Προς το περιεχόμενο

Καταχρηστική ανανέωση συμβολαίου από Elpedison;


KostasN85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, adi32 είπε

Έχω φύγει εδώ και 3 μήνες είχε έρθει τελικός και τώρα μου έστειλαν Εκτακτο με - 0.78€ 

Τι τρελό είναι αυτό πάλι? 

καμιά ξεχασμένη επιδότηση ΤΕΜ , ρίξε μια ματιά αν στις βάλανε όλες

 

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

καμιά ξεχασμένη επιδότηση ΤΕΜ , ρίξε μια ματιά αν στις βάλανε όλες

 

Και πως να τα εισπραξω? 

Έχουν ταμείο να πάω? 😀😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Και πως να τα εισπραξω? 

Έχουν ταμείο να πάω? 😀😀😀😀

καταρχάς ήταν σωστές οι επιδοτήσεις ?

στέλνεις σε email , ΙΒΑΝ και όνομα δικαιούχου να τα βάλουν

επισυνάπτεις και το λογαριασμό , ίσως σου ζητήσουν ταυτότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...Ήρθε κι η σειρά μου,
Μονομερώς κι ετσιθελικά με ''αναβάθμισαν" από ElectricityHome Fixed με 3.5 ευρώ πάγιο σε ElectricityHome  με 2.5 ευρώ πάγιο με την ίδια χρέωση κατανάλωσης (0,08950/kwh) κι εννοείται με ρήτρα πλέον αναπροσαρμογής και διετή δέσμευση.
Η δέσμευση βέβαια ισχύει μόνο για τον πελάτη. Το μόνο καλό είναι ότι αποδεσμεύομαι εύκολα πληρώνοντας μόνο τα 50 ευρώ που μου ''χάρισαν'' στον πρώτο λογαριασμό της  νέας σύμβασης. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Ίδωμεν... 
υγ. το πάγιο στην νέα σύμβαση είναι μηδενικό. Τα 2.5 ευρώ είναι το αναλογικό πάγιο μεταξύ των 2 συμβάσεων. δλδ ακόμα χειρότερα για 10 μέρες πλήρωσα 25 ευρώ επιπλέον. Άρα στο μήνα με τις νέες αυξήσεις περνάμε τα 100 -επιπλέον εννοείται- το μήνα.
υγ2. θα μου πεις έχεις και κάποια κρατική ελάφρυνση (κάπου λίγο πάνω από τα μισά), τα οποία δεν σε σώζουν και μη ξεχνάμε ότι είναι λεφτά φορολογούμενων, δλδ δικά μας χρήματα, σωσίβιο προφανώς όχι για μας.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, foul είπε

...Ήρθε κι η σειρά μου,
Μονομερώς κι ετσιθελικά με ''αναβάθμισαν" από ElectricityHome Fixed με 3.5 ευρώ πάγιο σε ElectricityHome με 2.5 ευρώ πάγιο με την ίδια χρέωση κατανάλωσης (0,08950/kwh) κι εννοείται με ρήτρα πλέον αναπροσαρμογής και διετή δέσμευση.
Η δέσμευση βέβαια ισχύει μόνο για τον πελάτη. Το μόνο καλό είναι ότι αποδεσμεύομαι εύκολα πληρώνοντας μόνο τα 50 ευρώ που μου ''χάρισαν'' στον πρώτο λογαριασμό της  νέας σύμβασης. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Ίδωμεν...   

Το ίδιο είχε γίνει και σε μένα τον Νοέμβριο.

Πήρα γραπτώς (από chat & mail) όπως αναφέρει και ο κορακιος και έφυγα χωρίς κάποιο πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα μου δεν είναι πως να φύγω, αλλά το ότι είχα ένα πρόγραμμα που έληγε σε 14 μήνες, έχοντας και ρήτρα αποδέσμευσης από την μεριά μου, κι επειδή λόγω συγκυριών έγινε φουλ προνομιακό για μένα, μου το διέκοψαν μονομερώς, χωρίς την δική μου συγκατάθεση. Αν αντίστροφα, είχαν οι ίδιοι όφελος, φυσικά και δεν θα το άλλαζαν και θα έπρεπε και να πληρώσω ρήτρα αποδέσμευσης. Έχουν δηλαδή το καρπούζι και το μαχαίρι.
Κι εντάξει αυτοί κοιτάνε το συμφέρον τους. Κράτος δεν υπάρχει ; επίβλεψη, ελεγκτικοί μηχανισμοί, προστασία του καταναλωτή ;  Πως επιτρέπουν τέτοιες κατάπτυστες συμβάσεις ;
_Ρητορικά τα ερωτήματα...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, foul είπε

Πως επιτρέπουν τέτοιες κατάπτυστες συμβάσεις ;
_Ρητορικά τα ερωτήματα...

θα σου απαντήσω (και σένα)

έστω η εταιρία δεν είχε το δικαίωμα

1. πιθανό λουκέτο

2. 101% σίγουρο οτι οι σταθερές τιμές που θα πρόσφεραν θα ήταν +50% για να προβλέψουν τυχών αναταράξεις και αν γινόταν όπως τώρα που ήταν απρόβλεπτες  πάμε στο 1

3. έστω οτι ήθελες να πας σε άλλη εταιρία ή και να κάνεις διακοπή ρεύματος , δε θα γινόταν , θα πλήρωνες 2χρόνια

 

Το μόνο αγκάθι για μένα είναι η μη ειδοποίηση σε αλλαγές τιμών , πρέπει να αλλάξει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ τον korakios για τη δουλειά που έχει κάνει στο Excel 
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855
αλλά και για όλη την υπομονή κι επιμονή που δείχνει στην προσπάθειά του να μας κατατοπίσει σχετικά.
Είμαι πλέον συνδρομητής ΔΕΗ στο enter+ κι όταν μου έρθουν οι τελικοί λογαριασμοί (2 μάλλον θα είναι) από elpedison θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν elpedison οριστικά τέλος.
Μου χρωστάνε και 19,5 € από την προκαταβολή.
Λέτε να τα 'φήσω πουρμπουάρ?
Δεν είχα ρήτρα αποδέσμευσης (μόνο το 50ικό που μου κόψανε).
Βέβαια ο λογαριασμός θα αυξηθεί αλλά θα υποδιπλασιαστεί με τα σημερινά δεδομένα
όπως εξηγώ εδώ: 

 

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2022 στις 1:33 ΠΜ, korakios είπε

Το μόνο αγκάθι για μένα είναι η μη ειδοποίηση σε αλλαγές τιμών , πρέπει να αλλάξει

... μέχρι να αλλάξει δεν θα τους έχει μείνει πελάτης (οικιακής χρήσης τουλάχιστον).
Αν και είχα μια ''ειδοποίηση'' στον λογαριασμό του Νοεμβρίου (17/11) για 60 μέρες προθεσμία, με ψιλά γράμματα στο τέλος του λογαριασμού που από κινητό δε ''παίζει'' να το πάρεις γραμμή αλλά με αυτά τα ''κομπογιαννίτικα'' κι όχι με ένα email π.χ.
έχω χάσει πάσα ιδέα.
Κρίμα γιατί είχα πολύ καλό πρόγραμμα (πριν με πετάξουν στη ''ληστεία'' της ρήτρας) κι αν λάβω υπόψιν μόνο το τι πλήρωσα σε 3 σχεδόν χρόνια φεύγω φούλ κερδισμένος. 
Γι αυτό κι εδώ το θέμα ''έχει κολλήσει'' γιατί πλέον θα αναπολούμε αυτά τα -προηγούμενα- τιμολόγια κι εννοείται  την δεδομένη στιγμή -κι από φαίνεται για πολύ καιρό ακόμη- η ΔΕΗ είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologiaΠως το πάθανε ?
_Τώρα βέβαια που τελείωσε το πανηγύρι και τους πήραμε χαμπάρι είναι αργά για δάκρυα (=καταγγελίες) αλλά θα μου πεις είναι πολλά τα λεφτά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...