Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρητικά Ναι θα συμψηφιστουν βέβαια μην περιμένεις την άλλη μέρα!

Επίσης έχε στο μυαλό σου ότι σε περίπτωση ένταξης ρυθμιζόμενης οφειλής στον εξωδικαστικο πλεονεκτήματα όπως πχ κουρέματα προσαυξήσεων της υπάρχουσας  ρύθμισης χάνονται! 

Έχει προχωρήσει η αίτηση του στον εξωδικαστικο σε σύμβαση αναδιάρθρωσης και έχεις κάνει αποδοχή;

10 λεπτά πριν, geza77 είπε
47 λεπτά πριν, Lenas8 είπε

Καλό θα ήταν να μην σταματήσετε γιατί υπάρχει και η προϋπόθεση μείωσης εισοδήματος 20% σε περίπτωση υφιστάμενων ρυθμίσεων.  Έτσι όπως κυλάει ο εξωδικαστικος εγώ τουλάχιστον δεν θα έπαιρνα το ρισκο να χάσω μια μεγάλη ρύθμιση πχ 120 δόσεις 

Καλημερα. Σας ευχαριστω για την απαντηση. Ετσι και αλλιως οπως παει θα ξεχρεωσω απο μονη μου μεχρι να τελειωσει ολη αυτη η παρόδια.  Υποθέτω τα χρηματα που πληρωνουμε τοσο καιρο στο τελος θα αφαιρεθουν απο την αρχική μορφή οφειλής που έχει υπαχθεί στον εξωδικαστικο. Σας ευχαριστω και παλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χθες τελευταία ημέρα για αποδοχή προτάσεων (15/5 που είχαν δώσει παράταση σε όλες όσες αρχικά είχαν αποδοχή μόλις 10 ημέρες) με άφησε να προσθέσω εκπρόσωπο σε αίτηση εταιρείας (δε με άφηνε πριν γιατί έλεγε πως είναι ήδη... καθώς ηταν εγγυητής. Το διόρθωσαν το μπαγκ). Έκανα αποδοχή 23.55 κ στην αρχή δεν έβγαζε τίποτα παραπάνω. Σήμερα είναι οκ βγάζει αξιολόγηση απο φορείς δημοσίου (μάλλον έβαλαν... "χέρι", τις πέρασαν μάνιουαλ) με εκτιμώμενη την 6/6/2022! Σε αναμονή. Δεν ήρθε κανένα αυτοματοποιημένο email.

Σε άλλες 2 προτάσεις που είχα για πελάτες κ δεν είχαν αποδεχθεί: Στον ένα ήρθε email πως απoρριφθηκε (3 το πρωί) κ στον άλλο την ίδια ώρα (μάλλον παίζαν με τα μνμτα) αυτοματοποιημένο μέιλ πως: πήγε σε στάδιο "ολοκλήρωση αίτησης" εφόσον εσείς έχετε αποδεχθεί την σύμβαση αναδιάρθρωσης (!!!). 

η τρέλα συνεχίζεται

Επεξ/σία από lg379
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, μηπως γνωριζετε σε ποσες μερες περιπου υλοποιουνται τα αιτηματα για διορθωσεις στοιχειων; εχει κανει ο ενας πιστωτης για διπλοεγγραφη στις εξασφαλισεις και φαινεται οτι ειναι ανοιχτο απο τις 21/4. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, vbessas88 είπε

καλησπερα, μηπως γνωριζετε σε ποσες μερες περιπου υλοποιουνται τα αιτηματα για διορθωσεις στοιχειων; εχει κανει ο ενας πιστωτης για διπλοεγγραφη στις εξασφαλισεις και φαινεται οτι ειναι ανοιχτο απο τις 21/4. ευχαριστω

Καλησπέρα,

εάν η διόρθωση αφορά στοιχεία του ίδιου του πιστωτή (και σας κοινοποιήθηκε το αίτημα), θεωρητικά θα πρέπει να ολοκληρωθεί σε 10 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος.

Ωστόσο, γενικά τα ερωτήματα μένουν συνήθως ανοιχτά για πολύ περισσότερο.. Μια επικοινωνία με το φορέα νομίζω θα βοηθήσει στην επίσπευση της απάντησης..


∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 

Να κάνω και μια ερώτηση που με έχει προβληματίσει:

γνωρίζετε αν υπάρχει συγκεκριμένο έγγραφο "Κατάλογος κινητών και ακινήτων περιουσιακών στοιχείων του οφειλέτη, στην Ελλάδα και την αλλοδαπή";;;;;

Μου γύρισε στη Συμπλήρωση οριστικοποιημένη αίτηση και η ΑΑΔΕ ζητάει κάποια διευκρινιστικά, ανάμεσά τους και αυτό.406318713_.png.224af75def050a0a3b11149cae5bbbd9.png

 

Φυσιολογικά, θα προσέθετα τα στοιχεία στα Λοιπά Κινητά Περιουσιακά Στοιχεία.

Σε επικοινωνία που είχα όμως με τη γραμμή του Εξωδικαστικού (την τεχνική) επέμεναν ότι αυτό είναι συγκεκριμένο έγγραφο και μάλιστα η Εφορία το δίνει αδιαμαρτύρητα. 

Σε επικοινωνία με το Νομικό Τμήμα, το άκουγαν πρώτη φορά!

Έχει κάποια/ος ιδέα;!

Ευχαριστώ.

καταλογοσ κινητων και ακινητων.png

Επεξ/σία από yoda156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2022 στις 5:17 ΜΜ, yoda156 είπε

Καλησπέρα,

εάν η διόρθωση αφορά στοιχεία του ίδιου του πιστωτή (και σας κοινοποιήθηκε το αίτημα), θεωρητικά θα πρέπει να ολοκληρωθεί σε 10 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος.

Ωστόσο, γενικά τα ερωτήματα μένουν συνήθως ανοιχτά για πολύ περισσότερο.. Μια επικοινωνία με το φορέα νομίζω θα βοηθήσει στην επίσπευση της απάντησης..


∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 

Να κάνω και μια ερώτηση που με έχει προβληματίσει:

γνωρίζετε αν υπάρχει συγκεκριμένο έγγραφο "Κατάλογος κινητών και ακινήτων περιουσιακών στοιχείων του οφειλέτη, στην Ελλάδα και την αλλοδαπή";;;;;

Μου γύρισε στη Συμπλήρωση οριστικοποιημένη αίτηση και η ΑΑΔΕ ζητάει κάποια διευκρινιστικά, ανάμεσά τους και αυτό.406318713_.png.224af75def050a0a3b11149cae5bbbd9.png

 

Φυσιολογικά, θα προσέθετα τα στοιχεία στα Λοιπά Κινητά Περιουσιακά Στοιχεία.

Σε επικοινωνία που είχα όμως με τη γραμμή του Εξωδικαστικού (την τεχνική) επέμεναν ότι αυτό είναι συγκεκριμένο έγγραφο και μάλιστα η Εφορία το δίνει αδιαμαρτύρητα. 

Σε επικοινωνία με το Νομικό Τμήμα, το άκουγαν πρώτη φορά!

Έχει κάποια/ος ιδέα;!

Ευχαριστώ.

καταλογοσ κινητων και ακινητων.png

Update: Από την ΑΑΔΕ με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο έγγραφο και θα προχωρήσω στην καταχώρηση των αιτουμένων ως εγγραφές στα Λοιπά Κινητά ΠΣ. 

Απορώ πως από την τεχνική γραμμή ήταν τόσο βέβαιοι..😐

Επεξ/σία από yoda156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δόσεις των 1.000, 2.000 και 3.000 € ΤΟ ΜΉΝΑ, δε νομίζω ότι θα αποπληρωθεί κάποια οφειλή !
Θα μου πείτε, μα έχουν ακίνητη περιουσία !
Οκ, δεκτόν !

Μα και σε αυτόν που ΔΕΝ έχει ακίνητη περιουσία, η δόση βγαίνει 700 € το μήνα !
Με 8.000 € ετήσιο εισόδημα !
Δηλαδή οι ετήσιες δόσεις από τη σύμβαση αναδιάρθρωσης βγαίνουν 8.400 €. Άρα αυτός ο άνθρωπος ΔΕ θα φάει, ΔΕ θα πληρώσει το ρεύμα του, με λίγα λόγια ΔΕ θα πληρώσει τίποτα για να πληρώσει τις δόσεις.

Εδώ δυο πινακάκια από τις τελευταίες λύσεις ...

image.jpeg.70ba0f54a3046d47890ebe9f7e548549.jpeg

 

image.jpeg.6f280820f9245a1f8e4f70eee94bc6c2.jpeg

 

Το θέμα των  "κόκκινων δανείων" κυρίως αλλά και των οφειλών προς το δημόσιο, σέρνεται πάνω από 10 χρόνια. 
Αναμφισβήτητα κόσμος απολύθηκε, του μειώθηκε ο μισθός, η σύνταξη και για λόγους που δεν είναι της παρούσης φθάσαμε εδώ που φθάσαμε.
Ας αναφερθώ όμως μόνο για τα δάνεια, 10 χρόνια λοιπόν οι τράπεζες, ΔΕΝ έκαναν τίποτα για την όποια λύση του θέματος, με την ατολμία της κυβέρνησης εννοείται.

Λοιπόν, με τις οφειλές και τους μισθούς εκεί που είναι για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού και με τις βρομιές να μπαίνουν κάτω από το χαλί και να κρύβονται, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα.
Κάποιος πρέπει να "πονέσει". Θα είναι η τράπεζα, θα είναι ο δανειολήπτης, θα είναι και οι δύο, δε ξέρω.
Διαφορετικά όμως δε γίνεται.
Τους στρατηγικούς κακοπληρωτές τους βγάζω απ' έξω.
Αν ήθελαν οι τράπεζες, από την πρώτη στιγμή θα το είχαν λύσει το θέμα.
Με τις υγείες μας.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Free Bird είπε

Με δόσεις των 1.000, 2.000 και 3.000 € ΤΟ ΜΉΝΑ, δε νομίζω ότι θα αποπληρωθεί κάποια οφειλή !
Θα μου πείτε, μα έχουν ακίνητη περιουσία !
Οκ, δεκτόν !

Μα και σε αυτόν που ΔΕΝ έχει ακίνητη περιουσία, η δόση βγαίνει 700 € το μήνα !
Με 8.000 € ετήσιο εισόδημα !
Δηλαδή οι ετήσιες δόσεις από τη σύμβαση αναδιάρθρωσης βγαίνουν 8.400 €. Άρα αυτός ο άνθρωπος ΔΕ θα φάει, ΔΕ θα πληρώσει το ρεύμα του, με λίγα λόγια ΔΕ θα πληρώσει τίποτα για να πληρώσει τις δόσεις.

Εδώ δυο πινακάκια από τις τελευταίες λύσεις ...

image.jpeg.70ba0f54a3046d47890ebe9f7e548549.jpeg

 

image.jpeg.6f280820f9245a1f8e4f70eee94bc6c2.jpeg

 

Το θέμα των  "κόκκινων δανείων" κυρίως αλλά και των οφειλών προς το δημόσιο, σέρνεται πάνω από 10 χρόνια. 
Αναμφισβήτητα κόσμος απολύθηκε, του μειώθηκε ο μισθός, η σύνταξη και για λόγους που δεν είναι της παρούσης φθάσαμε εδώ που φθάσαμε.
Ας αναφερθώ όμως μόνο για τα δάνεια, 10 χρόνια λοιπόν οι τράπεζες, ΔΕΝ έκαναν τίποτα για την όποια λύση του θέματος, με την ατολμία της κυβέρνησης εννοείται.

Λοιπόν, με τις οφειλές και τους μισθούς εκεί που είναι για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού και με τις βρομιές να μπαίνουν κάτω από το χαλί και να κρύβονται, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα.
Κάποιος πρέπει να "πονέσει". Θα είναι η τράπεζα, θα είναι ο δανειολήπτης, θα είναι και οι δύο, δε ξέρω.
Διαφορετικά όμως δε γίνεται.
Τους στρατηγικούς κακοπληρωτές τους βγάζω απ' έξω.
Αν ήθελαν οι τράπεζες, από την πρώτη στιγμή θα το είχαν λύσει το θέμα.
Με τις υγείες μας.

Αυτό ακριβώς όπως τα έγραψες. Μια τρύπα στο νερό κάναμε. Με εισόδημα 12.000 το χρόνο, τα χρέη από νοσήλεια, χρέη από την εταιρία σε τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία η δόση που ορίστηκε ήταν 550 € για τράπεζα και 350 € για ταμεία 😩🤮 Λέγαμε στην αρχή μην παρέλειψε τίποτα βασικό ο σύμβουλος μέχρι που είδα το αποτέλεσμα των υπολοίπων 🤣🤣🤣 Έλα τελείωσε το παραμύθι και με αυτούς. Όνειρο ήταν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Free Bird είπε

Με δόσεις των 1.000, 2.000 και 3.000 € ΤΟ ΜΉΝΑ, δε νομίζω ότι θα αποπληρωθεί κάποια οφειλή !
Θα μου πείτε, μα έχουν ακίνητη περιουσία !
Οκ, δεκτόν !

Μα και σε αυτόν που ΔΕΝ έχει ακίνητη περιουσία, η δόση βγαίνει 700 € το μήνα !
Με 8.000 € ετήσιο εισόδημα !
Δηλαδή οι ετήσιες δόσεις από τη σύμβαση αναδιάρθρωσης βγαίνουν 8.400 €. Άρα αυτός ο άνθρωπος ΔΕ θα φάει, ΔΕ θα πληρώσει το ρεύμα του, με λίγα λόγια ΔΕ θα πληρώσει τίποτα για να πληρώσει τις δόσεις.

Εδώ δυο πινακάκια από τις τελευταίες λύσεις ...

image.jpeg.70ba0f54a3046d47890ebe9f7e548549.jpeg

 

image.jpeg.6f280820f9245a1f8e4f70eee94bc6c2.jpeg

 

Το θέμα των  "κόκκινων δανείων" κυρίως αλλά και των οφειλών προς το δημόσιο, σέρνεται πάνω από 10 χρόνια. 
Αναμφισβήτητα κόσμος απολύθηκε, του μειώθηκε ο μισθός, η σύνταξη και για λόγους που δεν είναι της παρούσης φθάσαμε εδώ που φθάσαμε.
Ας αναφερθώ όμως μόνο για τα δάνεια, 10 χρόνια λοιπόν οι τράπεζες, ΔΕΝ έκαναν τίποτα για την όποια λύση του θέματος, με την ατολμία της κυβέρνησης εννοείται.

Λοιπόν, με τις οφειλές και τους μισθούς εκεί που είναι για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού και με τις βρομιές να μπαίνουν κάτω από το χαλί και να κρύβονται, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα.
Κάποιος πρέπει να "πονέσει". Θα είναι η τράπεζα, θα είναι ο δανειολήπτης, θα είναι και οι δύο, δε ξέρω.
Διαφορετικά όμως δε γίνεται.
Τους στρατηγικούς κακοπληρωτές τους βγάζω απ' έξω.
Αν ήθελαν οι τράπεζες, από την πρώτη στιγμή θα το είχαν λύσει το θέμα.
Με τις υγείες μας.

Σαφως και ειναι τεραστια τα ποσα των δοσεων αυτο ειναι αδιαμφησβητητο.

Το βασικο που δεν ξερουμε ομως ειναι ποιες ειναι οι αρχικες οφειλες.

Κουρεμα εγινε και ποσο τοις εκατο;

Και ποιες ειναι οι προσαυξησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@JDROGAS

Οφειλές προς τράπεζες 693.000 €, κούρεμα 36.000 € ήτοι 5,2%
Οφειλές προς το δημόσιο 51.000 €, κούρεμα 0.
Ακίνητη περιουσία 430.000 €.
Ηλικία οφειλέτη αλλά και συνοφειλέτη 74 ετών !!!!!!!!

Και κάτι που έγινε με την ακίνητη περιουσία αλλά μάλλον δεν το έχει καταλάβει πολύς κόσμος.
Οι περισσότεροι κοιτάνε πόσο τους ήρθε ο ΕΝΦΙΑ. 10,20,50 € κάτω ή λίγο πάνω κλπ.
Δεν έχουν αντιληφθεί ότι αυτό έγινε με αλχημείες με τους συντελεστές, μιας και σε πάρα πολλές περιοχές (όπως και στη δική μου) η αντικειμενική αξία ανέβηκε 50%.

Με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται σε δημοτικούς φόρους, τέλη, κληρονομικά, ή και στις τράπεζες αν και εκεί παίζουν και οι εμπορικές αξίες στις εξασφαλίσεις.

Επεξ/σία από Free Bird
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 19/05/2022 at 09:38, Free Bird said:

Με δόσεις των 1.000, 2.000 και 3.000 € ΤΟ ΜΉΝΑ, δε νομίζω ότι θα αποπληρωθεί κάποια οφειλή !
Θα μου πείτε, μα έχουν ακίνητη περιουσία !
Οκ, δεκτόν !

Νομίζω ότι πλέον είναι ηλίου φαεινότερον ότι η πλατφόρμα φτιάχτηκε κατόπιν πιέσεων και σίγουρα δεν φτιάχτηκε για να σωθούν οι οφειλέτες. Το θέμα είναι πως ο κάθε οφειλέτης θα την χρησιμοποιήσει προς όφελός του, όσο μπορεί:

1. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καλύτερο από εργαλείο, με τα χίλια δυο προβλήματά του, it is what it is πάντως. Οπότε, ναι μεν δεν είναι μια καλή λύση, αλλά για την ώρα είναι η μόνη λύση. Αναγκαστικά αποδέχονται όλοι και τηρούν τις ρυθμίσεις όσο μπορούν μέχρι να εμφανιστεί κάποιο καλύτερο εργαλείο σε 1-2-5-10 χρόνια.

2. Κάτι που πρέπει να ξέρει όποιος έχει περιουσία είναι ότι από την στιγμή που αποδέχεται την πρόταση και υπογράφει τη σύμβαση, δεν έχει την υποχρέωση να διατηρήσει την περιουσία του, η μόνη του υποχρέωση είναι να τηρεί τις δόσεις και να πληρώνει τα τρέχοντα.

Edit: Και επιπλέον, για όσο καιρό (ας πούμε για παράδειγμα ένα random χρονικό διάστημα, για μια πενταετία) πληρώνει τα τρέχοντα και τις δόσεις του εξωδικαστικού δεν κινδυνεύει από αναγκαστικά μέτρα.

Αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

2. Κάτι που πρέπει να ξέρει όποιος έχει περιουσία είναι ότι από την στιγμή που αποδέχεται την πρόταση και υπογράφει τη σύμβαση, δεν έχει την υποχρέωση να διατηρήσει την περιουσία του, η μόνη του υποχρέωση είναι να τηρεί τις δόσεις και να πληρώνει τα τρέχοντα.

και αν πάει να πουλήσει ένα ακίνητο ή έχει να εισπράξει από δικαστική απόφαση χρήματα από το δημόσιο τι θα γίνει? 

δε θα μπεί μπροστά πάλι η ΑΑΔΕ να εισπράξει πρώτη και να τα ρίξει στις δόσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

21 ώρες πριν, Malthador είπε

2. Κάτι που πρέπει να ξέρει όποιος έχει περιουσία είναι ότι από την στιγμή που αποδέχεται την πρόταση και υπογράφει τη σύμβαση, δεν έχει την υποχρέωση να διατηρήσει την περιουσία του, η μόνη του υποχρέωση είναι να τηρεί τις δόσεις και να πληρώνει τα τρέχοντα.

Τα περισσότερα ακίνητα όσων έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές σε τράπεζες ή το δημόσιο είναι προσημειωμένα.
Αλλά να πούμε και κάτι άλλο.

Στην Ελλάδα το ενυπόθηκο δάνειο ΔΕΝ είναι παντρεμένο μόνο με το προσημειωμένο ακίνητο.
Και αυτό ΔΕ συμβαίνει σε καμιά σοβαρή χώρα. Εξηγώ.

Πήρες π.χ. στεγαστικό δάνειο το 2004 που ήταν παχιές οι μύγες ποσό 250.000 €, βάζοντας προσημείωση το προς αγορά ακίνητο π.χ. στο Χαλάνδρι 100τ.μ. εμπ. αξίας 250.000 €.
Ναι ! Τότε οι τράπεζες χρηματοδοτούσουν το 100% της αξίας του ακινήτου.

Στην πορεία ήρθαν οι ακρίδες και τα δέκα κακά της μοίρας μας και ο δανειολήπτης με τη γυναίκα του απολύθηκαν και σταμάτησαν να πληρώνουν το δάνειο. Έφτασε λοιπόν κάποια στιγμή που το δάνειο πήγε σε οριστική καθυστέρηση και μαζί με τόκους, ληξιπρόθεσμα, δικαστικά έξοδα κλπ κλπ έφθασε το υπόλοιπο 210.000 €, μιας και είχες πληρώσει κάποια χρόνια ! ενώ η εμπ. αξία του ακινήτου έπεσε στα 150.000 € ! Είπαμε ήρθε η κρίση !

Σε αυτήν την περίπτωση, σε όλες τις σοβαρές χώρες, το ακίνητο είτε το παίρνει η τράπεζα ή πάει σε πλειστηριασμό. Η τράπεζα παίρνει ότι μπορεί και ο δανειολήπτης τελειώνει με την τράπεζα, end of story.
Πάπαλα, δε χρωστάς τίποτα.

Στην Ελλάδα όμως όχι. Η τράπεζα παίρνει τα 150.000 € από το ακίνητο και σε κυνηγάει και για τα υπόλοιπα 60.000 € !! Δε θα τελειώσεις ποτέ !!

Δηλαδή ήρθε η κρίση, απολύθηκες εσύ και η γυναίκα σου ( 27% είχε φθάσει η ανεργία στην Ελλάδα ), δεν έφταιγες σε κάτι, ούτε και ήθελες να είσαι ληξιπρόθεσμος.
Αντιθέτως η τράπεζα δεν αποδέχεται κανένα ρίσκο. Μονά ζυγά δικά της.
Ήρθε κρίση, έγινε πόλεμος, δεν πληρώνονται τα δάνεια ? Κανένα πρόβλημα !
Σου δεσμεύει όλα τα ακίνητα, δεν κάνει κανένα πλειστηριασμό 10+ ( δέκα+ ) χρόνια τώρα  να ξεμπερδεύετε και σε έχει σε ομηρία μιας και εσύ αδυνατείς να τηρήσεις τις ρυθμίσεις ή οποιοδήποτε πρόγραμμα ρύθμισης.
Κάνει και τις ανακεφαλαιοποιήσεις της  με λεφτά, είτε δικά μας με το ζόρι είτε ιδιωτών επενδυτών και ούτε γάτα ούτε ζημιά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, lg379 said:

και αν πάει να πουλήσει ένα ακίνητο ή έχει να εισπράξει από δικαστική απόφαση χρήματα από το δημόσιο τι θα γίνει? 

δε θα μπεί μπροστά πάλι η ΑΑΔΕ να εισπράξει πρώτη και να τα ρίξει στις δόσεις? 

Στο θέμα της πώλησης/μεταβίβασης ακινήτου σίγουρα όχι. Όσο τηρείς την ρύθμιση μπορείς να μεταβιβάσεις ότι θέλεις από την περιουσία σου ελεύθερα και χωρίς περιορισμό. Τουλάχιστον δεν σε περιορίζει κάπου ο νόμος όπως τον έχω διαβάσει.

Στο θέμα της είσπραξης των χρημάτων από το δημόσιο μάλλον όχι. Η λογική της εξωδικαστικής ρύθμισης είναι να μην πτωχεύσεις, να ρυθμίσεις και να συνεχίσεις την δραστηριότητά σου. Αν είναι να σου μπλοκάρει τις εισπράξεις και τις ενημερότητες, τότε ουσιαστικά σε πτωχεύει, άρα χάνεται το νόημα της πλατφόρμας.

18 minutes ago, Free Bird said:

Τα περισσότερα ακίνητα όσων έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές σε τράπεζες ή το δημόσιο είναι προσημειωμένα.

Όχι απαραίτητα. Ειδικά στα επιχειρηματικά δάνεια είναι προσημειωμένα τα επιχειρηματικά ακίνητα και έχουν υπογράψει οι μέτοχοι ως εγγυητές με την προσωπική τους περιουσία. Οπότε, κάποιος πονηρά σκεπτόμενος εγγυητής θα μπορούσε υποθετικά να ρυθμίσει, να μεταβιβάσει την περιουσία του στη συνέχεια και μετά την πενταετία να πει «γεια σας» (οπότε και παραγράφεται η καταδολίευση και άρα δεν μπορεί να «πέσει» η μεταβίβαση).

------------------------

Εγώ έχω άλλη απορία που δεν έχω πάρει σαφή απάντηση ακόμα. Πες ότι είμαι εγγυητής σε ένα δάνειο και το ρυθμίζω για 240 δόσεις. Και μετά από ένα εξάμηνο του την βιδώνει του πρωτοφειλέτη και πάει κι αυτός να ρυθμίσει το ίδιο δάνειο. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Του λέει η πλατφόρμα «δεν μπορείς να ρυθμίσεις το ήδη ρυθμισμένο»; Ή τον αφήνει να ρυθμίσει και η τράπεζα τα εισπράττει διπλά; Ή τον αφήνει η πλατφόρμα να ρυθμίσει και αφαιρεί από εμένα το ποσό του δανείου κατ' αντιστοιχία;

Όλες οι απαντήσεις σκοντάφτουν στην λογική, δεν μπορώ να σκεφτώ σενάριο που να στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Και καλο σκ σε όλους  χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες!

Μπήκα σήμερα στην αιτηση που περιμένουμε απο την τράπεζα να καταθέσει αξιόλογη απο διαχειριστή αφερεγγυότητας έχουμε κάνει αποδοχή σύμβασης αναδιαρθρώσης!

Και παρατήρησα ότι πάνω πάνω βγάζει ένα Χ και δίπλα λέει παραίτηση απο αιτούντα 

Το βγάζει και στις δικές σας αιτήσεις ?

@Free Bird εσένα που είμαστε στο ίδιο στάδιο στο βγάζει;

Δηλαδή παρότι έχουμε αποδεχτεί την σύμβαση μπορούμε να κάνουμε παραίτηση; τι θέλει να πει ο ποιητής;

20220521_093624.jpg

Επεξ/σία από Lenas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες !

@Lenas8
Μαζί ξεκινήσαμε αλλά στην πορεία χωριστήκαμε !
Ο δικός μου αποδέχθηκε την πρόταση στις 17/3.
Μετά από κάποιες μέρες η αίτηση πήγε σε status "Αξιολόγηση από Φορείς Δημοσίου" και έκτοτε εδώ και δυο μήνες έχει κολλήσει εκεί !! Έχω ανεβάσει δύο ερωτήματα στην πλατφόρμα και φυσικά δεν έχω πάρει καμία απάντηση ..
Ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει το help desk στο 2111000350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...