Προς το περιεχόμενο

Ένα "καινούριο" 386SX σύστημα


tanasen01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους, σήμερα θα παρουσιάσω την πρώτη μου απόπειρα στησίματος ενός 386 συστήματος.

Το συγκεκριμένο build προσπαθώ να το φτιάξω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Αρχικά είχα βρει δωρεάν κάποια parts που είχαν απομείνει από ένα 386 σύστημα, μια κάρτα ήχου, I/O και γραφικών. Στη συνέχεια, μόλις πριν 3-4 μήνες βρήκα μια μητρική σε λογική τιμή και τέλος μετά από πολύ χάσιμο χρόνου και χρήματος βρήκα ένα AT tower από ebay. Πάμε λοιπόν στην παρουσίαση:

spacer.png

Η καρδιά του συστήματος είναι αυτή η μητρική:

spacer.png

 Forcom Μ396F V2.6 με chipset από την PC Chips και ενσωματωμένο επεξεργαστή έναν AMD Am386SX 33MHz (κλώνο του intel 80386SX).

spacer.png

Πρόκειται για μια πολύ minimal μητρική σε μέγεθος baby-AT, χωρίς cache memory και χωρίς κανέναν controller πέραν του πληκτρολογίου. Δέχεται όμως έναν 387 math co-processor και υποστηρίζει μέχρι και 16ΜΒ RAM. Εγώ επέλεξα να χρησιμοποιήσω 4 simms του 1ΜΒ για σύνολο 4ΜΒ RAM τα οποία είναι αρκετά για να τρέξει MS-DOS 6.22 και ό,τι παιχνίδια υποστηρίζει ο επεξεργαστής. Επίσης είχε αρχικά ενσωματωμένη μια VARTA μπαταρία σε σχήμα βαρελιού η οποία είχε αρχίσει να χάνει υγρά και φυσικά την αφαίρεσα με την πρώτη ευκαιρία. Στη συνέχεια καθάρισα εξωνυχιστικά με ξύδι (και στη συνέχεια contact cleaner) τις τριγύρω συνδεσμολογίες αφού υπήρξε μια μικρή διάβρωση και τελικώς η μητρική πόσταρε χωρίς κανένα θέμα.  Στη θέση της VARTA έβαλα ένα εξωτερικό pack με τρεις ΑΑΑ μπαταρίες, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κόλληση αφού η μητρική έχει pins για external battery.

Mαζί με τη μητρική είχα αγοράσει σαν πακέτο και μια Trident κάρτα γραφικών η οποία όμως δεν ήταν λειτουργική και στη θέση της μπήκε μια ΟΑΚ.

spacer.png

Η ΟΑΚ ΟΤΙ077 με 1ΜΒ video memory. Φυσικά πρόκειται για μια από τις πιο αργές κάρτες της εποχής των 16-bit ISA VGA καρτών, αλλά αυτό δεν με πειράζει, αφού αυτό που ζητούσα ήταν μια λειτουργική και αξιόπιστη κάρτα γραφικών. 

Για τον ήχο, βρήκα ένα κάπως σπάνιο κομμάτι, μια Quickshot Sound Machine.

spacer.png

Aν τη γκουγκλάρετε θα δείτε ότι πρόκειται ουσιαστικά για μια Sound Blaster 2.0 με αυθεντικό Yamaha OPL2 chip. H Creative είχε δώσει τότε, το 1992, την άδεια στην Quickshot για μαζική παραγωγή της SB 2.0 με στόχο αποκλειστικά την Κινέζικη αγορά. Για την εγκατάστασή της χρησιμοποίησα τον DOS driver της SB 2.0 και η κάρτα λειτούργησε κανονικά χωρίς κανένα θέμα. Μπορώ να πω πως είναι το highlight του build αφού η συμβατότητά της είναι εξαιρετική και τα δύο modes που υποστηρίζει (SoundBlaster και Adlib) ακούγονται υπέροχα. Έχει ακόμα και gameport, αλλά ακόμα δεν το έχω τεστάρει με το joystick μου. 

Για I/O χρησιμοποίησα έναν Goldstar I/O controller (Goldstar Prime 2c), ο οποίος υποστηρίζει μέχρι 2 σκληρούς δίσκους και 2 floppy drives, ενώ έχει 2 serial θύρες, μια parallel και ένα gameport.

spacer.png

Σε αυτόν τον controller λοιπόν σύνδεσα ένα 1,44" Floppy της Sony και τον πιο παλιό σκληρό δίσκο που είχα στην κατοχή μου, 

spacer.png

έναν IDE Maxtor 7540AV 515MB κατασκευής 1995. Αρκετός χώρος για να εγκατασταθεί MS-DOS 6.22 και καμιά 50ριά παιχνίδια... Δεν ήθελα προς το παρόν να πάω σε λύση CF card, αφού μεγάλο μέρος της γοητείας ενός τέτοιου συστήματος είναι κατά την άποψή μου και ο θόρυβος :)

Τέλος το κουτί ήρθε με δικό του τροφοδοτικό, ένα Treetek TRT-200W το οποίο θα χρησιμοποιήσω προς το παρόν, αλλά μάλλον θα αλλάξω στο μέλλον με ένα πιο σύγχρονο, αφού έχω και αντάπτορα ATX-AT με -5V regulator. 

Aυτά ήταν τα parts και ακολουθεί το τελικό αποτέλεσμα:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Δυστυχώς στη μεταφορά του κουτιού (από Εσθονία) έσπασε το ένα πλαστικό κάλυμμα της 5,25" θύρας, αλλά μικρό το κακό. Θα ήθελα να βάλω εκεί μελλοντικά ένα 5,25" floppy, αλλά βλέπω ότι είναι πολύ σπάνια και πανάκριβα οπότε θα κάνω λίγο κράτει προς το παρόν. Κατά τα άλλα το κουτί είναι σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ μπορώ να πω ότι το design του είναι κάπως μοναδικό (το μπαλάκι του golf για power button τα σπάει κατ' εμέ). Για το LED display ξόδεψα αρκετή ώρα για να φτιάξω τις ενδείξεις (33/17MHz) αλλά έπρεπε να γίνει! Το Turbo switch λειτουργεί κανονικά και στο 3DBench μου δίνει σκορ 9,0 με turbo και 5,3 με de-turbo, ενώ στο CPU benchmark του NSSI ο επεξεργαστής τοποθετείται μεταξύ ενός i386DX 33MHz και ενός i386DX 25MHz με turbo και μεταξύ του i386DX 25MHz και ενός i386SX 16MHz με turbo πατημένο. 

Αυτά για την ώρα, θα ακολουθήσουν κι άλλες φωτό με το pc να λειτουργεί και να τρέχει κάποια κλασικά games.

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Με πήγες πίσω στο χρόνο, και θυμήθηκα το πρώτο μου PC (AMD386/40) με το οποίο ξεκίνησα επαγγελματικά, αρχές των 90s. Κρίμα, που χάθηκε άδικα από διαρροή υγρού μπαταρίας στη mobo, χρόνια ξεχασμένο. Μια καλή ιδέα για το σπασμένο καπάκι, δε θα ήταν να πρόσθετες ένα proprietary CD-ROM drive? Αν βρεις φυσικά... (θυμάμαι η Philips είχε τέτοια που ήταν ό,τι πιο hi-end υπήρχε τότε). Θα του δώσει και πιο "γεμάτη εμφάνιση".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Με πήγες πίσω στο χρόνο, και θυμήθηκα το πρώτο μου PC (AMD386/40) με το οποίο ξεκίνησα επαγγελματικά, αρχές των 90s. Κρίμα, που χάθηκε άδικα από διαρροή υγρού μπαταρίας στη mobo, χρόνια ξεχασμένο. Μια καλή ιδέα για το σπασμένο καπάκι, δε θα ήταν να πρόσθετες ένα proprietary CD-ROM drive? Αν βρεις φυσικά... (θυμάμαι η Philips είχε τέτοια που ήταν ό,τι πιο hi-end υπήρχε τότε). Θα του δώσει και πιο "γεμάτη εμφάνιση".

Γεια σου φίλε, έννοια σου και βρήκα 5,25" Floppy drive... Του έχω κάνει καθαρισμό και συντήρηση-λίπανση και αναμένω κάποιες δισκέτες για να το τεστάρω πρωτού το εγκαταστήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tanasen01 είπε

Γεια σου φίλε, έννοια σου και βρήκα 5,25" Floppy drive... Του έχω κάνει καθαρισμό και συντήρηση-λίπανση και αναμένω κάποιες δισκέτες για να το τεστάρω πρωτού το εγκαταστήσω.

Αν σου πω πως ακόμα έχω ένα Mitsumi και τις δισκέτες μου με αρχεία της εποχής... Ήταν "μούρη" να έχω σύστημα με δισκέτες 5.25 και 3.5 στην πρόσοψη. 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...