Προς το περιεχόμενο

Πλατφόρμα deepfake επιτρέπει σε εταιρείες να «νοικιάσουν» φωνές διασήμων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Ελπίζω να μπει ένα φρένο φιλε μου, τώρα στην αρχή γιατί άμα το αφήσουν πιθανόν να γίνουν πολύ χειρότερα από τα fake news… 

Ακριβώς αυτό που λες σκέφτηκα και εγώ όταν διάβασα το θέμα .Και πες εσύ και εγώ και τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα θα το ψιλό πάρουν χαμπάρι .Ο μέσος υπερήλικας ή ο δικός μου γονιός πχ θα το πάρουν ? Και πολύ φοβάμαι ότι τρίχες Κατσαρες έτσι όπως πάει η τεχνολογία και "προπονημενο " μάτι δεν θα το καταλαβαίνει πως αυτός που μιλάει δεν είναι  όντως αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panospeter είπε

Αν δεν κάνει χρήση της τεχνολογίας η βιομηχανία πορνό πρώτη πρώτη, δεν θα πάει μπροστά το εγχείρημα 😁

Με φωνή Ανδρέα «Το σου κάνω μάνα μου»

 

Επεξ/σία από agamoi-thytai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panospeter είπε

Αν δεν κάνει χρήση της τεχνολογίας η βιομηχανία πορνό πρώτη πρώτη, δεν θα πάει μπροστά το εγχείρημα 😁

Πρώτη πρώτη το έκανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Bil79 said:

Εγώ άλλη απορία έχω. Πώς κατοχυρώνει εμπορικά κάποιος μια χροιά;🤔

πανεύκολα, πας στους πολιτικούς και τους λες τι να νομοθετήσουν.
Μετά όλες οι φωνές και οι ήχοι και εφφέ γίνονται πνευματική ιδιοκτησία. Για την κόρνα στο παπί και το κουδούνι της εξώπορτας θα χρειάζεται licence. Cortana και Siri και Alexa φαντάζομαι ότι θα είναι ήδη προστατευμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για παράδειγμα θα μπορούν να μας παρουσιάζουν στις "ειδήσεις" ανθρώπους που έπραξαν οποιαδήποτε παρανομία χρησιμοποιώντας το πρόσωπο εκείνου που πιθανόν θέλουν να στοχοποιήσουν , χωρίς το θύμα να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του απέναντι στις "αποδείξεις" αυτές,  κι εμείς θα το "τρώμε".
Αν όλο αυτό φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας , δημοσιογραφίσκοι όπως ο Ευαγγελάτος κ.α μας έχουν αποδείξει πως η παραπλάνηση είναι κόλπο δεκετιών.

Η τεχνολογία όσο καλή είναι άλλο τόσο τρομακτική μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, άκρως επικίνδυνα φυσικά, αλλά έτσι είναι η τεχνολογία και θα πρέπει αντίστοιχα να εφευρίσκονται τρόποι αντιμετώπισης των όποιων κινδύνων δημιουργούνται. Και κυρίως θα πρέπει να υπάρξει ανάπτυξη της μόρφωσης και της κρίσης του καθενός μας για να αποφεύγουμε τις παγίδες και να ξεχωρίζουμε το αληθινό από το ψεύτικο (και όχι να τα καταπίνουμε όλα αμάσητα!).

Στα του θέματος, τρομερή τεχνολογία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί εκτός της χροιάς, να αντιγραφεί και η ερμηνεία/υποκριτική και η... ψυχή του κάθε καλλιτέχνη που βασίζεται στο ταλέντο του, στην εμπειρία του και στους ρόλους που ανά περίπτωση καλείται να ερμηνεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τι να τις κάνουμε τις φωνές των ηθοποιών; Δώστε στον λαό την φωνή του Ανδρέα, του εθνάρχη. 

Υπάρχει ήδη, τσέκαρε ομιλία Τσίπρ. Μιλάει ακριβώς το ίδιο! 😛😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...