Προς το περιεχόμενο

Καθαριότητα (εσωτερικό / εξωτερικό / tips / συμβουλές)


nullindex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Κακως δεν επλυνες τουλαχιστον ενα γρηγορο απο κατω και το αφησες τοσο καιρο.

To ξερω αλλα συνεπεσε με το χτυπημα που ειχα αφοτου ελιωσαν τα χιονια κ δε μπορουσα να οδηγησω κ τη γυναικα χρυση την εκανα δε το οδηγάει για ουτε για να το βγαλει απο το γκαραζ, φοβαται... (ασχετα αν ειναι ιδιο με το δικο της σε συμπεριφορά, απλα μεγαλυτερο). Αυριο πρωι πρωι θα το παω (να ξερετε μετα θα βρεξει λογικα)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 376
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

(να ξερετε μετα θα βρεξει λογικα)

Δεν είναι στάνταρ, δεν έχω πλύνει και τα δικά μου, θα σου πώ πότε 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Προκαλείς κ θα έρθω να στο παρκάρω για σκ εκεί 😂

Ακομα να καταλαβεις οτι κανω εξασκηση στο δικο μου για να σας πιασω πελατες στο μελλον? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/2/2022 στις 4:18 ΜΜ, NTC Labs είπε

menzerna.jpg.53fb8328326b745706e60ef9de0b79c8.jpg

αποτελεσμα

 

Ολη η δουλεια εγινε με το χερι ( δεν εχω αλοιφαδορο ) με κιτρινα pads κερωματος και κανα 10λεπτο συνολικα. Πονεσανε λιγο τα δαχτυλα αλλα πιστευω τα καταφερα :)

Εχεις όλα τα καλα προιόντα και δεν εχεις μηχανημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Εχεις όλα τα καλα προιόντα και δεν εχεις μηχανημα;

Τις αλοιφες τις πηρα προσφατα ( και αδικα πηρα την 2500 αφου η 400 την καλυπτει )μονο και μονο για να διορθωσω ενα μικροχτυπηματακι. το αμαξι δεν προκειται να το κανω γυαλισμα πριν την πενταετια ( ειδικα με την φροντιδα που του δινω).

Παρολα αυτα την παρασκευη περιμενω εναν DAS6 pro απο φιλο επαγγελματια detailer :)  με τον οποιο μαλλον θα κανω πρωτη αποπειρα στο αμαξι του πεθερου :)

 

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και το κανάλι mdeteling car στο youtube. Αν και μικρό έχει πολλές πληροφορίες για αυτοκίνητο. Από πλύσιμο μέχρι deteling. Εγώ έμαθα αρκετά πράγματα πριν πιάσω Αλοιφαδόρο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον γυρισα και πηγα αμαξι και μηχανες για πλυσιμο. Το αμαξι το εχουμε σε κλειστο παρκιγκ αλλα λογο περιοχης ( περαμα ) οταν το αφηνουμε εξω για δουλειές εχει πιασει λιγο αχνα   Αλοιφαδορους κλπ τα ξεχναμμε.10 μηνες αμαξι με τιποτα. Μου ειπε να το περασουμε πλαστελινη. Πρωτα με το ειδικο σφουγγαρι και μετα την πλαστελινη.μου εκανε ενα κομματι κσι ειδα διαφορα. Εφυγε το λιγο σαγρε.

Ακουω γνώμες. Οκ η τιμη μαζι με πλύσιμο μεσα εξω 40 ευρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Λοιπον γυρισα και πηγα αμαξι και μηχανες για πλυσιμο. Το αμαξι το εχουμε σε κλειστο παρκιγκ αλλα λογο περιοχης ( περαμα ) οταν το αφηνουμε εξω για δουλειές εχει πιασει λιγο αχνα   Αλοιφαδορους κλπ τα ξεχναμμε.10 μηνες αμαξι με τιποτα. Μου ειπε να το περασουμε πλαστελινη. Πρωτα με το ειδικο σφουγγαρι και μετα την πλαστελινη.μου εκανε ενα κομματι κσι ειδα διαφορα. Εφυγε το λιγο σαγρε.

Ακουω γνώμες. Οκ η τιμη μαζι με πλύσιμο μεσα εξω 40 ευρω. 

Πλύσιμο - πέρασμα πυλο - και ξανα πλύσιμο 40€;

Δεν ξέρω πόσο χρεώνουν αλλά δύο πλυσιματα κανένα 15άρι το κοστολογούν. Άρα 25€ ο πυλός, από την ταλαιπωρία που έτρωγα με το μχ5 θεωρώ καλή τιμή. Στο μεγάλο μόνο τοπικά έχω κάνει γιατί θα μου πάρει 10 ώρες...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη φαίνεται, εχει αποτελεσμα;

Θελω και εγω να κανω κατι και στα 2 αλλα ολο το αναβαλω.

 

Για κατσε να μας πει και ο NTC τη γνωμη του που το κατεχει το αθλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καλη τιμη φαίνεται, εχει αποτελεσμα;

Θελω και εγω να κανω κατι και στα 2 αλλα ολο το αναβαλω.

 

Για κατσε να μας πει και ο NTC τη γνωμη του που το κατεχει το αθλημα...

Αν χαιδεύοντας τη λαμαρίνα νοιώθεις μικροανωμαλίες και δεν είναι τελείως λείο ναι κάνει διαφορά.

Συνήθως οι επιφάνειες που τρώνε τον περισσότερο αέρα είναι που έχουν περισσότερους ρύπους και σκουπίδια. Περισσότερο εμπρός (καπό, φτερά και πόρτες χαμηλά) παρά πίσω, εκτός από αυτά που έχουν ουρά όπου και εκεί γίνεται χαμός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αν χαιδεύοντας τη λαμαρίνα νοιώθεις μικροανωμαλίες και δεν είναι τελείως λείο ναι κάνει διαφορά.

Συνήθως οι επιφάνειες που τρώνε τον περισσότερο αέρα είναι που έχουν περισσότερους ρύπους και σκουπίδια. Περισσότερο εμπρός (καπό, φτερά και πόρτες χαμηλά) παρά πίσω, εκτός από αυτά που έχουν ουρά όπου και εκεί γίνεται χαμός.

σε εμενα κατα βαση θαμπαδες και ψιλοαραχνες εχει (και δεν εχω χειροτερο απο τις αραχνες ειλικρινα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ακούγεται η τιμή απλά εχε υποψιν οτι ο πηλός αν ειναι medium και πανω μπορεί να κάνει ελαφρές θαμπάδες, ειδικά σε σκούρα χρώματα. 

Πρέπει να νιώθει αυτός που το κάνει, ακούγεται απλή διαδικασία αλλά δεν είναι 100%. Θέλει συνεχόμενη λίπανση και να νιώθει το χέρι σου πόσο να πιέσει/τρίψει κλπ, κοινώς θέλει εξάσκηση.

Συνήθως όταν περνάς πυλό κάνεις και γυάλισμα μετά, εστω και πολύ ελαφρύ. 

Εγω θα δοκίμαζα ενα full decontamination πρώτα και με deironizer και αν και τότε δεν είχε στρώσει απο επικαθήσεις θα πέρναγα πυλό

 

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...