Προς το περιεχόμενο

Φοροαπαλλαγη για αγορα κινητου ερωτησεις


DTsuras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα κινητο αυτες τις μερες και ακουσα πως μπορεις να κοψεις τιμολογιο και να γλυτωσεις το ΦΠΑ.

Δεν εχω καποια επιχειρηση, οποτε θα ζητησω "χαρη" απο καποιο γνωστο μου. 

Πως ακριβως λειτουργει αυτο αρθο 39α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτος που θα το αγορασει εχει δικαιωμα  εκπτωσης ΦΠΑ αναλογα με το επαγελμα του ισως να τα βρειτε να σου δωσει "μαυρα" το ποσο του ΦΠΑ αν ειναι φιλος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DTsuras είπε

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα κινητο αυτες τις μερες και ακουσα πως μπορεις να κοψεις τιμολογιο και να γλυτωσεις το ΦΠΑ.

Δεν υπάρχει τρόπος να "γλυτώσεις" το ΦΠΑ οπως το σκέφτεσαι.

Το άρθρο επιτρέπει την αγορά ενός ηλεκτρονικού προϊόντος χωρίς ΦΠΑ και κάνει τον αγοραστή υπόχρεο για την καταβολή του. Ουσιαστικα δεν κάνει βόλτες το ΦΠΑ μέχρι να το πληρώσει κάποιος στο κράτος. Αυτο έγινε επειδή διάφορα σκρουτζομάγαζα έκλειναν πριν αποδώσουν ΦΠΑ και έτσι το κρατούσαν στην τσέπη. 

Για να το κάνω πιο απλά: Αν βάλεις φίλο με μαγαζί να σου αγοράσει κινητό με καθαρή τιμή 1000 ευρώ, αυτός θα κληθεί πληρώσει 240 ευρώ ΦΠΑ παραπάνω στο τέλος του χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Δεν υπάρχει τρόπος να "γλυτώσεις" το ΦΠΑ οπως το σκέφτεσαι.

Το άρθρο επιτρέπει την αγορά ενός ηλεκτρονικού προϊόντος χωρίς ΦΠΑ και κάνει τον αγοραστή υπόχρεο για την καταβολή του. Ουσιαστικα δεν κάνει βόλτες το ΦΠΑ μέχρι να το πληρώσει κάποιος στο κράτος. Αυτο έγινε επειδή διάφορα σκρουτζομάγαζα έκλειναν πριν αποδώσουν ΦΠΑ και έτσι το κρατούσαν στην τσέπη. 

Για να το κάνω πιο απλά: Αν βάλεις φίλο με μαγαζί να σου αγοράσει κινητό με καθαρή τιμή 1000 ευρώ, αυτός θα κληθεί πληρώσει 240 ευρώ ΦΠΑ παραπάνω στο τέλος του χρόνου.

Τα 240 ευρω δεν θα εκπεσουν απο τον ΦΠΑ που θα αποδωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλι θα χασει 240 ομως χωρις να φταιει, για την ακριβεια στο φπα που πρεπει να πληρωσει θα προστεθούν 240

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε σίγουροι για αυτά που γράφετε ;

Αν αγοράσω εγώ ως επαγγελματίας κινητό με την ΠΟΛ χωρίς ΦΠΑ, σε ποιον ακριβώς μετά πρέπει να αποδώσω τι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είστε σίγουροι για αυτά που γράφετε ;

Αν αγοράσω εγώ ως επαγγελματίας κινητό με την ΠΟΛ χωρίς ΦΠΑ, σε ποιον ακριβώς μετά πρέπει να αποδώσω τι ;

Κλασικές ηλιθιότητες.

Δεν επιβαρύνεται κάποιος με την πληρωμή του ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Κλασικές ηλιθιότητες.

Δεν επιβαρύνεται κάποιος με την πληρωμή του ΦΠΑ.

Ειδικότερα με την νέα παράγραφο 5 του άρθρου 39α ορίζεται ότι, για τις παραδόσεις, από υποκείμενο στο φόρο σε άλλον υποκείμενο, κινητών τηλεφώνων, ήτοι συσκευών που έχουν κατασκευαστεί ή προσαρμοστεί για χρήση σε αναγνωρισμένο δίκτυο και λειτουργούν σε συγκεκριμένες συχνότητες, ανεξαρτήτως του αν χρησιμοποιούνται ή όχι για άλλους σκοπούς, καθώς και κονσολών για παιχνίδια, ταμπλετών ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητών υπολογιστών, ο φόρος καταβάλλεται από τον αγοραστή των αγαθών, υπό την προϋπόθεση ότι αυτός έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών. Ο υποκείμενος που παραδίδει τα αγαθά του προηγούμενου εδαφίου έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών που αντιστοιχεί στις εν λόγω πράξεις, δεν χρεώνει φόρο στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία και υποχρεούται να αναγράφει σε αυτά τη φράση «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής».

Να πας να διαφωνήσεις με την ΑΑΔΕ.

 

39 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είστε σίγουροι για αυτά που γράφετε ;

Αν αγοράσω εγώ ως επαγγελματίας κινητό με την ΠΟΛ χωρίς ΦΠΑ, σε ποιον ακριβώς μετά πρέπει να αποδώσω τι ;

Στο κράτος όταν κάνεις την περιοδική δήλωση ΦΠΑ. 

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Τα 240 ευρω δεν θα εκπεσουν απο τον ΦΠΑ που θα αποδωσει ?

Ναι, αλλα αν δεν είχε την αγορά του κινητού περασμένη, θα είχε 240 ευρώ επιστροφή επιπλέον. Το οτι δεν θα τα πληρώσει "αμεσα" απο την τσέπη του, δεν σημαινει οτι δεν θα τα χρεωθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Είστε σίγουροι για αυτά που γράφετε ;

Αν αγοράσω εγώ ως επαγγελματίας κινητό με την ΠΟΛ χωρίς ΦΠΑ, σε ποιον ακριβώς μετά πρέπει να αποδώσω τι ;

Θα συμψηφιστεί με τα τιμολόγια που έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Θα συμψηφιστεί με τα τιμολόγια που έχεις!

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και παρέχω υπηρεσίες. Τα τιμολόγια μου δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ γιατί παρέχω υπηρεσίες σε εταιρεία που βρίσκεται σε ξένο έδαφος.

Μπορώ βέβαια να αγοράσω κανονικά χωρίς ΦΠΑ, λάπτοπ, κινητά κτλ. Η δήλωση ΦΠΑ για το 2020, που περιμένω απλά την πληρωμή της, δεν έχει κάποια επιβάρυνση για τις αποφορολογημένες συσκευές που έχω αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και παρέχω υπηρεσίες. Τα τιμολόγια μου δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ γιατί παρέχω υπηρεσίες σε εταιρεία που βρίσκεται σε ξένο έδαφος.

Μπορώ βέβαια να αγοράσω κανονικά χωρίς ΦΠΑ, λάπτοπ, κινητά κτλ. Η δήλωση ΦΠΑ για το 2020, που περιμένω απλά την πληρωμή της, δεν έχει κάποια επιβάρυνση για τις αποφορολογημένες συσκευές που έχω αγοράσει.

Όταν σε πάρει πρέφα  η εφορεία θα καταλάβεις ……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και παρέχω υπηρεσίες. Τα τιμολόγια μου δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ γιατί παρέχω υπηρεσίες σε εταιρεία που βρίσκεται σε ξένο έδαφος.

Μπορώ βέβαια να αγοράσω κανονικά χωρίς ΦΠΑ, λάπτοπ, κινητά κτλ. Η δήλωση ΦΠΑ για το 2020, που περιμένω απλά την πληρωμή της, δεν έχει κάποια επιβάρυνση για τις αποφορολογημένες συσκευές που έχω αγοράσει.

Αν δεν είσαι σε κάποια πολύ ακραία κατηγορία που την διέπουν παράξενοι κανόνες, μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Μίλησε με τον λογιστή σου οσο πιο σύντομα μπορείς. Ενας απο τους βασικους κανόνες του αρθρου 39 ειναι οτι πρεπει να εισαι υποκείμενος ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Αν δεν είσαι σε κάποια πολύ ακραία κατηγορία που την διέπουν παράξενοι κανόνες, μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Μίλησε με τον λογιστή σου οσο πιο σύντομα μπορείς. Ενας απο τους βασικους κανόνες του αρθρου 39 ειναι οτι πρεπει να εισαι υποκείμενος ΦΠΑ.

Είμαι υποκείμενος σε ΦΠΑ.

Άλλο θέλω να πω.Ότι δεν πρέπει να πληρώσω κάπου τον ΦΠΑ από το κινητό που αγόρασα, λόγου χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...