Προς το περιεχόμενο

Εργασία στα public


Stelpef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας πριν 2 μέρες πέρασα συνέντευξη από τα public και με επέλεξαν για να εργαστώ εκεί 8ωρο με βασικό μισθό 540. Γνωρίζει κανείς τι παίζει εκεί ή αν έχει εργαστεί να δώσει καμία πληροφορία σχετικά με το περιβάλλον και αν σε κρατάνε γενικά ή σε διώχνουν? Εργάζομαι ήδη σε άλλο αντικείμενο και το σκέφτομαι να το ρισκάρω μην τη πατήσω κ μείνω σε λίγο καιρό χωρίς δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στη δουειά που είσαι εχεις ευκαιρίες εξέλιξης? παιρνεις καλύτερα χρήματα? γενικά σε αυτες τις αλυσίδες υπάρχει μια πίεση να πετύχεις στοχους, δηλαδή να κανεις πωλήσεις, τωρα από κει και πέρα όπως παντού εξαρταται με τι ατομα θα δουλεψεις μαζί

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε take away cafe δουλεύω τι ευκαιρία εξέλιξης να έχω...5 ήμερο 8ωρο μου είπαν 540 μισθό 1 με 2 σπαστά την εβδομάδα..εκεί που είμαι παίρνω 600 αλλά με 6 ημερο. Να προσθέσω ότι η ηλικία μου είναι 35. Απλά ρώτησα μήπως ξέρει κανείς ή έχει δουλέψει εκεί να μου πει γιατί αν είναι να πάω για κάνα 6 μηνό και να μη με κρατήσουν άντε να ξαναψαχνω δουλειά μετά και οι υποχρεώσεις τρέχουν....

Επεξ/σία από Stelpef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άντε και να βρεθεί ένας να σου πει κάποια θετικά ή αρνητικά. Δε σημαίνει τίποτα αυτό.

Και τις 2 δουλειές τις βλέπω.... άστα να πάνε. Στο καφέ εξέλιξη δε θα έχεις αλλά και στο public τι περιμένεις; Και υπέυθυνο να σε κάνουν, μόνο οι ευθύνες θα αυξηθούν και ελάχιστα ο μισθός.

Τα λεφτά είναι πάνω κάτω ίδια.

Το σπαστό είναι τεράστιο μείον.

Και το 6ήμερο είναι μείον όμως.

Λογικά θα σας τα κάνουν τσουρέκια για να πουλήσετε. Πρήξιμο όλη μέρα.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η υπόθεση. Εσύ πρέπει να τα ζυγίσεις μόνος. Πως είναι οι συνθήκες εργασίες εκεί που είσαι;

Γνωστό μου άτομο έφυγε από δουλειά που είχε σύμβαση αορίστου και πήγε σε άλλη ορισμένου χρόνου, με λιγότερα χρήματα κιόλας κι αυτό γιατί στην πρώτη δουλειά υπήρχε τρελό πρήξιμο και καμία μα καμία προοπτική εξέλιξης.

Παίζουν πολλοί παράμετροι.

Μόνο 540€ δίνουν; Για θέση πωλητή να φανταστώ. Λίγα είναι ρε παιδιά

Επεξ/σία από Bitbit
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη ξεφτίλα τέτοιος μισθός και ειδικά για ένα κατάστημα που έχει βγάλει τα κέρατα του μέσα στη πανδημία. Το σπαστό οράριο δεν είναι και τόσο κακό αν το κατάστημα είναι κοντά στο σπίτι σου. Ts θα δουλεύεις σε ένα συγκεκριμένο κατάστημα η θα γυρίζεις όλη την Αττική; 

edit: διαβάζω τις αξιολογήσεις. Ts αν είσαι καλά εκεί που είσαι, πληρώνεσαι και τα έχεις καλά με το αφεντικό σου, μείνει εκεί. Tips δεν έχεις στη δουλειά που είσαι τώρα;

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είσαι φίλε. νομίζω ξεκινάς με δίμηνη σύμβαση οπότε αν δεν πιάνεις τα νουμεράκια που θέλουν χαιρετάς. δεν έχεις τόσο πίεση για τζίρο σε αυτά τα μαγαζιά. η πίεση είναι για τις έξτρα εγγυήσεις και για τις προσθετικές. μπορεί να δώσεις τηλεόραση 3000€. αν δε πουλήσεις την εξτρα εγγύηση των 250€ είσαι άχρηστος και δε τους κάνεις. κοινώς θέλουν ο πελάτης να μπαίνει και να του παίρνεις απο το πορτοφόλι όσα περισσότερα γίνεται. και επειδή πλέον η επισκεψιμότητα δεν είναι όπως παλιά, κοιτάνε αυτοί οι λίγοι που θα μπουν να ψωνίζουν πολλά. το σπαστό είναι σκότωμα. μια μέρα διεγραμμένη στο ημερολόγιο και είσαι κομμάτια. μόνο αν μένεις δίπλα και μπορείς να πας να κοιμηθείς και να φας παλεύεται. τα λεφτά που δίνουν είναι της πλάκας. στην άλλη δουλειά που λες το σκότωμα είναι το εξαήμερο που επίσης είναι απάλευτο. επειδή έχω κάνει πολλά χρόνια πωλητής στο παρελθόν, το μόνο που θα σου πω είναι ψυχοφθόρα δουλειά. τον ένα μήνα θα πηγαίνουν οι πωλήσεις καλά, θα σε κάνουν θεο. τον επόμενο μήνα αν δε πάνε καλά θα σε βγάζουν άχρηστο. για μένα επειδή και τα λεφτά είναι της πλάκας κοίτα για τίποτα άλλο.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Μεγάλη ξεφτίλα τέτοιος μισθός και ειδικά για ένα κατάστημα που έχει βγάλει τα κέρατα του μέσα στη πανδημία. 

Off topic. Δεν ξέρω αν έχεις κάποια πηγή για αυτό που λες. Η χασούρα τζίρου για τις αλυσίδες μέσα στα lockdown είναι κάμποσα εκατομμύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευε η γυναίκα μου 14 χρόνια ( multirama--> public)

Μετά από 14 χρόνια μισθός 700€ και τις έλεγαν όλοι ότι θεωρείται υψηλομισθη.

Απολύσεις έπεφταν στα ξαφνικά, προοπτικές εξελίξεις μόνο σε όσους έχουν κονέ και δεν τους κουνάει κανείς.

Εγώ έλεγα στην γυναίκα μου να φύγει εδώ και χρόνια, ευτυχώς το πήρε απόφαση και γλύτωσε εδώ και 1.5 χρόνο.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις κάπου αλλού.

Επίσης έχουν την τάση να σε αλλάζουν κατάστημα, η γυναίκα μου ξεκίνησε Άλιμο και βρέθηκε στο Μαρούσι στο mall και δεν της έκαναν ποτέ την χάρη να την πάνε σε κοντινό κατάστημα. Σε κάποια φάση της είπαν για Άγιο Στέφανο ( μένουμε Π. Φάληρο)

Εγώ τις έλεγα βρες κάτι άλλο και με 200€ μειων έτσι και αλλιώς τα έδινε σε βενζίνες.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα

Τα περί κλίματος κτλ δεν τα αναφέρω γιατί είναι ανάλογα το κατάστημα , τι υπεύθυνο θα έχεις κτλ

Είναι πολύ γύφτοι εργοδότες εγώ τους σιχαθηκα

  • Like 20
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που είμαι δουλεύω 6 μέρες πρωί 6-2. 600 ευρώ περίπου παίρνω συν τα tips. Κάνω αυτή τη δουλειά μια 10ετια περίπου. Δεν είμαι Αθήνα Πάτρα είμαι κ εδώ έχει ένα κατάστημα public μόνο στο κέντρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Stelpef είπε

Εκεί που είμαι δουλεύω 6 μέρες πρωί 6-2. 600 ευρώ περίπου παίρνω συν τα tips. Κάνω αυτή τη δουλειά μια 10ετια περίπου. Δεν είμαι Αθήνα Πάτρα είμαι κ εδώ έχει ένα κατάστημα public μόνο στο κέντρο. 

 

Καμία προοπτική δεν έχει η θέση που κοιτάς για πωλητής. Επίσης δεν έχει τιπς αλλά μόνο γκρίνια και ούτε μισό μπράβο ή έκτακτο ρεπό καφεδάκι γιατί έκανες κάτι καλά.

Κάτσε όπως είσαι μιας και ρολάρεις και έμαθες καλά το αντικείμενο. Αν παρολαυτά θες να αλλάξεις περιβάλλον κοίτα για κάτι άλλο.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelpef είπε

Δεν είμαι Αθήνα Πάτρα είμαι κ εδώ έχει ένα κατάστημα public μόνο στο κέντρο.

Επειδή άλλο Πάτρα και άλλο Αθήνα πήγαινε μια βόλτα πάλι και ρώτα τους υπαλλήλους αν ισχύουν και εκεί αυτά που σου έγραψαν εδώ. Στην Αθήνα επειδή υπάρχουν πολλά public πιθανότατα να υπάρχει και ένας ανταγωνισμός μεταξύ των καταστημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...