Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για DJI MINI 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pagratios είπε

Ευτυχώς έπεσα επάνω στο θέμα αυτό γιατί νόμιζα <250g δεν χρειάζεται τπτ, κάτι που μάλλον δεν ισχύει.

Οπότε για το dji mini 2 ή 3 θες άδεια και μαθήματα, σωστά?
Σε αρκετά σημεία βλέπω να αναφέρουν κάτι για το 2023, θα αλλάξει ο κανονισμός?

Όποιος έχει κάνει την εκπαίδευση στο Λουξεμβούργο πως ακριβώς λέγεται το  course που πρέπει να δούμε?

Νομίζω αυτό είναι το μάθημα

https://learningzone.eurocontrol.int/ilp/pages/description.jsf?menuId=1108#/users/@self/catalogues/8264768/courses/11790650/description

image.png.51b2dfbb303d26e7baea48a98c037b72.png

αυτό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

απο e bankng πληρωσες??? αυτο ειναι ???

 

Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας
 
Κατηγορία Παραβόλου:
 
ΣμηΕΑ (Συστήματα μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών)
 
Τύπος Παραβόλου:
 
Χορήγηση/Ανανέωση Άδειας χειριστή ΣμηΕΑ

παράβολο 8356 με κάρτα το πλήρωσα. Το είδα και στις οδηγίες που το ανάφεραν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 8:56 ΠΜ, murcielago580 είπε

Καλημερα καλη βδομαδα! Ναι το ειχα δει οτι για 7 γραμμαρια περναει σε αλλη κατηγορια.

Οποτε για το α2 τι κανω? υπαρχει καπου και αυτο δωρεαν σε καποια αλλη χωρα εκτος Ελλαδας η πρεπει να παρακολουθησεις μαθηματα η κατι αλλο?

Δυστυχως δεν εχω δει καπου Α2 δωρεαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους 🙂.

Πριν από λίγες ημέρες αγόρασα ένα DJI MINI 2, εργάζομαι Αγγλία και θα έρθω για διακοπές σε μερικές εβδομάδες. Κοιτώντας τη νομοθεσία, είδα ότι πρέπει να δώσω θεωρητικές εξετάσεις για να μπορώ να πετάξω στην Ελλάδα, βρήκα και γω το course από Λουξεμβούργο, (παρεπιπτόντως ευχαριστώ πολύ το παλικάρι που ανέβασε το link), έχω όμως μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, στο registration που κάνουμε ζητάει χώρα εργασίας, το όνομα και το είδος του οργανισμού, εσείς τι βάλατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Έβαλα τελικά το UK, στον οργανισμό άλλο/private και στο όνομα της επιχείρησης έβαλα το όνομα μου, έδωσα το θεωρητικό τεστ και πέρασα, τώρα υποθέτω ότι περιμένω την Υ.Π.Α. να εκδώσει το Operator ID για να το κολλήσω στο drone. Ευχαριστώ και πάλι για το λινκ του Λουξεμβούργου.

 🙂

Επεξ/σία από JRM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους, πλέον περιμένω 10 μέρες για την έγκριση της αίτησης, αποφάσισα να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με την ΥΠΑ και έπεσα πάνω σε αυτό, μήπως έχουν "παγώσει" γενικά οι αιτήσεις γνωρίζει κανείς;

 

ωχ.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!

Να ρωτήσω μήπως κάποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει στην συμπλήρωση των στοιχείων που απαιτούνται για τη δήλωση ΣμηΕΑ για το DJI MINI SE? Καθώς για αρκετά από αυτά δεν είμαι τόσο σίγουρος.

image.png.745c6578abd9eef3244f78b097eada74.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zaccki είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Να ρωτήσω μήπως κάποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει στην συμπλήρωση των στοιχείων που απαιτούνται για τη δήλωση ΣμηΕΑ για το DJI MINI SE? Καθώς για αρκετά από αυτά δεν είμαι τόσο σίγουρος.

image.png.745c6578abd9eef3244f78b097eada74.png

κοιτα τα specif.στο βιβλιο και ολα ειναι εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chek2fire είπε

για πάγωμα μου κάνει γιατί και σε μένα 1.5 μήνα και είναι υπο διεκπεραίωση ακόμα. 

Καλησπέρα, εν τέλει η αίτηση εγκρίθηκε σήμερα το πρωί μετά από 8 εργάσιμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasbm είπε

κοιτα τα specif.στο βιβλιο και ολα ειναι εκει

Σε ευχαριστω πολυ και το κοιτάω άμεσα - διευκρινηση για το

- Μήκος - διπλωμένο? Ξεδιπλωμενο? Ξεδιπλωμένο με έλικες?

- Μέγιστη εμβέλεια? Δεν μπορώ να βρω στο manual που ακριβως αναφέρεται αυτή η πληροφορια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zaccki είπε

Σε ευχαριστω πολυ και το κοιτάω άμεσα - διευκρινηση για το

- Μήκος - διπλωμένο? Ξεδιπλωμενο? Ξεδιπλωμένο με έλικες?

- Μέγιστη εμβέλεια? Δεν μπορώ να βρω στο manual που ακριβως αναφέρεται αυτή η πληροφορια.

 

ολικο οπως τα λεει στα specifications   ανοικτο παντα εννοει χωρις ελικες....το γραφει και αυτο ποσο εμβελεια αλλα εσυ θα εχεις αδεια μονο για vlos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ολικο οπως τα λεει στα specifications   ανοικτο παντα εννοει χωρις ελικες....το γραφει και αυτο ποσο εμβελεια αλλα εσυ θα εχεις αδεια μονο για vlos

Σε ευχαριστώ φίλε Κώστα. Νομιζω οτι έχω κάνει λάθος και για το δικο μου drone (mini se) χρειαζομαι μονο αδεια χειριστη και οχι δήλωση ΣμηΕΑ. 

Ευτυχώς το είδα έγκαιρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2022 στις 5:22 ΜΜ, akpe είπε

Παίδες, υπάρχει ακόμα πουθενά δωρεάν εξέταση για δίπλωμα; Και αν ναι, υπάρχει τρόπος να καταχωρηθεί δίπλωμα εξωτερικού στην ΥΠΑ;

Edit: υπάρχει ακόμα στο Λουξεμβούργο, εδώ :)

Χτες παρέλαβα, μόλις έκανα εγγραφή ΣμηΕΑ (δεν είχα διαβάσει ότι δε χρειάζεται πια) και εκμεταλλευόμενου στην ΥΠΑ, αλλά θέλω να είμαι 100% νόμιμος ακόμα και αν πετάω στην ταράτσα μου που λένε :D 

Συνοπτικά, από τα όσα διάβασα, εδώ αυτό που μου είχαν αναφέρει παλαιότερα πως με το Mini 2 (<250gr) χωρίς δίπλωμα και άδεια χρήστη μπορώ να πετάω έως 50 μέτρα, και χωρίς δίπλωμα αλλά με άδεια χρήστη μπορώ να πετάω εκτός αστικού ιστού και όχι πάνω από συγκεντρωμένο πλήθος, δεν ισχύει πια, σωστά;

Όχι πως έχει σημασία γιατί σκοπεύω να του βάλω skids οπότε το βάρος θα ξεπεράσει τα 250 έτσι κι αλλιώς, απλά πληροφοριακά :)

Edit: έτοιμος :D

easa.png

Θα μας τρελάνεις ρε akpe τι το θες το Drone (δίπλωμα) εσύ

κοίτα να το πετάξεις προς το κέντρο αθήνας-παγκράτι θα σου το καταρρίψω (ξέρεις στυλ Americas Army φαντάζομαι θυμάσαι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...