Προς το περιεχόμενο

Καθαριότητα (εσωτερικό / εξωτερικό / tips / συμβουλές)


nullindex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/5/2022 στις 12:00 ΜΜ, dionysg είπε

Καλημέρα σε όλους

Παιδες Spray sealants και καρνουμπες χρησιμοποιούσαμε προ κεραμικών. Εκτος και αν κανετε detailing καθε ΣΚ οποτε οκ.

Δοκίμασα σε μηχανή το Can Coat και Q2 Trim της gyeon.

Snow Foam, ph 12 σαμπουαν, iron x, δεν εκανα γυαλισμα - ουτε πυλο μιας και ειναι ματ χρωμα (απαγορευεται εκτος αν θελετε να το κανετε glossy), gyeon prep και περασμα κεραμικων.

Το Can Coat περαστηκε σε ολες τις βαμμενες επιφανειες, πανω σε PPF και στις ζαντες. Πολυ ευκολο προιον, wipe on-αμεσως wipe off και το κυριοτερο μπαινει σχεδον παντου (ματ - κανονικα χρωματα, PPF, ζαντες, προζεκτορες, ακομα και στο παρμπριζ αν και θα το απεφευγα). Μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν topper σε υπαρχουσες κεραμικες. Πραγματικα ελβετικος σουγιας. Καταναλωση ελαχιστη με τα 200μλ πρεπει να βγαζει 10 αυτοκινητα.

Αμεσως αυξησε την γυαλαδα και αν και ματ χρωμα εδωσε ενα βαθος. Στο PPF, πανω απο μαυρο χρωμα, εδωσε ιδιοτητα καθρεφτη.  Μετα απο βραδυνο curing πιστευω οτι εδωσε λιγο ακομα σε wow  factor. Κοστος 40ε και προστασια αν μου βγαλει 6 μηνες (ελλειψει γυαλισματος) θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος

Το Q2 Trim ειναι για τα αβαφα πλαστικα. Περαστηκε με τα κλασικα κιτρινα κινεζικα σφουγγαρακια, αφου τα microfiber applicator με ταλαιπωρησαν στις τεραστιες σαγρε αβαφες επιφανειες. Οταν εφαρμοστει ειναι σαν πολυ ψιλο λαδακι. Συμφωνα με τις οδηγιες θελει wipe off μετα απο 2-5 λεπτα. Μιας και ηταν η πρωτη επαφη και η θερμοκρασια ηταν 20-21 βαθμοι αρκεστηκα στα 2 λεπτα, μην εκανα κανενα high spot.

Εφυγε το μισο μπουκαλι, πολυ ευκολη εφαρμογη, σκουρηνε αμεσως τα πλαστικα, αλλα μετα το αρχικο curing εδωσε 100% wow factor και τα σκουρηνε ακομα περισσοτερο. Ειναι σαν μονιμο(-τερο) car pro perl για οποιον το εχει χρησιμοποιησει. Κοστος 35ε - πολυ καλο προιον αλλα οταν τελειωσει θα παρω το carpro dlux που μπαινει και στα λαστιχα (αλλος ελβετικος σουγιας).

Το Can Coat δεν πετρωσε στα microfiber, σε αντιθεση το Q2 trim εκανε κρυσταλους, σχεδον αμεσως, στο στομιο του μπουκαλιου, πετρωσαν τα applicator και η πετσετα. Τα αφησα να μουλιασουν σε ph12 σαμπουαν και πλυσιμο σε πλυντηριο, αλλα δεν επανηλθαν, πραγμα καλο μιας και διαφημιζεται οτι αντεχει σε καθαριστικα με PH 3-12. Βγηκαν εκτος rotation και πλεον μονο σε βρωμοδουλειες.

Μερα Σαββατο. Αρχη 11:00 - Τελος 17:15. Κουραση φουλ, μιας και ειχε μονο σκυψιμο, αλλα το οπτικο αποτελεσμα ηταν απροσμενα καλο και η ικανοποιηση μεγαλη. Μετα απο 7 μερες, συμφωνα με τις οδηγιες, αλλα λογικα μετα απο 14 θα δοκιμαστουν και οι διαφημιζομενες υδροφοβικες ιδιοτητες.

Το κοστος ειναι τετοιο που δεν αξιζει να μην τα παρετε, εστω και για δοκιμη.

PPF

IMG_20220504_120356_result.jpg

Διαφορα Trim και χωρις

IMG_20220504_120537_result.jpg

Δωρακι απο το ανωθεν κλιματιστικο. Πιο σφηχτα bead shot πεθαινειςIMG_20220504_120612_result.jpg

IMG_20220504_120618_result.jpg

IMG_20220504_120739_result.jpg

IMG_20220504_120808_result.jpg

Ποιός το λέει αυτό? Γιατί πρέπει να κάνεις detailing καθε ΣΚ αν βάλεις selant?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 376
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάναμε το μπανάκι μας σήμερα μέσα - έξω :D

IMG20220606123507.jpg.ec2ec8036a69a33f14a86f1ea56e94a5.jpg

Έχω πάντως μικρο γρατζουνιές απο τα γατιά .

Το σώζω με τίποτα? Υπάρχει κάτι που να προστατεύει το χρώμα? Με κεραμική ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν με το καλό έρθει ο άσσος σκέφτομαι είτε ppf ή κεραμική. Νομίζω ότι για γρατζουνιές από γάτες φάση, άρα όχι κάτι το αρκετά βαθύ, θα σε κάλυπτε η κεραμική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aris_rom είπε

Εγώ όταν με το καλό έρθει ο άσσος σκέφτομαι είτε ppf ή κεραμική. Νομίζω ότι για γρατζουνιές από γάτες φάση, άρα όχι κάτι το αρκετά βαθύ, θα σε κάλυπτε η κεραμική. 

Ναι δεν έχουν βάθος αλλά από κοντά φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι δεν έχουν βάθος αλλά από κοντά φαίνονται

Πήγαινε το μία βόλτα από εδώ που είναι καλοί επαγγελματίες και είναι κοντά μας. Θα σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις για το τι είναι καλύτερο για το αμάξι σου και αποφασίζεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Πήγαινε το μία βόλτα από εδώ που είναι καλοί επαγγελματίες και είναι κοντά μας. Θα σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις για το τι είναι καλύτερο για το αμάξι σου και αποφασίζεις. 

Ναι έχω σκεφτεί να το πάω από εκεί Απλά βλέπω τι μπαινοβγαίνει και λέω θα είναι φαρμακείο.

Άσε μόλις ψιλοεβρεξε χάλια το έκανε ούτε ημέρα δεν το χάρηκα

 

 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι έχω σκεφτεί να το πάω από εκεί Απλά βλέπω τι μπαινοβγαίνει και λέω θα είναι φαρμακείο.

Άσε μόλις ψιλοεβρεξε χάλια το έκανε ούτε ημέρα δεν το χάρηκα

 

 

Ναι σε γενικές γραμμές δεν τον λες φτηνό, αλλά είναι πολύ καλός στη δουλειά του. 

Και εγώ που το έπλυνα πριν 5-6 μέρες την ίδια μέρα ήταν ο οτε  μπροστά στην πολυκατοικία, άρχισε τα σκαψίματα και ούτε ώρα δεν έμεινε καθαρό. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/6/2022 στις 2:32 ΜΜ, tsofras είπε

Κάναμε το μπανάκι μας σήμερα μέσα - έξω :D

IMG20220606123507.jpg.ec2ec8036a69a33f14a86f1ea56e94a5.jpgΈχω πάντως μικρο γρατζουνιές απο τα γατιά .

Το σώζω με τίποτα? Υπάρχει κάτι που να προστατεύει το χρώμα? Με κεραμική ?

H κεραμική δεν προσφέρει τίποτα έναντι στις γρατσουνιές, απλά κάνει πιο εύκολο το πλύσιμο και γυαλάδα. Μόνο PPF για προστασία. Αν δεν βρίσκει το νύχι σου στις γρατσουνιές φεύγουν με γυάλισμα. Αν βρίσκει η φαίνεται λευκό που ειναι το basecoat, το γυάλισμα θα τις μειώσει αισθητά αλλα πάλι εκεί θα είναι.

 

Στις 4/6/2022 στις 12:19 ΠΜ, NTC Labs είπε

Ποιός το λέει αυτό? Γιατί πρέπει να κάνεις detailing καθε ΣΚ αν βάλεις selant?

Τρόπος του λέγειν. Εγω τα βαρέθηκα να πω την αλήθεια. Προτιμώ πλέον την αντοχή και διάρκεια απο μια κεραμική σε πιο ισχυρά χημικά ( ph 11-12 ) για να μειώσω τον χρόνο που ασχολούμαι και να βλέπω καλύτερο αποτέλεσμα

Τώρα  με την Σαχαρα δοκιμασα κατι που ειδα στο YT. Πρώτα Autofoam και μετα karcher rm565 σε αφροποιητη και ενα σφουγγαρι που απλως το ξεπλενα σε κουβα (ξεχωρισο για ζαντες). 1 ωρα στυσιμο πλυσιμο ξεστυσιμο. Αυτο πλεον θα είναι και το πλυσιμο του καλοκαιριου μας και ειναι πολυ light η ρυπανση.

 

Επεξ/σία από dionysg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βάλει κάποιος ppf ή κεραμική? Παραλαμβάνω σε λίγες μέρες και επειδή για το επόμενο 3μηνο τουλάχιστον το αμάξι θα είναι σίγουρα έξω και θα το βλέπει ήλιος κλπ, σκεφτόμουν τι μπορώ να κάνω για να το προστατέψω...

Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι κάποιοι μου είπαν πως με την κεραμική, υπάρχει ο κίνδυνος είτε να φαγωθεί πολύ βερνίκι είτε να αποφλοιωσει το χρώμα και τέτοια. Αντίστοιχα με την ppf ότι μπορεί να κιτρινισει η μεμβράνη ή να προκαλέσει ζημιά στο χρώμα. 

Έχω βρει μερικούς εγκαταστάτες στη Θεσσαλονίκη και για τους 2 τρόπους, σε ppf είδα ότι περνάνε xpel και premiumshield, σε κεραμική δουλεύουν διάφορα προϊόντα πχ carpro, feynlab κλπ. και έχω σκοπό να τους πάρω τηλ. να ρωτήσω πληροφορίες, απλά όπως είναι λογικό, όλοι θα προσπαθήσουν να πουλήσουν το δικό τους προϊόν για καλύτερο. Ψάχνω λοιπόν κάποια αμερόληπτη και αντικειμενική άποψη ώστε να κατανοήσω και γω τι παίζει ακριβώς με όλα αυτά. Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι κάποιοι μου είπαν πως με την κεραμική, υπάρχει ο κίνδυνος είτε να φαγωθεί πολύ βερνίκι είτε να αποφλοιωσει το χρώμα και τέτοια. Αντίστοιχα με την ppf ότι μπορεί να κιτρινισει η μεμβράνη ή να προκαλέσει ζημιά στο χρώμα. 

Έχω βρει μερικούς εγκαταστάτες στη Θεσσαλονίκη και για τους 2 τρόπους, σε ppf είδα ότι περνάνε xpel και premiumshield, σε κεραμική δουλεύουν διάφορα προϊόντα πχ carpro, feynlab κλπ. και έχω σκοπό να τους πάρω τηλ. να ρωτήσω πληροφορίες, απλά όπως είναι λογικό, όλοι θα προσπαθήσουν να πουλήσουν το δικό τους προϊόν για καλύτερο. Ψάχνω λοιπόν κάποια αμερόληπτη και αντικειμενική άποψη ώστε να κατανοήσω και γω τι παίζει ακριβώς με όλα αυτά. Ευχαριστώ! 

Να κάνει ζημιά η κεραμική σαν προιον στο βερνίκι όχι. Αποφλοίωση ?

Να πάει κάποιος εγκαταστατης να γυαλίσει το βερνίκι πριν περάσει κεραμική και να το κόψει αρκετά ναι μπορεί άλλα είναι θέμα εμπειρίας και προσδοκιών του ιδιοκτήτη. Δηλαδή σε ενα αυτοκίνητο 5-7 χρόνων να περιμένει να δει καθρέπτη κάποιος στο τέλος.

Σε καινούργιο αυτοκίνητο όπως το δικό σου θέλει ενα πέρασμα με μια γυαλιστική για να αναδείξει την γυαλάδα οπότε δεν εχει κανένα απολύτως θέμα.

Το PPF αν κιτρινίζει προφανώς ειναι θέμα ποιότητας και δεν προκαλεί ζημιά στο χρώμα σαν προϊόν. Όπως και η κεραμική και αυτό θέλει προεργασία στο χρώμα γιατί μεγεθύνει τις ατέλειες. Δηλαδή οι γρατσουνιές και τα χτυπήματα απο τα πετραδάκια φαίνονται πιο έντονα οταν περαστεί PPF. Οπότε οπως και πιο πάνω ανάλογα την εμπειρία και τις προσδοκίες μπορεί κάποιος εγκαταστάτης να δείξει υπερβάλον ζήλο  στην διόρθωση του χρώματος.

Προσωπικά θα έβαζα PPF αν μπορούσα να ανταποκριθώ στο κόστος να ντύσω όλο το αμάξι. Μια μέση λύση είναι να ντυθούν εμπρός φανάρια, καπό και ουρανός μιας και εκεί έχει τον πιο μεγάλο κίνδυνο για ζημιά στο χρώμα και στα υπόλοιπα κεραμική. Μπροστινό προφυλακτήρα δεν υπάρχει περίπτωση να μην βάψεις έστω μια φορά και κανείς δεν δίνει σημασία σε αυτό στην μεταπώληση. 

Μάρκες με εξαίρεση την feynlab που δεν την έχω ακούσει όλες καλές. Κάνε και μια αναζήτηση να δεις τι σου βγάζει

Πρέπει να ξεχωρίσουμε λίγο στο μυαλό μας τις κεραμικές, απο τα PPF.

Η κεραμική δίνει γυαλάδα, προστασία uv και σε χημικά (πχ αν πέσει κουτσουλιά έχεις περισσότερο χρόνο μέχρι να κάψει το βερνίκι),  λερώνεται λιγότερο το αυτοκίνητο, κάνει πιο εύκολο το πλύσιμο ίσως και να μειώνει ελαφρά την αράχνη απο τα πλυντήρια. Το PPF σαν μεμβράνη προστατεύει το χρώμα 

Επεξ/σία από dionysg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
23 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, θέλω να πάρω μία σκούπα υγρών στερεών για να καθαρίζω το εσωτερικό των αυτοκινήτων. Έχετε καμία πρόταση? 

https://www.skroutz.gr/s/20104888/Bissell-SpotClean-Pro-1558N-Σκούπα-Υγρών-Στερεών-750W-με-Κάδο-3-5lt.html?from=catspan

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...