιαχνεις στο v60 ειναι καλυτερος απο οτι σε μια καφετιερα φιλτρου των 20-25 ευρω? Εχω δει την διαδικασια σε βιντεο , δεν φαινεται πολυ δυσκολο (το ιδιο ισχυει και για το μπρικι bialetti)

Tα χαρτινα φιλτρα που βαζεις πρεπει να ειναι τα γνησια Hario ή μπορεις να βαλεις ενα κοινο φιλτρο (απ οτι καταλαβα ειναι το νουμερο 2 τα γνησια Hario) .To λεω γιατι τα 100 γνηισια φιλτρα κανουν 5 ευρω δηλαδη 5 λαπτα το ενα ενω τα κοινα κανουν τα 100 1,40 ευρω ( κατι που τον πινω βαρυ τον καφε και βαζω πολυ χαρμανι , κατι τα φιλτρα κατι το χαρτινο ποτηρι μιας χρησης οταν τον παιρνω μαζι μου , μην νομιζετε το κοστος ανεβαινει)

Απο κει και περα αν παρω μια απ τις 2 συσκευες ή και τις 2  ψηνομαι να παρω και ενα  σχετικα φθηνο μυλο καφε , αυτον εδω που τον εχουν πολλοι και  φαινεται να ειναι ικανοποιημενοι Bosch TSM6A013B https://www.skroutz.gr/s/15885168/Bosch-TSM6A013B.html?from=best_sellers_tag

Εχει κανεις προσωπικη εμπηρια με αυτον τον μυλο ? Εχετε να προτεινεται καποιον αλλο σε προσιτη τιμη?

Καποια στιγμη στο μελλον  θα παρω κανονικη μηχανη  εσπρεσσο (με κανα 100 ευρω το πολυ) που να ειναι και συμβατη με ταμπλετες για να εχω και αυτην την επιλογη.. Εχει κανεις εμπειρια με ταμπλετες εσπρεσσο? Ο καφες συγκρινετε με το καφε που παραγει μια κανονικη καφετιερα η ειναι κατωτερος? Σε σχεση με τις καψουλες τις nespresso ειναι ενα upgrade να παω σε ταμπλετες (δεδομενου οτι εχουν 7γρ καφε και οχι 5γρ οπως οι nespresso και εχουν την ιδια αν οχι χαμηλοτερη τιμη).

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Miatakias είπε

Ειμαι κατωχος μιας nespresso μηχανης εδω κι εναν χρονο περιπου εχοντας δοκιμασει πολλες διαφορετικες καψουλες  μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος αρκετα .. Εχω καθιερωσει τις καψουλες Borbone που τις αγοραζω παριπου 0,20 λεπτα/καψουλα.

Επειδη οσο παω εθιζομαι στον καφε και πινω πιο πολλους (εχω καθιερωσει 3 καψουλες την μερα απο 1-2 το πολυ τους πρωτους μηνες) το κοστος πηγαινει στα 60 λεπτα περιπου την  μερα.. (Δεν θελω να σταματησω να χρησιμοποιω την nespresso απλα θελω να εχω κι αλλες εναλλακτικες να χρησιμοποιω στο σπιτι παραλληλα..)

Οχι οτι ειναι και πολλα σε σχεση με οταν αγοραζα απ εξω η αν αγοραζα γνησιες καψουλες nespresso που ειναι ακριβες αλλα παντα ηθελα να δοκιμασω και τον καφε που κανει το Moka pot (μπρικι εσπρεσσο). Δεν ειχα ποτε την δυνατοτητα να δοκιμασω καπου κι ετσι σκευτομαι να αγορασω ενα τετοιο τωρα καθως υπολογισα οτι αγοραζοντας καφε κομμενο η σε κοκκους Borbone το κοστος για εναν διπλο καφε 10-12 γραμμαρια κοστιζει 0,10 με 0,15 λεπτα το πολυ (5 - 5,50 ευρω τα 500γρ ενω για 2 καψουλες θελω 0,40 λεπτα) .. Απο οτι ειδα αξιζουν μονο τα Bialetti και συγκεκριμενα σκευτομαι να αγορασω το Bialetti Moka Express 2 ή 3 cups! https://www.skroutz.gr/s/7145090/Bialetti-Moka-Express-Silver-3cups.html?from=best_sellers_tag

Θελω καποιοι που εχουν πιει/χρησιμοποιουν τετοια μπρικια να μου που αν αξιζει ο καφες που κανουν σε σχεση με την nespresso (εχω δει πολυ πως προτιμουν το εσπρεσσο σε μπρικι ακομα και απο κανονικες εσπρεσσο μηχανες)

Ακομα θελω να μαθω ποσο καφε τριμμενο χωραει στα 2 cups και ποσα στα 3 cups γιατι συνηθως πινω εναν διπλο αλλα καποιες φορες πινω και παραπανω . Καπου ειδα οτι τα 2 cups χωραν 10-11 γρ. καφε και 95ml νερο που βγαζουν 70ml περιπου καθαρου καφε.. Απο οτι ειδα πρεπει να βαζεις ακριβως την ποσοτητα καφε που χωραει στο μπρικι και οχι λιγοτερο ( π.χ δεν κανεις μονό καφε σε 2 cups μπρικι)

Η ερωτηση ειναι: μπορω να παρω 3 cups μπρικι που υπολογιζω χωραει γυρω στα 15 γρ καφε  να το γεμιζω κανονικα ως πανω αλλα να του βαζω λιγοτερο νερο  γυρω στα 100 -110ml νερο και ο καθαρος καφες που παραγει να ειναι περιπου 80-90 ml? Η το νερο σε καθε μεγεθος μπρικιου πρεπει να φτανει ως την γραμμη/ βαλβιδα του boiler αρα σε ενα 3 cups μπρικι θα πρεπει να μπαινει περιπου απ οτι υπολογιζω 130ml νερου? Γενικα θα με βολευε να παρω ενα 3 cups μπρικι και ποτε να φτιαχνω λιγοτερο και ποτε περισσοτερο, πιο βαρυ πιο ελαφρυ κτλ αν αυτο ειναι εφυκτο ..

Ενα αλλο σκευος προετοιμασιας καφε που σκευτομαι να παρω ειναι το Hario V60 https://www.skroutz.gr/s/21780955/Hario-V60-Κανάτα-VCND-02B-EX.html?from=catspan  που εχω ακουσει καλα λογια .. Εχω μια καφετιερα φθηνη φιλτρου που εχει χαλασει και θελω να εχω και την επιλογη του γαλλικου καφε.. Ο καφες που φτιαχνεις στο v60 ειναι καλυτερος απο οτι σε μια καφετιερα φιλτρου των 20-25 ευρω? Εχω δει την διαδικασια σε βιντεο , δεν φαινεται πολυ δυσκολο (το ιδιο ισχυει και για το μπρικι bialetti)

Tα χαρτινα φιλτρα που βαζεις πρεπει να ειναι τα γνησια Hario ή μπορεις να βαλεις ενα κοινο φιλτρο (απ οτι καταλαβα ειναι το νουμερο 2 τα γνησια Hario) .To λεω γιατι τα 100 γνηισια φιλτρα κανουν 5 ευρω δηλαδη 5 λαπτα το ενα ενω τα κοινα κανουν τα 100 1,40 ευρω ( κατι που τον πινω βαρυ τον καφε και βαζω πολυ χαρμανι , κατι τα φιλτρα κατι το χαρτινο ποτηρι μιας χρησης οταν τον παιρνω μαζι μου , μην νομιζετε το κοστος ανεβαινει)

Απο κει και περα αν παρω μια απ τις 2 συσκευες ή και τις 2  ψηνομαι να παρω και ενα  σχετικα φθηνο μυλο καφε , αυτον εδω που τον εχουν πολλοι και  φαινεται να ειναι ικανοποιημενοι Bosch TSM6A013B https://www.skroutz.gr/s/15885168/Bosch-TSM6A013B.html?from=best_sellers_tag

Εχει κανεις προσωπικη εμπηρια με αυτον τον μυλο ? Εχετε να προτεινεται καποιον αλλο σε προσιτη τιμη?

Καποια στιγμη στο μελλον  θα παρω κανονικη μηχανη  εσπρεσσο (με κανα 100 ευρω το πολυ) που να ειναι και συμβατη με ταμπλετες για να εχω και αυτην την επιλογη.. Εχει κανεις εμπειρια με ταμπλετες εσπρεσσο? Ο καφες συγκρινετε με το καφε που παραγει μια κανονικη καφετιερα η ειναι κατωτερος? Σε σχεση με τις καψουλες τις nespresso ειναι ενα upgrade να παω σε ταμπλετες (δεδομενου οτι εχουν 7γρ καφε και οχι 5γρ οπως οι nespresso και εχουν την ιδια αν οχι χαμηλοτερη τιμη).

 

 

Εχουμε πολυ διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα του καφε 🙃 

Απο τη μια ψαχνεσαι, και πολυ καλα κανεις, και απο την αλλη λειτουργεις σαν management εταιρείας που προσπαθει να ψαλιδισει το κοστος με οποιοδηποτε τροπο. Δυστυχως δεν ειναι φτηνο σπορ η παρασκευη σωστου καφε στο σπιτι. Για τα περισσοτερα δεν εχω απαντηση μιας και παρατησα τις καψουλες εδω και χρονια, αλλα σιγουρα ο V60 θα ειναι καλυτερος απο μια μηχανη φιλτρου της σειρας, αρκει να τηρεις τις προϋποθέσεις παρασκευης του. Κατα τα αλλα, εγω προτεινω να δοκιμασεις οπου μπορεις, και οταν καταληξεις στο ειδος καφε που σου αρεσει περισσοτερο, να μαζεψεις λεφτα και να επενδυσεις σε σωστο (βλεπε: ακριβο) εξοπλισμο.

Επεξ/σία από dazed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks ,

ειμαι ανεργος καιρο και προσπαθω να ξοδευω το λιγοτερο δυνατο ..

Γενικα ο εσπρεσσο μ αρεσει πιο πολυ απ τους καφεδες και μαλλον θα παρω ενα μπρικι εσπρεσσο μπιαλεττι για αρχη 2 ή 3 μεριδες εχοντας και την νεσπρεσσο που εχω βρει ενα πολυ καλο καφε για τα γουστα μου σε χαμηλη για τα δεδομενα της καψουλας  τιμη..

Για πολυ ακριβω εξοπλισμο τυπου εσπρεσσο μηχανες των 400-500 ευρω αναλογους μυλους κτλ δεν εχω την δυνατοτητα ουτε και ειμαι τοσο φανατικος του καφε για να παρω..Αντε να δοσω μεχρι 100 ευρω για μηχανη εσπρεσσο καποιοα στιγμη..

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη κατασταλαξα για την ωρα να παρω ενα μπρικι εσπρεσσο και να μην ασχοληθω αμεσσα με Hario v60 η εσπρεσσο ταμπλετες αλλαξα τον τιτλο του topic ...

Ειμαι αναμεσσα Bialetti moka pot 2 cups και το πιο καινουριο Bialetti Brikka 2 cups επισης..

Aπο τα φθηνοτερα μαγαζια στο σκρουτζ μπορω να βρω το Moka pot γυρω στα 20ε και το Brikka γυρω στα διπλασια , 40+ ευρω...

Εψαξα στο ιντερνετ σε ξενα και ελληνικα φορουμ αλλα και σε σχολια αγοραστων αλλα και επισημα review οτι το Brikka  λενε υπερτερει σε:

- κανει  κρεμα ενο το moka pot οχι..

- προσεγγιζει πιο πολυ τον εσπρεσσο της μηχανης..

 - αναδεικνυει περισσοτερο την ιδιαιτεροτητα της γευσης του καθε χαρμανιου..

ενω το παλιοτερο Moka pot express εχει:

 - πιο βαρια/δυνατη και "γηινη" γευση χωρις να αναδεικνυει τα ιδιατερα χαρακτηριστικα του καθε καφε πολυ..

Εχει καποιος καμια εμπειρια και με τα 2 αυτα μπρικια?

Για την κρεμα δεν τρελενομαι , ενταξη μ αρεσει γενικα να εχει κρεμα ο καφες αλλα εχω δει βιντεο για το Brikka , ειναι πιο πολυ σαν καιμακι ελληνικου / φουσκαλες νες καφε που διαλυεται πολυ γρηγορα, + εχω και nespresso μηχανη και εχω κρεμα στους καφεδες απο εκει , εξαλλου αν δεν παρεις ακριβο "μηχανακι" με portafilter δεν βλεπεις σωστη κρεμα  αρα δεν ειναι το πιο συμαντικο για μενα..Πιο πολυ για την γευση νοιαζομαι...

Αξιζει να βαλω τα διπλασια  λεφτα και να παω σε Brikka ή οχι?🤔

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

To bialeti είναι σκουπίδι καμία σχέση με τον εσπρέσσο που ξέρεις. 

Ακομα και σε συκγριση με Nespresso?

Δεν περιμενω απο μπρικι να πιω καλο καφε οπως μιας κανονικης εσπρεσσιερας αλλα εχω δει σε σχολια σε σκροθτζ και φορουμς οτι πολλοι προτιμουν το καφε που κανει το μπρικι (και αν τον κανεις σωστα εννοειται)  σε σχεση με φθηνες σχετικα μηχανες εσπρεσσο των 60 - 70 ευρω.. Δεν εχω δοκιμασει ποτε σε κανενα μπρικι εσπρεσσο και δεν ξερω καθολου τι να περιμενω ...Εχω nespresso και ειμαι ικανοποιημενος για την ευκολια/ταχυτητα/οχι πολυ καθαρισμα  που εχει αλλα με "τρωει" να παρω και μπρικι τελευταια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Ακομα και σε συκγριση με Nespresso?

Δεν περιμενω απο μπρικι να πιω καλο καφε οπως μιας κανονικης εσπρεσσιερας αλλα εχω δει σε σχολια σε σκροθτζ και φορουμς οτι πολλοι προτιμουν το καφε που κανει το μπρικι (και αν τον κανεις σωστα εννοειται)  σε σχεση με φθηνες σχετικα μηχανες εσπρεσσο των 60 - 70 ευρω.. Δεν εχω δοκιμασει ποτε σε κανενα μπρικι εσπρεσσο και δεν ξερω καθολου τι να περιμενω ...Εχω nespresso και ειμαι ικανοποιημενος για την ευκολια/ταχυτητα/οχι πολυ καθαρισμα  που εχει αλλα με "τρωει" να παρω και μπρικι τελευταια..

Οκ άκου με τότε. Θα πάρεις ένα μπρίκα το πιο φθηνό. Όλα είναι τσιγκινα ακόμα και τα bialeti που είναι επώνυμο, το ίδιο πράγμα κάνουν.

Ο καφές που φτιάχνει είναι σαν καφές φίλτρου με ελάχιστο άρωμα εσπρέσσο, όσο καλά και να τον φτιάξεις , δες βίντεο YouTube.

Αυτό που σου προτείνω για να μη πληρώνεις 60 σεντς την μερα δε κάψουλες, είναι μια φθηνή εσπρεσιερα .

 

16 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Ακομα και σε συκγριση με Nespresso?

Δεν περιμενω απο μπρικι να πιω καλο καφε οπως μιας κανονικης εσπρεσσιερας αλλα εχω δει σε σχολια σε σκροθτζ και φορουμς οτι πολλοι προτιμουν το καφε που κανει το μπρικι (και αν τον κανεις σωστα εννοειται)  σε σχεση με φθηνες σχετικα μηχανες εσπρεσσο των 60 - 70 ευρω.. Δεν εχω δοκιμασει ποτε σε κανενα μπρικι εσπρεσσο και δεν ξερω καθολου τι να περιμενω ...Εχω nespresso και ειμαι ικανοποιημενος για την ευκολια/ταχυτητα/οχι πολυ καθαρισμα  που εχει αλλα με "τρωει" να παρω και μπρικι τελευταια..

Οκ άκου με τότε. Θα πάρεις ένα μπρίκα το πιο φθηνό. Όλα είναι τσιγκινα ακόμα και τα bialeti που είναι επώνυμο, το ίδιο πράγμα κάνουν.

Ο καφές που φτιάχνει είναι σαν καφές φίλτρου με ελάχιστο άρωμα εσπρέσσο, όσο καλά και να τον φτιάξεις , δες βίντεο YouTube.

Αυτό που σου προτείνω για να μη πληρώνεις 60 σεντς την μερα δε κάψουλες, είναι μια φθηνή εσπρεσιερα .

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

To bialeti είναι σκουπίδι καμία σχέση με τον εσπρέσσο που ξέρεις. 

Δηλαδή, οι Ιταλοί παράγουν σκουπίδια που τα χρησιμοποιεί όχι μόνο ένα τεράστιο ποσοστό των κατοίκων της αλλά και χρόνια πολλά τώρα; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δηλαδή, οι Ιταλοί παράγουν σκουπίδια που τα χρησιμοποιεί όχι μόνο ένα τεράστιο ποσοστό των κατοίκων της αλλά και χρόνια πολλά τώρα; 

Αυτο εχω σκευτει κι εγω , η πλειοψηφια των ιταλων πινουν καφε σε μπρικι..Πολλοι και στην Ελλαδα που εχουν πιει λενε οτι κανει παρα πολυ καλο καφε..

Αν ειναι παντως ο καφες να φερνει πιο πολυ σε γαλλικο δεν προκειται να παρω αφου με Borbone στην nespresso πινω αξιοπρεπεστατο καφε που μ αρεσει πολυ..

Εκανα ενα γαλλικο προχτες σπιτι σε φθηνη καφετιερα μετα απο εναν χρονο που πινω μονο νεσπρεσσο και δεν μπορεσα να τον πιω ολον (το ιδιο παθαινω με ελληνικο και νες καφε)  , στην αρχη που ηταν ζεστος δεν ηταν ασχημος αλλα μολις κρυωσε δεν καταλαβαινες γευση παρα μονον οτι εβαζες στο στομα σου ενα μαυρο υγρο.👎🤪

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Αυτο εχω σκευτει κι εγω , η πλειοψηφια των ιταλων πινουν καφε σε μπρικι..Πολλοι και στην Ελλαδα που εχουν πιει λενε οτι κανει παρα πολυ καλο καφε..

Αν ειναι παντως ο καφες να φερνει πιο πολυ σε γαλλικο δεν προκειται να παρω αφου με Borbone στην nespresso πινω αξιοπρεπεστατο καφε που μ αρεσει πολυ..

Εκανα ενα γαλλικο προχτες σπιτι σε φθηνη καφετιερα μετα απο εναν χρονο που πινω μονο νεσπρεσσο και δεν μπορεσα να τον πιω ολον (το ιδιο παθαινω με ελληνικο και νες καφε)  , στην αρχη που ηταν ζεστος δεν ηταν ασχημος αλλα μολις κρυωσε δεν καταλαβαινες γευση παρα μονον οτι εβαζες στο στομα σου ενα μαυρο υγρο.👎🤪

Πήγαινε σε ένα vicko που πουλάει μπρίκα με 5 ευρώ να σου φύγει η απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xejolontas είπε

Πήγαινε σε ένα vicko που πουλάει μπρίκα με 5 ευρώ να σου φύγει η απορία

Ηταν να παρω ενα φθηνο απο τα jumbo αλλα το εψαξα στο ιντερνετ και ειδα ολοι λενε οτι τα Bialetti ειναι πολυ καλυτερα , χρηστες που ειχαν φθηνα μπρικια και πηγαν σε Bialetti ειδαν τεραστια διαφορα , οποτε μονο Bialetti αν παρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται για έναν απλό (απλούστατο) μηχανισμό, που αν κάποιος κάτσει και τον λύσει και βάλει δίπλα δίπλα μια του ΙΚΕΑ (για τζάμπο και vicko δεν σχολιάζω καν) και μια της Bialetti, θα καταλάβει χωρίς να γνωρίζει πολλά, τη διαφορά σε υλικά.

31 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Αν ειναι παντως ο καφες να φερνει πιο πολυ σε γαλλικο

Σε καμία περίπτωση. Αρκεί να σεβαστείς τα όσα αναφέρει ο κατασκευαστής (καφέ μέχρι το χείλος του χωνιου χωρίς πάτημα, νερό μέχρι τον εσωτερικό δακτύλιο - εφόσον μιλάμε για τη mokka - και ούτω καθεξής).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Πρόκειται για έναν απλό (απλούστατο) μηχανισμό, που αν κάποιος κάτσει και τον λύσει και βάλει δίπλα δίπλα μια του ΙΚΕΑ (για τζάμπο και vicko δεν σχολιάζω καν) και μια της Bialetti, θα καταλάβει χωρίς να γνωρίζει πολλά, τη διαφορά σε υλικά.

Σε καμία περίπτωση. Αρκεί να σεβαστείς τα όσα αναφέρει ο κατασκευαστής (καφέ μέχρι το χείλος του χωνιου χωρίς πάτημα, νερό μέχρι τον εσωτερικό δακτύλιο - εφόσον μιλάμε για τη mokka - και ούτω καθεξής).

Nαι εχω δει πολλα βιντεακια ξερω , θα πειραματιστω κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Το έπιναν όταν δεν υπήρχαν οι  μηχανές καφε.... πριν 100 χρόνια δηλαδή

Εγώ πάντως που ζούσα εκεί πριν 15 χρόνια, σχεδόν όλοι το είχαν στα νοικοκυριά τους. Εξ όσων γνωρίζω, καφετιέρες οικιακής χρήσης υπήρχαν και τότε. 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τους ιταλομαθείς. Λογικά θα γίνεται και Google translate για τους μη γνώστες ιταλικών.

Το άρθρο είναι του 2018 και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι παραπάνω από το 70 τοις εκατό των Ιταλών επιλέγει ακόμα τη χρήση της. Ιεροτελεστία; Παράδοση; Τσιγκουνιά; Το ποσοστό πάντως, είναι ομολογουμένως μεγάλο. 

Στις 12/5/2021 στις 7:36 ΜΜ, Miatakias είπε

ερωτηση ειναι: μπορω να παρω 3 cups μπρικι που υπολογιζω χωραει γυρω στα 15 γρ καφε  να το γεμιζω κανονικα ως πανω αλλα να του βαζω λιγοτερο νερο  γυρω στα 100 -110ml νερο και ο καθαρος καφες που παραγει να ειναι περιπου 80-90 ml?

Μιας και το διάβασα τώρα : ένας περιορισμός στα μπρίκια είναι ότι πρέπει να βάζεις τόσο καφέ όσο και νερό προδιαγραφεται για τη συγκεκριμένη έκδοση μπρικιου (δηλαδή 2 cups, 3 cups, 4 cups). Δεν γίνεται να βάλεις λιγοτερο! Θα φτιάξεις στη 2 tazze δύο καφέδες πχ και αναγκαστικά θα πετάξεις τον άλλο (εάν θες να πιεις έναν).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...