Προς το περιεχόμενο

Ιδιώτες γιατροί και επίσκεψη ΕΟΠΠΥ


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθελα να κλείσω ένα ραντεβού με έναν ιδιωτη γιατρό που τον βρήκα από το Internet, σε κάποιο σημείο λέει απλή επίσκεψη και επίσκεψη ΕΟΠΠΥ. Υπάρχει κάποια διαφορά στην επίσκεψη πχ στην τιμή μεταξύ αυτών των επιλογών; 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ηθελα να κλείσω ένα ραντεβού με έναν ιδιωτη γιατρό που τον βρήκα από το Internet, σε κάποιο σημείο λέει απλή επίσκεψη και επίσκεψη ΕΟΠΠΥ. Υπάρχει κάποια διαφορά στην επίσκεψη πχ στην τιμή μεταξύ αυτών των επιλογών; 

Πρεπει να ρωτησεις το κοστος της επισκεψης με εοππυ γιατι οι περισσοτεροι κατι χρεωνουν συνηθως 15ευρω. Ελαχιστοι πλεον ειναι δωρεαν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Πρεπει να ρωτησεις το κοστος της επισκεψης με εοππυ γιατι οι περισσοτεροι κατι χρεωνουν συνηθως 15ευρω. Ελαχιστοι πλεον ειναι δωρεαν!

το κόστος επίσκεψης μέσω ΕΟΠΠΥ είναι ΠΑΝΤΑ δωρεάν...έχεις ξαναγράψει ανακρίβειες...γιατί συνεχίζεις; έχει καταντήσει κουραστικό και ειλικρινά δε το καταλαβαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλοι οι γιατροί έχουνε χρέωση ακόμα και για επίσκεψη  μέσω ΕΟΠΠΥ, την έχουν συνήθως σε χαμηλότερη τιμή από ότι η κανονική. Δεν λέμε πως αυτό είναι σωστό, αλλά αυτό συμβαίνει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρεώνουν όλοι 10 ευρώ για απλή εξέταση ή για να σου γράψουν φάρμακα και ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να χρεώνουν.

Και αυτοί που το χρεώνουν, πάλι πρέπει να βρουν μια δικαιολογία να σου πουν, όχι απλά έτσι νταηλίκι, συνήθως λένε "έχω κάνει όλα τα δωρεάν ραντεβού μου αυτόν τον μήνα, αν θέλετε επίσκεψη αύριο-μεθαύριο, είναι 10 ευρώ". Για περισσότερα δεν έχω ακούσει ποτέ. Συνήθως ακόμα και αυτό είναι μούφα, επειδή ξέρουν ότι σχεδόν κανείς δεν θα κάτσει να το ψάξει και απλά θα δώσει το 10ρικο.

Υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που είναι δωρεάν από τον ΕΟΠΠΥ και κάποιες που δεν καλύπτονται.

Αναλόγως τον γιατρό που θα πας και το τι θα χρειαστείς, είναι υποχρεωμένος να σου πει "το παρακάτω δεν είναι δωρεάν, μέχρι εδώ καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ, το παρακάτω θα σας κοστίσει 10 ευρώ" π.χ. 

Και πάλι, πρέπει ο γιατρός να είναι λίγο λαμογιάκι για να στο πει, αν στο πει με το καλημέρα θέλει σίγουρα να σου φάει το 10ρικο.

Εδώ υπάρχει άυλη συνταγογράφηση πλέον, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να του πεις "θέλω το τάδε και το τάδε που μου γράφεις συνέχεια για την πάθηση μου" και πρέπει να στο στείλει, καμιά υποχρέωση για 10ρικο.

Αν φυσικά εσύ θες κάτι εξεζητημένο που όντως δεν καλύπτεται, άλλη ιστορία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν λεμε αν είναι σωστό αλλά στην πράξη η πλειοψηφία χρεώνει

εγώ τυχαίνει να έχω γνωστό οικογένειακο γιατρό που δεν με χρεώνει αλλά δεν ισχύει για όλους τους υπόλοιπους γιατρούς. 

οπότε είτε κάνεις καταγγελία στον ΕΟΠΥΥ είτε παίρνεις 20 τηλέφωνα για να ρωτάς χρεώσεις τόν καθένα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί πουλάς τρέλα στην τρέλα τότε, πληρώνεις ασφαλιστικές εισφορές και δικαιούσαι δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Είναι σαν να λες "υπάρχουν και γιατροί που ζητάνε φακελάκι".

Αν πας μέσω ΕΟΠΠΥ και με το καλημέρα ο άλλος σου πει "είναι και 20 ευρώ", του απαντάς "για ποιον λόγο γιατρέ;"

ή και "lol, όχι, δεν τα δίνω". Τι πάει να πει οι περισσότεροι ζητάνε; Ας ζητάνε στο φινάλε, όχι, δεν στα δίνω.

Είναι δυνατόν π.χ. να πάω στα επείγοντα σε εφημερεύον νοσοκομείο και στην διαλογή να μου πουν "είναι και 15 ευρώ";

Έχω κάνει φασαρία με γιατρό όταν πήρα να κλείσω ραντεβού που μου είπε "είναι 10 ευρώ γιατί έχω περάσει όλα τα δωρεάν ραντεβού μου αυτόν τον μήνα"

και του απάντησα "περίεργο, είμαι εδώ στην σελίδα με τα διαθέσιμα ραντεβού και γράφει ότι 5 ραντεβού έχετε δει μέχρι στιγμής και έχετε άλλα Χ (δεν θυμάμαι ακριβώς) δωρεάν που πρέπει να δείτε". 

"Α ναι, ναι, μάλλον λάθος έκανα, ή πιθανώς δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα, οκ, δωρεάν".

Τρέλα στην τρέλα.

Το ότι υπάρχουν και κάποια λαμόγια γιατροί δεν σημαίνει ότι πρέπει αυτομάτως να λέμε στον κόσμο πως οι επισκέψεις κοστίζουν 10 ή 15 ευρώ ή αν χρειάζεται να σου γράψει φάρμακα είναι τάδε ποσό. ΔΩΡΕΑΝ είναι όλα. Κι' αν ένας γιατρός δεν καλύπτεται από αυτά που του δίνει τον κράτος, ας βγει από τον ΕΟΠΠΥ στο φινάλε.

Ξαναλέω, μιλάμε πάντα για απλή εξέταση και πράγματα που καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ, αν ο γιατρός είναι τυπικός και σου πει μέχρι εδώ καλύπτει η ασφάλεια σου, για περισσότερα θα σε χρεώσω Χ ποσό, αποφασίζεις και πράττεις. Αλλά να σε ενημερώσει από πριν, όχι στο τέλος στάξτα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Baator είπε

Κι' αν ένας γιατρός δεν καλύπτεται από αυτά που του δίνει τον κράτος, ας βγει από τον ΕΟΠΠΥ στο φινάλε.

Α μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, greekfragma είπε

το κόστος επίσκεψης μέσω ΕΟΠΠΥ είναι ΠΑΝΤΑ δωρεάν...έχεις ξαναγράψει ανακρίβειες...γιατί συνεχίζεις; έχει καταντήσει κουραστικό και ειλικρινά δε το καταλαβαίνω.

Αλλες ανακριβειες οπως.. για θυμισε μου??? Δημιουργεις αρνητικες  εντυπωσεις και ειναι κατι που δεν ισχυει..  Εμενα παντα τα post μου ειναι καλοπροαιρετα και με βαση την εξοικονομηση χρηματων!

Και στο προκειμενο ΝΑΙ τα ιδιωτικα ιατρεια τα περισσοτερα τουλαχιστον χρεωνουν! Απο 10ευρω και πανω! Που πλεον στους περισσοτερους βλεπω απο 15ευρω!  Αυτη ειναι η πραγματικοτητα!!!

Με ιδιωτη γιατρο που ειχα μιλησει, μου ειχε πει ειναι αναλογα ο καθε γιατρος τι συμφωνια εχει κανει με τον εοππυ γι αυτο και ο καθενας εχει τις δικες του χρεωσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Με ιδιωτη γιατρο που ειχα μιλησει, μου ειχε πει ειναι αναλογα ο καθε γιατρος τι συμφωνια εχει κανει με τον εοππυ γι αυτο και ο καθενας εχει τις δικες του χρεωσεις.. 

Παπάτζες! Δεν υπάρχουν διαφορετικές συμφωνίες. Υπάρχουν διαφορετικές ιατρικές πράξεις. Επί παραδείγματι, επίσκεψη ΕΟΠΥΥ για μέτρηση μυωπίας δε δικαούται κανείς και ποτέ να ζητήσει ούτε 1€ αν θέλει να είναι νόμιμος. Τώρα αν αποφασίσεις πχ. να κάνεις εγχείρηση για τη μυωπία, προφανώς δε θα γίνει τσάμπα.

Υπάρχει συμφωνημένος και κοινός τιμοκατάλογος όμως.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...