Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, paylidis είπε

Γενικά καλό είναι να το συζητήσεις-ψάξεις και να ζητήσεις όπως κ δηποτε αυτοματο εφοσον τίθεται θέμα μέσης. Λογικά θα σου δώσουν ένα budget λτπφ κ θα σου πουν διάλεξε, κ μέχρι να έρθει θα έχεις κάποιο προσωρινό από την εταιρεία leasing.

Ναι παίζει ρόλο αν θα του το περάσουν ως tool car ή status car κυρίως. Από εκεί κ πέρα αν πρόκειται για tool θα φορολογείται για το οτιδήποτε πάνω από τις 17.000 προ φόρων, ενώ εάν του το χαρακτηρίσουν ως status για όλο το ποσό.

πλην ηλεκτρικών κ plug in όπως είπες

προσωπικα εάν είχα την επιλογή για ηλεκτρικό (δεν υφίσταντο) θα έπαιρνα ένα model 3 φθηνό κ καινοτόμο (27500 προ ΦΠΑ, άλλους φόρους δεν έχει)

Σε ένα αμάξι των 30.000 δλδ τι φόρος αναλογεί?

Ε καλά αυτόματο εννοείται θα πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πείτε να καταλάβω. @paylidis φαίνεται να γνωρίζεις:

αν μιλάμε για αγορά και όχι leasing σε εταιρεία, πως χρεώνεται και τι απαλλαγές έχει επιπλέον το ηλεκτρικό; Απλά γλυτώσεις το ΦΠΑ εξαρχής; Παίρνεις το ΦΠΑ πίσω με επιστροφή; Την επιδότηση την παίρνεις; Κάτι είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι τα εταιρικά ηλεκτρικά έχουν κάτι επιπλεον αλλα δεν το βρίσκω τώρα.
Αν έρθει η ώρα και το αποφασίσω θα ρωτήσω το λογιστή αλλά έλεγα μήπως πάρω μια ιδέα από εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thodoris20s είπε

image.png.12633a2ec7e98fbe1449d290e8265582.png

Ευχαριστώ , αυτό το γνωρίζω , εννοούσα (αλλά δεν το έγραψα σωστά) τι ποσό αναλογεί σε εμένα απο την παροχή. Γιατί έχω ακούσει ότι πληρώνεις κάποιο πόσο το έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, tsofras said:

Σε ένα αμάξι των 30.000 δλδ τι φόρος αναλογεί?

Ε καλά αυτόματο εννοείται θα πω

Καλή αρχή στη νέα σου δουλειά!

Για το φόρο: ενα Leon 1.5 eTSI 150hp FR DSG MHEV PLUS αξίας 30Κ έχει ΛΤΠΦ 22.532

Με βάση αυτή την τιμή υπολογίζεται ένα ποσό που θεωρείται παροχή και προσαυξάνει το ετήσιο εισόδημα σου. Οι συντελεστές που υπολογίζεται η τιμή ειναι οι εξής

για ΛΤΠΦ 0- 14.000 ευρώ συντελεστής 4% της ΛΤΠΦ ως επιπλέον ετήσιο εισόδημα,
για ΛΤΠΦ 14.001 -17.000 ευρώ: 20% της ΛΤΠΦ,
για ΛΤΠΦ 17.001 - 20.000 ευρώ : 33% της ΛΤΠΦ,
για ΛΤΠΦ 20.001 -25.000 ευρώ: 35% της ΛΤΠΦ

Αυτό αθροίζεται σε μια ετήσια παροχή περίπου 3000ευρώ η οποία θα φορογηθεί ανάλογα με το εισόδημα σου πχ αν έχεις 30000 ευρώ μικτά και μπει η παροχή θα φορογηθεί με 36% οπότε θα πληρώσεις φόρο 1000ευρώ.

Ο μέγιστος φόρος για αυτό το οχημα θα είναι 1300€.

 

Επεξ/σία από BTL
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BTL είπε

Καλή αρχή στη νέα σου δουλειά!

Για το φόρο: ενα Leon 1.5 eTSI 150hp FR DSG MHEV PLUS αξίας 30Κ έχει ΛΤΠΦ 22.532

Με βάση αυτή την τιμή υπολογίζεται ένα ποσό που θεωρείται παροχή και προσαυξάνει το ετήσιο εισόδημα σου. Οι συντελεστές που υπολογίζεται η τιμή ειναι οι εξής

για ΛΤΠΦ 0- 14.000 ευρώ συντελεστής 4% της ΛΤΠΦ ως επιπλέον ετήσιο εισόδημα,
για ΛΤΠΦ από 14.001 -17.000 ευρώ: 20% της ΛΤΠΦ,
για ΛΤΠΦ από 17.001 - 20.000 ευρώ : 33% της ΛΤΠΦ,
για ΛΤΠΦ 20.001 -25.000 ευρώ: 35% της ΛΤΠΦ

Αυτό αθροίζεται σε μια ετήσια παροχή περίπου 3000ευρώ η οποία θα φορογηθεί ανάλογα με το εισόδημα σου πχ αν έχεις 30000 ευρώ μικτά και μπει η παροχή θα φορογηθεί με 36% οπότε θα πληρώσεις φόρο 1000ευρώ.

Ο μέγιστος φόρος για αυτό το οχημα θα είναι 1300€.

 

Για να καταλάβω αν δλδ είχα (λέμε τώρα ούτε καν απλά το βάζω για στρογγυλό ως παράδειγμα) 100.000 μικτά, θα είχα φορολογία για 35000ε ?

ή θα έμπαινε το 35% των 25.000ε (8,750) και τα 100.000 θα γινόντουσαν 108.750 και θα είχα φόρο σε αυτό το σύνολο?

Είμαι άσχετος με αυτά

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dstilio είπε

Για πείτε να καταλάβω. @paylidis φαίνεται να γνωρίζεις:

αν μιλάμε για αγορά και όχι leasing σε εταιρεία, πως χρεώνεται και τι απαλλαγές έχει επιπλέον το ηλεκτρικό; Απλά γλυτώσεις το ΦΠΑ εξαρχής; Παίρνεις το ΦΠΑ πίσω με επιστροφή; Την επιδότηση την παίρνεις; Κάτι είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι τα εταιρικά ηλεκτρικά έχουν κάτι επιπλεον αλλα δεν το βρίσκω τώρα.
Αν έρθει η ώρα και το αποφασίσω θα ρωτήσω το λογιστή αλλά έλεγα μήπως πάρω μια ιδέα από εδώ μέσα.

Δε το γνωρίζω παραείναι λογιστικό 😐

στα ηλεκτρικά πάντως δικαιούσαι επιδότησης και δεν έχουν Εταιρικο φόρο χρήσης (ούτε τα phev). Από εκεί κ πέρα σαφώς και παίρνεις πίσω το ΦΠΑ 

18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ευχαριστώ , αυτό το γνωρίζω , εννοούσα (αλλά δεν το έγραψα σωστά) τι ποσό αναλογεί σε εμένα απο την παροχή. Γιατί έχω ακούσει ότι πληρώνεις κάποιο πόσο το έτος

ναι πληρώνεις το φόρο που σου αναλογεί, εάν είναι χαρακτηρισμένο ως status car ολόκληρο, εάν είναι tool car (κ καλά) τότε οτιδήποτε προκύπτει πάνω από τα 17Κ βάσει συντελεστών. 
 

Γενικα η φάση είναι πινγκ πονγκ φοροελαφρυνσεων και επιβαρύνσεων μεταξύ εταιρείας και εργαζομένου 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, tsofras said:

Για να καταλάβω αν δλδ είχα (λέμε τώρα ούτε καν απλά το βάζω για στρογγυλό ως παράδειγμα) 100.000 μικτά, θα είχα φορολογία για 35000ε ?

ή θα έμπαινε το 35% των 25.000ε (8,750) και τα 100.000 θα γινόντουσαν 108.750 και θα είχα φόρο σε αυτό το σύνολο?

Είμαι άσχετος με αυτά

Οχι.

Για το παράδειγμα του LEON που ανέφερα παραπάνω θεωρείται παροχή ετήσια της τάξης των 3000ευρώ*.

Αυτά τα 3000 θα προσαυξήσουν το εισόδημα σου όποιο ειναι αυτό.

Αν δηλαδή έχεις ετήσιο εισόδημα 100.000€, με την παροχή του αυτοκινήτου η εφορία θεωρεί ότι το εισόδημα σου ειναι 103.000€.

Επειδή ο φορολογικός συντελεστής σε αυτό το κλιμάκιο ειναι 44% θα επιβαρυνθείς με 44%*3000€=1320€

Τώρα υπάρχουν και εξαιρέσεις (φοροαπαλογές σε ηλεκτρικά, υβριδικά κ.α) που δεν γνωρίζω. Αν είσαι μισθωτός σε επιχείρηση και έχεις το όχημα ως παροχή αυτό θα είναι και το max που θα πληρώσεις.

Εκτός θέματος, αν έχεις παροχή εταιρικού αυτοκινήτου πούλησε το LEON σου. Σε περίπτωση που η θέση σου δεν δικαιολογεί αυτοκίνητο της αρεσκείας σου κάνε διαπραγμάτευση και ζήτησε συμβόλαιο με λιγότερα ετήσια χιλιόμετρα ή στη χειρότερη μικρή συμβολή απο τη μεριά σου στο μίσθωμα (πχ 50ευρώ το μήνα κάνουν μεγάλη διαφορά στο leasing). Τα χρήματα που θα πάρεις από την πώληση του LEON κράτησε τα για μελλοντική χρήση.

 

*---

(1) 3000ευρώ= 4% * 14000 + 3.000*20% + 3000 *33% +2532*36%

(2) 22532 αξία ΛΤΠΦ Leaon =14000+ 3000 + 3000 +2532

 

 

Επεξ/σία από BTL
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BTL είπε

Οχι.

Για το παράδειγμα του LEON που ανέφερα παραπάνω θεωρείται παροχή ετήσια της τάξης των 3000ευρώ*.

Αυτά τα 3000 θα προσαυξήσουν το εισόδημα σου όποιο ειναι αυτό.

Αν δηλαδή έχεις ετήσιο εισόδημα 100.000€, με την παροχή του αυτοκινήτου η εφορία θεωρεί ότι το εισόδημα σου ειναι 103.000€.

Επειδή ο φορολογικός συντελεστής σε αυτό το κλιμάκιο ειναι 44% θα επιβαρυνθείς με 44%*3000€=1320€

Τώρα υπάρχουν και εξαιρέσεις (φοροαπαλογές σε ηλεκτρικά, υβριδικά κ.α) που δεν γνωρίζω. Αν είσαι μισθωτός σε επιχείρηση και έχεις το όχημα ως παροχή αυτό θα είναι και το max που θα πληρώσεις.

Εκτός θέματος, αν έχεις παροχή εταιρικού αυτοκινήτου πούλησε το LEON σου. Σε περίπτωση που τη θέση σου δεν δικαιολογεί αυτοκίνητο πχ των 30Κ κάνε διαπραγμάτευση και ζήτησε συμβόλαιο με λιγότερα ετήσια χιλιόμετρα ή στη χειρότερη μικρή συμβολή απο τη μεριά σου στο μίσθωμα (πχ 50ευρώ το μήνα κάνουν μεγάλη διαφορά στο leasing). Τα χρήματα που θα πάρεις από την πώληση του LEON κράτησε τα για μελλοντική χρήση.

 

*---

(1) 3000ευρώ= 4% * 14000 + 3.000*20% + 3000 *33% +2532*36%

(2) 22532 αξία ΛΤΠΦ Leaon =14000+ 3000 + 3000 +2532

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, φαντάζομαι θα μου τα πουν και εκεί. Το Leon θα φύγει αν πάρω μεγάλο αμάξι το αποπλήρωσα εχθές και έχω βρεί ήδη αγοραστή και περιμένει

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, tsofras said:

Σε ευχαριστώ πολύ, φαντάζομαι θα μου τα πουν και εκεί. Το Leon θα φύγει αν πάρω μεγάλο αμάξι το αποπλήρωσα εχθές και έχω βρεί ήδη αγοραστή και περιμένει

Εξαιρετικά! Καλή αρχή στη νέα σου δουλειά εύχομαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, φαντάζομαι θα μου τα πουν και εκεί. Το Leon θα φύγει αν πάρω μεγάλο αμάξι το αποπλήρωσα εχθές και έχω βρεί ήδη αγοραστή και περιμένει

Κρατά μικρό καλάθι. Δε ξέρουν συνήθως από φόρους 😅 δεν έχει σημασία τι θα πληρώνεις εφοσον είναι τσάμπα κατά τα αλλά. Η ουσία είναι να πάρεις κάτι κ να σου αρέσει κιόλας για να ηρεμήσεις :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, li@m είπε

Καλή αρχή @tsofras. Μακάρι να πάρεις αυτόματο και SEAT :P

Έμεινες στον χώρο της ασφάλισης ή άλλαξες;

Όχι φεύγω , 15 χρόνια είναι αρκετά , πάω να ανοίξει λίγο το μυαλό μου και οι γνώσεις μου

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μετά την εμπειρία στο φόρουμ εδώ ανοίγεις καμία εταιρία ανταλλαγής αυτοκινήτων;  Ή μήπως συμβουλές για αλλαγή αυτοκινήτων βάσει της δικής σου εμπειρίας; 

(σε κάθε περίπτωση καλή αρχή εύχομαι, κι επίσης χρόνια πολλά για χθες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Μήπως μετά την εμπειρία στο φόρουμ εδώ ανοίγεις καμία εταιρία ανταλλαγής αυτοκινήτων;  Ή μήπως συμβουλές για αλλαγή αυτοκινήτων βάσει της δικής σου εμπειρίας; 

(σε κάθε περίπτωση καλή αρχή εύχομαι, κι επίσης χρόνια πολλά για χθες)

Thx man , της πληροφορικής είμαι εγώ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...