Προς το περιεχόμενο

iPadOS 15 με βελτιώσεις στο multitasking και με widgets στη home screen


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το iPad OS 15 έρχεται αυτό το Φθινόπωρο στο κορυφαίο tablet της αγοράς.

Από τις μεγαλύτερες αλλαγές είναι η δυνατότητα να προσθέσουμε widgets στη Home screen, με το λειτουργικό να τακτοποιεί αυτόματα τα εικονίδια που υπάρχουν ήδη εκεί προκειμένου να χωρέσει χωρίς πρόβλημα. Η Apple προσθέτει νέα μεγέθη  ενώ από το iPhone έρχεται και το App Library που οργανώνει αυτόματα τις εγκατεστημένες σας εφαρμογές. 

Το Multitasking αποτελεί ένα από τα προβλήματα που προσπαθεί να λύσει η Apple στο iPad προκειμένου να το κάνει ιδανικό για παραγωγικές διαδικασίες. Πλέον στο iOS 15 υπάρχει ένα μικρό μενού που περιλαμβάνει εικονίδια με τις διαθέσιμες επιλογές για διαχωρισμό των εφαρμογών, χωρίς ο χρήστης να χρειάζεται να πραγματοποιήσει κάποια χειρονομία, κάτι που έχουμε δει και στο Android περιβάλλον.

Όπως και στο iOS 15, έτσι και στο νέο iPadOS υπάρχουν οι βελτιωμένες ειδοποιήσεις με καλύτερη ομαδοποίηση όσων προέρχονται από την ίδια εφαρμογή, αλλά και οι βελτιώσεις στο FaceTime, με υποστήριξη Spatial Audio και εύκολο τρόπο διαμοιρασμού της οθόνης ή ακόμα και της μουσικής που ακούτε. Η συγκεκριμένη λειτουργία αναμένεται να επεκταθεί σύντομα σε πολλές άλλες εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσουν το σχετικό api, δίνοντας τη δυνατότητα για πιο ενδιαφέρουσες βιντεοσυνομιλίες.

image.png.0765c35bb1c22e7e604003ab852c9b0b.png

 

'Αλλα χαρακτηριστικά περιλαμβάνει νέες συντομεύσεις για πληκτρολόγια αξεσουάρ αλλά και βελτιώσεις σε όσους προτιμούν τις χειρόγραφες σημειώσεις χρησιμοποιώντας το Apple Pencil. Με το Quick Note υπάρχει δυνατότητα για τον χρήστη να ξεκινήσει να γράφει γρήγορα μια σημείωση ενώ αν έχει κάποια συμβατή εφαρμογή ανοιχτή (πχ. Safari), μπορεί να συμπεριλάβει στη σημείωση δεδομένα από την εφαρμογή αυτή. Οι γρήγορες σημειώσεις μπορούν να δημιουργηθούν όχι μόνο στο iPadOS αλλά και στο macOS, με αυτόματο συγχρονισμό ενώ στο μέλλον η λειτουργία θα έρθει και στο iOS.

Από τις λειτουργίες που ξεχωρίζουν στο iPadOS 15 αλλά και στο iOS 15 είναι ένας νέος τρόπος να αποκτήσετε πρόσβαση στη συσκευή σας αν τυχόν ξεχάσετε τον κωδικό, έχοντας από πριν όμως δηλώσει κάποιο φιλικό πρόσωπο που θα σας βοηθήσει ακολουθώντας τις οδηγίες της Apple. 

Βελτιώσεις υπάρχουν ακόμα στους χάρτες της Apple (χωρίς ελληνικό ενδιαφέρον), στην εφαρμογή των φωτογραφιών που προβάλει πιο όμορφα τις αναμνήσεις σας, αλλά και την εφαρμογή της μετάφρασης που είναι πλέον μέρος και του iPadOS με νέες δυνατότητες αλλά όχι τα ελληνικά.

Η developer beta είναι διαθέσιμη από σήμερα, με την public beta να γίνεται διαθέσιμη τον ερχόμενο μήνα και την τελική κυκλοφορία να έχει οριστεί για το φθινόπωρο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να έχει optimized apps και αλλά πολλά καλά αλλά το multitasking του samsung dex ακόμα δεν το φτάνει

Επεξ/σία από GreekLegend2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreekLegend2 είπε

Μπορεί να έχει optimized apps αλλά το multitasking του samsung dex ακόμα δεν το φτάνει

Δεν γνωρίζω τι multitask εχει αυτό που λες αλλά ήλπιζαν επιτέλους να μπορώ να ανοίξω πάνω από 2 παράθυρα στην 13αρα οθόνη αλλά δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ares225 είπε

Δεν γνωρίζω τι multitask εχει αυτό που λες αλλά ήλπιζαν επιτέλους να μπορώ να ανοίξω πάνω από 2 παράθυρα στην 13αρα οθόνη αλλά δεν το βλέπω.

Είναι σαν λειτουργία windows στα τάμπλετ της samsung. Πραγματικά πάει το multitask σε άλλο επίπεδο και με ενα πληκτρολόγιο και mouse γίνεται άνετα αντικαταστάτης laptop. Βέβαια σε όλα τα άλλα το ipad είναι καλύτερο... ανάλογα για τι χρήση το θέλει ο καθένας. 

 η apple κυκλοφορεί ipad με m1 και 16 gb ram αλλά το λειτουργικό είναι ακόμα πολύ πίσω για να αξιοποιήσει το hardware...

Επεξ/σία από GreekLegend2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Μπορεί να έχει optimized apps και αλλά πολλά καλά αλλά το multitasking του samsung dex ακόμα δεν το φτάνει

Χτες μάλωνα για αυτό ακριβώς. Του έλεγα ότι το DEX ειναι άλλη εμπειρία χρήσης της συσκευης και ότι ακόμη και ένα ρημάδι split screen το ios δεν έχει και αυτό που έχει στο ipad είναι σαν να μην το έχει και μου είπε ότι είναι ψιλοαχρηστα για αυτό δεν τα έχει το ios... Δεν βγάζεις άκρη. Όταν πήρα το ipad air 2020 με apple pencil πίστεψα ότι θα έχω την ίδια εμπειρία με το note . Αλλα απογοητευτηκα. Ξέρεις τι είναι να δίνεις 1150€ και να το χρησιμοποιείς μόνο για δύο τρεις λειτουργίες γιατί σε έχει ξενερώσει; 

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, babissk said:

Θέλατε και υποστήριξη macos εφαρμογών και m2 cpu ..... γελάω και κλαιω μαζί , πάλι χωρίς mac mini θα μείνω 

Αυτό όμως σημαίνει ταυτόχρονα και επιπλέον υποστήριξη του τωρινού Μ1 και αντίστοιχα ακομη καλύτερη προσαρμογή του software! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, songless_bird said:

Χτες μάλωνα για αυτό ακριβώς. Του έλεγα ότι το DEX ειναι άλλη εμπειρία χρήσης της συσκευης και ότι ακόμη και ένα ρημάδι split screen το ios δεν έχει και αυτό που έχει στο ipad είναι σαν να μην το έχει και μου είπε ότι είναι ψιλοαχρηστα για αυτό δεν τα έχει το ios... Δεν βγάζεις άκρη. Όταν πήρα το ipad air 2020 με apple pencil πίστεψα ότι θα έχω την ίδια εμπειρία με το note . Αλλα απογοητευτηκα. Ξέρεις τι είναι να δίνεις 1150€ και να το χρησιμοποιείς μόνο για δύο τρεις λειτουργίες γιατί σε έχει ξενερώσει; 

σκεψου με το ui 4 τι βελτιωσεις θα εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που είδε ολόκληρη την παρουσίαση, μπας και το split screen στο iPadOS έγινε και vertical (εννοώ πάνω/κάτω) αντί για μόνο αριστερά/δεξιά;

Αυτό μου λείπει βασικά από τις μέρες του Note 10.1, που μπορούσα να βάλω πάνω το Youtube και από κάτω να έχω καθαρή επιφάνεια για σημειώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, songless_bird είπε

Χτες μάλωνα για αυτό ακριβώς. Του έλεγα ότι το DEX ειναι άλλη εμπειρία χρήσης της συσκευης και ότι ακόμη και ένα ρημάδι split screen το ios δεν έχει και αυτό που έχει στο ipad είναι σαν να μην το έχει και μου είπε ότι είναι ψιλοαχρηστα για αυτό δεν τα έχει το ios... Δεν βγάζεις άκρη. Όταν πήρα το ipad air 2020 με apple pencil πίστεψα ότι θα έχω την ίδια εμπειρία με το note . Αλλα απογοητευτηκα. Ξέρεις τι είναι να δίνεις 1150€ και να το χρησιμοποιείς μόνο για δύο τρεις λειτουργίες γιατί σε έχει ξενερώσει; 

Ρε τι έχουμε πάθει με τους φανταστικούς φίλους ..... έχει γίνει χαμός μετά το lockdown ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sadako είπε

Για κάποιον που είδε ολόκληρη την παρουσίαση, μπας και το split screen στο iPadOS έγινε και vertical (εννοώ πάνω/κάτω) αντί για μόνο αριστερά/δεξιά;

Αυτό μου λείπει βασικά από τις μέρες του Note 10.1, που μπορούσα να βάλω πάνω το Youtube και από κάτω να έχω καθαρή επιφάνεια για σημειώσεις..

Όσο είδα εγώ δεν έδειξε καθόλου vertical όλα όσα έδειξε ήταν αριστερά/δεξιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...