Προς το περιεχόμενο

Ιδιώτες γιατροί και επίσκεψη ΕΟΠΠΥ


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι τι καλυπτει ουσιαστικα η απλη επισκεψη του ΕΟΠΠΥ που ειναι δωρεαν.Απλη συνταγογραφηση πχ?

Ε όχι φυσικά μόνο συνταγογράφηση! Είπαμε! Βασικές ιατρικές πράξεις καλύπτονται. Λεπτομέρειες δεν ξέρω, κάθε ειδικότητα έχει δικό της κατάλογο. Φαντάζομαι ότι και οι γιατροί ακριβώς εκεί πατάνε και κοιτάνε να σε χρεώσουν για ό,τι μπορούν. Δηλαδή στην άγνοιά μας, η οποία τους βολεύει να συντηρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Ξέρω ότι κάποιοι ιατροί είναι συμβεβλημένοι με το κράτος και μπορείς να πας να κάνεις κάτι δωρεάν πράγματα ή πιο φθηνά έστω. 

Μπορεί να ακουστεί χαζή η ερώτηση αλλά απλά επειδή ποτέ δεν το έψαξα ιδιαίτερα θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχουν και ΙΔΙΩΤΕΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ συμβεβλημένοι; Για κανένα σφράγισμα ή καμιά εξαγωγή δοντιού, μη φανταστείτε κάτι τρελό δηλαδή. Το "τρελό" ξέρω ότι μάλλον θα το πληρώσω πλήρως από τη τσέπη μου :P 

Τώρα να πάω σε κρατικό οδοντίατρο δεν πολυεμπιστεύομαι και λόγω ίσως του μεγάλου αριθμού ασθενών που δέχονται αλλά και επειδή λόγω κόβιντ φέτος σε αναλαμβάνουν μόνο αν σου τύχει κάτι έκτακτο. Είχα πάει φέτος πριν το καλοκαίρι στην Αθήνα σε ένα Κέντρο Υγείας και δεν μου έκανε σχεδόν τίποτα για αυτό το λόγο. Και τα εργαλεία του, ε, δεν τα είχε και πολύ προσεγμένα μου φάνηκε.

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλησπέρα σας. Ξέρω ότι κάποιοι ιατροί είναι συμβεβλημένοι με το κράτος και μπορείς να πας να κάνεις κάτι δωρεάν πράγματα ή πιο φθηνά έστω. 

Μπορεί να ακουστεί χαζή η ερώτηση αλλά απλά επειδή ποτέ δεν το έψαξα ιδιαίτερα θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχουν και ΙΔΙΩΤΕΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ συμβεβλημένοι; Για κανένα σφράγισμα ή καμιά εξαγωγή δοντιού, μη φανταστείτε κάτι τρελό δηλαδή. Το "τρελό" ξέρω ότι μάλλον θα το πληρώσω πλήρως από τη τσέπη μου :P 

Τώρα να πάω σε κρατικό οδοντίατρο δεν πολυεμπιστεύομαι και λόγω ίσως του μεγάλου αριθμού ασθενών που δέχονται αλλά και επειδή λόγω κόβιντ φέτος σε αναλαμβάνουν μόνο αν σου τύχει κάτι έκτακτο. Είχα πάει φέτος πριν το καλοκαίρι στην Αθήνα σε ένα Κέντρο Υγείας και δεν μου έκανε σχεδόν τίποτα για αυτό το λόγο. Και τα εργαλεία του, ε, δεν τα είχε και πολύ προσεγμένα μου φάνηκε.

Δεν υπάρχουν ιδιώτες οδοντίατροι συμβεβλημένου με τον ΕΟΠΥΥ και αυτό εξαιτίας του πολύ χαμηλού τιμολογίου που καλύπτουν τα ταμεία. Οι συμβάσεις είχαν καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό απλά γίνονταν δαπάνες - πλήρωνες εσύ δηαλδή από την τσέπη σου και σου τα "έγραφε" στο βιβλιάριο ώστε να κάνεις δαπάνη και να πάρεις από το ταμείο σου το ποσό που σου αναλογεί. Εδώ και πολύ καιρό τα ταμεία δεν το δέχονται αυτό. 'Εχει ακουστεί πολλές φορές ότι θα αναπροσαρμοστεί το τιμολόγιο σε ρεαλιστικά δεδομένα αλλά δεν έχει προσωρήσει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kax54638 είπε

Δεν υπάρχουν ιδιώτες οδοντίατροι συμβεβλημένου με τον ΕΟΠΥΥ και αυτό εξαιτίας του πολύ χαμηλού τιμολογίου που καλύπτουν τα ταμεία. Οι συμβάσεις είχαν καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό απλά γίνονταν δαπάνες - πλήρωνες εσύ δηαλδή από την τσέπη σου και σου τα "έγραφε" στο βιβλιάριο ώστε να κάνεις δαπάνη και να πάρεις από το ταμείο σου το ποσό που σου αναλογεί. Εδώ και πολύ καιρό τα ταμεία δεν το δέχονται αυτό. 'Εχει ακουστεί πολλές φορές ότι θα αναπροσαρμοστεί το τιμολόγιο σε ρεαλιστικά δεδομένα αλλά δεν έχει προσωρήσει τίποτα.

Eυχαριστώ για την απάντηση. Ναι, κάτι είχα ακούσει σχετικά με αυτό και νόμιζα μήπως κάτι έκαναν τελικά αλλά απ ότι φαίνεται τζίφος. Κακώς όμως, έστω και λίγα χρήματα να ήταν, κάθε μείωση τιμής είναι καλοδεχούμενη, ακόμα και ξέρω γω μειον 10 ευρώ σε ένα σφράγισμα των 40 ευρώ.
Έλεος πια με αυτό το πράγμα με τους οδοντίατρους στην Ελλάδα του να μην καλύπτουν απολύτως τίποτα τα ασφαλιστικά ταμεία. Ακόμα δεν κατανοοώ γιατί δεν πρωοθούν κάποια λύση.
Σε άλλα κράτη (της Ευρώπης) δεν είναι έτσι, π.χ. Γερμανία. Ναι μεν δεν τα αναλαμβάνουν όλα αλλά τουλάχιστον σε όλα τα ιατρεία μπορείς να κάνεις δωρεάν απλά πράγματα όπως ένα σφράγισμα, έναν έλεγχο ή έναν καθαρισμό. Που είναι και τα συνηθέστερα. Τώρα κάτι γέφυρες, θήκες, απονευρώσεις ή δεν πληρώνουν καθόλου ή σου πληρώνουν ένα ποσοστό (λιγότερο απ το μισό σίγουρα). Βέβαια να πούμε κιόλας ότι εκεί οι τιμές είναι πανύψηλες ακόμα και για τα απλά θέματα, θα την είχαν βαμμένη αν δεν πλήρωνε η ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να σας μαλώσω , εχετε μπερδέψει κάποια πράγματα....

Οταν βλέπετε εσεις στις πληροφορίες "συμβεβλημένος με τον εοπυυ" δεν σημαίνει οτι ειναι γιατρός του εοπυυ. Ιδιώτης είναι , απλώς εχει σύμβαση με το κράτος που του επιτρέπει να συνταγογραφεί φάρμακα και εξετάσεις για ασφαλισμένους του εοπυυ. 

Με άλλα λογια , συμβεβλημένος δεν σημαίνει "κρατικος=δωρεαν"

Ειναι ιδιώτες και θέλουν πληρωμή για την επισκεψη. (Το οτι καταχράζονται τα δωρεαν ραντεβού ειναι για τους περισσοτερους αληθεια.)

Εαν θέλετε εξεταση 100% δωρεάν μπορείτε να πάτε σε δημόσιες δομές (Τομυ - κεντρα υγείας κτλ)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sstratos είπε

Χωρις να θελω να σας μαλώσω , εχετε μπερδέψει κάποια πράγματα....

Οταν βλέπετε εσεις στις πληροφορίες "συμβεβλημένος με τον εοπυυ" δεν σημαίνει οτι ειναι γιατρός του εοπυυ. Ιδιώτης είναι , απλώς εχει σύμβαση με το κράτος που του επιτρέπει να συνταγογραφεί φάρμακα και εξετάσεις για ασφαλισμένους του εοπυυ. 

Με άλλα λογια , συμβεβλημένος δεν σημαίνει "κρατικος=δωρεαν"

Ειναι ιδιώτες και θέλουν πληρωμή για την επισκεψη. (Το οτι καταχράζονται τα δωρεαν ραντεβού ειναι για τους περισσοτερους αληθεια.)

Εαν θέλετε εξεταση 100% δωρεάν μπορείτε να πάτε σε δημόσιες δομές (Τομυ - κεντρα υγείας κτλ)

 

Όσοι γιατροί είναι στην παρακάτω σελίδα, είναι δωρεάν για βασικές ιατρικές υπηρεσίες:

https://eservices.eopyy.gov.gr/eFindDoctor/

Στα υπόλοιπα είσαι σωστός. Όπου αλλού βλέπετε συμβεβλημένους με ΕΟΠΥΥ είναι πιο πολύ για να προσελκύσουν πελατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sstratos είπε

Χωρις να θελω να σας μαλώσω , εχετε μπερδέψει κάποια πράγματα....

Οταν βλέπετε εσεις στις πληροφορίες "συμβεβλημένος με τον εοπυυ" δεν σημαίνει οτι ειναι γιατρός του εοπυυ. Ιδιώτης είναι , απλώς εχει σύμβαση με το κράτος που του επιτρέπει να συνταγογραφεί φάρμακα και εξετάσεις για ασφαλισμένους του εοπυυ. 

Με άλλα λογια , συμβεβλημένος δεν σημαίνει "κρατικος=δωρεαν"

Ειναι ιδιώτες και θέλουν πληρωμή για την επισκεψη. (Το οτι καταχράζονται τα δωρεαν ραντεβού ειναι για τους περισσοτερους αληθεια.)

Εαν θέλετε εξεταση 100% δωρεάν μπορείτε να πάτε σε δημόσιες δομές (Τομυ - κεντρα υγείας κτλ)

 

Καλησπέρα, να διευκρινήσουμε λίγο καλύτερα..οι γιατροί εκτός δημοσίων δομών υγείας(κεντρα υγείας, νοσοκομεία, τομυ )υπάγονται σε δύο κατηγορίες. Α)Πιστοποιημένοι που σημαίνει ότι συνταγογραφούν μέσω του ΕΟΠΠΥ φάρμακα και εξετάσεις αλλά πληρώνονται το αντίτιμο που εκείνοι ορίζουν κατευθείαν από τον ασθενή (ιδιώτες με ιδιωτική επίσκεψη) και 

Β)Συμβεβλημένοι που δέχονται επισκέψεις από ασθενείς επίσης στο ιδιωτιό τους ιατρείο, συνταγογραφούν φάρμακα και εξετάσεις μέσω του ΕΟΠΠΥ ΑΛΛΑ έχουν κάνει σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ και η επίσκεψη (μέχρις ενός συγκεκριμένου αριθμού το μήνα) είναι ΔΩΡΕΑΝ για τον ασθενή γιατί λαμβάνουν συγκεκριμένο αντίτιμο (αυτό που ορίζεται στη σύμβαση) από τον ΕΟΠΠΥ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος/κάποια ιατρός ζητήσει αμοιβή για το δωρεάν ραντεβού μέσω ΕΟΠΠΥ που έχουμε κλείσει στην προβλεπόμενη πλατφόρμα, τι εργαλεία μας δίνει το κράτος για να το καταγγείλουμε; Ρητορική είναι η ερώτηση, μετά φταίει ο βιαστής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nosleep είπε

Αν κάποιος/κάποια ιατρός ζητήσει αμοιβή για το δωρεάν ραντεβού μέσω ΕΟΠΠΥ που έχουμε κλείσει στην προβλεπόμενη πλατφόρμα, τι εργαλεία μας δίνει το κράτος για να το καταγγείλουμε; Ρητορική είναι η ερώτηση, μετά φταίει ο βιαστής...

https://www.moh.gov.gr/articles/citizen/dikaiwmata-lhptwn-yphresiwn-ygeias/foreis-kai-armodia-organa-prostasias-dikaiwmatwn/5262-grafeio-diaxeirishs-paraponwn-kai-kataggeliwn-toy-e-o-p-y-y

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το link, υπάρχουν στατιστικά με το πόσα παράπονα έχουν γίνει, πότε απαντήθηκαν, τι ποινές επιβλήθηκαν κτλ; Πες μου πως υπάρχουν και όντως το γραφείο παραπόνων κάνει δουλειά και θα αρχίζω να πιστεύω ότι ζω σε άλλη χώρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...