Προς το περιεχόμενο

Καταχρηστική ανανέωση συμβολαίου από Elpedison;


KostasN85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε μένα το ίδιο από πρόγραμμα fix σε κυμαινόμενο.

Δεν βλέπω ποτέ τους λογαριασμούς, εξάλλου με πάγια τους πληρώνω, έκατσε μια μέρα που ήμουν στο θρόνο για ώρα και αφού εξάντλησα τα του insomnia να τσεκάρω τον τελευταίο λογαριασμό και να η αλλαγή προγράμματος.

50 ευρώ για τα μάτια του κόσμου και τα @@ μου κουνιούνται. Δεν με νοιάζει να πληρώνω περισσότερα αλλά αυτά τα μουλωχτά να τα κάνουν στην μάνα τους οι πάροχοι όχι σε μένα. Τους πήρα κ τους ζήτησα γραπτώς ότι μπορώ να αποδεσμευτώ επιστρέφοντας το λάρτζ πενηνταρικάκι τους και μόλις ξεκαθαρίσω που θα πάω θα τους χαιρετήσω γιατί όπως και αυτοί μπορούν μεμονωμένα να αλλάζουν το πρόγραμμα έτσι και εγώ μεμονωμένα θα τους πω μπα μπάι!!!

Βασικά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι με συμφέρει, θα γυρίσω στη ΔΕΗ μετά από πόσα χρόνια και τέλος. Και ας την πληρώνω ακριβότερα δεν με νοιάζει ειλικρινά!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, chill είπε

μόλις ξεκαθαρίσω που θα πάω

 

μη το καθυστερείς, όσο ''large'' κι αν αισθάνεσαι (και μπράβο σου) κάθε μέρα που περνά ''γράφει'' (με μελανά γράμματα)
+ τα φράγκα στην ουσία τους τα χαρίζεις πλέον εν γνώση σου. Καλό είναι μελετάμε την επόμενή μας κίνηση αλλά στο φεγγάρι που περνάμε (ελπίζω να περάσει γρήγορα), η καθυστέρηση κοστίζει...
Δες κι αυτό 

κι εννοείται ότι είναι ακριβότερο (2x) από το δικό μας -παλιό- πρόγραμμα , αλλά σου έρχεται στα μισά από το ρητροπρόγραμμα. Σε μένα, συγκεκριμένα, έρχεται 3x (0.135 vs 0,0445) (πολύτεκνος).
υγ. εγώ δεν είχα πάγια, γιατί στην πάγια εντολή σου 'κόβε το -3% στο σύνολο του λογαριασμού (κι ενώ στο promo του το "φώναζε'' το 3% ',με ψιλά γράμματα εξαιρούσε την πάγια εντολή που έχουν οι περισσότεροι...). Οπότε έχωνα 300 ευρά (τόσο ήταν το όριο της επιστροφής ανά μήνα 9ευρά) κι όταν τελείωναν (σε 6 μήνες περίπου) ξανά μανά...κι έτσι την πάτησα κι εγώ. Δεν ασχολούμουν και την πάτησα 2  φόρες, απλά την πρώτη ήταν για καλό αφού παρέμεινα σε fixed (αν το 'παιρνα χαμπάρι έγκαιρα θα πλήρωνα τώρα ρήτρες...)

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2022 στις 3:22 ΠΜ, foul είπε

είναι λεφτά φορολογούμενων

* είναι λεφτά από ταμείο ενεργειακής μετάβασης (πάλι δικά μας λεφτά) και το χειρότερο, τα ταμεία κάποια στιγμή -αν τα αρμέγεις συστηματικά-  αδειάζουν...
...για να ''τα'ι'στεί'' το συγκεκριμένο θα χρειαστούν νέες αυξήσεις στις ρυθμιστικές χρεώσεις (και μπορούν να γίνουν απροειδοποίητα σε όλα τα συμβόλαια) ή θα πέσει χέρι στον κρατικό μποναμά κι όλα αυτά για να σωθούν οι ''εναλλακτικοί''....

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2021 στις 1:14 ΠΜ, ekrepali είπε

@foul Kαμιά εξέλιξη ή τίποτα ακόμα; Ίδιοι όροι και στο αέριο της Elpedison (και στο αέριο της ΔΕΗ που πάω τώρα και λήγει σε 1 χρόνο)... οπότε με ενδιαφέρει ό,τι απάντηση κι αν πάρεις από ΣτΚ ή ΡΑΕ.

Αν κι αργά για απάντηση.... (σου είχα απαντήσει τότε με π.μ.) δες από πάνω
edit ήσουν κι η αιτία που ξαναμπήκα στο forum από πμ δικό σου τότε και στην συνέχεια δημοσιοποίησα την απάντησή μου... https://www.insomnia.gr/forums/topic/771310-καταχρηστική-ανανέωση-συμβολαίου-από-elpedison/?do=findComment&comment=58853964

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, foul είπε

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologiaΠως το πάθανε ?
_Τώρα βέβαια που τελείωσε το πανηγύρι και τους πήραμε χαμπάρι είναι αργά για δάκρυα (=καταγγελίες) αλλά θα μου πεις είναι πολλά τα λεφτά......

και χθες στο κεντρικό του open τους ξεφονίσανε, ...μόλις χθες αντί για πέρυσι........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, foul είπε

 

μη το καθυστερείς, όσο ''large'' κι αν αισθάνεσαι (και μπράβο σου) κάθε μέρα που περνά ''γράφει'' (με μελανά γράμματα)
+ τα φράγκα στην ουσία τους τα χαρίζεις πλέον εν γνώση σου. Καλό είναι μελετάμε την επόμενή μας κίνηση αλλά στο φεγγάρι που περνάμε (ελπίζω να περάσει γρήγορα), η καθυστέρηση κοστίζει...
Δες κι αυτό 

κι εννοείται ότι είναι ακριβότερο (2x) από το δικό μας -παλιό- πρόγραμμα , αλλά σου έρχεται στα μισά από το ρητροπρόγραμμα. Σε μένα, συγκεκριμένα, έρχεται 3x (0.135 vs 0,0445) (πολύτεκνος).
υγ. εγώ δεν είχα πάγια, γιατί στην πάγια εντολή σου 'κόβε το -3% στο σύνολο του λογαριασμού (κι ενώ στο promo του το "φώναζε'' το 3% ',με ψιλά γράμματα εξαιρούσε την πάγια εντολή που έχουν οι περισσότεροι...). Οπότε έχωνα 300 ευρά (τόσο ήταν το όριο της επιστροφής ανά μήνα 9ευρά) κι όταν τελείωναν (σε 6 μήνες περίπου) ξανά μανά...κι έτσι την πάτησα κι εγώ. Δεν ασχολούμουν και την πάτησα 2  φόρες, απλά την πρώτη ήταν για καλό αφού παρέμεινα σε fixed (αν το 'παιρνα χαμπάρι έγκαιρα θα πλήρωνα τώρα ρήτρες...)

 

Με την πάγια εντολή γλίτωνα την εγγύηση...εξάλλου δεν θέλω να ασχολούμαι με λογαριασμούς....έχω τα πάντα με πάγια...ή μάλλον είχα γιατί σιγά σιγά το αλλάζω.

Βασικά περιμένω την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ την άλλη εβδομάδα και αμέσως μετά θα κάνω αίτηση στη ΔΕΗ. Αποφάσισα να τιμήσω τον δημόσιο πάροχο για τη χτεσινή ανακοίνωση του ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΤΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΙΜΗ.

Για μένα αυτή είναι καταναλωτική δύναμη! Να επιβραβεύω το σωστό ακόμα και αν εγώ δεν είμαι άμεσα ωφελούμενος.

Το παραμύθι των ιδιωτών της ενέργειας δεν τελείωσε με την Hellas Power και την Energa.....συνεχίζεται ακόμα και σήμερα!!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το χρήσιμο forum.

Αφήσαμε το βασικό θέμα: Αν είχε δικαίωμα ή / και αν το άσκησε νομίμως. Με βάση το πολύ χρήσιμο λίνκ του korakios με τον κώδικα προμήθειας ( https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html ) (εφεξής "κώδικας"), τους όρους της elpedison που βρήκα μαζί με το μεγεθυντικό μου φακό (εφεξής "όροι") και το κείμενο ειδοποίησης αλλαγής προγράμματος στον λογαριασμό (αλήθεια τελικά το πρόσεξε κανείς στην ώρα του;) (εφεξής "ειδοποίηση")βρήκα τα εξής φάουλ:

1. Στους όρους δεν αναφέρονται οι όροι που δύναται να τροποποιηθούν. Εξήγηση:
Στον κώδικα, Αρ.30/Παρ.1
"Μονομερής τροποποίηση του περιεχομένου της Σύμβασης από τον Προμηθευτή είναι δυνατή μόνο εφόσον τούτο προβλέπεται εκ της κείμενης Νομοθεσίας ή έχει ρητώς συμφωνηθεί στη Σύμβαση, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 18 παρ. 2 ια του παρόντος."
Συνεπάγεται: (αγνοώντας το "προβλέπεται εκ της κείμενης Νομοθεσίας" που ακούγεται χλωμό) ότι πρέπει να ορίζεται από τη σύμβαση κατά το άρθρο 18 παρ. 2 ια:
"Η Σύμβαση Προμήθειας καταρτίζεται εγγράφως και έχει κατ’ ελάχιστο το ακόλουθο περιεχόμενο:
(...)

ια. Αναφορά των όρων της Σύμβασης Προμήθειας που δύνανται να τροποποιούνται μονομερώς από τον Προμηθευτή (...)"

2. Για την αλλαγή πρέπει να επικληθεί "σπουδαίος λόγος". Εξήγηση:
Στους όρους (6.2)
"Ο προμηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωμα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, μεταβολή της κείμενης νομοθεσίας και αλλαγή των όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας."
Ο μόνος λόγος που επικαλέστηκε η εκπρόσωπος στο chat που άνοιξα ήταν ότι "Το πρόγραμμα αυτό δεν υφίσταται εμπορικά"

3. Η ενημέρωση για την αλλαγή δεν ανέφερε κανέναν λόγο. Εξήγηση:
Στους όρους:
"Σε αυτήν την περίπτωση όμως ο Προμηθευτής θα ενημερώσει τον Πελάτη με έγγραφη γνωστοποίηση στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που επιφέρει (...)"
Στην ειδοποίηση:
"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σε 60 ημέρες θα μεταβείτε στο αντίστοιχο επικαιροποιημένο πρόγραμμα (...)"
Ακόμα δηλαδή κι αν η αύξηση της χονδρικής θεωρηθεί "σπουδαίος λόγος" (που δεν είναι στο πνεύμα τω δομικών αλλαγών όπως τα ενδεικτικά παραδείγματα των όρων και δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει αποδεκτός από δικαστήριο)

Επίσης σε ό,τι αφορά το άρθρο 18 παρ. 3β του κώδικα, δεν νομίζω ότι επιτρέπει την αλλαγή όρων μετά την παρέλευση εξαμήνου όπως αναφέρθηκε σε παλαιότερα post:
"(...) η Προσφορά Προμήθειας προς Μικρούς Πελάτες πρέπει επίσης να προβλέπει:
(...)
β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών."

Τα "προσφερόμενα Τιμολόγια Προμήθειας" που έχουμε εμείς τα θύματα της Elpedison στα συμβόλαιά μας έχουν διάρκεια 24 (ή ίσως 12) μήνες. Ο κώδικας λέει ότι μια εταιρία δεν μπορεί να έχει όρο διάρκειας ισχύος τιμολογίων πχ. 3 μήνες. Δεν λέει ότι απαλλάσσει στο εξάμηνο από τη δέσμευση τήρησης των τιμών μια εταιρεία που δεσμεύθηκε για πχ. 10 χρόνια!

Αν κάτι δεν λέω σωστά παρακαλώ διορθώστε με.
Αν έχει κάποιος κάποιο άλλο φάουλ να μοιραστεί παρακαλώ να το παραθέσει
Επίσης αν κάποιος ασχολείται με νομικά ή ρώτησε δικηγόρο, θέλω να ρωτήσω: Αν επιλέξουμε να πληρώνουμε λογαριασμούς χωρίς ρήτρα, τα παραπάνω ευσταθούν / επαρκούν ώστε να δικαιωθούμε σε ένα ενδεχόμενο δικαστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, celicas είπε

Αν κάτι δεν λέω σωστά παρακαλώ διορθώστε με.

ναι , το θέμα αφορά την ανανέωση συμβολαίου , καμία σχέση δεν έχει με τα παραπάνω

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τα φωτα σας, δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα δεν ξερω σε ποια εταιρια να παω για ρευμα κ αεριο..μεχρι τωρα ειμαι στην ζενιθ κ μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενη με το συμβολαιο μεχρι σημερα, ληγει ομως κ αλλαζουν διαφορα κ με τις τιμες ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα…σκεφτομουν να παω ελπεντισον κ θα ηθελα την εμπειρια σας..ειναι καλη?
η ζενιθ παντως κρατησε το συμβολαιο της με σταθερη τιμη μεχρι τελους κ ετσι εγω δεν πληρωσα τα μαλλιοκεφαλα μου που λενε..τωρα η ελπεντισον δινει λεει 2,7 λεπτα το αεριο με σταθερη η τιμη ενω η ζενιθ 9,3 λεπτα με σταθερη..λεω δεν γινεται κατι παιζει κατι κρυβεται κ εψαξα λιγο στο ιντερνετ κ βρηκα εσας, οι γνωμες σας θα βοηθουσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Για κατάχρηση συμβολαίου στην elpedison και εγώ συμπλήρωσα τη φόρμα της εταιρείας αλλά έχουν περάσει 3 μέρες και δεν έχω λάβει mail ή κλήση...

Εχουν και κάποιο άλλο μαιλ για επικοινωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Καλησπέρα,

Για κατάχρηση συμβολαίου στην elpedison και εγώ συμπλήρωσα τη φόρμα της εταιρείας αλλά έχουν περάσει 3 μέρες και δεν έχω λάβει mail ή κλήση...

Εχουν και κάποιο άλλο μαιλ για επικοινωνία?

έως 10 εργάσιμες ορίζει η νομοθεσία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μακριά από elpedison

Οι άνθρωποι σε βλέπουν απλά σαν ένα νούμερο 

σε γνωστό μου του έκοψαν το ρεύμα στο σπίτι για 50€ απλήρωτους δύο λογαριασμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...