Προς το περιεχόμενο

Παλιες GPU το 2021. Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ!


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε μπερδεύεις με τον καθρέφτη σου. Προφανώς και με ενδιαφέρει και το immortals. Δεν αφήνω έξω ΚΑΝΕΝΑ παιχνίδι, αυτό το κάνεις εσύ που πρέπει να είναι dx12  AAA και whatever. To valheim το έφερα σαν παράδειγμα ΒΑΡΙΟΥ παιχνίδιου που η 1060 τα πάει καλύτερα από  την 480,  μιας και το παρουσιάζεται όττι τα πάει καλά μόνο στα ελαφριά (για crash καλή είναι και τέτοια)

Πρεπει να καταλαβεις οτι δεν διαφωνεις με εμενα αλλα με τα reviews. Το hwunboxed δειχνει οτι η 480 ειναι πισω απο την 1060. Και το gamegpu στα 9 τελευταια γράφηματα τις δειχνει στα ιδια. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα όλα τα παιχνίδια από το gamegpu τις πρώτες 10-11 σελίδες, ούτε που θυμάμαι πόσες. 63 παιχνίδια στο σύνολο. Στα πιο πρόσφατα που δεν είχε την RX480 έβαλα τα νούμερα της RX580. Τα αποτελέσματα. 

Η 1060 βγάζει συνολικά 3343 frames, δηλαδή 53.06 μέσο όρο. Η RX480 / RX580 βγάζει συνολικά 3045 frames, δηλαδή 48.33 μέσο όρο. 

Συμπέρασμα, ούτε η 480 ούτε καν η 580 ρίχνουν ξύλο στην 1060. Ακριβώς το αντίθετο, τρώνε και οι δύο πιτσίλισμα με σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση κιόλας. Δεν περιμένω παραδοχές βέβαια, φταίνε τα τελευταία 63 παιχνίδια που δεν είναι AAA DX12 και AMD optimized :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πήρα όλα τα παιχνίδια από το gamegpu τις πρώτες 10-11 σελίδες, ούτε που θυμάμαι πόσες. 63 παιχνίδια στο σύνολο. Στα πιο πρόσφατα που δεν είχε την RX480 έβαλα τα νούμερα της RX580. Τα αποτελέσματα. 

Η 1060 βγάζει συνολικά 3343 frames, δηλαδή 53.06 μέσο όρο. Η RX480 / RX580 βγάζει συνολικά 3045 frames, δηλαδή 48.33 μέσο όρο. 

Κάποτε είχες κάνει δηλώσεις περί IQ.

Κάνω την εξής υπόθεση:

Σε ένα σύνολο 100 παιχνιδιών μπορεί να υπάρχει ένα τύπου CS 1.6 που αποδίδει 300 fps.

Και μπορεί και ένα άλλο βαρύ ΑΑΑ να αποδίδει 20 fps.

Με τη μεθοδολογία σου και επί συνόλου fps των 100 παιχνιδιών τι ποσοστό αντιπροσωπεύει το ένα και τι το άλλο;

Μήπως το 1ο θα έχει 15-πλάσια βαρύτητα από το 2ο;

Και τώρα κάνω την παρακάτω ερώτηση:

Τι IQ πρέπει να έχει κάποιος για να καταλάβει την τέρμα λάθος λογική των "μετρήσεων" σου; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάποτε είχες κάνει δηλώσεις περί IQ.

Κάνω την εξής υπόθεση:

Σε ένα σύνολο 100 παιχνιδιών μπορεί να υπάρχει ένα τύπου CS 1.6 που αποδίδει 300 fps.

Και μπορεί και ένα άλλο βαρύ ΑΑΑ να αποδίδει 20 fps.

Με τη μεθοδολογία σου και επί συνόλου fps των 100 παιχνιδιών τι ποσοστό αντιπροσωπεύει το ένα και τι το άλλο;

Μήπως το 1ο θα έχει 15-πλάσια βαρύτητα από το 2ο;

Και τώρα κάνω την παρακάτω ερώτηση:

Τι IQ πρέπει να έχει κάποιος για να καταλάβει την τέρμα λάθος λογική των "μετρήσεων" σου; 🤣

Eπιμένω για το IQ. 

Στο "cs 1.6" που η μία κάρτα βγάζει 280 και η άλλη 300, τι διαφορά κάνει? Απάντηση, καμία. 

Βέβαια δεν υπήρχε κανένα τέτοιου είδους παιχνίδι, τα περισσότερα fps και την μεγαλύτερη διαφορά την είδα στο kingdoms amalur που η 480 νομίζω ήταν κοντά 60% πάνω από την 1060, κάπου στα 65 έβγαζε η μία και πάνω από 100 η άλλη. 

Εντάξει, ούτε τα 63 πιο πρόσφατα παιχνίδια σου κάνουν, κατανοητό. Εύλογη απορία βέβαια με πια μέθοδο κατέληξες ότι η 1060 ήταν 2% μπροστά απο την 480 στο launch ενώ τώρα είναι πίσω. Απορία η οποία δεν θα απαντηθεί ποτέ δυστηχώς, γιατί ξέρω ότι η μεθολογία που έβγαζε την 1060 2% πάνω είναι η ίδια που κατακρίνεις τώρα ;) 

Εγώ πάντως δεν διαφωνώ, αν διαλέξουμε μόνο συγκεκριμένα παιχνίδια η 480 όχι στην 1060, αλλά και στην 1080ti ρίχνει ξύλο. Από την άλλη αν διαλέξουμε κάποια άλλα παιχνίδια η 1060 θα ρίχνει ξύλο και στην 6900xt. Για να αποφύγω τα "μα και μου και αυτό το παιχνίδι είναι έτσι και το άλλο αλλιώς" τα διάλεξα ΟΛΑ. Πιο αντικειμενικό σενάριο δεν υπάρχει. Αλλά ξέρω, όταν η AMD είναι πίσω, ο ΜΟ σε ΟΛΑ τα τελευταία 63 παιχνίδια είναι λάθος λογική. To ότι στα περισσότερα παιχνίδια η 1060 ήταν επίσης μπροστά, και αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα. ΟΧΙ, ξεκινάμε από το συμπέρασμα, ότι δηλαδή η 480 ρίχνει ξύλο, και μετά κάνουμε cherrypick τα αποτελέσματα για να επιβεβαίωσουμε τα πιστεύω μας. Ρε ποιους μου θυμίζεις :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eπιμένω για το IQ. 

Στο "cs 1.6" που η μία κάρτα βγάζει 280 και η άλλη 300, τι διαφορά κάνει? Απάντηση, καμία. 

Βέβαια δεν υπήρχε κανένα τέτοιου είδους παιχνίδι, τα περισσότερα fps και την μεγαλύτερη διαφορά την είδα στο kingdoms amalur που η 480 νομίζω ήταν κοντά 60% πάνω από την 1060, κάπου στα 65 έβγαζε η μία και πάνω από 100 η άλλη. 

Εντάξει, ούτε τα 63 πιο πρόσφατα παιχνίδια σου κάνουν, κατανοητό. Εύλογη απορία βέβαια με πια μέθοδο κατέληξες ότι η 1060 ήταν 2% μπροστά απο την 480 στο launch ενώ τώρα είναι πίσω. Απορία η οποία δεν θα απαντηθεί ποτέ δυστηχώς, γιατί ξέρω ότι η μεθολογία που έβγαζε την 1060 2% πάνω είναι η ίδια που κατακρίνεις τώρα ;) 

Εγώ πάντως δεν διαφωνώ, αν διαλέξουμε μόνο συγκεκριμένα παιχνίδια η 480 όχι στην 1060, αλλά και στην 1080ti ρίχνει ξύλο. Από την άλλη αν διαλέξουμε κάποια άλλα παιχνίδια η 1060 θα ρίχνει ξύλο και στην 6900xt. Για να αποφύγω τα "μα και μου και αυτό το παιχνίδι είναι έτσι και το άλλο αλλιώς" τα διάλεξα ΟΛΑ. Πιο αντικειμενικό σενάριο δεν υπάρχει. 

TLDR

Η μεθοδολογία είναι λάθος. Μην κουραζόμαστε άδικα.

Επιμένεις σε 1060 για να παίζεις Valheim και Crash.

Επιμένω σε RX480/580 για να παίζω RDR2/Control/Hitman 3 και όλα τα DX12 και Vulcan. Και να αποπειραθώ να παίξω και κάνα CP2077 ή μερικά από τα ΑΑΑ του 2021 έστω και σε Low/Medium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

TLDR

Η μεθοδολογία είναι λάθος. Μην κουραζόμαστε άδικα.

Επιμένεις σε 1060 για να παίζεις Valheim και Crash.

Επιμένω σε RX480/580 για να παίζω RDR2/Control/Hitman 3 και όλα τα DX12 και Vulcan. Και να αποπειραθώ να παίξω και κάνα CP2077 ή μερικά από τα ΑΑΑ του 2021 έστω και σε Low/Medium.

Eπιμένω ότι στα τελευταία 63 παιχνίδια η 1060 πιτσιλάει την 480 στην πλειονότητα αυτών. To παιχνίδι σου μπορώ να το παίξω και εγώ


"επιμένεις να παίζεις remake του 2005 (kingdom amalur) και εγώ να παίζω assasins creed valhala ;) " 

Δεν έχει νόημα ούτε θα πέσω σε αυτό το επίπεδο για να υποστηρίξω κάτι που ξέρω ότι είναι αντικειμενικά λάθος. Τα νούμερα εκεί είναι, όποιος πήρε 1060 θα βγάζει περισσότερα fps στα τελευταία 63 παιχνίδια. FACT. 

To hwunboxed βγάζει την 1060 μπροστά, το gamegpu βγάζει την 1060 μπροστά, ο kkatzos κάπου σε ένα forum αποφάνθηκε ότι αν μαγειρέψει τα νούμερα και πιάσει μόνο τα games που ταιριάζουν με το narrative του θα βγάλει την 480 μπροστά. Ε χαίρω πολύ, έτσι και μπροστά από την 1080ti την βγάζεις. 

Ενδιάφερον πάντως που χλευάζεις το valheim. To έχουν παίξει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ άτομα από όσα όλα τα άλλα που αναφέρεις combined. 

Μάθαμε επίσης οτι η μεθολόγια του μέσου όρου σε μεγάλα νούμερα είναι λάθος γιατί χάνει η 480. Επίσης δεν αποκαλύπτουμε την μεθολόγια που εμείς ακολουθήσαμε για να βγάλουμε το ανάποδο συμπέρασμα γιατί θα φανεί το κενό των επιχειρημάτων μας. Και κάπου εδώ κουράστηκα, όποιος διαβάζει θα καταλάβει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, panospeter said:

Τελίκα καταλήξαμε ?

Ποιος την έχει μεγαλύτερη ?

Η Nvidia ή ή AMD ?

Να δω διαγωνισμό κατουρηματος ανάμεσα σε δόκτορ και πέτσινο, και τι στον κόσμο.

 

Meanwhile μπήκα εδώ γιατί νόμιζα ότι το thread ξαναζωντάνεψε και τελικά ήταν απλά δύο άτομα που μάλλον ξέχασαν ότι υπάρχουν τα PM και είπαν να μας τα σπ... εεε εννοώ, να μας ενημερώσουν για τις απόψεις τους περί πράσινης και κόκκινης. Ρε τσακάλια ειλικρινά, ποιος νοιάζεται? Το να γίνεται τέτοιος χαμός για 5fps που στην τελική παίρνεις αν ρίξεις 2 φίλτρα από High σε Medium, είναι τουλάχιστον αστείο. Στην παρούσα φάση 580 και 1060 6GB, υπάρχουν μόνο στην σφαίρα της φαντασίας ή αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις 1.5x το MSRP που είχαν πριν 4 γ@@@ χρόνια. 

Επεξ/σία από Νικηφόρος Μπαντούνας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Να δω διαγωνισμό κατουρηματος ανάμεσα σε δόκτορ και πέτσινο, και τι στον κόσμο.

Τόσο καιρό τι νομίζεις ότι παρακολουθούμε ?

Ποιος θα κατουρήσει περισσότερο τους gamers.

Όποιος δε, τους έχει τελειώς χεσμένους ... κερδίζει.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Ρε τσακάλια ειλικρινά, ποιος νοιάζεται? 

Aυτός που θα τις αγοράσει. Όπως καλά λές και εσύ, θα πληρώσει που θα πληρώσει καπέλο, μην πάρει και την χειρότερη κάρτα γιατί κάπου κάποιος του την πρότεινε επειδή "ρίχνει ξύλο" ενώ τελικά και πίσω είναι, και καίει τα άντερα της. Κρίμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Aυτός που θα τις αγοράσει. Όπως καλά λές και εσύ, θα πληρώσει που θα πληρώσει καπέλο, μην πάρει και την χειρότερη κάρτα γιατί κάπου κάποιος του την πρότεινε επειδή "ρίχνει ξύλο" ενώ τελικά και πίσω είναι, και καίει τα άντερα της. Κρίμα είναι

Επειδη φαινεται οτι κι εσυ και ο @kkatzos   εχετε ακομα τον (κακο) οπαδισμο μεσα σας, και εχετε τον "ενθουσιασμο" να κατσετε να ψειρισετε την μαιμου. εγω -σας το λεω- θα σας κανω report, εαν συνεχιστει αυτη η αηδια στο θεμα.  

Μπηκα να διαβασω ωραιες εμπειριες και αποψεις απο κατοχους ΠΑΛΙΩΝ καρτων, και εσεις οι 2 μας εχετε σπασει τα νευρα με την "ψευτοκοντρα" 1060 -580....!!    ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΑΙ ΕΛΕΟΣ/.......!!!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

εχετε ακομα τον (κακο) οπαδισμο μεσα σας

Οπαδισμός μόνο πρός την αλήθεια. Μακρία από εμένα τα εταιρικά οπαδιλίκια. Άμα έβγαινε η άλλη κάρτα πιο γρήγορη στα 63 τελευταία παιχνίδια τα ίδια θα έγραφα από την ανάποδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...