Προς το περιεχόμενο

Θα είμαι νόμιμος με αδεια win10 απο αυτες που διαφημίζει το insomnia σε γραφείο Πολιτικού Μηχανικου;


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 13/5/2021 στις 11:18 ΜΜ, koulouri είπε

Θέλω να αγορασω αδεια για win10 και office
για ενα γραφειο Πολιτικου Μηχανικου!
αλλα το κοστος ειναι τεραστιο!!!!!!
Αν αγορασω αδεια απο τα site που διαφημίζει το insomnia θα ειμαι "νομιμος" ή σε περιπτωση ελεγχου θα εχω θεμα;;;
:)

Φυσικά και ΟΧΙ δεν θα είσαι νόμιμος

Θα πρέπει να αγοράσεις τα Windows 10  + Office 365 λογισμικό και άδειες χρήσης που είναι για επιχειρήσεις και να κοπεί τιμολόγιο προς την επιχείρηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, l337 είπε

Παρακαλώ..
https://www.microsoft.com/en-us/howtotell/Shop.aspx

Αναφορά σε κείμενο

With the exception of Product Key Cards (PKC’s) distributed with COA’s, Microsoft does not distribute products keys as standalone products. If you see a listing on an auction site, online classified ad, or other online page advertising product keys for sale, it’s a good indication that the keys are likely stolen or counterfeit. If you were to purchase and use a stolen or counterfeit product key to activate Windows installed on your PC, the key may not work for activation, may already be in use on another PC, or it might be blocked from use later by Microsoft when the key is reported stolen. The best way to get everything you expect up front is to buy genuine Microsoft software preinstalled on a new PC or genuine Microsoft software from an authorized reseller.

ΥΓ: Στο community της MS επίσης έχουν απαντήσει -ουκ ολίγες φορές- πως η χρήση τέτοιων κλειδιών δεν είναι legit.

Δεν λέει πουθενά στο link αυτό που αναφέρεις. "it’s a good indication that the keys are likely stolen or counterfeit." . Είναι μία καλή ένδειξη , τίποτα παραπάνω. 
"The best way to get everything you expect up front is to buy genuine Microsoft software preinstalled on a new PC or genuine Microsoft software from an authorized reseller."
Ο καλύτερος τρόπος (όχι ο μόνος) . 
"With the exception of Product Key Cards", τα keys που πουλάνε τα κλειδάδικα είναι από Product Key Cards . 
Επειδή το έχω ψάξει άπειρα, δεν γίνεται σαφές μέσα στους όρους χρήσης των windows (τουλάχιστον στα ελληνικά) πως είναι παράνομη η μεταπώληση ενός κλειδιού των windows. Έχω αγοράσει windows και office με 10 και 20 ευρώ εδώ και 4 χρόνια για 3 pc και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Στo ένα  μάλιστα έχει αλλαχθεί μέχρι και mb και μου πήρε το κλειδακι κανονικά. Φυσικά όλα αυτά για οικιακή χρήση. Εννοείται για μαγαζί πρέπει να έχει τιμολόγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έλεγχος μεχρι και στο pc ενός γραφείου ή μιας μικρομεσαίας εταιρείας  ποια αρμοδια αρχη θα κανει ή κάνει;

Εγώ ξέρω  πως η αγνοια του πελατη ειδικα στις ηλεκτρονικές αγορες δεν ευθύνεται αμεσα. Ειναι ευθύνη των αρμοδιων αρχών να ελέγχουν και να πιανουν τους απατεωνες ή τα καταστηματα τα οποια μπορει να ειναι σε φυσικη ή ηλεκτρονικη μορφή.
Πρώτα απ'όλα μέχρι και μαγαζια τεχνικής υποστήριξης περνανε windows ΟΕΜ σε χιλιαδες υπολογιστές και μπορει να έχει και καλα αυτοκολλητο.
(Στο τιμολόγιο ή αποδειξη του service δεν αναφερει καν το κλειδι των windows αρα οποιοδήποτε κόστος με αποδειξη μπορει να ειναι αποδεκτο σε έλεγχο και λυνεται το θεμα)
Ποιος μου λεει οτι τα ιδια μαγαζια δεν έχουν βγαλει στην αγορα τα κλειδια που κοστίζουν απο 5 εως 10€. 

Αν ίσχυε αυτο τότε θα ημασταν φυλακή ή πρόστιμα οπως με τον covid στον καθε απλο χρήστη, με το παραμικρο παρανομο κατεβασμα περιεχομένου δεν θα τρεχανε τα πιασουν τον ιδιοκτήτη της πηγής (website /server).

 

Επεξ/σία από ucode
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγνοια νομων δεν προσφερει αποποιηση των ευθυνων.

Βρηκα ελληνικο καταστημα που πουλαει τα windows 10 18€ και δινει την δυνατοτητα αγορας μεσω τιμολογιου.

αναφερει κιολας 

  • Αριθμός συσκευών: 1 PC - Απευθείας εγκατάσταση από τη Microsoft και όχι από "τρίτους" !
  • Multilanguage - Ενεργοποίηστε το προϊόν σε όποια γλώσσα θέλετε ( Ελληνικά, Αγγλικά, Γερμανικά κτλ )
  • Το παρόν προϊόν είναι 100% γνήσιο, δε φέρει κουτί ή παρελκόμενα και διανέμενεται με την μορφή ηλεκτρονικής άδειας (Activation Key). Μετά την πληρωμή σας, θα λάβετε e-mail (έως 24 ώρες) με όλες τις απαραίτητες ενέργειες βήμα-βήμα για να κατεβάσετε και εγκαταστήσετε σωστά το προϊόν και το κλειδί του προϊόντος που αγοράσατε.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ucode είπε

έλεγχος μεχρι και στο pc ενός γραφείου ή μιας μικρομεσαίας εταιρείας  ποια αρμοδια αρχη θα κανει ή κάνει;

Απ' όσο γνωρίζω το Σ.Δ.Ο.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/6/2021 στις 10:07 ΜΜ, vasilllis είπε

Η αγνοια νομων δεν προσφερει αποποιηση των ευθυνων.

Βρηκα ελληνικο καταστημα που πουλαει τα windows 10 18€ και δινει την δυνατοτητα αγορας μεσω τιμολογιου.

αναφερει κιολας 

  • Αριθμός συσκευών: 1 PC - Απευθείας εγκατάσταση από τη Microsoft και όχι από "τρίτους" !
  • Multilanguage - Ενεργοποίηστε το προϊόν σε όποια γλώσσα θέλετε ( Ελληνικά, Αγγλικά, Γερμανικά κτλ )
  • Το παρόν προϊόν είναι 100% γνήσιο, δε φέρει κουτί ή παρελκόμενα και διανέμενεται με την μορφή ηλεκτρονικής άδειας (Activation Key). Μετά την πληρωμή σας, θα λάβετε e-mail (έως 24 ώρες) με όλες τις απαραίτητες ενέργειες βήμα-βήμα για να κατεβάσετε και εγκαταστήσετε σωστά το προϊόν και το κλειδί του προϊόντος που αγοράσατε.

Εκανες αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 9:21 ΜΜ, ucode είπε

έλεγχος μεχρι και στο pc ενός γραφείου ή μιας μικρομεσαίας εταιρείας  ποια αρμοδια αρχη θα κανει ή κάνει;

Εγώ ξέρω  πως η αγνοια του πελατη ειδικα στις ηλεκτρονικές αγορες δεν ευθύνεται αμεσα. Ειναι ευθύνη των αρμοδιων αρχών να ελέγχουν και να πιανουν τους απατεωνες ή τα καταστηματα τα οποια μπορει να ειναι σε φυσικη ή ηλεκτρονικη μορφή.
Πρώτα απ'όλα μέχρι και μαγαζια τεχνικής υποστήριξης περνανε windows ΟΕΜ σε χιλιαδες υπολογιστές και μπορει να έχει και καλα αυτοκολλητο.
(Στο τιμολόγιο ή αποδειξη του service δεν αναφερει καν το κλειδι των windows αρα οποιοδήποτε κόστος με αποδειξη μπορει να ειναι αποδεκτο σε έλεγχο και λυνεται το θεμα)
Ποιος μου λεει οτι τα ιδια μαγαζια δεν έχουν βγαλει στην αγορα τα κλειδια που κοστίζουν απο 5 εως 10€. 

Αν ίσχυε αυτο τότε θα ημασταν φυλακή ή πρόστιμα οπως με τον covid στον καθε απλο χρήστη, με το παραμικρο παρανομο κατεβασμα περιεχομένου δεν θα τρεχανε τα πιασουν τον ιδιοκτήτη της πηγής (website /server).

 

Παλαιότερα, τους ελέγχους αυτούς τους έκανε η υπηρεσία ειδικών ελεγχων του ΥΠΟΙΚ. Μετά πρέπει να άλλαξε ονομασία η να πήγε αλλού. 

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται με υπολογιστές που έχουν προεγκατεστημενα Windows μέσα η μηχανήματα refurbished με windows από πριν και αριθμό κλειδιού επάνω στο μηχάνημα. Δεν μπορεί να προτιμήσει κάποιος αυτή την λύση από το να αγοράσει windows ξεχωριστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 10:07 ΜΜ, vasilllis είπε

Η αγνοια νομων δεν προσφερει αποποιηση των ευθυνων.

Βρηκα ελληνικο καταστημα που πουλαει τα windows 10 18€ και δινει την δυνατοτητα αγορας μεσω τιμολογιου.

αναφερει κιολας 

  • Αριθμός συσκευών: 1 PC - Απευθείας εγκατάσταση από τη Microsoft και όχι από "τρίτους" !
  • Multilanguage - Ενεργοποίηστε το προϊόν σε όποια γλώσσα θέλετε ( Ελληνικά, Αγγλικά, Γερμανικά κτλ )
  • Το παρόν προϊόν είναι 100% γνήσιο, δε φέρει κουτί ή παρελκόμενα και διανέμενεται με την μορφή ηλεκτρονικής άδειας (Activation Key). Μετά την πληρωμή σας, θα λάβετε e-mail (έως 24 ώρες) με όλες τις απαραίτητες ενέργειες βήμα-βήμα για να κατεβάσετε και εγκαταστήσετε σωστά το προϊόν και το κλειδί του προϊόντος που αγοράσατε.

Επειδή αγόρασα  πρόσφατα με τιμολόγιο Office 2019 στα 50€ από τέτοιο μαγαζί έκατσα λίγο και το έψαξα το θέμα.

Η δουλειά γίνεται μέσω εταιριών με έδρα στο εξωτερικό(μπορεί να είναι και εικονικές) που αγοράζουν κλειδιά και μετα τα πουλάνε με τιμολόγιο στην Ελλάδα.

Τώρα σε περίπτωση ελέγχου ο οποίος γίνεται σε συνδυαστικό ραντεβού ΣΔΟΕ και BSA αυτό που κοιτάνε είναι να έχεις τιμολόγιο αγοράς με το Serial του προϊόντος . 

Άπαξ και έχεις τέτοιο τιμολόγιο είσαι καλυμμένος .

Έτσι η ευθύνη φεύγει από σένα και πάει σε αυτόν που έκοψε το τιμολόγιο.

Τώρα εάν κάνουν σε αυτόν μετα έλεγχο ποιος του τα πούλησε από το εξωτερικό και να ελέγξουν τα invoices του θα πρέπει να κινητοποιηθούν και οι αντίστοιχες αρχές στην χώρα που είναι.

Σίγουρα θα έχουν βρει χώρα με νομικό κενό (πχ αγορά από ιδιώτη = τιμολόγιο) ή θα πέσουν σε καμιά εταιρία φάντασμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2021 στις 1:28 ΠΜ, Τέρης Α. είπε

Απ' όσο γνωρίζω το Σ.Δ.Ο.Ε.

Δεν υπάρχει ΣΔΟΕ μόνο ΥΠΕΕ. ;)

Την MS πάντως την βολεύει αυτή η κατάσταση γιατί έτσι επικράτησε μέσω της πειρατείας. Για αυτό και δεν κάνει κάποια νομική κίνηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, neo80 είπε

Την MS πάντως την βολεύει αυτή η κατάσταση γιατί έτσι επικράτησε μέσω της πειρατείας. Για αυτό και δεν κάνει κάποια νομική κίνηση.

και μετά σου λέει η πειρατια δεν προσφέρει κοινωνικό έργο 😉 , άντε τώρα να εξηγήσεις τον μηχανισμό που βοήθησε την microsoft ειδικά δεκαετίες 80ς 90ς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

για γραφείο μόνο pro αγορασμένα με τιμολόγιο

Μονο οι αδειες home and student δεν μπορουν να κοπουν τιμολογιο.

Στα windows τα home θεωρουνται νομιμα (ειδικα οταν ειναι προεγκατεστημενα) εαν ειναι αγορασμενα με τιμολογιο. 

Στα Office μπορεις να εχεις 365 personal (1pc) ,365 business (τιμη ανα χρηστη ) ,home & Business ή Proffesional .

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...