Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για DJI MINI 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/6/2021 στις 2:46 ΜΜ, hliastsek είπε

Με την νεα νομοθεσια χρειαζεσαι τα παρακατω για να εισαι νομιμος με το mini 2

*Τα παρακατω ισχυουν μονο για λογους ψυχαγωγίας

1) Διπλωμα α1/α3 απο Ελλαδα ή Ευρωπη. Το συγκεκριμενο εχει ισχυ σε ολες τις Ευρωπαικες χωρες, που σημαινει οτι μπορεις να το αποκτησεις και απο αλλες χωρες της Ευρωπης και οχι μονο απο Ελλαδα. Στην Ελλαδα τα μαθηματα και το διπλωμα τα πληρωνεις, στο εξωτερικο χρειαζονται μονο εξετασεις online οι οποιες ειναι δωρεαν (πχ Λουξεμβουργο, Γερμανια).

2) (ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ). Πρεπει να δηλωσεις το διπλωμα στην ΥΠΑ και να πληρωσεις το αντιστοιχο παραβολο.

3) (ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ) πρεπει να βγαλεις αριθμο εκμεταλλευόμενου απο ΥΠΑ και να πληρωσεις το αντιστοιχο παραβολο. Στο τελος θα πρεπει να κολλησεις τον αριθμο αυτον πανω στο drone σε εμφανη θεση

(για επαγγελματικους λογους νομιζω οτι χρειαζεσαι επιπλεον ασφαλεια αστικης ευθυνης)

Είναι πολύ ενδιαφέροντα και βοηθητικά αυτά που έχουν γράψει όλοι σε αυτό το θέμα.

Απλά μια σκέψη:
Διάβασα όλο αυτό το ενδιαφέρον θέμα και όσο μπόρεσα την πολύπλοκη νομοθεσία που ένας από τους βασικούς της σκοπούς είναι να προστατεύσει την ιδιωτική ζωή. Εδώ όμως ενας χρήστης από την Ινδονησία βγάζει όλους τους νόμους άχρηστους αφού αντί για drone βάζει κάμερα στα εκπαιδευμένα περιστέρια του.

Και για αυτό ακριβώς γίνεται viral.

 

Επεξ/σία από mercier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες το βράδυ πήγα στο πάρκινγκ του οακα για δοκιμές. 

Η περιοχή εκεί είναι μπλε "authorization zone"και δεν με άφηνε να πετάξω μέχρι να  δώσω τηλέφωνο για ενεργοποίηση. 

 

Ποιο είναι το status σε τέτοιες περιοχές?  Φυσικά ήταν έρημο από κοσμο. 

Χρειάζεται κάτι διαφορετικό εκτός από το ξεκλείδωμα μέσω της εφαρμογής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 9:11 ΠΜ, imr είπε

Χτες το βράδυ πήγα στο πάρκινγκ του οακα για δοκιμές. 

Η περιοχή εκεί είναι μπλε "authorization zone"και δεν με άφηνε να πετάξω μέχρι να  δώσω τηλέφωνο για ενεργοποίηση. 

 

Ποιο είναι το status σε τέτοιες περιοχές?  Φυσικά ήταν έρημο από κοσμο. 

Χρειάζεται κάτι διαφορετικό εκτός από το ξεκλείδωμα μέσω της εφαρμογής? 

μα καλα, στο γηπεδο πηγες για δοκιμες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/6/2022 στις 9:45 ΜΜ, chek2fire είπε

παιδιά έκανα και εγώ την αίτηση για εγγραφή σε ΥΠΑ. To παράβολο πότε το πληρώνεις?

Όταν κανείς την αίτηση πρέπει να έχεις πληρώσει το παράβολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ilzals είπε

Όταν κανείς την αίτηση πρέπει να έχεις πληρώσει το παράβολο 

που πληρώνεις το παράβολο? γιατί δεν μου έβγαλε πουθενα για πληρωμή και ο οδηγός δλδ που είχατε δώσει δεν έλεγε πουθενα για πληρωμή παραβόλου αλλά απλά για την συμπλήρωση της αίτησης συν ότι στην συμπλήρωση αυτή δεν είχε πουθενα να βάλεις τον αριθμό παραβόλου.

 

2 ώρες πριν, Ilzals είπε

Όταν κανείς την αίτηση πρέπει να έχεις πληρώσει το παράβολο 

πάλι καλά που το είπες. Οντος έπρεπε να πληρώσω το παράβολο και το βάλω και αυτό στην αίτηση κάτι που το έκανα.

thx

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπραβο σας! Ειλικρινα! Μπηκα εχτες τυχαια στο topic για τις φωτογραφιες και διαβασα τυχαια εδω για την νομοθεσια.

Εχω ενα mavic 2 pro ενω παλαιοτερα ειχα mavic 1 και phantom 4 advanced. Ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια για διπλωμα καθως δεν μου περισσευαν 500-600ευρω που θελουν εδω Ελλαδα.

Καθισα απο εχτες το απογευμα και σημερα το πρωι και εβγαλα πτυχιο μεσω του λουξεμβουργου που ειναι δωρεαν!

Και παλι συγχαρητηρια για ολη την γνωση που μοιραζεστε! Το καλο του ιντερνετ...

Σημερα θα κανω και αιτηση για εγγραφη στην ΥΠΑ. αυτη η εγγραφη γινεται μια φορα και τελος? Ενω το πτυχιο ισχυει για 5 χρονια και μετα θελει ανανεωση? (λογικα τοτε δεν θα υπαρχει καποιο δωρεαν το 2027...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2022 στις 10:59 ΠΜ, murcielago580 είπε

Ρε παιδια μπραβο σας! Ειλικρινα! Μπηκα εχτες τυχαια στο topic για τις φωτογραφιες και διαβασα τυχαια εδω για την νομοθεσια.

Εχω ενα mavic 2 pro ενω παλαιοτερα ειχα mavic 1 και phantom 4 advanced. Ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια για διπλωμα καθως δεν μου περισσευαν 500-600ευρω που θελουν εδω Ελλαδα.

Καθισα απο εχτες το απογευμα και σημερα το πρωι και εβγαλα πτυχιο μεσω του λουξεμβουργου που ειναι δωρεαν!

Και παλι συγχαρητηρια για ολη την γνωση που μοιραζεστε! Το καλο του ιντερνετ...

Σημερα θα κανω και αιτηση για εγγραφη στην ΥΠΑ. αυτη η εγγραφη γινεται μια φορα και τελος? Ενω το πτυχιο ισχυει για 5 χρονια και μετα θελει ανανεωση? (λογικα τοτε δεν θα υπαρχει καποιο δωρεαν το 2027...)

Προσοχη!! το mavic 2 pro δεν καλυπτεται απο το a1/a3 διπλωμα αλλα απο το a2 (εχει βαρος 907 g)

image.png.d7470d1f1854e52846470c8b07ebc9e1.png

Πηγη: 
https://dronesassist.gr/

Στις 29/6/2022 στις 6:27 ΜΜ, chek2fire είπε

πόσες μέρες κάνει περίπου να σου εγκρίνουν την αίτηση?

Συνηθως 3-5 εργασιμες. 

Επεξ/σία από hliastsek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, hliastsek είπε

Προσοχη!! το mavic 2 pro δεν καλυπτεται απο το a1/a3 διπλωμα αλλα απο το a2 (εχει βαρος 907 g)

image.png.d7470d1f1854e52846470c8b07ebc9e1.png

Πηγη: 
https://dronesassist.gr/

Συνηθως 3-5 εργασιμες. 

Καλημερα καλη βδομαδα! Ναι το ειχα δει οτι για 7 γραμμαρια περναει σε αλλη κατηγορια.

Οποτε για το α2 τι κανω? υπαρχει καπου και αυτο δωρεαν σε καποια αλλη χωρα εκτος Ελλαδας η πρεπει να παρακολουθησεις μαθηματα η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειπα σε 2 φιλους για να κανουν το διπλωμα μεσω Λουξ/ργου αλλα θελει λιγο ψαξιμο...υπαρχει καποιος μπουσουλας???? απο που πρεπει να αρχισει καποιος ??

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον επειδή είχα ξεχάσει να προσθέσω το παράβολο είναι ακόμα η αίτηση μου υπο διεκπεραίωση για την άδεια. Τώρα το έχω προσθέσει εδώ και 3 μέρες πιστεύω να το δούνε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 11:17 ΠΜ, chek2fire είπε

μάλλον επειδή είχα ξεχάσει να προσθέσω το παράβολο είναι ακόμα η αίτηση μου υπο διεκπεραίωση για την άδεια. Τώρα το έχω προσθέσει εδώ και 3 μέρες πιστεύω να το δούνε :P 

απο e bankng πληρωσες??? αυτο ειναι ???

 

Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας
 
Κατηγορία Παραβόλου:
 
ΣμηΕΑ (Συστήματα μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών)
 
Τύπος Παραβόλου:
 
Χορήγηση/Ανανέωση Άδειας χειριστή ΣμηΕΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς έπεσα επάνω στο θέμα αυτό γιατί νόμιζα <250g δεν χρειάζεται τπτ, κάτι που μάλλον δεν ισχύει.

Οπότε για το dji mini 2 ή 3 θες άδεια και μαθήματα, σωστά?
Σε αρκετά σημεία βλέπω να αναφέρουν κάτι για το 2023, θα αλλάξει ο κανονισμός?

Όποιος έχει κάνει την εκπαίδευση στο Λουξεμβούργο πως ακριβώς λέγεται το  course που πρέπει να δούμε?

Νομίζω αυτό είναι το μάθημα

https://learningzone.eurocontrol.int/ilp/pages/description.jsf?menuId=1108#/users/@self/catalogues/8264768/courses/11790650/description

image.png.51b2dfbb303d26e7baea48a98c037b72.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...