Προς το περιεχόμενο

Παλιες GPU το 2021. Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ!


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οχι αντίθετα δεν μου καίγεται καρφί τι κάνει ένα μουσείο 9 ετών, απλά επειδή έχω τόσο GTX 680, όσο και 660Ti ειδικά η 680 στέκεται μια χαρά σε 1080p στο GTA 5, όπως και στο just cause 4, μαζί με τον 2700Χ όπου βρίσκονται αμφότερες στον server από τον οποίο γράφω αυτή την στιγμή, μάλιστα η 680 σε σχέση με την 1050Τi όπου επίσης έχω παίζουν κόπια.....

Εχω αντίθετα παράδειγμα κάρτων που κακογέρασαν της amd όπως 295x2 όπου έκανα την μαλακία και την αγόρασα κάποτε ΚΑΖΟ ανάλογο της 4870x2 όπου είχα αγοράσει επίσης κάποτε 

Θες να τρεξουμε κανα bench/game;

τι αλλα ganes εχεις εγκατεστημενα?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Kανένα άλλο δεν είναι gaming rig προφανώς

Το gta original η απο το θειο ( βγαζει χαμηλοτερα fps);

Μπορει να το εχω απο θειο αλλα πρεπει να δω

Δεν εχεις δικιο εχουν πολυ ενδιαφερον τα μουσεια 😁

EDIT το έχω από epic games το έβαλα να κατέβει τώρα με την 24αρα θα δούμε πότε....

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα στο φόρουμ. Η πλέον κατάλληλη εποχή για αυτό το thread νομίζω. Και θα ξεκινήσω λέγοντας ότι και από την δική μου προσωπική εμπειρία, οι παλιές Radeon κάνουν ακόμα εξαιρετική δουλειά (καίνε λίγο παραπάνω, αλλά ποιος νοιάζεται) σε αντίθεση με αντίστοιχες Nvidia που συχνά δεν αξίζουν καν την pcie που πιάνουν. Πριν από κανένα 2χρονο επαιζα με μια HD7950 (την τριφανη της Gigabyte) και έχω να πω ότι τέτοιο τέρας δεν έχω ξαναδεί. Far Cry 5, Cod WW2, BF1 SimCity 2013, δεν με απογοήτευσε πραγματικά πουθενά. 

Πιο πρόσφατη εμπειρία με μια R7 260x, η οποία δεν τα πήγε τόσο καλά μεν, αλλά και πάλι δεν με άφησε παραπονεμένο. Κύριο μέλημα μου ήταν το LoL με τερματισμενα γραφικά σε 1440p και FPS όσο γίνεται πιο κοντά στα 144. Αν δεν έτρεχα απολύτως τίποτα άλλο από πίσω (που να "ρουφάει" την κάρτα) τα κατάφερνε περίφημα. Αλλιώς έβλεπα κάποια drops εδώ και εκεί. Δεν είναι για τίποτα βαρύ (2GB το 2021... το λες και αστείο δυστυχώς), αλλά πάλι καλύτερη από το τίποτα ή από καμία GT 730. 

Δεν ξέρω αν αρμόζει στο θέμα του thread (μιας και βγήκε τέλη του 2016), αλλά η RX 570 είναι πιστεύω η λύση στην κρίση που περνάμε. Η κάρτα ειλικρινά, δεν λέει να πεθάνει. Βασικά δεν λέει καν να σταματήσει να είναι μια εξαιρετικα ισχυρή mid range επιλογή κοντά 4μιση χρόνια από την κυκλοφορία της. Για ότι χρήση έκανε τότε, για την ίδια χρήση κάνει και τώρα. Οι 4αρες που δεν κάνουν mining ETH, είναι ιδανικές (προκειμένου να μην πληρώσεις λεφτά καινούριας 5700XT). Δεν υπάρχει κάτι που να μην παίζει σε 1080p (Cyberpunk κάνε μια unistall τον εαυτό σου να δω κάτι) και ακόμα και σε 1440p, μπορείς να τρέξεις μερικά πιο ελαφριά ή/και παλιά παιχνίδια. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 4 από αυτές (οι περισσότερες για να αναβάθμιση PC φίλων που ήταν έτοιμη να δώσουν 200-250€ για 1060 και κατέληξαν να δίνουν 90€ για την 570) και ακόμα να βρω κακή υλοποίηση. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 10:39 ΠΜ, Coppermine είπε

Aπο που προκύπτει αυτό?

Από το γεγονός του ότι η HD7950 σε πολλά από τα τελευταία παιχνίδια έχει φτάσει και έχει ξεπεράσει ακόμα και την GTX770, πόσο μάλλον την GTX670 που ήταν και ο ανταγωνιστής.

Από το γεγονός του ότι η R9 290 σε πολλά από τα τελευταία παιχνίδια έχει φτάσει και σε πολλά έχει ξεπεράσει ακόμα και την GTX780Ti. 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι τόσο τυχερός όσο εσείς που είχατε σαν παλαιά μια HD 79XX

Αυτή που είχα καμιά δεκαριά χρόνια ήταν η Sapphire HD 6970 dual fan.

Την έβαλα στο σύστημα του πατέρα μου που είχε εσωτερική κάρτα ο επεξεργαστής του και αγόρασα την MSI GTX 1660 Super 6gb Gaming X στα 277 με τα ταχυδρομικά.

Μετά που εκτοξεύθηκαν οι τιμές την πούλησα επειδή χρειαζόμουν τα λεφτά στα 450€.

Ξανάβαλα στο σύστημα την αθάνατη HD 6970 που δεν καταλαβαίνει τίποτα παρά τα χρόνια που έχουν περάσει.

Επόμενος στόχος όταν αλλάξουν τα πράγματα με την διαθεσιμότητα και τις τιμές αλλά και τα λεφτά στην τσέπη μας μια RTX 3060 Ti.

Μέχρι τότε βλέπουμε γιατί σε αυτή η RTX 3060 Ti δεν μου αρέσουν οι τρεις ανεμιστήρες. Κάρτα γραφικών θέλω ότι drone lol

Επεξ/σία από MINDER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

550 ti, 460 gtx, 650, 750, 1030 ολες σουπερ διοτι..

οταν καινουριες οι 1050, 1650 κ παρομοιες τις βρισκεις 300, 400 ευρω κλπ,

λες καλυτερα να παω να βαλω άλλα 5 χιλιαρικα να αγορασω βαρκα ή ιχ

δεν βλεπω να ερχονται νεες 1650, ρχ 570 ,ρχ 560 σε χαμηλες τιμες ευρειας καταναλωσης,

οποτε βλεπω gt 730, 1030 κ ο,τι τρεχει σε αυτες.

θα την παλεψουμε οπως σε

εποχες 1990 χωρις ακριβα σουπερ πισι

 

Επεξ/σία από peiraiask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 4:38 ΜΜ, Greenday13 είπε

Θέμα : Παλιές GPU.

Απάντηση εξεταζόμενου: εγώ πήρα καινούρια GPU και θέτω μερικά υπαρξιακά ερωτήματα.

 

Βαθμός : 0.

Επέλεξα να μην μείνω άλλο με την παλιά gpu και αποφάσισα να τα σκάσω για νέα, ,οπότε κατά κάποιο τρόπο διαφωνώ με τον op. Τι λες τώρα; Την πιάνω την βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια gt1030 την οποία έκανα τραμπα με μια rx570  4 gb + 100 ευρώ διαφορά σε μέλος του ινσομνια. Παίζουμε με το γιο σε οθόνη 1080p 144 Hz και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Θα πορευτούμε  σίγουρα με την 570 μέχρι να περάσει η τρέλα των τιμών. Μακάρι να δουλέψει η κάρτα χωρίς προβλήματα μέχρι τότε. Συμφωνώ με τον Νικηφόρο πως μια 570  4 gb σε λογική τιμή είναι μια τίμια λύση για αυτή την εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις επόμενες εβδομάδες κάρτες με 4GB όπως R570/4GB , 1050TI/4GB , 1650/4GB θα φθηναίνουν , όποιος θέλει μια καρούλα να παίζει παιχνίδια 1080 θα μπορέσει να βρει μέσα στον Ιούλιο σε αρκετά χαμηλότερα από τις τρέχουσες. Μιλάω για 4GB κάρτες , όχι μεγαλύτερες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Τις επόμενες εβδομάδες κάρτες με 4GB όπως R570/4GB , 1050TI/4GB , 1650/4GB θα φθηναίνουν , όποιος θέλει μια καρούλα να παίζει παιχνίδια 1080 θα μπορέσει να βρει μέσα στον Ιούλιο σε αρκετά χαμηλότερα από τις τρέχουσες. Μιλάω για 4GB κάρτες , όχι μεγαλύτερες.

γιατί , λόγω eth ?
τιμές crypto ?
μαζικές πωλήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aris_ είπε

γιατί , λόγω eth ?
τιμές crypto ?
μαζικές πωλήσεις ?

σιγά-σιγά οι 4GB γίνονται ασύμφορες για mining , θα αρχίσουν να πουλάνε και οι mining-ραδες μεταχειρισμένες. Ηδη συμβαίνει απλά οι συναλλαγές δεν γίνονται μέσω αγγελιών.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/6/2021 στις 4:48 ΜΜ, kkatzos είπε

Είσαι και εσύ ένας από αυτούς που πιστεύουν ότι η 1060 γέρασε καλά απέναντι την RX480;

Οι Nvidia πριν τις Turing vs τις αντίστοιχες AMD τρώνε ξύλο από τη σημερινή πραγματικότητα. Εξαίρεση η 1080Ti.

Eδώ με την λίγο καλύτερη RX580. Μια χαρά γέρασε η 1060, πανομοιότυπες επιδόσεις με την RX480 βγάζει. Καραμέλα δεν λέει να πεθάνει ε? :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...