Προς το περιεχόμενο

Antix και λοιπές "ελαφριές" διανομές "χωρίς systemd"


RTW4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω τις γνώσεις για να συμμετάσχω στη συζήτηση σε πολλά σημεία, αλλά παρόλα αυτά θέλω να συμπληρώσω 2 πράγματα στο thread.

Στις 30/5/2021 στις 10:19 ΜΜ, imitheos είπε

Όσον αφορά το Arch, δεν είναι και τόσο καλό επιχείρημα αυτό που θα πω, αλλά το γεγονός ότι ο systemd κυριαρχούσε (λόγω περάσματός του σε fedora, opensuse, κτλ) δεν επηρρέασε καθόλου την επιλογή του dev;

Πέρα από το reddit comment που linkαρε ο Soulrain, αν μπεις στη σελίδα του systemd στο Arch Wiki, θα βρεις link και σε αυτό το forum post, το οποίο είναι μια πιο μακροσκελής απάντηση στην ίδια ερώτηση: γιατί το Arch έκανε τη μετάβαση σε systemd. Δεν το λέω σαν "επιχείρημα", απλώς θεωρώ ότι αξίζει να συμπληρωθεί στη συζήτηση για όποιον έχει όρεξη. Σχετικά με το reddit comment, έχει και μια φράση σχετική στο τελευταίο θέμα που κλειδώθηκε:

Αναφορά σε κείμενο

So, for me personally, when systemd came along, it solved all the problems I ever had with system initialization. What most systemd critics consider "bloat", I consider necessary complexity to solve a complex problem generically.

Το άλλο που ήθελα να συμπληρώσω (και που η φράση που παρέθεσα hintάρει σε αυτό) είναι ότι το timing παίζει μεγάλο ρόλο. To systemd επιλέχθηκε επειδή ήταν κάτι που ανταποκρινόταν καλύτερα στις ανάγκες των devs τότε. Μπορεί να βγει σήμερα κάτι ενδεχομένως καλύτερο αλλά να μην υιοθετηθεί, επειδή σήμερα αυτές οι ανάγκες ικανοποιούνται επαρκώς από το systemd, και οι ίδιοι devs να κρίνουν ότι το τελικό ώφελος δεν αξίζει τον κόπο. Όλα αυτά θεωρητικά και στα πλαίσια της συζήτησης πάντα, επειδή και το να "βγει κάτι καλύτερο" μια κουβέντα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Μπορεί να βγει σήμερα κάτι ενδεχομένως καλύτερο αλλά να μην υιοθετηθεί

Α για σου! Αυτό είναι κάτι που αδυνατεί να καταλάβει πολύς κόσμος. Για να αλλάξει θα πρέπει να μην είναι απλά το ίδιο καλό, αλλά να αλλάξει ριζικά την γωνία θέασης. Για να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα το git δεν είναι το καλύτερο ή το ευχρηστότερο dvcs. Αλλά ήρθε πρώτο, από κάποιον γνωστό, υιοθετήθηκε απο μεγάλα έργα και έφτιαξε γύρω του ένα οικοσύστημα. Το όφελος που μπορεί να είχες απο το να πας κόντρα στο ρεύμα το πλήρωνες στο πολλαπλάσιο.  Δεν λέω οτι το git είναι κακό, λέω απλά πως είναι "αρκετά καλό" πρόσφερε περισσότερα στον σωστό χρόνο και κανένας δεν θυμάται σήμερα στο SVN.

Κάποιοι ίσως θυμούνται τις γκρίνιες στο slashdot όταν βγήκε το πρώτο gnome και το πρώτο kde. Έκαναν πολλά πράγματα που δεν είναι δουλεία ενός window manager. Σήμερα τα ακούμε αυτά και γελάμε. Και επι την ευκαιρία; Ποιο είναι το βαρύτερο γραφικό περιβάλλον; Μα το Enlightment φυσικά! Ναι αυτο που σήμερα το θεωρούμε κατηγορίας φτερού, θυμάμαι όταν βγήκε να είναι τόσο βαρύ που να μην το σηκώνει η κάρτα γραφικών μου (μια S3 νομίζω..)

Αυτό είναι που δεν μπορεί να καταλάβει το anti-systemd κίνημα, πως η τεχνολογική εξέλιξη κρίνετε με όρους συμβατότητας και ικανοποιητικής λύσης. Σε ένα άλλο παράδειγμα ο προγραμματισμός δεν πέρασε σε συναρτησιακές γλώσσες, όπως στο παρελθόν δεν πέρασε σε αντικειμενοστραφείς. Υπάρχουσες γλώσσες άλλαξαν να καλύψουν τις καινούργιες ανάγκες.

Στην περίπτωση του systemd όμως ίσως να δούμε ένα αντιπαράδειγμα. Είναι τόσος ο θόρυβος, που αν βγει κάτι έστω το ίδιο καλό, ίσως ακόμα και ελάχιστα χειρότερο, θα υπάρξει πίεση να υιοθετηθεί. Το μέλλον θα δείξει αν έχω δίκιο σε αυτό ή άδικο. Και υπάρχει πρόβλημα στο στρατόπεδο του BSD, και ίσως δούμε κάτι απο εκεί, αλλά και εκεί έχουν μείνει εξίσου κολλημένοι στο παρελθόν.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2021 στις 11:31 ΜΜ, patclo είπε

Ειμαι τελειως ασχετος απο λινουξ αλλα δεν βρηκα καμια δυσκολια να το σεταρω. 

Καλημέρα

Τα προβλήματα που συνάντησε στο πρώτο post ο @RTW4ever τα συνάντησες; Όταν λες τελείως άσχετος δηλαδή δεν είχες ξαναπιάσει linux και είναι η πρώτη σου διανομή ή είχες τριβή με κάποια από τις γνωστές;

Όπως και να έχει εφόσον βρήκες μια διανομή που να σε καλύπτει αυτό είναι win-win in my book

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Καλημέρα

Τα προβλήματα που συνάντησε στο πρώτο post ο @RTW4ever τα συνάντησες; Όταν λες τελείως άσχετος δηλαδή δεν είχες ξαναπιάσει linux και είναι η πρώτη σου διανομή ή είχες τριβή με κάποια από τις γνωστές;

Όπως και να έχει εφόσον βρήκες μια διανομή που να σε καλύπτει αυτό είναι win-win in my book

Δεν πείραξα κάτι μετά την εγκατάσταση εκτός από το να περάσω το wifi password γιατί η ανάλυση οθόνης και τα κουμπάκια του νετμπουκ για αυξομείωση φωτεινότητας κτλ δούλευαν κανονικά. Άσχετος με την έννοια ότι λινουξ έχω χρησιμοποιήσει περιστασιακά και ελάχιστα σε επίπεδο να ξέρω να γράφω apt -get update στο terminal και δεν ασχολούμε παραπέρα. Το νετμπουκ αυτό με μονοπύρηνο ατομ πρώτης γενιάς και 1gb ram ήταν μόνο για xp οπότε το ότι ανοίγει κάνα υπολογιστικό φύλλο και δείχνει βιντεάκι youtube έστω και 360p κατόρθωμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, patclo said:

Το νετμπουκ αυτό με μονοπύρηνο ατομ πρώτης γενιάς και 1gb ram ήταν μόνο για xp οπότε το ότι ανοίγει κάνα υπολογιστικό φύλλο και δείχνει βιντεάκι youtube έστω και 360p κατόρθωμα είναι.

Ακριβώς έτσι ένιωθα κι εγώ για το δικό μου... Αξίζει πάντως να τερματίσεις την μνήμη του στα 2 GB, αν και είναι ακριβές και δύσκολο να τις βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Oxygene είπε

Ακριβώς έτσι ένιωθα κι εγώ για το δικό μου... Αξίζει πάντως να τερματίσεις την μνήμη του στα 2 GB, αν και είναι ακριβές και δύσκολο να τις βρεις.

Με την ραμ κουτσά στραβά τα καταφέρνει γιατί η 32bit έκδοση μπουτάρει στα 75mb και ψιλοέχεις περιθώριο να ανοίξεις ένα δυο προγράμματα. Εκεί που γονατίζει είναι στον επεξεργαστή που ανοίγεις σελίδα στο ιντερνετ και κατοσταρίζει κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο αρχικό ποστ επισημάνθηκε πως η ρύθμιση του ενσύρματου , έπρεπε να περάσει μέσα από την ρύθμιση του ασύρματου (γιατί πως αλλιώς;). Αν πας με ασύρματο μάλλον δεν πέφτεις στο πρόβλημα. Το backlight είναι θέμα τύχης και τι ταρζανίες κάνει η δεν κάνει στον πυρήνα κάθε διανομή. Το δικό μου netbook έγινε βίδες, δεν μου λείπει 

ΥΓ: Τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές του παρόντος και στην λογική πονάει χέρι, κόβει κεφάλι, μένει τρολάκι. Είναι προφανές πως όλοι μας απαντάμε εξίσου τεκμηριωμένα, όπως είναι γνωστό πως ο κόπος μας δεν μετράει καθόλου, και πως  τσάμπα (εδώ και κυριολεκτικά) τρώμε χρόνο να τα γράφουμε και να βοηθάμε. Πλέον δεν τα κλειδώνουμε, απλά τα σβήνουμε. Λαμπρά!

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές του παρόντος και στην λογική πονάει χέρι, κόβει κεφάλι, μένει τρολάκι. Είναι προφανές πως όλοι μας απαντάμε εξίσου τεκμηριωμένα, όπως είναι γνωστό πως ο κόπος μας δεν μετράει καθόλου, και πως η τσάμπα (εδώ και κυριολεκτικά) τρώμε χρόνο να τα γράφουμε και να βοηθάμε. Πλέον δεν τα κλειδώνουμε, απλά τα σβήνουμε. Λαμπρά!

Μπορεί να πιστεύουν και αυτοί στον υγιή διάλογο του «λέω αυτό και τέλος». Σε κάθε περίπτωση, δεν τιμά κανέναν να γυρίσουμε 10-15 χρόνια πίσω και να βγάζουμε screenshots επειδή όποιος γουστάρει σβήνει ό,τι γουστάρει αδιακρίτως και χωρίς εξήγηση.

Ίσως μπορεί να βοηθήσει το να μιμηθούμε κάποια άλλη διαδικτυακή τρύπα όπου επίσης δε γίνεται διάλογος και να συμπληρώνουμε σε κάθε σχόλιό μας τη φράση «Insomnia μην το κόψεις, δε βρίζω».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γράψω ενα σχόλιο εδώ μιας κ έκλεισαν το νήμα που ρώτησα κάτι για διανομές που ήθελα να εγκαταστήσω κ έχασα τα σχετικά links που είχε ποσταρει το κάθε μέλος. Γιατί άραγε δεν κλειδώθηκε αλλά σβήστηκε όλο μαζί με τη συζήτηση του το νήμα; 

Πάει η πληροφορία για init, μνήμη, setups, διανομές ελαφρές κλπ.

Μη επικαλυπτομενη πληροφορία με το παρόν θέμα τονίζω κυρίως. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι. Σβήσατε (ούτε καν κλειδώσατε) θέμα με την πρόφαση του duplicate, άρα το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι υπάρχει "too much" στον πολιτισμένο διάλογο, αλλά όχι στο evangelizing, στην παραπληροφόρηση/ παραπλάνηση, στις συκοφαντίες, στο thread necromancing, και στο οπαδιλίκι για software (λες και μιλάμε για αθλητικές ομάδες).

Την επόμενη φορά μπορούμε να έχουμε μια προειδοποίηση για την παραβατική συμπεριφορά μας (είτε δημόσια είτε σε πμ) για να ξέρουμε να μη χάνουμε το χρόνο μας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσαν τουλάχιστον να σβήσουν μόνο τις "προβληματικές" αναρτήσεις, πιθανά και κάποιες δικές μου, ουδείς άσφαλτος. Και να αφήσουν μόνο τα χρήσιμα, δεν θέλει δα και καμία τρελή δουλειά αυτό, και κάτι ξέρω για να το λέω.

Τώρα, πραγματικά δεν ξέρω τι είπα σε ποιον το είπα και αν το διάβασε, θα πρέπει να μπω στον κόπο να επαναλάβω ένα επιχείρημα; Μήπως επαναλαμβάνομε και μοιάζω εξίσου ηλίθιος με το να λέω τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά;  Μήπως δεν αξίζει τον κόπο να δαπανώ χρόνο και ενέργεια εδώ μέσα;

Μπορεί να έχετε βέβαια διαφορετική γνώμη από εμένα,  και να βρίσκετε αυτά που γράφω άνευ σημασίας και άνευ ουσίας. (Το αν δεν αποδέχεται κάποιος την ορθότητα τους είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό στα πλαίσια ενός πολιτισμένου διαλόγου). Δικαίωμα 😁

«Insomnia μην το κόψεις, εδώ δε βρίζω»

Επεξ/σία από asfodelus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, patclo είπε

Δεν πείραξα κάτι μετά την εγκατάσταση εκτός από το να περάσω το wifi password γιατί η ανάλυση οθόνης και τα κουμπάκια του νετμπουκ για αυξομείωση φωτεινότητας κτλ δούλευαν κανονικά. Άσχετος με την έννοια ότι λινουξ έχω χρησιμοποιήσει περιστασιακά και ελάχιστα σε επίπεδο να ξέρω να γράφω apt -get update στο terminal και δεν ασχολούμε παραπέρα. Το νετμπουκ αυτό με μονοπύρηνο ατομ πρώτης γενιάς και 1gb ram ήταν μόνο για xp οπότε το ότι ανοίγει κάνα υπολογιστικό φύλλο και δείχνει βιντεάκι youtube έστω και 360p κατόρθωμα είναι.

Με συγχωρείς αλλά το να μη πειράξεις τίποτα, με κανένα τρόπο δεν εξομοιώνεται με το "το σέταρα κανονικά και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα". Αφού δεν (χρειάστηκε να) τροποποιήσεις τίποτα, τι πρόβλημα να συναντήσεις;

Εδώ μιλάμε για να φτιάξεις μια συντόμευση είτε στην επιφάνεια εργασίας, είτε στο panel (taskbar) πρέπει να είσαι προχωρημένος χρήστης. Σε παραπέμπω σε αυτά που έγραψα στην πρώτη μου ανάρτηση στο παρόν θέμα, για να μην επαναλαμβάνομαι. Αν είσαι αρχάριος όπως λες, στοιχηματίζω ότι δεν καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα, ιδίως στο κεφάλαιο για την συντόμευση στο panel.

Δυστυχώς πάρα πολλές φορές οι χρήστες στο φόρουμ τείνουν να αποκρύπτουν μεγάλο μέρος της πραγματικότητας και να λένε βαρύγδουπα "εγώ δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα". Το κάνουν και στα Windows threads. Αφού δεν πειράζουν τίποτα, τι πρόβλημα να συναντήσουν.

11 ώρες πριν, asfodelus είπε

Στο αρχικό ποστ επισημάνθηκε πως η ρύθμιση του ενσύρματου , έπρεπε να περάσει μέσα από την ρύθμιση του ασύρματου (γιατί πως αλλιώς;). Αν πας με ασύρματο μάλλον δεν πέφτεις στο πρόβλημα. Το backlight είναι θέμα τύχης και τι ταρζανίες κάνει η δεν κάνει στον πυρήνα κάθε διανομή. Το δικό μου netbook έγινε βίδες, δεν μου λείπει 

ΥΓ: Τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές του παρόντος και στην λογική πονάει χέρι, κόβει κεφάλι, μένει τρολάκι. Είναι προφανές πως όλοι μας απαντάμε εξίσου τεκμηριωμένα, όπως είναι γνωστό πως ο κόπος μας δεν μετράει καθόλου, και πως  τσάμπα (εδώ και κυριολεκτικά) τρώμε χρόνο να τα γράφουμε και να βοηθάμε. Πλέον δεν τα κλειδώνουμε, απλά τα σβήνουμε. Λαμπρά!

Πράγματι και κατά τη δική μου άποψη είναι απαράδεκτο να σβήνουν έτσι απλά ολόκληρα νήματα, χωρίς καν προειδοποίηση. Και κυρίως να τα σβήνουν ολόκληρα, αντί να σβήνουν μόνο τις αναρτήσεις που κατά την άποψή τους αντιβαίνουν στους κανόνες (αλήθεια, σε ποιους ακριβώς κανόνες;). Εμένα μου έχει τύχει πάρα μα πάρα πολλές φορές να σβήνουν αναρτήσεις μου, επειδή απλά διαφωνούν. Στο insomnia μόνο δημοκρατία δεν υπάρχει. Εξ αυτού έχω ψάξει πολλές φορές να βρω άλλα παρόμοια τεχνολογικά φόρουμ, αλλά τα διπλανά δεν έχουν τη συμμετοχή που έχει το παρόν.

Αλλά ας μην συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση εδώ σας παρακαλώ, διότι ικανούς τους έχω να σβήσουν και το παρόν νήμα, ενώ υπάρχει τόση πληροφορία για το Antix σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ λέω να κλείσουμε και ραντεβού να παίξουμε ξύλο οι systemd με τους sysvinit, θα φέρω και αλυσίδα σαν τα τσακάλια. ( με θυμάσαι ρε π....η;;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Εδώ μιλάμε για να φτιάξεις μια συντόμευση είτε στην επιφάνεια εργασίας, είτε στο panel (taskbar) πρέπει να είσαι προχωρημένος χρήστης.

Όχι απαραιτητα, σου δινει επιλογη και απο το μενου να δημιουργησεις συντομευση σε καποια απο τα windows managers που εχει προεγκατεστημενα. Καταλαβαίνω αυτα που γραφεις οτι απο την στιγμη που εχεις πιο δυνατο μηχανημα γιατι να μην βαλεις καποιο πιο γυαλιστερό desktop αλλης διανομης εσυ, ή windows 10 εγω και να κανω την δουλεια μου αλλα εχει την χρησιμοτητα του και αυτο που εφτιαξε ο συγκεκριμενος τυπος.       

 

screenshot3.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...