Προς το περιεχόμενο

Εργασία στα public


Stelpef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Επειδή άλλο Πάτρα και άλλο Αθήνα πήγαινε μια βόλτα πάλι και ρώτα τους υπαλλήλους αν ισχύουν και εκεί αυτά που σου έγραψαν εδώ.

Κακη ιδέα. 

Δεν εμφανίζεσαι σε ένα μαγαζί "ρωτώντας πληροφορίες" για το εργασιακο καθεστώς και περιμενεις οτι θα παρεις ακριβείς απαντησεις, ή ότι δεν θα σου γυρισει μπούμερανγκ αν τελικα αποφασίσεις πως θελεις την θεση.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

Κακη ιδέα. 

Δεν εμφανίζεσαι σε ένα μαγαζί "ρωτώντας πληροφορίες" για το εργασιακο καθεστώς και περιμενεις οτι θα παρεις ακριβείς απαντησεις, ή ότι δεν θα σου γυρισει μπούμερανγκ αν τελικα αποφασίσεις πως θελεις την θεση.

Εκτός αυτού, εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να απαντούσα σε κάποιον άγνωστο που ήρθε να με ρωτήσει πώς είναι οι συνθήκες εργασίας μου.

Δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβετε το λόγο.

Εδώ έρχεται νέος συνάδελφος στη δουλειά και προσέχεις τι θα πεις διότι δε ξέρεις τι ρόλο βαράει ο άλλος. 

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν την παλεύει εκεί που είναι τώρα, ας πάει να δοκιμάσει. Ακούγονται γενικα άσχημα λόγια για τέτοιες αλυσίδες, αλλά ρε παιδιά τόσοι δουλεύουν εκεί. Εξαρτάται τις οικονομικές ανάγκες και τη ψυχοσύνθεση του καθενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

αν δεν την παλεύει εκεί που είναι τώρα, ας πάει να δοκιμάσει. Ακούγονται γενικα άσχημα λόγια για τέτοιες αλυσίδες, αλλά ρε παιδιά τόσοι δουλεύουν εκεί. Εξαρτάται τις οικονομικές ανάγκες και τη ψυχοσύνθεση του καθενος..

Το ότι δουλεύουν τόσοι δε λέει κάτι.

Και σε δουλειές των 400€ δουλεύουν τόσοι.. επίσης τόσοι δούλεψαν και τζάμπα αυτή την περίοδο με απειλές ότι θα χάσουν τη δουλειά τους αν δε δουλέψουν, αφού πληρώνονται από το κράτος έτσι κι αλλιώς. Το ξέρω από γνωστούς και φίλους.

Άλλοι επίσης δουλεύουν τζάμπα σαν εθελοντές ελπίζοντας να μαζέψουν μόρια για να διοριστούν μετά. Το έχει κάνει γνωστός μου. Ξέρετε που αναφέρομαι φαντάζομαι.

Η ουσία είναι ότι κανείς δε μπορεί να σου πει τι να κάνεις. Μόνο εσύ ξέρεις

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Και η καλή ποια είναι? Να μην πάει καθόλου ή να πάει και να δοκιμάσει?

Αν δεν του αρεσει η θεση που είναι τωρα, να παει και να δοκιμάσει.

Αν του αρεσει η θεση που είναι τωρα, να μην πάει καθολου.

Στο κάτω κατω, απ'ο,τι καταλαβα θελει να αλλαξει κλάδο,  ε εκει ζυγίζεις αν σου αρεσουν οι πωλησεις ή προτιμας το Χ που κανεις τωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Stelpef είπε

Γειά σας πριν 2 μέρες πέρασα συνέντευξη από τα public και με επέλεξαν για να εργαστώ εκεί 8ωρο με βασικό μισθό 540. Γνωρίζει κανείς τι παίζει εκεί ή αν έχει εργαστεί να δώσει καμία πληροφορία σχετικά με το περιβάλλον και αν σε κρατάνε γενικά ή σε διώχνουν? Εργάζομαι ήδη σε άλλο αντικείμενο και το σκέφτομαι να το ρισκάρω μην τη πατήσω κ μείνω σε λίγο καιρό χωρίς δουλειά.

Αρχικά, ποια είναι η ερώτηση? Αν είναι "καλά" στα Public? Και από τις απαντήσεις του Γιάννη και του Μήτσου στο Insomnia θα αποφασίσεις για την πορεία των επαγγελματικών σου?...Ωραίος... Πέρασες συνέντευξη ή συνεντεύξεις? Είχες την ευκαιρία να ρωτήσεις όσα σε προβληματίζουν? Το έκανες?

Τι εννοείς φοβάσαι "μη την πατήσεις"? Τι πρέπει να συμβεί για να την έχεις πατήσει? Γιατί αυτό που για μένα είναι βουνό, για άλλον είναι κάμπος... Θες να μας πεις?

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stormrain είπε

Κακη ιδέα. 

Δεν εμφανίζεσαι σε ένα μαγαζί "ρωτώντας πληροφορίες" για το εργασιακο καθεστώς και περιμενεις οτι θα παρεις ακριβείς απαντησεις, ή ότι δεν θα σου γυρισει μπούμερανγκ αν τελικα αποφασίσεις πως θελεις την θεση.

Καλή ιδέα.

Πήγαινε κάνε τον πελάτη φορώντας ψεύτικο μουστάκι και γυαλιά ηλίου και δες τι παίζει. Ρώτα τους πωλητές: όλα καλά φίλε?

Διευθυντές εταιρειών κάνουν τους πελάτες για να ψαρέψουν πωλητές. Στις συνεντεύξεις όλοι καλοί είναι.

Επεξ/σία από geof40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, geof40 είπε

Καλή ιδέα.

Πήγαινε κάνε τον πελάτη φορώντας ψεύτικο μουστάκι και γυαλιά ηλίου και δες τι παίζει. Ρώτα τους πωλητές: όλα καλά φίλε?

Διευθυντές εταιρειών κάνουν τους πελάτες για να ψαρέψουν πωλητές. Στις συνεντεύξεις όλοι καλοί είναι.

Funny Disguise Black Mustache Eyebrow Big Nose Glasses Unisex Halloween  Costume Hen Party Fancy Dress Specs Eyeglasses|Party Favors| - AliExpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις εναλλακτική λύση στο θέμα της δουλειάς δεν κάνεις τέτοιες ερωτήσεις παρεκτός κι αν έχεις "πλάτες", π.χ. μαμά, μπαμπάς ή κάτι τέτοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mισθοί Βουλγαρίας (σχεδόν) και κόστος ζωής δυτικής Ευρώπης. Να χαιρόμαστε του ς κυβερνώντες που έριξαν το βασικό στα τάρταρα στο βωμό της.... ανταγωνιστικότητας. Προσωπικά ξέρω ότι αν δεν αγαπάς τη δουλειά σου και δεν αμείβεσαι, ούτε εσύ πας καλά ουτε μακροπρόθεσμα η δουλειά. Ας κλείσουν τα ρημάδια που μας πουλάνε καλά και ντε τεχνολογία. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kalmik είπε

Mισθοί Βουλγαρίας (σχεδόν) και κόστος ζωής δυτικής Ευρώπης. Να χαιρόμαστε του ς κυβερνώντες που έριξαν το βασικό στα τάρταρα στο βωμό της.... ανταγωνιστικότητας. Προσωπικά ξέρω ότι αν δεν αγαπάς τη δουλειά σου και δεν αμείβεσαι, ούτε εσύ πας καλά ουτε μακροπρόθεσμα η δουλειά. Ας κλείσουν τα ρημάδια που μας πουλάνε καλά και ντε τεχνολογία. 

Οσο δεν θελουν να καταλαβουν μερικοι οτι οι μισθοι Βουλγαριας δεν ηρθαν λογω καποιας κυβερνησης αλλα λογω μια οικονομικης πραγματικοτητας που ειναι ρηχη, γεματη γραφειοκρατια και με εχθρα απεναντι στην καινοτομια τοσο πιο πολυ θα μας παρει να ανεβουν οι μισθοι. Δεν εχω καμια συμπαθεια στον ιδιωτικο τομεα της Ελλαδας, ειναι κατα βαση κρατικοδιαιτος και παρασιτικος. Λυπαμαι πολυ για τους νεους εργαζομενους, με τι κινητρο ξυπνας το πρωι για 530 και 600 ευρω μηνιατικο οταν ξερεις οτι δεν προκειται να δεις αυξηση.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Αρχικά, ποια είναι η ερώτηση? Αν είναι "καλά" στα Public? Και από τις απαντήσεις του Γιάννη και του Μήτσου στο Insomnia θα αποφασίσεις για την πορεία των επαγγελματικών σου?...Ωραίος... Πέρασες συνέντευξη ή συνεντεύξεις? Είχες την ευκαιρία να ρωτήσεις όσα σε προβληματίζουν? Το έκανες?

Τι εννοείς φοβάσαι "μη την πατήσεις"? Τι πρέπει να συμβεί για να την έχεις πατήσει? Γιατί αυτό που για μένα είναι βουνό, για άλλον είναι κάμπος... Θες να μας πεις?

 

Πολύ επιθετικός χωρίς λόγο είσαι φίλε. Πέρασα δύο συνεντεύξεις. Ρώτησα αρκετά πράγματα αλλά εσύ τι πιστεύεις? Ότι θα μου έλεγαν έλα για τρεις μήνες και φεύγεις? Αυτοί άτομο χρειάζονται αν έλεγαν τι σκοπεύουν να κάνουν στον καθένα δεν θα πήγαινε κανείς. Το αν ρώτησα εδώ να πάρω μια παραπάνω γνώμη είναι δικό μου θέμα αν δεν θες δεν απαντάς. Δεν βασίζομαι σε εξυπνακηδες. Και όσον αφορά το θέμα μην τη πατήσω μπορει να μην το καταλαβαίνεις. Εγώ έχω νοίκι υποχρεώσεις δεν έχω μπαμπά και μαμά όπως άλλοι να μου βάλουν πλάτες. Γνώμη ζήτησα κυρίως από κάποιους που έχουν δουλέψει εκεί και ξέρουν να απαντήσουν όχι την εξυπνάδα του καθεμιανου. Στη τελική την απόφαση εγώ θα τη πάρω.

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stelpef είπε

Πολύ επιθετικός χωρίς λόγο είσαι φίλε. Πέρασα δύο συνεντεύξεις. Ρώτησα αρκετά πράγματα αλλά εσύ τι πιστεύεις? Ότι θα μου έλεγαν έλα για τρεις μήνες και φεύγεις? Αυτοί άτομο χρειάζονται αν έλεγαν τι σκοπεύουν να κάνουν στον καθένα δεν θα πήγαινε κανείς. Το αν ρώτησα εδώ να πάρω μια παραπάνω γνώμη είναι δικό μου θέμα αν δεν θες δεν απαντάς. Δεν βασίζομαι σε εξυπνακηδες. Και όσον αφορά το θέμα μην τη πατήσω μπορει να μην το καταλαβαίνεις. Εγώ έχω νοίκι υποχρεώσεις δεν έχω μπαμπά και μαμά όπως άλλοι να μου βάλουν πλάτες. Γνώμη ζήτησα κυρίως από κάποιους που έχουν δουλέψει εκεί και ξέρουν να απαντήσουν όχι την εξυπνάδα του καθεμιανου. Στη τελική την απόφαση εγώ θα τη πάρω.

με βάση αυτά που έχεις γράψεις, εγώ δε θα το ρίσκαρα να αλλάξω δουλειά. Εκτός αν εκεί που είσαι είναι μετρημένα τα ψωμιά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...