Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι ασχολούμαστε ένα χρόνο + και ακόμη καμία αίτηση δεν έχει ολοκληρωθεί.
Δηλαδή να έχουμε λάβει Ταυτότητες Οφειλής για τις οφειλές σε ΑΑΔΕ, τράπεζες και ΕΦΚΑ.
Το πρόβλημα είναι με τον ΕΦΚΑ όπου δε δουλεύει τίποτα.
Πλέον η κατάσταση είναι τόσο γελοία που τους κάνω και 'γω πλάκα.

Τους στέλνω λοιπόν το παρακάτω ερώτημα. Μιλάμε για αίτηση που ο πελάτης αποδέχθηκε την πρόταση της πλατφόρμας τον Απρίλη. Το ερώτημα έγινε πριν 15 μέρες !

<< Καλησπέρα σας.

Σας παρακαλώ πολύ, θα ήθελα μια σαφή απάντηση. Θα μου στείλετε την Ταυτότητα Οφειλής για την αποπληρωμή των οφειλών του ΕΦΚΑ ? Ναι ή Όχι ?

Με εκτίμηση. ??

Και εδώ η απάντηση από την πλατφόρμα !!!

<<<< Καλημέρα σας.
Η αίτησή σας βρίσκεται στο στάδιο  Επιτυχία / Σύμβαση αναδιάρθρωσης πολυμερούς
 Μετά την αξιολόγηση της αίτησης από τους Πιστωτές ή/και τους Φορείς του Δημοσίου / Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης, η αίτηση μεταβαίνει στο στάδιο «Αξιολόγηση από Οφειλέτη» (περίπτωση πολυμερούς διαπραγμάτευσης).
Το Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (Κ.Ε.Α.Ο.) εκπροσωπεί τους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης στη διαδικασία του Εξωδικαστικού Μηχανισμού Ρύθμισης Οφειλών, σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ. 3 του Ν. 4738/2020.
Σύμφωνα με ενημέρωση του Κ.Ε.Α.Ο. προς την Ειδική Γραμματεία Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους, γενικότερα, οι οφειλέτες Κ.Ε.Α.Ο. καταβάλουν στο Κ.Ε.Α.Ο. μέσω ΔΙΑΣ με χρήση Ταυτότητας Οφειλέτη. Αυτή είναι σταθερή και συνδέεται με το κάθε ΑΜΟ (Αριθμός Μητρώου Οφειλέτη). Αν ο οφειλέτης, λόγω ύπαρξης οφειλών σε περισσότερους του ενός ασφαλιστικούς φορείς, έχει περισσότερους του ενός ΑΜΟ, τότε έχει και περισσότερες Ταυτότητες Οφειλέτη.
Σε ειδικές περιπτώσεις για την καταβολή ποσών προς Κ.Ε.Α.Ο. χορηγείται από το αρμόδιο Περιφερειακό Κ.Ε.Α.Ο. συγκεκριμένος κωδικός πληρωμής RF, ο οποίος όμως ισχύει μόνο για την ημέρα που εκδίδεται, οπότε αυθημερόν και πριν το κλείσιμο των τραπεζών θα πρέπει ο οφειλέτης να προβεί σε καταβολή.
Σε ό,τι αφορά στην καταβολή της πρώτης δόσης του εξωδικαστικού, διευκρινίζεται ότι θα πρέπει πρώτα να υλοποιηθεί μηχανογραφικά η ρύθμιση και στη συνέχεια να καταβληθεί η δόση. Για να υλοποιήσει το Κ.Ε.Α.Ο. τη ρύθμιση, θα πρέπει η διμερής αίτηση να μεταβεί στο στάδιο «Διμερής διαδικασία – Επιτυχής διαπραγμάτευση», ώστε να «κλείσει» επίσημα η φάση «Διμερής διαδικασία - Αξιολόγηση πρότασης αναδιάρθρωσης από οφειλέτη».
Μόλις υλοποιηθεί η ρύθμιση, ο οφειλέτης ενημερώνεται από το Περιφερειακό Κ.Ε.Α.Ο. όπου ανήκει η οφειλή του σχετικά με την υποχρέωση καταβολής της πρώτης δόσης. Στην παρούσα φάση, οι υπηρεσίες K.E.A.O. χορηγούν κωδικό RF για την εν λόγω καταβολή.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την Ταυτότητα Οφειλής σας, παρακαλούμε όπως απευθυνθείτε στο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (Κ.Ε.Α.Ο.).
Επιπλέον, θα πρέπει να παρακολουθείτε το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας,
Με εκτίμηση,
Ομάδα Υποστήριξης Ν.4738/2020  >>>>

Το συμπέρασμα είναι ότι :
Ή οι απαντήσεις είναι αυτοματοποιημένες από κομπιούτερ #not
ή αυτοί που απαντάνε έχουν IQ κάτω του 50 #check !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  Καλημέρα,

Στις 1/9/2022 στις 12:04 ΠΜ, Free Bird είπε

Το πρόβλημα είναι με τον ΕΦΚΑ όπου δε δουλεύει τίποτα.

Όντως, οι ταυτότητες οφειλής από τον ΕΦΚΑ είναι ένα θέμα, για το οποίο από τα ΓΕΥΔ της ΕΓΔΙΧ με παρότρυναν να κοιτάζω και..τους Πίνακες Οφειλών στο E-efka, μήπως και βεβαιωθούν απευθείας εκεί..

Η επίτηδες περίπλοκη απάντηση στο ερώτημά σας πάντως, όντως τραγελαφική ...

Να κάνω και μια ερώτηση: σας συμβαίνει οι Τράπεζες να αποδέχονται/προτείνουν λύσεις;

Γιατί μέχρι στιγμής η εικόνα που έχω είναι απογοητευτική και η αίσθηση μου ότι δε θα μπουν σε διαδικασία να αντιπροτείνουν μέσω της πλατφόρμας και ουσιαστικά περιμένουν την αποτυχία της Αίτησης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτότητα οφειλής που σας δίνεται αφορά μόνο τις οφειλές σας προς την Α.Α.Δ.Ε. Αντίστοιχα ο Ε.Φ.Κ.Α. θα σας ενημερώσει για τον τρόπο πληρωμής των δόσεων των ασφαλιστικών οφειλών που αποδεχτήκατε να ρυθμίσετε με το Ν. 4738/2020.

 αυτό από διμερή

και τηλέφωνο που πήρα μου είπαν αναμονή για εφκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yoda156 είπε

  Καλημέρα,

Όντως, οι ταυτότητες οφειλής από τον ΕΦΚΑ είναι ένα θέμα, για το οποίο από τα ΓΕΥΔ της ΕΓΔΙΧ με παρότρυναν να κοιτάζω και..τους Πίνακες Οφειλών στο E-efka, μήπως και βεβαιωθούν απευθείας εκεί..

Η επίτηδες περίπλοκη απάντηση στο ερώτημά σας πάντως, όντως τραγελαφική ...

Να κάνω και μια ερώτηση: σας συμβαίνει οι Τράπεζες να αποδέχονται/προτείνουν λύσεις;

Γιατί μέχρι στιγμής η εικόνα που έχω είναι απογοητευτική και η αίσθηση μου ότι δε θα μπουν σε διαδικασία να αντιπροτείνουν μέσω της πλατφόρμας και ουσιαστικά περιμένουν την αποτυχία της Αίτησης.. 

Εμένα ο σύμβουλος που τον ρώτησα τον άνθρωπο πριν 2 μήνες τι έγινε με 7 ακόμη διαφορετικού φύσης αιτήσεις που έτρεχαν με συναδέλφους του (τράπεζες, εφκα, κ.τ.λ. ή συνδυασμός αυτών) μόνο σε μια έγινε αντιπρόταση και αυτό γιατί αφορούσε κατακρεούργηση του οφειλέτη διότι ο δανεισμός έγινε κανονικά αλλά παραβίαζε τους όρους της συμφωνίας μετά την 10ετη πάροδο αυξάνοντας το επιτόκιο και τόκους υπερημερίας καθώς προέκυψε "σφάλμα" στο σύστημα μηχανογράφησης πληρωμής δόσεων με πάγιες εντολές (ενημερώτητα) όπως ανέφεραν και με έκθεση τους 😅😂😂 Πολύ μπέρδεμα τρέξανε να διορθωθεί το λάθος τους. Εμένα μου αρκούσε που άκουσα το Εθνική τράπεζα😤 Εκεί κούρευε το 78% των τόκων περί 65.000 €😵💫 Τίποτα οι υπόλοιπες άκαρπες ή αυτοματοποιημένα μνμ για αποτυχία 😒 Δεν θέλει ρε το ..δέλο να σωθεί η κατάσταση. Έχω μισθό 900€ χρωστάω 20.000€, αδυνατούσα να πληρώσω λόγω απόλυσης, ατυχήματος, μπλα μπλα μπλα, αλλά τώρα έχω δουλειά, κόψε μου ένα μέρος από τους τόκους και ρύθμισε μου το υπόλοιπο σε δόσεις έστω και 300€ το μήνα όπως σου έβαλα αλλά με έγραψες κανονικότατα. Θέλει να πληρώσεις 10.000 τόκους. Ε όχι να έρθουν να μου πάρουν το μηχανάκι αυτό έχω μόνο. Άρχισαν πάλι τα τηλέφωνα οι εισπρακτικές της Εθνικής. Μόνο βρυσίδι τίποτα άλλο γιατί ΔΕΝ καταλαβαίνουν στο ΔΕΝ έχω να πληρώσω ΔΕΝ ΕΧΩ. Και να είχα ας έκανες δόσεις τα 20000 να τα πληρώνω αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο από αυτήν την παρωδία ειδικά για τις τράπεζές 🤬🤬🤬

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yoda156 είπε

  Καλημέρα,

Όντως, οι ταυτότητες οφειλής από τον ΕΦΚΑ είναι ένα θέμα, για το οποίο από τα ΓΕΥΔ της ΕΓΔΙΧ με παρότρυναν να κοιτάζω και..τους Πίνακες Οφειλών στο E-efka, μήπως και βεβαιωθούν απευθείας εκεί..

Η επίτηδες περίπλοκη απάντηση στο ερώτημά σας πάντως, όντως τραγελαφική ...

Να κάνω και μια ερώτηση: σας συμβαίνει οι Τράπεζες να αποδέχονται/προτείνουν λύσεις;

Γιατί μέχρι στιγμής η εικόνα που έχω είναι απογοητευτική και η αίσθηση μου ότι δε θα μπουν σε διαδικασία να αντιπροτείνουν μέσω της πλατφόρμας και ουσιαστικά περιμένουν την αποτυχία της Αίτησης.. 

Καλησπέρα. Σχετικά με τις τράπεζες, αυτό που έχω δει μέχρι ώρα είναι ότι στα μικροποσά μέχρι 10.000 € δίνουν λύσεις. Για μεγαλύτερα και πολύ μεγαλύτερα ποσά δεν κάνουν πρόταση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας 

προσφατα και εγω ολοκληρωσα την αιτηση ,περιμενω απαντηση απο Αξιολόγηση από Συντονιστή Πιστωτή 

μου βγαζει χρεος τα παρακατω τα οποια δεν ειναι τοσα πολλα ας πουμε στον εφκα που μπηκα στο κεαο με λεει οτι οφειλω 13.800 ευρω τα οποια να τα κανω ρυθμισει με λεει 1150 ευρω για 12 μηνες ,τελειος οτι νανε ειναι 

περιμενω αυριο να δω που θα τελειωσει λογικα  τι θα με βγαλουν να πληρωσω 

 

 

Ηλεκτρονικό Μητρώο Φερεγγυότητας2_page-0001.jpg

Επεξ/σία από Kilkisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Να κάνω και μια ερώτηση: σας συμβαίνει οι Τράπεζες να αποδέχονται/προτείνουν λύσεις;

Γιατί μέχρι στιγμής η εικόνα που έχω είναι απογοητευτική και η αίσθηση μου ότι δε θα μπουν σε διαδικασία να αντιπροτείνουν μέσω της πλατφόρμας και ουσιαστικά περιμένουν την αποτυχία της Αίτησης.. 

μία δικιά μου πέρασε (συνεταιριστική). insider Info πως οτι έχουν δεί από εκεί και πέρα είναι off.. 

σε άλλα νέα: 

1) NAI MOY KANANE ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΕ ΜΙΑ Η ΑΑΔΕ 25.000 ΑΠΟ ΤΑ 48.000 (με τους τόκους βέβαια πάλι βγαίνει κοντά) !!! αρχίζω να λέω μήπς έκανα λάθος που τις προσωπικές μου τις έριξα πρώτα.. μήπως τώρα πιάνει ο αλγόριθμος

2) έχω καταφέρει να περάσω μία, έχω ταυτότητα οφειλής από ΑΑΔΕ... η εφορία μου είπε πως βλέπει και τη ρύθμιση (άρα θέμα χρόνου η απεικόνιση στο taxis)

3) ΚΕΑΟ τραγικές καταστάσεις. να ξέρετε πως οι ταυτότητες βγαίνουν από τα κατά τόπους και οχι κεντρικά. καταλαβαίνετε δλδ τι μύλος θα γίνει.. δεν έχουν ιδέα οι τοπικοι!!! ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΕΑΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΡΕΜΑΤΑ...ΕΙΚΑΖΩ ΠΩς ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ δεν έχει άλλη λογική. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΣΥΜΦΩΡΑ ΤΑ ΤΟΥ ΚΕΑΟ!!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΟΧΙ !
To Κ.Ε.Α.Ο. ΔΕΝ βρίσκεται στη ζώνη του λυκόφωτος, υπάρχει !!!  Έστειλαν ενημέρωση !
Θα πηγαίνουν οι πολίτες αυτοπροσώπως κάθε μήνα να παίρνουν την ταυτότητα οφειλής από το αντίστοιχο κατάστημα του Κ.Ε.Α.Ο. για να πληρώσουν τη/τις δόση/δόσεις. Βέβαια αν χρωστάνε σε 4 ταμεία, οι δόσεις θα είναι 4 ! Δεν ενοποιούνται παρόλο που έχει βγει μία σύμβαση αναδιάρθρωσης. 
Αυτό θα γίνεται μέχρι να μηχανογραφηθεί το "σύστημα", περίπου για 2-3 μήνες. Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού δηλαδή. 

Και για να μη γενικεύω μιλάμε για δυτική περιφέρεια ελλάδος. 

Για την πρώτη αίτηση που πήρε έγκριση ( με σύμβαση αναδιάρθρωσης δηλαδή ) τον ... Απρίλιο, η οποία έχει οφειλές σε δήμο της Αττικής, το Κ.Ε.Α.Ο. δεν είναι έτοιμο ακόμη ....

Όσοι περιμένετε Ταυτότητα Οφειλής από το ΚΕΑΟ ( δηλαδή σας έχει βγει σύμβαση αναδιάρθρωσης ),  πηγαίντε απευθείας να βρείτε άκρη. Αλλιώς θα κάνετε υπομονή και θα περιμένετε και δε θα ξέρετε αν όλα βαίνουν καλώς ή όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Free Bird είπε

ΚΑΙ ΟΧΙ !
To Κ.Ε.Α.Ο. ΔΕΝ βρίσκεται στη ζώνη του λυκόφωτος, υπάρχει !!!  Έστειλαν ενημέρωση !
Θα πηγαίνουν οι πολίτες αυτοπροσώπως κάθε μήνα να παίρνουν την ταυτότητα οφειλής από το αντίστοιχο κατάστημα του Κ.Ε.Α.Ο. για να πληρώσουν τη/τις δόση/δόσεις. Βέβαια αν χρωστάνε σε 4 ταμεία, οι δόσεις θα είναι 4 ! Δεν ενοποιούνται παρόλο που έχει βγει μία σύμβαση αναδιάρθρωσης. 
Αυτό θα γίνεται μέχρι να μηχανογραφηθεί το "σύστημα", περίπου για 2-3 μήνες. Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού δηλαδή. 

Και για να μη γενικεύω μιλάμε για δυτική περιφέρεια ελλάδος. 

Για την πρώτη αίτηση που πήρε έγκριση ( με σύμβαση αναδιάρθρωσης δηλαδή ) τον ... Απρίλιο, η οποία έχει οφειλές σε δήμο της Αττικής, το Κ.Ε.Α.Ο. δεν είναι έτοιμο ακόμη ....

Όσοι περιμένετε Ταυτότητα Οφειλής από το ΚΕΑΟ ( δηλαδή σας έχει βγει σύμβαση αναδιάρθρωσης ),  πηγαίντε απευθείας να βρείτε άκρη. Αλλιώς θα κάνετε υπομονή και θα περιμένετε και δε θα ξέρετε αν όλα βαίνουν καλώς ή όχι. 

Φαινόταν από την αρχή η γελοιότητα της φασούλας !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

image.png.1a9e010efde083e7e3e89a9b8aec2a92.png

5 λεπτά πριν, zarnt είπε

image.png.1a9e010efde083e7e3e89a9b8aec2a92.png

στο τελος θα με πεταξουν απο την ρυθμιση

 

 σύμφωνα με τους όρους της Σύμβασης Εξωδικαστικού που διέπουν το ΚΕΑΟ, η  πρώτη δόση καταβάλλεται εντός πέντε ημερών από την ημερομηνία αποδοχής της Σύμβασης και μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα που έπεται αυτής.  
 

26/08/2022 έκανα αποδοχή ,σύμφωνα με αυτό έχω περιθώριο μέχρι τέλος του σεπτεμβριου?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zarnt είπε

μόλις μίλησα με κεαο

αναμονή και δεν υπάρχει πρόβλημα να βγω εκτός

 

Ισχύει. Έτσι κι αλλιώς η ρύθμιση ΔΕ χάνεται μέχρι να μείνουν απλήρωτες 3 δόσεις, άρα ( χωρίς να προτείνεται ) μπορεί να λύσει κάποοιος εντός του τριμήνου ότι θέματα προκύψουν.
Απλά θα πρέπει κάποια στιγμή να καλύφθούν αυτοί οι τρείς μήνες.

Επίσης εάν κάποιος έχει οφειλές σε ΑΑΔΕ + ΚΕΑΟ + π.χ. 4 τράπεζες και δεν τηρεί μία ρύθμιση σε μια τράπεζα αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είσαι ενήμερος, συνεχίζεται η ρύθμιση κανονικά εκτός από τη συγκεκριμένη τράπεζα η οποία μπορεί να κινηθεί νομικά εννοείται. Το σημαντικό είναι ότι δε χάνει τις υπόλοιπες ρυθμίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για δώστε λίγο τα φώτα σας, να δω πως το διαχειριστήκατε εσείς.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μία αίτηση εταιρείας, στην οποία έγινε η τελευταία επανάντληση στοιχείων τον Ιούλιο και η οποία δίνει ολοκλήρωση του σταδίου «Αξιολόγηση από τους πιστωτές» τον Νοέμβριο και έχει ο θεός. Στο μεταξύ η εταιρεία δεν δύναται να πληρώσει τα τρέχοντα στο Δημόσιο από τον Ιούλιο, τουλάχιστον όχι μέχρι να δει τι θα προκύψει από τον εξωδικαστικό. Προφανώς ούτε το σύστημα της εφορίας, ούτε ΕΦΚΑ/ΚΕΑΟ αφήνουν να ρυθμιστούν με τις πάγιες ρυθμίσεις μόνο οι οφειλές που δεν έχουν μπει στον εξωδικαστικό, καθώς συστημικά φαίνονται ακόμα όλες οι οφειλές, όχι μόνο των τελευταίων μηνών.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Εγώ λέω ότι περιμένουμε να περαιωθεί ο εξωδικαστικός, να βγει ολιστική ρύθμιση για τα παλιά και μετά κάνουμε πάγιες ρυθμίσεις τα υπόλοιπα. Στο μεταξύ όμως θα μπορούν να ληφθούν αναγκαστικά μέτρα από το Δημόσιο μόνο για ότι έχει λήξει τους τελευταίους μήνες;

Πριν πει κάποιος «να πλήρωσει τα τρέχοντα», στην περίπτωση του ΚΕΑΟ η ταυτότητα οφειλής είναι μία και όταν πληρώνεις με αυτή την ταυτότητα, πρώτα αφαιρούνται τα παλιότερα ποσά, δηλαδή και πάλι μια τρύπα στο νερό γίνεται.

14 hours ago, Free Bird said:

Επίσης εάν κάποιος έχει οφειλές σε ΑΑΔΕ + ΚΕΑΟ + π.χ. 4 τράπεζες και δεν τηρεί μία ρύθμιση σε μια τράπεζα αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είσαι ενήμερος, συνεχίζεται η ρύθμιση κανονικά εκτός από τη συγκεκριμένη τράπεζα η οποία μπορεί να κινηθεί νομικά εννοείται. Το σημαντικό είναι ότι δε χάνει τις υπόλοιπες ρυθμίσεις. 

Παρόλο που ο εξωδικαστικός είναι μια μπούρδα και μισή στον πυρήνα του, με  το bold αυτό και σε συνδυασμό με το ότι ο εξωδικαστικός δεν απαγορεύει μεταβολή των περιουσιακών στοιχείων του αιτούντα, ανοίγεται παραθυράκι από άλλο γαλαξία για όποιον έχει λίγο παραπάνω θράσος.

Υποθετικά μιλώντας, ας πούμε ότι είναι κάποιος ο οποίος χρωστάει σε τράπεζα και στην εφορία και η μόνη του περιουσία είναι ένα ακίνητο προσημειωμένο μόνο από την τράπεζα. Μπαίνει στον εξωδικαστικό, του βγαίνουν δύο ρυθμίσεις, μία για την τράπεζα και μία για το Δημόσιο. Με το που αρχίζουν να τρέχουν οι ρυθμίσεις, μπορεί ο κάποιος αυτός να μεταβιβάσει επιτόπου το ακίνητό του (μαζί με την προσημείωση) στα παιδιά του και να τηρήσει αμφότερες τις ρυθμίσεις για κάποια χρόνια, ας πούμε ένα «τυχαίο» νούμερο που μου έρχεται στο μυαλό, για μια πενταετία. Στη συνέχεια μπορεί να σταματήσει να πληρώνει τη ρύθμιση του δημοσίου και να συνεχίσει να πληρώνει μόνο τη ρύθμιση της τράπεζας, έτσι ώστε να μην έχει πρόβλημα με την ακίνητη περιουσία του.

Pro-tip: μιας και οι ρυθμίσεις είναι σπαστές για κάθε πιστωτή και δεν χρειάζεται να ακολουθεί η μία την άλλη, μπορεί ο οφειλέτης, εάν και εφόσον μπει στον εξωδικαστικό, να προσεγγίσει κάθε πιστωτή ξεχωριστά. Αφού θα έχει ένα διαπραγματευτικό χαρτί στα χέρια του, μπορεί ο οφειλέτης να πάει στο όποιο fund έχει την οφειλή του και να πει «η ρύθμιση έβγαλε να σου δίνω 200 ευρώ το μήνα για τα επόμενα 20 χρόνια, θες 10.000 τώρα στο χέρι και ξοφλάμε;» και να το διαπραγματευτούν αναλόγως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Malthador είπε

Για δώστε λίγο τα φώτα σας, να δω πως το διαχειριστήκατε εσείς.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Εγώ λέω ότι περιμένουμε να περαιωθεί ο εξωδικαστικός, να βγει ολιστική ρύθμιση για τα παλιά και μετά κάνουμε πάγιες ρυθμίσεις τα υπόλοιπα. Στο μεταξύ όμως θα μπορούν να ληφθούν αναγκαστικά μέτρα από το Δημόσιο μόνο για ότι έχει λήξει τους τελευταίους μήνες;

 

Αυτό ακριβώς. Μου έτυχε αντίστοιχη περίπτωση. Βγαίνει η ρύθμιση αναδιάρθρωσης, εδέησεν το ΚΕΑΟ να επικοινωνήσει και να στείλει δόσεις και προέκυψε διαφορά μιας και οι οφειλές ήταν μεγαλύτερες από αυτές που εμφανίζονταν στην πλατφόρμα. Ψαχτήκαμε να δούμε που είναι το λάθος και τελικά  είδαμε ότι ήταν νέες οφειλές που 'γεννήθηκαν' μετά την άντληση των στοιχείων από την πλατφόρμα. Οι οποίες βέβαια ρυθμίζονται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα, και εμεις δεχθηκαμε μια προταση για ρυθμιση του χρεους που ειχαμε περιπου 70000€, ολα (και μονο) στην ΑΑΔΕ.

Εκανα την αιτηση μονος μου τον Ιουλιο και δεχθηκαμε την προσφορα πριν 2 εβδομαδες περιπου, οπου και την αποδεχτηκαμε διοτι δεν ειχαμε αλλη επιλογη (το ποσο για τις 48 δοσεις που ειχαμε κανει προηγουμενως ηταν υπερβολικα μεγαλο).

Μας εκαναν προταση 108 δοσεις με τοκους +17000€ περιπου (το οποιο μου φανηκε μεγαλο νουμερο, αλλα δεν ξερω κιολας και οπως ειπα δεν ειχαμε την επιλογη της αρνησης).

Απο περιεργεια, σε οσους σας εκαναν διαγραφη μερος του χρεους, κυριως η ΑΑΔΕ ας πουμε μιας που εκει χρωσταμε και εμεις, κανατε κατι συγκεκριμενο για να γινει; Εμας δεν μας εκαναν καμια διαγραφη γι'αυτο ρωταω, και μιλαμε για αρκετα μεγαλο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...